معرفی کتابی آسان برای مطالعه کوانتوم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Arshia @____@

نام: ارشیا کلانی

سپاس: 3

معرفی کتابی آسان برای مطالعه کوانتوم

پست توسط Arshia @____@ »

سلام به همه دوستان smile072
میشه یه کتاب خییییلی آسون برای آشنایی و مطالعه ی بیشتر برای کوانتوم معرفی کنید؟
یه چیز ساده در حد یه نفر که کلاس هشتمه.
البته گفته باشم مطالعه فیزیکی زیاد دارم(مثلا کتاب های میچیو کاکو) و کلیات کوانتوم رو هم میدونم.واسه اطلاعت بیشتر میخام
ممنون میشم smile001 smile043

نمایه کاربر
Argus

سپاس: 25

Re: معرفی کتابی آسان برای مطالعه کوانتوم

پست توسط Argus »

و سلام بر تو
نه جان من، هیچ کتاب آسونی نه در زمینه کوانتوم و نه نسبیت و نه هیچ زمینه فیزیکی دیگه در هیچ کجای عالم وجود نداره.
به همون دلیلی که هیچ کتاب آسونی در زمینه مکانیک سیالات، جامدات، هیدرودینامیک و دیگر کتاب های دانشگاهی وجود نداره.
کتاب های میچیو کاکو رو هم کلا ببوس بزار کنار، که هیچ ارزش نظری و عملی نداره و فقط برای اطلاعات عمومی خوبه (که اونم شک دارم)
پس وقت خودتو با این چیزا تلف نکن.
مکانیک کوانتومی هم هیچ چیز با ارزشی برای یه غیر فیزیکی نداره... مثلا قرار نیست باهاش کرمچاله باز کنی، تو زمان سفر کنی، تلپورت بشی، از دیوار رد بشی، نامرئی بشی یا... (فقط به درد یک فیزیک دان می خوره و شما در حال حاضر با صراحت اعلام می کنم کمترین درکی از همچین نظریاتی (کوانتوم و...) پیدا نمی کنی بخاطر علوم پیشنیازش)
شما دوست گرامی اگه واقعا به فیزیک علاقه داری، بشین درساتو با تمرکز زیاد بر ریاضیات و علوم ادامه بده تا وقتش برسه که به زمینه مورد علاقت برسی.
تازه اون موقع معلوم میشه چند مرده حلاجی.
آرزوی توفیق.

نمایه کاربر
kazhal21

نام: ghazal

سپاس: 5

پست توسط kazhal21 »

من با نظر دوستمون موافقم...کوانتوم فعلا به کارت نمیاد...اما علاقت قابل تحسینه...این کتاب شاید بتونه کمکت کنه.
فیزیک کوانتومی به زبان ساده
نویسنده: آلستیر آی. ام. رِی
مترجم: دکتر علی آهنج -محمد حسین پورعباس

super gravity

سپاس: 7

پست توسط super gravity »

کتاب جهان کوانتومی نوین شاید بد نباشه هر چند خیلی هم کامل نیست اما در حد آشنایی میتونه به دردت بخوره.
The laws of nature are so powerful that not even God can violate them

Arshia @____@

پست توسط Arshia @____@ »

با تشکر از همه دوستانی که جواب دادند smile072 باید بگم که اولا تا حالا کوانتوم خییییلی به دردم خورده از
نمره ی معلم ها ! گرفته تا درک بهتر کتاب های دیگه ای که خوندم. smile015
در ضمن اون کتاب هایی که پیشنهاد دادید رو قبلا خوندم ولی بعضی از مطالب رو خیلی خوب نگرفتم.دنبال یه کتاب دیگه واسه اطلاعات بیشتر میشم. به هر حال ممنون

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

درود
کوانتوم مکانیک قصه نیست که بشه مطالعه کرد...دنیایی ه که باید اون رو احساس کرد
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
mamooli

سپاس: 28

پست توسط mamooli »

Arshia @____@ نوشته شده:با تشکر از همه دوستانی که جواب دادند smile072 باید بگم که اولا تا حالا کوانتوم خییییلی به دردم خورده از
در ضمن اون کتاب هایی که پیشنهاد دادید رو قبلا خوندم ولی بعضی از مطالب رو خیلی خوب نگرفتم.دنبال یه کتاب دیگه واسه اطلاعات بیشتر میشم. به هر حال ممنون

واقعن خيلى خوبه كه از الان دنبال اين جور چيزا هستى. دمت گرم! :)
و كلن به حرف بقيه گوش نكن. مثلن كوانتوم دنيايى ه و بايد حسش كرد يا اين كه كتاب آسونى وجود نداره و اين جور قپى اومدن ها! هيچ چيز سختى وجود نداره، اين دوستان فيزيک‌دوست هم به‌تره به فاينمن شون گوش كنن كه مى‌گه تقسيم‌بندى دانش بشرى اختيارى ه و همه ش يک چيز ه. كوانتوم يا جست‌و‌جوى مولوى و امثالهم.

كتاب خوب براى پيدا كردن يه ديدى به فيزيک كوانتوم، اين دو تا در نظر من خوب ان:

شش قطعه‌ى آسان، ريچارد فاينمن
جزئ و كل، ورنر هايزنبرگ (كلن باحال ه، بايدى خوندنش!)
انسانی معمولی.
ایده بزن ببر! [url]anidea.ir[/url]

meaning

سپاس: 223

تماس:

پست توسط meaning »

-وقتی پایین ترین مفاهیم علم بزرگ حساب رو با یک دو دو تا چهارتای ساده از کلاس سوم ابتدایی به کودکان می آموزند چرا با وجود چنین علاقه هایی در سنین پایین مفاهیم ساده و پایه ای کوانتوم رو برای یک دانش آموز راهنمائی کتاب نمی کنند؟- البته جدای از کتاب های ترویج علم برخی دانشمندان فیزیک که باعث شور و اشتیاق میشود به نظر من بد نیست کتاب های جدی تر و آکادمیک تری نوشته شود البته که به یکی مثل فاینمن هم نیاز داریم با این اختلاف که بر روی دانش آموزان رنج پایین سنی تمرکز کند و وقت کافی بگذارد. قطعا هرکس با دیدن چنین کتاب های پیچیده و با چند گونی فرمول می گرخد.
“ Two things awe me most, the starry sky above me and the moral law within me“.
Immanuel Kant
Critique of Practical Reason, 1788

Arshia @____@

پست توسط Arshia @____@ »

خیلی ممنون از شما که علاوه بر تشویق های که به اینجانب smile006 مبذول نمودید، کتاب های زیبایی را نیز معرفی نمودید!
در یک کلمه دمتون گرم smile039 اگه بازم کتاب خوب (چه کوانتومی چه در زمینه های دیگه) میدونید خبر بدین بی نصیب نمونیم smile017
راستی یه سوال :کتاب های آقا هیوییت چطوره؟ از یکی شنیدم خیلی تخصصی ولی بعضی ها میگن بدرد من میخوره اگه کسی آشنایی داره بگه بالاخره قضیش چیه؟

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

meaning نوشته شده:-وقتی پایین ترین مفاهیم علم بزرگ حساب رو با یک دو دو تا چهارتای ساده از کلاس سوم ابتدایی به کودکان می آموزند چرا با وجود چنین علاقه هایی در سنین پایین مفاهیم ساده و پایه ای کوانتوم رو برای یک دانش آموز راهنمائی کتاب نمی کنند؟- البته جدای از کتاب های ترویج علم برخی دانشمندان فیزیک که باعث شور و اشتیاق میشود به نظر من بد نیست کتاب های جدی تر و آکادمیک تری نوشته شود البته که به یکی مثل فاینمن هم نیاز داریم با این اختلاف که بر روی دانش آموزان رنج پایین سنی تمرکز کند و وقت کافی بگذارد. قطعا هرکس با دیدن چنین کتاب های پیچیده و با چند گونی فرمول می گرخد.

درود
دوست من لازم نیست به دانش اموزان علاقمند به فیزیک کوانتوم مکانیک درس داد چون اگر این شاخه رو دنبال کرده باشید متوجه می شید بدون وجود مفاهیم ابتدایی مثل جبر خطی ، نظریه گروه(پیشرفته)، مکانیک تحلیلی و الکترومغناطیس و فیزیک مدرن هیچ کس کوانتوم واقعی رو بلد نمیشه
این که گفتم کوانتوم به زبان ساده قصه ای بیش نیست حقیقت محضه! اصلا از خودتون پرسیدید چرا باید دانش اموزان ما انقدر از ریاضیات و فرمول فرار کنند؟!
ابتدا باید این ها رو درست نهادینه کرد و یاد داد ریاضیات خیلی روان تر از اون چیزیه که همه ازش می ترسند
وفتی کوانتوم رو من برای شما تعریف کنم اونوقت چه تفاوتی با کتاب های داستان وجود داره؟

جالبه بدونید به سختی میشه کوانتوم رو به زبون پیچیده توضیح داد چه برسه به زبان ساده! بسیاری از اساتید هم در تدریس این درس دچار مشکل هستند چون ابهامات زیادی درش وجود داره و من به عینه دیدم برخی اساتید از ارائه این درس فرار می کنند

قبلا گفتم باز هم میگم علاقه به کوانتوم و نسبیت بیشتر به خاطر ظاهر جذاب اون ها و احتمالا اسامی زیباشونه که هرکسی دوست داره بدونه درونش چی میگذره ولی کسی می تونه بگه من این ها رو دوست دارم که دیده باشه چقدر رسیدن ب اون ها سخت و البته چقدر دلچسبه وقتی درست و اصولی یادشون میگیری

mamooli نوشته شده:واقعن خيلى خوبه كه از الان دنبال اين جور چيزا هستى. دمت گرم!
و كلن به حرف بقيه گوش نكن. مثلن كوانتوم دنيايى ه و بايد حسش كرد يا اين كه كتاب آسونى وجود نداره و اين جور قپى اومدن ها! هيچ چيز سختى وجود نداره، اين دوستان فيزيک‌دوست هم به‌تره به فاينمن شون گوش كنن كه مى‌گه تقسيم‌بندى دانش بشرى اختيارى ه و همه ش يک چيز ه. كوانتوم يا جست‌و‌جوى مولوى و امثالهم.

درود
من معمولا اهل ج و بحث نیستم و نظر شما برام محترمه اما یک سوال از شما دارم
ایا شما کوانتوم مکانیک رو مطالعه کردید؟

Arshia @____@ نوشته شده:با تشکر از همه دوستانی که جواب دادند smile072 باید بگم که اولا تا حالا کوانتوم خییییلی به دردم خورده از

درود
دوست من کوانتوم مکانیک نبوده که به درد شما خورده بلکه این روند تحقیقه که ذهن رو باز می کنه و مطالعاتی که شما هر چند دست و پا شکسته انجام دادید باعث شده دیدگاه شما نسبت به هم سن های خودتون ارتقا پیدا کنه
شما اگر درمورد موضوع غیر مرتبط دیگری مثل ساختمان سلول های بنیادی هم مطالعه می کردید به چنین نتیجه ای می رسیدید

روند تحقیق رو درست و علمی ادامه بدید
امیدوارم پیروز باشید
من نواده ی کوروش کبیرم

ross

سپاس: 62

تماس:

پست توسط ross »

سلام
کتاب های «جهان در پوست گردو» و «تاریخچه ی زمان» اثر استیون هاوکینگ رو مطالعه کن
درک مطالبشون آسونه و بنظر من به دردت میخورن چون منم همسن شما هستم و کاملا متوجه شدم
موفق باشی smile072

نمایه کاربر
mamooli

سپاس: 28

پست توسط mamooli »

ویستاM نوشته شده:
meaning نوشته شده:-وقتی پایین ترین مفاهیم علم بزرگ حساب رو با یک دو دو تا چهارتای ساده از کلاس سوم ابتدایی به کودکان می آموزند چرا با وجود چنین علاقه هایی در سنین پایین مفاهیم ساده و پایه ای کوانتوم رو برای یک دانش آموز راهنمائی کتاب نمی کنند؟- البته جدای از کتاب های ترویج علم برخی دانشمندان فیزیک که باعث شور و اشتیاق میشود به نظر من بد نیست کتاب های جدی تر و آکادمیک تری نوشته شود البته که به یکی مثل فاینمن هم نیاز داریم با این اختلاف که بر روی دانش آموزان رنج پایین سنی تمرکز کند و وقت کافی بگذارد. قطعا هرکس با دیدن چنین کتاب های پیچیده و با چند گونی فرمول می گرخد.

درود
دوست من لازم نیست به دانش اموزان علاقمند به فیزیک کوانتوم مکانیک درس داد چون اگر این شاخه رو دنبال کرده باشید متوجه می شید بدون وجود مفاهیم ابتدایی مثل جبر خطی ، نظریه گروه(پیشرفته)، مکانیک تحلیلی و الکترومغناطیس و فیزیک مدرن هیچ کس کوانتوم واقعی رو بلد نمیشه
این که گفتم کوانتوم به زبان ساده قصه ای بیش نیست حقیقت محضه! اصلا از خودتون پرسیدید چرا باید دانش اموزان ما انقدر از ریاضیات و فرمول فرار کنند؟!
ابتدا باید این ها رو درست نهادینه کرد و یاد داد ریاضیات خیلی روان تر از اون چیزیه که همه ازش می ترسند
وفتی کوانتوم رو من برای شما تعریف کنم اونوقت چه تفاوتی با کتاب های داستان وجود داره؟

جالبه بدونید به سختی میشه کوانتوم رو به زبون پیچیده توضیح داد چه برسه به زبان ساده! بسیاری از اساتید هم در تدریس این درس دچار مشکل هستند چون ابهامات زیادی درش وجود داره و من به عینه دیدم برخی اساتید از ارائه این درس فرار می کنند

قبلا گفتم باز هم میگم علاقه به کوانتوم و نسبیت بیشتر به خاطر ظاهر جذاب اون ها و احتمالا اسامی زیباشونه که هرکسی دوست داره بدونه درونش چی میگذره ولی کسی می تونه بگه من این ها رو دوست دارم که دیده باشه چقدر رسیدن ب اون ها سخت و البته چقدر دلچسبه وقتی درست و اصولی یادشون میگیری

درود

درود
دوست من کوانتوم مکانیک نبوده که به درد شما خورده بلکه این روند تحقیقه که ذهن رو باز می کنه و مطالعاتی که شما هر چند دست و پا شکسته انجام دادید باعث شده دیدگاه شما نسبت به هم سن های خودتون ارتقا پیدا کنه
شما اگر درمورد موضوع غیر مرتبط دیگری مثل ساختمان سلول های بنیادی هم مطالعه می کردید به چنین نتیجه ای می رسیدید

امیدوارم پیروز باشید

بله استاد اعظم! کوانتوم رو در حد وسع بنده‌ی کم‌ترین بلدم! حالا به تون برنخوره، ولی بیاید یه کم صادق باشیم! تا کِی با کوانتوم به بقیه پُز بدیم؟ ما کوانتوم بلد نیستیم، لااقل شما اساتید کوانتوم بَلد، جبر لی بَلد، گالوا‌شناس، یه کم زنده‌گی رو خواستنی‌تر کنید برای بقیه! نیاید به یه هشتمی که فک کنم الان عاشق کوانتوم ه، بگید تو کوانتوم نمی‌فهمی نخون! قصه نیست که و این جور جوک‌ها. حالا این قدر کوانتوم کوانتوم می‌کنید تهش چی هست مگه؟ شما می‌فهمیدش که انتظار دارید ما خنگولا بفهمیم؟ کار خاصی نکردید زحمت کشیدید خوندید و بلدید الان. ریاضی درس‌های واقعن سخت داره، ولی فیزیک که نداره! دیگه ما که فیزیک خوندیم روراست باشیم با هم! خسته نشدید این قدر با علم جزئی تون فخر فروختید؟ خدا رو شکر که کوانتوم بلدید! صادق باشید یه کم تو رو به خدا. حوصله بحث من هم ندارم.
انسانی معمولی.
ایده بزن ببر! [url]anidea.ir[/url]

super gravity

سپاس: 7

پست توسط super gravity »

گه بازم کتاب خوب (چه کوانتومی چه در زمینه های دیگه) میدونید خبر بدین بی نصیب نمونیم
به نظرم اگه کتاب (cosmos)کیهان نوشته ی کارل سیگن رو پیدا کنید وبخونید بد نباشه چون مشوق عالی ای برای مطالعه علم بشمار میره.
The laws of nature are so powerful that not even God can violate them

farazb29

سپاس: 319

پست توسط farazb29 »

کوانتوم در 42 ساعت.

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

mamooli نوشته شده:
ویستاM نوشته شده:

درود

درود

درود

امیدوارم پیروز باشید

بله استاد اعظم! کوانتوم رو در حد وسع بنده‌ی کم‌ترین بلدم! حالا به تون برنخوره، ولی بیاید یه کم صادق باشیم! تا کِی با کوانتوم به بقیه پُز بدیم؟ ما کوانتوم بلد نیستیم، لااقل شما اساتید کوانتوم بَلد، جبر لی بَلد، گالوا‌شناس، یه کم زنده‌گی رو خواستنی‌تر کنید برای بقیه! نیاید به یه هشتمی که فک کنم الان عاشق کوانتوم ه، بگید تو کوانتوم نمی‌فهمی نخون! قصه نیست که و این جور جوک‌ها. حالا این قدر کوانتوم کوانتوم می‌کنید تهش چی هست مگه؟ شما می‌فهمیدش که انتظار دارید ما خنگولا بفهمیم؟ کار خاصی نکردید زحمت کشیدید خوندید و بلدید الان. ریاضی درس‌های واقعن سخت داره، ولی فیزیک که نداره! دیگه ما که فیزیک خوندیم روراست باشیم با هم! خسته نشدید این قدر با علم جزئی تون فخر فروختید؟ خدا رو شکر که کوانتوم بلدید! صادق باشید یه کم تو رو به خدا. حوصله بحث من هم ندارم.

smile024
درود
من اغلب در قدم اول یاد گرفتن فیزیک برای هر کسی به خصوص دانش اموزانی که با تزئینات فیزیک مواحه هستند و می خوان ایندشون رو بسازندو در این باره سوال می کنند باید این رو بهشون بگم که قرار نیست کار راحتی داشته باشید که بشه مثل یه کتاب داستان اون رو ورق زد
من نگفتم کوانتوم نخونید من گفتم مقدماتی داره و باید اون ها رو بگذرونید و در غیر این صورت نه تنها چیزی از عشق به کوانتوم باقی نمی مونه بلکه تماما سرخوردگی و تنفر ایجاد میشه

دوست من من که نمیدونم ایشون چه سطحی هستند و چقدر درباره فیزیک دانشگاهی می دونند که بخوام تشویق یا تردشون کنم
شما نه تنها لحن صحبت صحیحی ندارید بلکه درمورد دیگران به سرعت قضاوت می کنید

برای ورود به یک فروم علمی بهتره علمی فکر کنیم
پیروز باشید
من نواده ی کوروش کبیرم

ارسال پست