انقلابی در شیمی فیزیک آرایش الکترونی براساس احتمال

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
رضا دانشجو

نام: رضا ابراهیمی

سپاس: 9

انقلابی در شیمی فیزیک آرایش الکترونی براساس احتمال

پست توسط رضا دانشجو »

سلام دوستان خسته نباشید بالاخره توانستم نظریه احتمال در شیمی و فیزیک را تکمیل کنم.شایان ذکر است که این نظریه نواقصی دارد که خودم تنها به آنها آگاه می‌باشم ولی اگر سوالی باشد در خدمتم.
PhotoTrimmer_22-9-2023-7-36-4.jpg
PhotoTrimmer_22-9-2023-7-37-40.jpg
در ضمن تقاضا دارم اگر میتوانید کمکی برای انتشار این نظریه به اینجانب بکنید.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
چشم دل باز کن جان بینی انچه نادیدنی است ان بینی

نمایه کاربر
رضا دانشجو

Re: انقلابی در شیمی فیزیک آرایش الکترونی براساس احتمال

پست توسط رضا دانشجو »

جالبه که تا حالا هیچ سوال یا نظری راجب این پست دریافت نکردم.

نمایه کاربر
رضا دانشجو

پست توسط رضا دانشجو »

دوستان من این پست رو گذاشتم برای این که راجبش بحث بشه و آزادانه هرنظری راجبش دارید بگید.

نمایه کاربر
رضا دانشجو

پست توسط رضا دانشجو »

مثل اینکه در بخش شیمی کسی اطلاعی راجب این موضوع ندارد یا شایدم علاقه ای به این موضوع وجود ندارد باز ممنون از اینکه سین میکنید.

u46300

سپاس: 53

پست توسط u46300 »

سلام. کاش توضیح روشن‌تری از ادعاهای خود مطرح می‌کردید. مسئله چیست؟ آرایش الکترونی بر اساس احتمال یعنی چه؟ فرق آن با مفهوم اوربیتال‌ها چیست؟

نمایه کاربر
رضا دانشجو

پست توسط رضا دانشجو »

سلام خسته نباشید ممنون از سوال خوبان همانگونه که گفتم این آرایش الکترونی انقلابی در فیزیک و شیمی است در واقع اینطور فرض کرده ام که جهان از سه جزء تشکیل شده است که دو جزء آن زمان و مکان است و مکان یا همان جرم یا پروتون و زمان یا همان احتمال یا همان الکترون است. در واقع در جهان که زمان و مکان اهمیت دارد ماده همان جامد شده ی زمان و مکان است. به این صورت که جرم یا مکان را بصورت پروتون میشناسیم و الکترون همان احتمالات زمانی وجود یا عدم وجود همان پروتون است. در واقع اگر بخواهم برایتان اربیتال اس را توضیح دهم تا متوجه شوید هر یک پروتون در ابتدا دارای یک حالت زمانی است یعنی میگوییم یکی پروتون هست و یک اس را میسازد این یکی پروتون هست در واقع یکی پروتون بوده و حتی یکی خواهد بود را قبل از پر شدن سایر احتمالات در خود دارد. در اس دو باز هم همان یکی پروتون هست است ولی چون نزدیک به دو تا پرو تون شدن هست پس یکی هست به احتمالات دیگری بنام یکی هست و میخواهد ادامه یابد و یکی هست و نمیخواهد ادامه یابد تبدیل میشود و همینطور احتمالات زمانی ادامه میابد. هر سوالی دیگری باشد هم من در خدمتم.

نمایه کاربر
رضا دانشجو

پست توسط رضا دانشجو »

در واقع این همان توضیح زمان مکان در فضای زیر اتمی است. با من همراه باشید و هر سوالی دارید بپرسید.

نمایه کاربر
رضا دانشجو

پست توسط رضا دانشجو »

پس از پرشدن s1 نوبت به لایه دوم و دو پروتون و احتمالات مربوط به دو تا پروتون هست می‌رسد. S۱ که پر شد و ما کاری به آن نداریم.توضیح اینکه احتمالات مربوط به هر لایه باید کامل باشد و نیازی به لایه های دیگر نداشته باشد پس در s2الکترون اول همان احتمال یکی هست است در الکترون دوم S2 در واقع اینبار احتمال دو پروتون هست وارد میشود و پس از پر کردن زیر لایه 2pکه حالات تفکیکی احتمالات مربوط به دو تا پروتون هست میشود از 2s خارج میشود و دوباره 2sهمان یکی هست و میخواهد ادامه یابد و یکی هست و نمیخواهد ادامه یابد مشابه لایه اول میشود و 2pنمایانگر احتمال دو تا هست میشود. توضیحات زیادتری لازم است ولی میخواستم مطمئن شوم متوجه کلیت موضوع شده اید برای یک اتم که دارای دو الکترون است در احتمالات در p2 اربیتال اول احتمال دوتا هست و یکی از آنان میخواهد ادامه یابد (در نتیجه دو پروتون شده اند) که در اینجا چون دو الکترون مجزا هستند پس دو حالت در هر اربیتال وجود دارد که کدام یکی است پس اربیتال اول پر میشود در اربیتال دوم احتمال دوتا هست و هر دو میخواهند ادامه یابند و در اربیتال سوم دو تا هست و هر دو نمیخواهند ادامه یابند. دقت شود اگر یک تبدیل به دو شود و یا دو به سه پس قطعا در یک یا دو یکی میخواهد ادامه یابد.

نمایه کاربر
رضا دانشجو

پست توسط رضا دانشجو »

در واقع تمامی احتمالات ذکر شده مربوط به دو تا شدن دوتا بودن و قبل و بعد از آن است در لایه ی دوم. یعنی دو پروتون یا دو جرم یا دو مکان تمامی احتمالات مربوط به حال گذشته و آینده را با خود حمل می‌کنند. این توضیح مفید و مختصر و جامع و کامل من است.

u46300

سپاس: 53

پست توسط u46300 »

اصلاً نفهمیدم. از همان جمله اول که گفتید «فرض کردم جهان از سه جزء تشکیل شده است»، همه چیز مبهم است.

نمایه کاربر
رضا دانشجو

پست توسط رضا دانشجو »

خب بگذار بهتون بگم شنیدید که میگویند احتمال وجود الکترون در واقع الکترون خود احتمال یا همان زمان وجود پروتون است. الکترون همان زمان و پروتون همان مکان است. یعنی در ساختار فضا زمان عالم هر ذره یک شناسه از مکان به نام جرم یا پروتون و یک شناسه از زمان به نام الکترون دارد. که ما در اینجا هر الکترون را حالتی از احتمالات پروتون در نظر گرفته ایم.

نمایه کاربر
رضا دانشجو

پست توسط رضا دانشجو »

مدل اتمی من تمامی نقایص و اشکالاتی مدل های قبلی رو برطرف کرده حتی در مرز های فیزیک شیمی و ریاضیات هم پیشرفت کرده گرچه برای یادگیری آن باید صبور و مشتاق بود.

نمایه کاربر
رضا دانشجو

پست توسط رضا دانشجو »

برای اینکه متوجه شوید چه میگویم ابتدا باید همه پیش‌فرض‌ها رو کنار بگذارید و بعد از اینکه متوجه قضیه شدید دوباره قضاوت کنید.

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5494

تماس:

پست توسط rohamavation »

اگه منظورتون پروبابیلیتی یافتن الکترونه که قبلا کشف شده اونم معادله شرودینگر فکر کنم با توجه به رفتار موجی ذره ای الکترون پروبابیلیتی دانسیته اونو با توجه انرژی موج میشه تعیین کرد
ولی منظور شماترسیم بر اساس پروبابیلیتی آرایش الکترون ها در عناصرDrawing based on the probability of arrangement of electrons in elementsهستش
در واقع پروبابیلیتی یافتن الکترون در حجم V از فرمول$P = \int_V \psi^*\psi\,dV$ محاسبه و باید یعنی تابعی به نام پروبابیلیتی دانسیته را بسازی$F(\mathbf x, t) = \psi^*\psi$
این فقط در یک بعده در مختصات کروی باید روی حجم ادغام بشه شما . میله ای با طول واحد را در نظر بگیر که در آن بار به عنوان تابعی از x تغییر میکنه تابع اون $q(x)=x\mathrm{e}^x-1$
برای صفر میانگین اون e-2 یعنی میانگین دانسیته بار حالا$\langle f \rangle=\frac{\int^{b}_{a}{f \mathrm{d}x}}{b-a}.$ پروبابیلیتی شعاعی و پروبابیلیتی دانسیته چیزی شبیه به هم باید باشن

الکترون ذره هست تنها موج نیست.رفتار موجی داره این یک شی کوانتومی است که هر دو ویژگی ذره‌مانند و موج‌مانند را نشون میده تابع موج (در فضای موقعیت) پروبابیلیتی یافتن الکترون را در هر بخش خاصی از فضا در طول اندازه‌گیری موقعیت تعیین میکنه اول خود اوربیتال محدوده‌ای از فضای اطراف هسته هستش که پروبابیلیتی یافتن الکترون در آن وجود داره. این پروبابیلیتی در نزدیکی هسته بیشترین مقدار را داره ولی برای تمام نقاطی از فضا که فاصله معینی از هسته دارند پروبابیلیتی معینی وجود داره ما تو دبیرستان طبق قانون هوند واصل طرد پاولی (Pauli exclusion principle اوربیتال یاد گرفتم الانم تو ذهنم نیست تنها از شیمی چیزی یادمه سوخت و احتراق و اونم اسم چند ماده و هیدرو کربن هست در واقع کار شما تابع جرم پروبابیلیتی (Probability Mass Function)هستش در یک حجم
مثالا ما با تابع پروبابیلیتی مثلا پروبابیلیتی برخورد در دو شی نسبت به هم محاسبه میکنیم. یا محاسبه جرم کل در یک میله با دانسیته غیر یکنواخت یادر یک حجم فرض کنید $\rho(x)=\frac{dm}{dx}$
دانسیته خطی یک میله هستش. آیا با ادغام ρ(x) می توانیم جرم هر نقطه از میله را پیدا کنم ، به طوری که $m(x)=\int\rho(x)dx.$آیا میتونم همین کار را با پروبابیلیتی دانسیته در مکانیک کوانتومی انجام دهم به طوری که$P(x)=\int|\Psi|^{2}dx$نه یافتن جرم یک نقطه ممکن است و نه پروبابیلیتی (کوانتومی) در چنین نقطه ای دانش و.محاسبات کوانتوم میخواد من بلد نیستم اما میتونم جرم یک بازه کوچک δx را پیدا کنم واقع در x مانند$m(x,x+\delta x)=\int_x^{x+\delta x}\rho(x)\text{d}x$به همین ترتیب $P(x,x+\delta x)=\int_x^{x+\delta x}|\Psi|^{2}\text{d}x$
توجه دارم که در هر دو مورد زمانی که δx=0 باشه انتگرال 0 را برمی گردونه زیرا باید در مورد شرایط مرزی یعنی محدودیت های یکپارچگی فکر کنم. در بیشتر موارد کلی شما میتونید از انتگرال معین$\int_{-\infty}^{+{\infty}}$ استفاده کنید در مورد سوالتون پاسخم مانند دانسبته فیزیکی پروبابیلیتی دانسیته حجمه. یعنی جرم درون یک حجم بینهایت کوچک حول مختصات داده شده تقسیم بر آن حجم بی نهایت کوچک. به پودینگ آلو فکر کنید دانسیته کشمش با دانسیته خمیر متفاوته
در برخی موارد دانسیته تابعی از موقعیته و باید آن را تابعی از موقعیت (x,y,z) بنویسیم. درست در سوال شما
بنابراین آن را به صورت ρ(x,y,z) مینویسم
. در آن صورت یک مکعب کوچک با اضلاع dx وdy وdzدر نظر میگیرم
بنابراین حجم آن dV=dx dy dz است$dm = \rho(x,y,z) \space dV = \rho(x,y,z) \space dx \space dy \space dz$
$m = \int_V \rho(x,y,z) \space dx \space dy \space dz$ پروبابیلیتی دانسیته P(x،y،z) پروبابیلیتی در واحد حجمه بنابراین پروبابیلیتی P
از پیدا کردن ذره ما در مکعب کوچک با اضلاع dx وdy وdz، است:$d{\bf P} = P(x,y,z) \space dx \space dy \space dz$
و پروبابیلیتی یافتن ذره ما در حجم محدود V محاسبهمیشه :${\bf P} = \int_V P(x,y,z) \space dx \space dy \space dz$
پروبابیلیتی دانسیته از تابع موج محاسبه می شود. تابع موج تابعی از موقعیت است (و زمان، اما ما آن را نادیده می گیریم) بنابراین باید آن را به صورت $\psi(x,y,z)$ بنویسم
و پروبابیلیتی دانسیته برابره با:$P(x,y,z) = \psi(x,y,z) \psi^*(x,y,z)$
بنابراین پروبابیلیتی یافتن ذره ما در حجم V هستش${\bf P} = \int_V P(x,y,z) \space dx \space dy \space dz = \int_V \psi(x,y,z) \psi^*(x,y,z) \space dx \space dy \space dz$
پروبابیلیتی شانس وقوع یک رویداده مثلاً این رویداد یافتن یک الکترون در اطراف هسته یک اتمه. اگر اتم یک الکترون در اطراف هسته داشته باشه قطعا پروبابیلیتی یافتن الکترون در اطراف هسته یکه. اما اگر قرار باشه الکترون در جایی دورتر از مجاورت هسته باشه پروبابیلیتی یافتن الکترون در جایی دور از هسته صفره این به عنوان پروبابیلیتی وقوع رویداد در یک عنصر خاص از حجم داده شده مشخص میشه wrtبه توزیع در حجم مراجعه کن در مورد شما با توجه به انرژی موج میتونی پروبابیلیتی پیدا کردندذره را پیدا کنی من محاسبات کوانتوم نمیدونم از علم اونم سردرنمیارم
در آمار و پروبابیلیتی تابعِ پروبابیلیتی دانسیته یک متغیر تصادفی پیوسته تابعی که انتگرال آن در هر بازهٔ معینی برابر با پروبابیلیتی قرار داشتن متغیر تصادفی در آن بازه باشه خوب.اگر X یک متغیر تصادفی با تابع توزیع پروبابیلیتی پیوسته (مطلقا پیوسته) FX باشه آنگاه تابعی مثل fx وجود دارد که:$F_X(y)=\int_{-\infty}^y f_X(t)dt$
در این حالت fX را تابع پروبابیلیتی دانسیته متغیر تصادفی X میگیم و میتونیم بگیم:در نتیجه برای محاسبه پروبابیلیتی برحسب تابع دانسیته متغیر تصادفی X میتوان رابطه زیر را محاسبه کرد$P(a\leq X \leq b)=F_X(b)-F_X(a)=\int_{a}^b f_X(t)dt$
اینم میدونی در نظریه پروبابیلیتی، تابع پروبابیلیتی دانسیته (PDF) تابعیه که مقدار آن در هر نمونه (یا نقطه) معینی در فضای نمونه (مجموعه مقادیر ممکن که توسط متغیر تصادفی را میتوان به عنوان یک پروبابیلیتی نسبی ارائه کرد که مقدار متغیر تصادفی برابر با آن نمونه باشد. پروبابیلیتی دانسیته پروبابیلیتی در واحد طوله در حالی که پروبابیلیتی مطلق برای یک متغیر تصادفی پیوسته برای گرفتن یک مقدار خاص صفره چون که مجموعه ای نامتناهی از مقادیر ممکن برای شروع وجود داره مقدار PDF است. در واقع باید از استفاده از تابع جرم پروبابیلیتی (PMF) استفاده بشه
پروبابیلیتی تشخیص یک الکترون در یک نقطه منفرد همیشه صفره. این به این دلیل است که مربع تابع موج$\psi^2$ پروبابیلیتی دانسیته تشخیص الکترون در هر مکان خاص در فضاهستش و پروبابیلیتی دانسیته لزوماً پروبابیلیتی صفر را به نقاط واحد اختصاص میده
شما میخواین پروبابیلیتی وجود یک ذره تو بخشیزاز فضا پیدا کنین چیزی که ما میخونیم تایع توزیع جرمه تو مکانیک هواغضا کاربرد داره مثال تو یک میله $m = \int\limits_a^b {\rho \left( x \right)dx} .
$جرم ناحیه ای که توسط دو منحنی محدود شده فرض کنید یک منطقه توسط دو منحنی محصور شده است و و توسط دو خط عمودی$m = \int\limits_a^b {\rho \left( x \right)\left[ {f\left( x \right) - g\left( x \right)} \right]dx} ,$ وتویک حجم $m = \pi \int\limits_a^b {\rho \left( x \right){f^2}\left( x \right)dx} .
$جرم یک لایه با توزیع دانسیته غیر یکنواخت منطقه ای را اشغال میکنه که توسط دو منحنی محدود شده است.
در آمار، توابع توزیع پروبابیلیتی داریم که به ما این پروبابیلیتی را میده که یک متغیر تصادفی (X) برابر یک مقدار خاص خواهد بود. با فرض اینکه این متغیر پیوسته باشه توزیع برآورده $\int f_{X}(x) \ dx = 1$
و میتوان برای بدست آوردن ممان های متغیر استفاده کرد$\begin{align}
\mu'_i = \int X^i f_x(x) dx
\end{align}$در فیزیک ما اغلب با تابع توزیع جرم کار میکنیم که توزیع جرم را توصیف میکنه. به عنوان مثال جرم کل در یک سیستم $M_{tot} = \int g_M(m) \ dm$
و مانند PDF آماری ما همچنین میتونم ممان این تابع توزیع جرم را با ادغام در سراسر تابع توزیع استخراج کنم
$\mu'_i = \int m g_M(m) \ dm$در ساده ترین حالت دانسیته یکنواخته و برابر است با مقدار کل مواد تقسیم بر مقدار کل فضا. اگر دانسیته یکنواخت نیست پس باید از حساب دیفرانسیل و انتگرال استفاده کنید که همان نسبت را فقط از نظر کمیت های متغیر میده شما میتونی این کار را با هر چیزی که میتونه به عنوان نرخ مانند توصیف بشه انجام بدی. سرعت مانند دانسیته جابجایی در زمان یا غلظت دانسیته مولکولی در مقداری از یک ماده و...
آخرین ویرایش توسط rohamavation دوشنبه ۱۴۰۲/۷/۳ - ۱۵:۵۰, ویرایش شده کلا 1 بار
تصویر

نمایه کاربر
رضا دانشجو

پست توسط رضا دانشجو »

ضمن سلام و عرض تشکر بابت راهنمایی های که فرمودید بله آرایش الکترونی من بر اساس پروبابیلیتی است ولی نه دقیقا آنطور که شما میفرمایید کار من ترکیب چند شیوه ی احتمالی برای در نظر گرفتن همه حالت های ممکن برای بودن یا نبودن شیر یا خط و فاکتوریل و .‌. است که تمامی حالات اربیتال ها را توجیه میکند. ابتدا به بودن یا نبودن میپردازیم که معرف آن واژه خدا یکی است هست بعد که احتمالات مربوط به این لایه که همان s1هست حل شد به احتمالات بعد که مربوط به چگونه دوتا شدن دوتا بودن و ادامه یافتن آن در لایه دوم میشویم که شبیه شیر یا خط است. در لایه سوم به سه تا هست برمیخوریم و فاکتوریل و نمودار درختی وارد کار میشوند تا احتمالات را توجیه کنند.

ارسال پست