شانه باردار

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
rainbowjump

سپاس: 2

شانه باردار

پست توسط rainbowjump »

با سلام کسی میتونه جواب سوالمو بده
چرا وقتی ما یک شانه بار دار را نزدیک کاغذ می بریم ان را جذب می کند ولی همان شانه بار دار را نزدیک اریکه اب می بریم دفع می شود؟

محمدعلی منصوری

شانه باردار

پست توسط محمدعلی منصوری »

سلام و احترام
ممنون میشم به این سوال بنده جواب بدین ، نیاز دارم :
هرگاه یک قطره از یک مایع تشکیل شود ، فشار داخل قطره تمایل به شکستن آن دارد . از طرف دیگر کشش سطحی موجود در دیواره قطره تمایل دارد ، ساختار قطره حفظ شود .
در زمان ترکیدن قطره رابطه بین فشار و کشش سطحی چی هست ؟

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

Re: شانه باردار

پست توسط You-See »

سلام.
قطره یا حباب؟
ترکیدن قطره رو نمی فهمم
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5492

تماس:

شانه باردار

پست توسط rohamavation »

اساس فهم در $ F = k\dfrac{q_1 q_2 }{r^2}$هست .اجازه دهید محل و شارژ P1 ثابت شود. اکنون نیرو بستگی به محل و بار P2 دارد. بنابراین یک میدان بردار به نام "میدان الکترواستاتیک" تعریف می کنیم. جهت میدان بردار با جهت میدان نیروی بین P1 و P2 هنگامی که q2 بار واحد مثبت است ، یکسان است. و قدر میدان نیروی بر بار q1 در q2 است.واحد بار مثبت است به این معنا که:$\bar{E} = \lim \limits_{q_1 \to 0} \dfrac{\bar{F}}{q_1} \quad \mbox{(} q_2 \mbox{ is unit positive charge)}$ما q1 می سازیم.آب دارای 2 اتم هیدروژن و 1 اکسیژن است ، بنابراین ، دو قطبی الکترونیکی p1 ، p2
به پیوند OH تا 105 درجه شکل می گیرد.
نزدیک شدن به صفر به منظور نادیده گرفتن برخی دیگر از اثرات الکترومغناطیسی ؛ اجازه ندهید اینقدر شما را گیج کند این چیزی شبیه به "هاله ای است که قادر است در هر بار الکتریکی واحد نیرو تولید کند". جهت آن با جهت نیرویی که ایجاد می کند یکسان است و قدر آن متناسب با اندازه نیرو است.
بخشی از تکه های کاغذ با بار مثبت به شانه کشیده می شود. وقتی کاغذ شانه را لمس می کند ، مقداری از بار منفی اضافی موجود در شانه به کاغذ منتقل می شود. اتمهای موجود در شانه پلاستیکی و پشم هر دو دارای الکترون هستند ، اما شانه محکمتر از پشم بر الکترونهای خود می چسبد. میزان محکم نگه داشتن یک جسم بر الکترون های خود بستگی به ماده ای دارد که جسم از آن ساخته شده است و سطح میل الکترون نامیده می شود. وقتی شانه را با پشم می مالید ، مقداری از الکترون های پشم به شانه منتقل می شود. این به شانه بار کلی منفی می دهد.
مولکولهای آب قطبی هستند. یک طرف مولکول دارای اتم های هیدروژن با بار مثبت و طرف دیگر دارای اتم اکسیژن با بار منفی است. وقتی شانه با بار منفی را نزدیک مولکول آب می آورید ، اتم اکسیژن با بار منفی را دفع می کند و اتم های هیدروژن با بار مثبت را جذب می کند. این جاذبه الکترواستاتیک به اندازه کافی قوی است که اتم های هیدروژن را به سمت شانه می کشد و جریان را به میزان قابل توجهی خم می کند.مولکول ها مولکول آب یک اتم اکسیژن با بار منفی و دو اتم هیدروژن با بار مثبت است.
جاذبه بین شانه با بار منفی و اتمهای هیدروژن با بار مثبت آنقدر قوی است که می توانید با حرکت دادن شانه جریان را کنترل کنید.مشابه نحوه جذب برخی آهن ربا به فلزات خاص است. وقتی شانه با بار منفی را نزدیک شیر آب می آورید ، جذب نیروی مثبت آب می شود. جاذبه به اندازه کافی قوی است که در واقع آب را به سمت شانه همانطور که جریان دارد می کشاند!help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم پنجم مهندسی هوافضا
آخرین ویرایش توسط rohamavation پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۷/۲۲ - ۱۰:۴۸, ویرایش شده کلا 1 بار
تصویر

rainbowjump

پست توسط rainbowjump »

ببخشید ولی اشتباه می گین من میگم اب توسط شانه دفع میشه جذب نمیشه.

نمایه کاربر
rohamavation

تماس:

پست توسط rohamavation »

ویدیو را ببین من باز هم تاکید بر فهم شما از قانون کولن میکنم $F \sim \frac{q_1 q_2}{r^2} ,$
و شانه جریان آب را به همان شیوه جذب می کند. بار روی شانه مولکول های آب موجود در جریان را جذب می کند. از آنجا که مولکولهای موجود در جریان به راحتی قابل حرکت هستند ، جریان به سمت شانه خم می شود وقتی موهای خود را با شانه نایلونی شانه می کنید ، هم شانه و هم موهای شما شارژ می شوند.وقتی یک شانه شارژ شده را نزدیک آب می گذارید چه اتفاقی می افتد؟
هنگامی که شانه با بار منفی به آب نزدیک می شود ، الکترون های موجود در آب را دفع می کند ، به طوری که طرف آب نزدیکترین شانه بار مثبت دارد. جاذبه بین این بار مثبت و شانه با بار منفی منجر به ایجاد نیروی خالص بر روی آب می شود و جریان را خم می کند. اب؟
هنگامی که بادکنک با بار منفی را به جریان آب نزدیک می کنید ، انتهای هیدروژن به سمت بالون کشیده می شود و انتهای اکسیژن از آن دور می شود. این جفت نیرو مولکول آب را می پیچاند به طوری که خط از قطب منفی به قطب مثبت به سمت بادکنک می رود.
این اتفاق می افتد زیرا جسم باردار باعث قطبی شدن آب می شود. بگویید یک شانه منفی دارید - جنبه مثبت مولکولهای آب به آن جذب می شود و طرفهای منفی آن دفع می شوند. این امر باعث می شود که جنبه مثبت کمی به شانه نزدیک شود و در نتیجه نیروی مثبت منفی کمی بزرگتر از نیروی منفی منفی دافعه باشد. نیروی خالص جذاب است.
با یک جسم باردار مثبت ، جنبه های منفی مولکول های آب به هم نزدیک می شوند و نیروی جذاب یک بار دیگر بزرگتر از نیروی دافعه (مثبت-مثبت) خواهد بود. دوست گرامی این خیلی ساده هست .خودتان تست کنیدhelp you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم پنجم مهندسی هوافضا
آخرین ویرایش توسط rohamavation دوشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۶ - ۱۱:۳۶, ویرایش شده کلا 1 بار
تصویر

rainbowjump

پست توسط rainbowjump »

من میگم حتما این ازمایش رو انجام بدین تا متوجه بشین چه اتفاقی داره میوفته. کار سختی نیست.

محمدعلی منصوری

دو کره تو در تو با شعاعهای - r1 و r2 داریم. فضای بیه دو کره از سیالی با ویسکوزیته μ پر شده
است. اگر کره بیرووی با سرعت زاویهای W به چرخش دراید، حداقل نیروی لازم چقدر است . بنظرم اول باید سرعت زاویه ای به سرعت خطی تبدیل شه . ممنون میشم جواب این سوال رو بدین .

محمدعلی منصوری

You-See نوشته شده:
دوشنبه ۱۴۰۰/۷/۱۹ - ۲۰:۲۳
سلام.
قطره یا حباب؟
ترکیدن قطره رو نمی فهمم
جواب رو بدست آوردم ممنون از شما . فقط ی سوال دیگه هس ک نمیدونم چ طور باید حلش کنم سوال رو هم فرستادم لطف میکنید که جواب بدید

نمایه کاربر
rohamavation

تماس:

پست توسط rohamavation »

استوکس بین 2 کره جریان دارد.با توجه به دو کره در حال چرخش با سرعت زاویه ای ثابت $\Omega_1$ و $\Omega_1$ حول محور عمودی و فشار در مرزهای کره ها $ p_1 $ و $ p_2 $ است.، که با مایع بین آنها پر شده است ، با استفاده از معادلات ناویر استوکس ، اجزای سرعت فیزیکی را در مختصات کروی (بدون گرانش ، بدون شرایط لغزش) پیدا کنید.${v_r} = 0,\quad {v_\theta } = 0,\quad {v_\varphi } = f(r)\sin
> \theta$این مشکل جریان استوکس است و من باید تابع $f (r) $ را پیدا کنم
به معادله هایی که من به دست آوردم به این شکل است:$\begin{align}
\frac{{\partial p}}{{\partial r}} &= {\rho _0}\sin^{2}\left( \theta \right)\frac{{{f^2}\left( r \right)}}{r}\tag{1}\\
\frac{{\partial p}}{{\partial \theta }} &= 0\tag{2}\\
\frac{{\partial p}}{{\partial \varphi }} &= \, - \mu \sin\left( \theta \right)\frac{{\left( { - 2f\left( r \right) + {r^2}f''\left( r \right)} \right)}}{r}\tag{3}
\end{align}$
این معادله را حل کنم. راهی برای پیدا کردن $ f (r) $استفاده کنم
وقتی جریان استوکس را در اطراف یک کره جستجو می کردم ، نمونه هایی را پیدا می کردم که در آن vr ، vθ چیزی است که در قالب یک تابع ارائه شده است اما vφ صفر است.
$\frac{\partial p}{\partial \theta}=\rho f^2\sin{\theta}\cos{\theta}$
$\frac{\partial p}{\partial \phi}=\frac{\mu \sin^2{\theta}}{r}\left[\frac{\partial}{\partial r}\left(r^2\frac{\partial f}{\partial r}\right)-2f\right]$
با تقارن ، p تابعی از ϕ نیست. از این رو،
$\frac{d}{d r}\left(r^2\frac{d f}{d r}\right)-2f=0$
این یک جریان استوکس (تعداد رینولدز کم) است و معادلات شعاعی و عرضی فقط عبارتهای اینرسی را شامل می شود. بنابراین می توان آنها را نادیده گرفت. تنها معادله مربوطه معادله در ϕ است
مشکل تعیین حرکت ایجاد شده در یک مایع چسبناک در حالت استراحت در بی نهایت توسط دو کره جامد (مساوی یا نابرابر) است که با سرعتهای ثابت کوچک مساوی با خط مراکز خود حرکت می کنند. همان تجزیه و تحلیل بلافاصله در مورد مشکل مربوطه که در آن کره ها ثابت هستند و جریان سیال از آنها با سرعت ثابت عبور می کند ، قابل استفاده است. این راه حل بر اساس تعیین عملکرد جریان استوکس برای حرکت سیال است و از این طریق نیروهای لازم برای حفظ حرکت کره ها محاسبه می شود.سیال هم دما را در جریان آرام بین دو کره متحدالمرکز در نظر بگیرید که سطوح مرطوب داخلی و خارجی آن به ترتیب شعاع kR و R دارند. حوزه داخلی و خارجی به ترتیب با سرعت زاویه ای $ ω_i $ و $ω_0 $ چرخش هستند. کره ها آنقدر آهسته می چرخند که فرض جریان خزنده معتبر باشد.I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم پنجم مهندسی هوافضا
تصویر

ارسال پست