اصول چهار گانه‌ی رابرت کخ

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
نمایه کاربر
Alborz Omidi sh

نام: Alborz Omidi sh

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۶/۱۴ - ۱۴:۰۲


پست: 35

سپاس: 14

جنسیت:

اصول چهار گانه‌ی رابرت کخ

پست توسط Alborz Omidi sh »

اصول چهار گانه‌ی رابرت کخ

برای اینکه اثبات کنیم یک باکتری بیماری زا است و خطرناک باید از اصل چهارگانه رابرت کخ پیروی کند.
پس از انجام تمام مراحل آزمایش کخ نتایج به دو گروه مثبت و منفی تقسیم می شوند «+،-»

رابرت کخ برنده‌ی افسانه‌ای جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی بود و وجود او یکی از مهم‌ترین سکوهای پرش علم زیست شناسی به حساب می آید.

اما این آزمایش کخ که باعث شد او برنده جایزه نوبل شود چه بود؟

گاهی اوقات ما به یک میکروب (‏قارچ، انگل، باکتری، ویروس، ریکتزیا، پروتوزوآ) برمی‌خوریم و در مورد اینکه این میکروب برای ما خطرناک است یا نه شک داریم و می‌خواهیم بدانیم که آیا این میکروب بیماری زا است یا خیر؟

در اینجا از آزمایش کخ کمک می گیریم👇

۱--باید میکروب زنده را از جایی از بدن که آلوده شده پیدا کنیم. سپس آن را زیر میکروسکوپ قرار دهیم تا مطمئن شویم که آیا این میکروب ها زنده هستند یا خیر!🔬

۲--سپس میکروب را کشت می‌دهیم تا تقسیم شود و رشد و نمو پیدا کند🧫 روش های مختلفی برای کشت میکروب ها وجود دارد برای مثال می توانیم از ژله آگار که توسط خود رابرت کخ اختراع شده استفاده کنیم یا برای کشت ویروس ها از محیط خون آلود استفاده کنیم. برای استفاده از ژله آگار ابتدا باید آن را به صورت ژله در بیاوریم زیرا در حالت اولیه آن به صورت پودر وجود دارد و بعد از ژله ای شدن با یک سواپ یا گوش پاک کن مقداری میکروب را به آن مالش دهیم. در این صورت در هر ۲۰ دقیقه در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد میکروب یک بار تقسیم می شود و بعد از مدتی ما شاهد یک کلون خواهیم بود. توجه داشته باشید که اگر می خواهید این آزمایش را انجام دهید باید خدمت در کنار آتش باشید چراکه شعله قویترین میکروب کشی است که تا به حال خود را نشان داده. ژله آگار مواد غذایی لازم برای رشد و نمو میکروب را دارد.

۳--بعد از این که کلون تشکیل شد و یک انجمن از میکروبها در پتری دیش به وجود آمد مقداری از آن را به یک موجود سالم تزریق می کنیم. برای مثال رابرت کخ همین کار را روی خرگوش انجام داد🐰🐇

۴--در پایان درصورتی که توانست میکروب های زنده را در حیوان پیدا کنیم می فهمیم میکروب دارای خاصیت بیماریزایی بوده. برای این کار باید از تجهیزات آزمایشگاهی مثل سوآپ و قیچی جراحی برخوردار باشیم.


این آزمایش در نهایت موجب معروف شدن رابرت کخ شد. چرا که گامی بزرگ برای نجات بشریت بود🤛🤜


نویسنده: البرز امیدی شاه آباد
من به علم باور دارم🧬تکامل حقیقت دارد🦖

نمایه کاربر
Alborz Omidi sh

نام: Alborz Omidi sh

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۶/۱۴ - ۱۴:۰۲


پست: 35

سپاس: 14

جنسیت:

Re: اصول چهار گانه‌ی رابرت کخ

پست توسط Alborz Omidi sh »

اگر کسی مورد دیگه ای می‌دونه بگه لطفاً
من به علم باور دارم🧬تکامل حقیقت دارد🦖

ارسال پست