سؤالات جالب ژنتيك

مدیران انجمن: parse, javad123javad

137113711371

سؤالات جالب ژنتيك

پست توسط 137113711371 »

سلام بر دوستان

پيشنهاد من اين است كه در اين تاپيك سؤالات جالب ژنتيك مطرح شوند تا با هم حل كنيم.
اميدوارم دوستان استقبال كنند smile124

پيروز باشيد و خردمند smile072

آی آدم ها صدای قرنِ ماست
این صدا از وحشتِ غرقِ شماست

دیده در گرداب كی وا می كنید؟
وه كه غرقِ خود تماشا می كنید

نمایه کاربر
آیاز

سپاس: 20

تماس:

Re: سؤالات جالب ژنتيك

پست توسط آیاز »

منم موافقم یپرسین شاید من هم جوابهایی داشتم
تانري اولوب
باريش اولسا...
قاييداجاقدير

خدا مرده اما
اگر صلح باشد...
باز خواهد گشت
«آلما يولو»

نمایه کاربر
منطق

سپاس: 1

پست توسط منطق »

موافقم خیلی عالیه .شروع کنیم
اما دودمانه را چی کار کنیم؟

137113711371

پست توسط 137113711371 »

به نظرم بهتره به پاسخ درست اكتفا كنيم.كسي راه حل را ندانست برايش توضيح دهيم...!
خوب سؤال اول از شما.
من هيچ گونه مسئوليتي نمي پذيرم...! smile001

آی آدم ها صدای قرنِ ماست

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

چگونه مسيح عيسي رسول الله از مريم عليها سلام متولد شدند ؟

نظر شخصي من :

مسيح عيسي ابن مريم رسول الله مي‌آيد
http://hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=17880

نظر شما چيست ؟
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

137113711371

پست توسط 137113711371 »

سلام

اين البته وراثت است تا ژنتيك و چرا امكان نداشته باشد؟:
1.جدا شدن دو تخمك به صورت هم زمان از مادر.
2.افتادن يكي از بازو هاي X و تبديل شدن به گامت نر(جهش حذفي)
3.لقاح
4. تشكيل تخم البته پسر...

يك جور خودلقاحي پيشرفته.البته فرضيه است همه اما اگر به خدا اعتقاد داشته باشي اين فرضيه ها هم غير ممكن نيستند
فرض محال كه محال نيست...
البته در ذهن من يكي نمي گنجد...! smile021

پيروز باشيد smile072
و لطف كنيد سؤال ژنتيك مطرح كنيد و بدون جهت گيري ديني يا سياسي يا غيره و غيره...!

آی آدم ها صدای قرنِ ماست

doost

سپاس: 5

پست توسط doost »

به نظر شما اینکه دو نفر مثلا تالاسمی مینور به احتمال یک چهارم فرزند مازور خواهند داشت علتش چیه؟ من با محاسبات حد اقل در این یک مورد آشنا هستم منظورم چیز دیگه ای است
اتکا به احتمال به خاطر نقص علم بشره یا احتمال در ذات این پدیده ها وجود دارد
منظورم اینه میشه با بالارفتن دانش ما یقینا مشخص کرد که فرزند دو تا مینور سالم است یا نه البته بدون انجام ازمایشات ژنتیکی روی جنین وغیره بحث من بیشتر درمورد مسئله احتمال است احتمال ذاتی پدیده ها است یا به قول انیشتین خداوند تاس بازی نمیکند

137113711371

پست توسط 137113711371 »

doost نوشته شده:به نظر شما اینکه دو نفر مثلا تالاسمی مینور به احتمال یک چهارم فرزند مازور خواهند داشت علتش چیه؟ من با محاسبات حد اقل در این یک مورد آشنا هستم منظورم چیز دیگه ای است
اتکا به احتمال به خاطر نقص علم بشره یا احتمال در ذات این پدیده ها وجود دارد
منظورم اینه میشه با بالارفتن دانش ما یقینا مشخص کرد که فرزند دو تا مینور سالم است یا نه البته بدون انجام ازمایشات ژنتیکی روی جنین وغیره بحث من بیشتر درمورد مسئله احتمال است احتمال ذاتی پدیده ها است یا به قول انیشتین خداوند تاس بازی نمیکند
دوست عزيز, آيا منظور شما اين بود كه فقط با احتمال اين مسئله پيش بيني شود و بدون هيچ گونه آزمايشي؟
فكر نمي كنم.چرا كه در هر بار تولد تا پيش از تولد فرزند مبتلا به ماژور احتمال اين وجود دارد كه 4/1 فرزند مبتلا به ماژور داشته باشيم.البته اين برداشت بنده است.
فكر نمي كنم بدون آزمايش امكان پذير باشد.با آزمايش هاي مختلف مي توان با درصد بالايي احتمال سالم و يا مبتلا بودن جنين را تشخيص داد اما بسيار هزينه بر هست.
137113711371 نوشته شده:سلام

اين البته وراثت است تا ژنتيك و چرا امكان نداشته باشد؟:
1.جدا شدن دو تخمك به صورت هم زمان از مادر.
2.افتادن يكي از بازو هاي X و تبديل شدن به گامت نر(جهش حذفي)
3.لقاح
4. تشكيل تخم البته پسر...

يك جور خودلقاحي پيشرفته.البته فرضيه است همه اما اگر به خدا اعتقاد داشته باشي اين فرضيه ها هم غير ممكن نيستند
فرض محال كه محال نيست...
البته در ذهن من يكي نمي گنجد...! smile021

پيروز باشيد smile072
و لطف كنيد سؤال ژنتيك مطرح كنيد و بدون جهت گيري ديني يا سياسي يا غيره و غيره...!
دوستان پاسخ بنده اشكالاتي دارد.خوشحال مي شوم نقد بفرماييد... smile038

سربلند و پيروز باشيد smile072

آی آدم ها صدای قرنِ ماست

نمایه کاربر
منطق

پست توسط منطق »

137113711371 نوشته شده:.جدا شدن دو تخمك به صورت هم زمان از مادر.
اگر این گونه باشد دو قلو میشود
137113711371 نوشته شده:افتادن يكي از بازو هاي X و تبديل شدن به گامت نر(جهش حذفي)
smile058 smile058 smile058 smile058 خیلی حال کردم با این
1371 به نظر تو جهش حذفی میتونه برای کل DNA باشه؟این یکی به نظر من محال غیر ممکن است تا محال ممکن
جهش حذفی برای قطاعی از DNA است نه کل آن.

واما به نظر من ما در دنیا موجوداتی داریم که تولید مثل جنسی می کنند اما با حضور تنها و فقط یک والد.امکان دارد که یک تخمک تقسیم شده باشد و لقاح پیدا کند و تخم شود اما در این صورت فقط فرزند دختر میشود نه پسر.
من اگر باشم یه چیز دیگه میگم البته این فقط به ذهن من خطور کرد نمیدونم شایدم اشتباه باشه (اگر اشتباه است بزارید به حساب کم دانشیم ببخشید)
به نظر من بایستی تخمک به صورت XXY بوده باشد تا با تقسیم و بعد لقاح تخم نر را بدهد. یعنی XY. اما این بر میگرده به کروموزم های حضرت مریم(س) که به نظر من خدا خواسته که کروموزم Y هم باشد تا مشکلی برای تقسیم و لقاح پیش نیاید.
ضمیمه:راستش من هیچ وقت به قدرت خدا شک نکردم خدا با این همه معجزه هایی که انجام میده این کار بسیار کوچکی براش به حساب میاد .اگر استنباطم بد بود به این خاطره که تاحالا در این مورد فکر نکرده بودم.

نمایه کاربر
MRT

تماس:

پست توسط MRT »

اگر این گونه باشد دو قلو میشود

البته در صورتي كه دو اسپرم در دو اووم لقاح شوند منظور كلي ما ادغام دو اووم با يكديگر بود يعني عكس و برگشت تقسيم ميوز و تشكيل يك دست كروموزوم كامل انساني به همراه تغيير يك كروموزوم جنسي x به y كه كار ؛ كار جبرئيل رسول الله بوده است .

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

تصویر

تصویر

137113711371

پست توسط 137113711371 »

سلامي دوباره

منطق عزيز از نقد شما بي اندازه سپاسگزارم. smile124
راستش همانطور كه در گذشته در تاپيك پزشكي گفتم اگر هزار تا X و يك Y هم داشته باشيم فرزند پسر مي شود.با توجه به اين مسئله آيا آنچه كه بنده گفتم احتمال بيش تري ندارد...؟
در ضمن بنده نگفتم همان نوع خود لقاحي كه در جانداران ديگر اتفاق مي افتد.درست است؟
چنين جهش حذفي مي تواند بر اثر گذشت سال هاي طولاني اتفاق بيفتد و همان گونه كه به طور قطع اطلاع داريد تخمك به شدت در معرض جهش است. smile039

جناب MRT پاي جبرئيل را وسط نكشيد لطفن...!خدا باز يك چيزي ...
بگذريم.
من بر فرضيه ي خود اصرار مي ورزم.و خواهشمندم باز هم نقد كنيد.ايراد زياد دارد...! smile021

پيروز باشيد smile072

آی آدم ها صدای قرنِ ماست

نمایه کاربر
منطق

پست توسط منطق »

137113711371 نوشته شده:چنين جهش حذفي مي تواند بر اثر گذشت سال هاي طولاني اتفاق بيفتد و همان گونه كه به طور قطع اطلاع داريد تخمك به شدت در معرض جهش است. smile039
موافقم به شدت در معرض جهش است اما نه جهش حذفی. یه سری به انواع جهش بزن منظورم را میفهمی.
جهش در تخمک اتفاق میفتد در صورتی که سن مادر بسیار زیاد باشد اما حضرت مریم (س) سن زیادی نداشتند که بخواییم بگیم جهش در دی ان ای تخمک ایجاد شده است.
137113711371 نوشته شده:راستش همانطور كه در گذشته در تاپيك پزشكي گفتم اگر هزار تا X و يك Y هم داشته باشيم فرزند پسر مي شود.با توجه به اين مسئله آيا آنچه كه بنده گفتم احتمال بيش تري ندارد...؟
نه اتفاقا به نظر من احتمالش خیلی کمتره .میشه توجیحم کنید؟
MRT نوشته شده:البته در صورتي كه دو اسپرم در دو اووم لقاح شوند منظور كلي ما ادغام دو اووم با يكديگر بود يعني عكس و برگشت تقسيم ميوز و تشكيل يك دست كروموزوم كامل انساني به همراه تغيير يك كروموزوم جنسي x به y كه كار ؛ كار جبرئيل رسول الله بوده است .
من منظورم چیزه دیگه ای بود.حرف شما درسته فقط اینکه کروموزوم جنسیx چگونه به y تبدیل شده این یکم عجیب و غریب به نظر میرسه.
137113711371 نوشته شده:من بر فرضيه ي خود اصرار مي ورزم.و خواهشمندم باز هم نقد كنيد.ايراد زياد دارد...! smile021
بی زحمت خودت ایرادهاش را بگو.

یه مطلب جالب خوندم شاید برای شما هم جالب باشه:

جهش ژنی می تواند دختر را به پسر تبدیل کند

یک تغییر ژنتیکی که بیضه را تولید کند یافت شده است :

چگونه افرادی با دو کروموزوم X می توانند مرد باشند؟ اکنون یک ژن کشف شده است که در اثر جهش دختر را به پسر تبدیل می کند. در انسان تقریبا تمام مردها دو کروموزوم متفاوت دارند (XY) و زنان XX هستند. ولی بعضی استثنائات (خیلی نادر) در این قانون وجود دارند.

به گزارش پایگاه زیست شناسی ایران به نقل از نیچر این بازگشت زن به مرد تقریبا همیشه در اثر فعالیت ژنی موسوم به SRY که معمولا بر روی کروموزوم Y حمل می گردد ، رخ می دهد، که بطور تصادفی می تواند در انتهای کروموزوم X که از پدر به ارث می رسد ، منتقل شود.

ژن های دیگری که تعادلی جنسی را بهم می زنند یافت شده اند که منجر به ظهور صفات حد واسط جنسی می شوند. ولی در بیشتر مواردی که فرد XX و بدون Y از نظر آناتومیکی کاملا مرد است ، ژن SRY دخیل است. بدین خاطر مدتها ست این ژن بنام ژنی که مرد بودن را تعریف می کند ، خوانده می شود.

ولی اکنون در مقاله ای که در نشریه نیچر-ژنتیک منتشر شده است ، محققین دانشگاه پاویا در ایتالیا ژن دیگری را یافته اند که برای این فرایند بسیار حائز اهمیت است.

این تیم تحقیقاتی خانواده ای را مطالعه کرد که در آن چهار برادر XX بودند ولی هیچیک دارای ژن SRY نبودند. در این مقاله آمده است که این برادر ها جهشی را بر روی ژنی موسوم به RSPO1 متحمل شده اند. ظاهرا جنسیت در انسان بوسیله مجموعه ای از ژن ها کنترل می شود. در مرد ژنی بنام SOX9 در اثر ژن SRY روشن شده و نمو بیضه را سبب می گردد. اکنون محققین پیشنهاد می کنند که در زن ها ژن SOX9 بوسیله ژن RSPO1 خاموش شده و تخمدان شکل می گیرد. در این برادر ها ظاهرا موتاسیون در ژن RSPO1 باعث شده است که نقش خاموش کننده خود را ایفا ننموده و روشن ماندن ژن SOX9 نمو مرد را عهده دار بوده است.

این محققین می گویند آنچه موجب سرکوب شدن "مرد بودن" و القای "زن بودن" می گردد ، یک روند فعال است. RSPO1 نقش کلیدی را در این فرآیند ایفا می کند. شناسایی این ژن به اندازه شناسایی SRY حائز اهمیت است.

RSPO1 پروتئینی را کد می کند که در مسیر تولید اندام های جنسی نقش کلیدی دارد. مطالعات نشان می دهد که مردهای این خانواده دارای ناهنجاری های پوستی بوده می تواند در آینده تبدیل به سرطان پوست در آنها شود.

این محققین در برنامه بعدی خود در نظر دارند تا تاثیر خارج شدن ژن RSPO1 را از موش ، بررسی نمایند
منبع:
http://www.iranbiology.ir/
http://www.zistpayam.blogfa.com/post-485.aspx

نمایه کاربر
پزشك آينده

پست توسط پزشك آينده »

سلام دوستان
من تو يكي از اين سايتا نحوه تولد عيسي مسيح رو خوندم.به نظرم قابل قبوله.
"نحوه تولد ایشان"

خداوند پس از بیان وقایع تولد حضرت مریم علیهاالسلام، چگونگی خدمتگزاری او در معبد، به ذکر نحوه مادرشدن وی می پردازد و چنین می فرماید:
- (ای رسول خدا) در این کتاب - قرآن- از مریم یاد کن، آن هنگام که از خانواده اش جدا شد و درناحیه شرقی قرارگرفت. (مریم/16)
او می خواست مکانی خلوت و فارغ از دغدغه پیدا کند که به راز و نیاز با خدای خود بپردازد و چیزی او را از یاد محبوب غافل نکند، به همین دلیل طرف شرقی بیت المقدس را برگزید.
- در این هنگام، ما روح خود را به سوی او فرستادیم و او در شکل انسانی بی عیب و نقص بر مریم ظاهر شد.(مریم/17)
این وضعیت برای مریم بسیار سخت بود. او که همواره پاکدامن زیسته، در دامان پاکان پرورش یافته و درمیان مردم ضرب المثل عفت و تقوا است، با دیدن این صحنه که مرد بیگانه و زیبایی به خلوتگاهش راه یافته دچار ترس و وحشت می شود، لذا:

- صدا زد:من از تو به خدای رحمان پناه می برم، اگر پرهیزگار هستی.(مریم/18)
مریم با گفتن این سخن درانتظار عکس العمل آن مرد ناشناس بود، انتظاری آمیخته با وحشت و نگرانی. پس از لحظاتی او چنین پاسخی را شنید:
- من فرستاده پروردگار توام، من آمده ام تا پسر پاکیزه ای از نظر خلق و خوی و جسم و جان به تو ببخشم.(مریم/19)
حضرت مریم از شنیدن این سخن سخت به لرزه افتاد و در نگرانی عمیقی فرورفت:
- گفت: چگونه ممکن است من صاحب پسری شوم، در حالی که تاکنون انسانی با من تماس نداشته و هرگز زن آلوده ای نبوده ام؟!(مریم/20)

فرستاده خدا با صراحت گفت:

"مطلب همین است که پروردگارت فرموده، این کار بر من سهل و آسان است."
دراین آیات تلویحاً به این مطلب اشاره شده که: ای مریم! خوب از قدرت من آگاهی، تو که میوه های بهشتی را در فصلی که در دنیا شبیه آن وجود نداشت، درکنار محراب عبادت خود دیده ای، تو که آوای فرشتگان را که شهادت به پاکیت می دادند شنیده ای، تو که می دانی جـَدَّت آدم از خاک آفریده شده، پس نباید ازاین امرخدا نیز تعجب بنمایی.
- ما می خواهیم او (پسر) را آیه و اعجازی برای مردم قرار دهیم، می خواهیم او را رحمتی از سوی خود برای بندگان بنماییم. این امری حتمی است و جای گفتگو ندارد. (مریم/21)
- سرانجام(مریم) باردار شد و او را به نقطه دوری برد. (مریم/22)

نمایه کاربر
MRT

تماس:

پست توسط MRT »

من منظورم چیزه دیگه ای بود.حرف شما درسته فقط اینکه کروموزوم جنسیx چگونه به y تبدیل شده این یکم عجیب و غریب به نظر میرسه.
آنطور كه من متوجه شده‌ام خداوند فرمان زوجيت را به ملائكه داده است يعني آنها ميتوانند از ذرات باردار گرفته تا ژنها و كروموزومها را كنترل كنند و تمامي فعاليتهاي بيولوژيك جانداران در كنترل و هدايت آنهاست پس اين كار براي ملكي همچون روح القدس خيلي آسان بوده است . به طور مثال :

و اگر بدرستی ما نازل ميكرديم به سوی ايشان ملائكه را و سخن ميگفت با ايشان مردگان و جمع آوری ميكرديم برای ايشان هر ( تمام ) چيزی را پيشاپيش ، شايسته نباشند برای اينكه ايمان آورند ، مگر اينكه بخواهد خداوند و ليكن اكثرشان جهالت ( نادانی ) ميكنند . 111 انعام

يعني همانطور كه ملائكه توان قبض روح را دارند قادرند روح را به جسم برگردانده و آن را زنده كنند . خداوند جهت اداره خلقت خود قدرت عجيبي به ملائكه داده است و تغيير جنسيت كروموزومها براي آنها خيلي ساده و كاري پيش پا افتاده است .

تصویر

تصویر

137113711371

پست توسط 137113711371 »

شما را به خدا...
پاي دين را اينجا نكشيد. smile054 smile054

منطق عزيز.كل اين جريان عجيب و غريبه.اونم نه يكم...خيلي.
نه اتفاقا به نظر من احتمالش خیلی کمتره .میشه توجیحم کنید؟
البته!
من مي گم كه اگر كروموزوم ها به قول شما XXY بودند مريم بايد مرد مي شد نه زن!
در اين صورت اين احتمال خيلي خيلي كم است.
درست است كه احتمال چنين جهشي بسيار كم است.به اندازه ي يك در ميليارد... اما چرا كه نه؟يك تغيير ناگهاني كافيست.

مشكل اساسي كه من از آن مي گويم خود عمل لقاح است.لقاح ميان دو سلول شبيه تخمك با تقريب خوبي غير ممكن به نظر مي رسد.چرا كه براي لقاح شرايط خاصي لازم است.
جهش!اين دو كروموزوم از نظر شكل در يك بازو اختلاف دارند و از نظر ژن ها هم هر دو تمام ژن ها را دارند با اين تفاوت كه يك سري از آن ها روي X بر خلاف Y خاموش يا روشن است.پس در جهش اين ژن ها هم مي توانند فعال يا غير فعال شوند.

ببينيد من پيشنهاد مي كنم ديني بحث نكنيم.شما را به خدا... دين را از علم جدا كنيد.من با مسيح هيچ كاري ندارم.در مورد تولد يك پسر از يك مادر باكره بگوييم شايد بهتر باشد.پس براي من يكي از قرآن يا كتب ديني ديگر دليل و مدرك نياوريد.

با تشكر
خردمند و پيروز باشيد smile072

آی آدم ها صدای قرنِ ماست

ارسال پست