کشف طبقه جدیدی از اشکال هندسی پس از 400 سال

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
نمایه کاربر
DARKENERGY

نام: Melina

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۹۰/۱۲/۱۸ - ۱۳:۲۷


پست: 6938

سپاس: 4108

جنسیت:

تماس:

کشف طبقه جدیدی از اشکال هندسی پس از 400 سال

پست توسط DARKENERGY »

ریاضیدانان آمریکایی با الهام از اشکال چشم انسان، موفق به کشف طبقه چهارم از چند وجهی‌های متساوی‌الاضلاع موسوم به «چند وجهی گلدبرگ» شده‌اند.

ریاضیدانان یونان باستان بویژه افلاطون، هزاران سال قبل اقدام به طبقه‌بندی اشکال جامد کردند و از آن زمان تاکنون اشکال محدودی کشف شدند که آخرین طبقه در 400 سال قبل شناسایی شد.
freelance_Icosa-T25-planar.jpg
freelance_Icosa-T25-planar.jpg (314.71 کیلو بایت) مشاهده 2347 مرتبه
نخستین طبقه از اشکال جامد، جامدات افلاطونی[/color](Platonic solids) نام دارند که شامل مکعب، چهارضلعی، هشت وجهی، دوازده وجهی و بیست وجهی است؛ همه این اشکال بسیار منظم بوده و بطور طبیعی ایجاد می‌شوند.

پس از جامدات افلاطونی، دو طبقه دیگر از اشکال شناسایی شدند؛ جامدات ارشمیدسی (Archimedean solids) شامل بیست وجهی کوتاه و جامدات کپلر (Kepler solids) که اشکال بسیار پیچیده سه وجهی بوده و 400 سال قبل شناسایی شدند.

اما محققان پس از چهار قرن موفق به کشف نوع جدیدی از اشکال شبیه یک توپ فوتبال پیچیده شده‌اند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس از کشف طبقه چهارم از چند وجهی‌های متساوی‌الاضلاع (equilateral convex polyhedra) موسوم به «چند وجهی گلدبرگ» خبر می‌دهند که می‌تواند منجر به کشف تعداد نامحدودی از اشکال مشابه در همین طبقه شود.

این طبقه جدید از اشکال هندسی با الهام از اشکال چشم انسان کشف شده است.

دکتر «استن شاین» از محققان دانشگاه کالیفرنیا در زمان بررسی شبکیه چشم انسان، به ساختار جذاب چند وجهی یک پروتئین موسوم به clahrin برخورد کرد که انرژی را به داخل و خارج از سلولها منتقل کرده و باعث شکل‌گیری شماری از اشکال متفاوت می‌شود.

با یک توضیح ریاضی برای این طبقه جدید اشکال، «شاین» به تحقیقات «مایکل گلدبرگ» ریاضیدان قرن بیستم برخورد کرد که متقاعد شده بود مجموعه جدیدی از اشکال – چند وجهی‌های پیچیده ساخته شده از پنج و شش ضلعی - را کشف کرده است.

دکتر «شاین» فکر نمی‌کرد که اشکال گلدبرگ، چندوجهی هستند و بر این باور بود که آنها یک طبقه جدید از اشکال هستند؛ وی و همکارش «جیمز گید» در تحقیقات خود که در مجله PNAS منتشر شده است، این اشکال جدید را برای ادای احترام به این ریاضیدان فقید، چندوجهی گلدبرگ (Goldberg polyhedra) نامگذاری کرده‌اند.

چندوجهی گلدبرگ قانون سوم طبقه‌بندی چندوجهی پیچیده متساوی‌الاضلاع را شکسته که بر اساس آن هر نقطه بر روی یک خط که دو نقطه در یک شکل را بهم متصل می‌کند، نباید خارج از شکل جامد قرار بگیرند.

محققان معتقدند که دستکاری اشکال می‌تواند منجر به توسعه طبقات دیگری از چندوجهی‌های پیچیده و کشف تعداد نامحدودی از اشکال شود.

این طبقه جدید از اشکال شباهت زیادی به ساختار ویروس‌ها از جمله ویروس آنفولانزا دارد که می‌تواند به محققان برای توسعه روش‌های بهتر برای مقابله با این بیماری‌ها کمک کند.


http://phys.org/news/2014-02-years-math ... solid.html

https://www.sciencenews.org/article/gol ... ular-cages

smile072

تصویر

کاربر گرامی در صورت مشاهده پستهای ناقض قوانین آن را توسط کلید
تصویر
به مدیریت اطلاع دهید

نمایه کاربر
خروش

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۶/۱/۲۳ - ۱۲:۱۵


پست: 3009

سپاس: 2066

Re: کشف طبقه جدیدی از اشکال هندسی پس از 400 سال

پست توسط خروش »

"نخستین طبقه از اشکال جامد، جامدات افلاطونی (Platonic solids) نام دارند که شامل مکعب، چهارضلعی، هشت وجهی، دوازده وجهی و بیست وجهی است؛ همه این اشکال بسیار منظم بوده و بطور طبیعی ایجاد می‌شوند. "
=====================================================================
چهار وجهی، چهار رُخ، تترا اِدر. زمانی شیر پاکتی را به این ریخت درست می کردند. بُرش و بسته بندی به این ریخت در چرخه‌ی فراوردن (تولید) و پخش سودآورتر است!

تصویر
تصویر
---
نگاه کنید به این
این نگاره ها را در آواتار من
گفتم به شیخ شهر كه كارت ریاست، گفت
آنكس كه شیخ هست و ریاكار نیست، كیست

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۱/۸/۱۶ - ۱۹:۱۵


پست: 948

سپاس: 1311

جنسیت:

Re: کشف طبقه جدیدی از اشکال هندسی پس از 400 سال

پست توسط نوآور »

احتمالا قبل از ریاضیدانان جدید، شیمیدانان با ساخت مولکولهای buckyball ، این اشکال را کشف کرده بودند!
پیوست ها
Fullerene.png
Fullerene.png (65.96 کیلو بایت) مشاهده 2283 مرتبه
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

نمایه کاربر
tiathema

عضویت : چهارشنبه ۱۳۹۱/۸/۲۴ - ۰۱:۵۳


پست: 35

سپاس: 45

جنسیت:

Re: کشف طبقه جدیدی از اشکال هندسی پس از 400 سال

پست توسط tiathema »

آنک انسان!
رفتار کاشف این چندوجهی ها یعنی استن شاین ستودنی است. واقعا تحت تأثیر قرار گرفتم که چون سال ها پیش، کسی پیش از او به این موضوع اشاره کرده و وجود آن ها را باور داشت، این کشف را نه با نام خود که به ناماو یعنی گلدبرگ نامید. دارم فکر می کنم آیا هرگز چنین رفتاری -به فرض محال کشف آن در مجامع دانشگاهی ایران- در کشورمان اتفاق می‌افتاد؟!

ارسال پست