واکنش پذیری روی و آهن

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Syed

نام: ابوالفضل

سپاس: 3

واکنش پذیری روی و آهن

پست توسط Syed »

سلام
روی از آهن واکنش پذیری بیشتری دارد درسته
خب چرا تو محیط مرطوب آهن زود تر زنگ میزنه ولی روی با اینکه تو ساخت ظروف آشپزی استفاده میشه و ظروف هم در معرض آب و رطوبت هستن زنگ نمیزنه؟

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5494

تماس:

Re: واکنش پذیری روی و آهن

پست توسط rohamavation »

آهن یک فلز واسطه با عدد اتمی 26 است، در حالی که روی یک فلز پس از گذار با عدد اتمی 30 است. عدد اتمی پایین تر به آهن میل الکترونی بالاتری نسبت به روی میده که آن را نسبت به همتای خود واکنش پذیرتر میکنه.روی واکنش پذیرتر از آهن است.
دلایل ان
روی عنصر الکترومثبت تری نسبت به آهنه
روی دارای اندازه اتمی بزرگتر از آهنه و بنابراین تعداد الکترون های بیشتری داره
این واقعیت که الکترون های بیشتر و یک لایه فرعی 'd' وجود داره، به روی امکان هیبریداسیون زیادی نسبت به آهن میده.
بعضی چیزها باعث می شوند که فولاد یا آهن سریعتر از بقیه زنگ بزنن. آب باعث زنگ زدگی آهن و فولاد میشه. فلزات غیر مشابه به دلیل واکنش های الکتروشیمیایی سریعتر از فلزات منفرد زنگ می زنن بنابراین فولاد سریعتر از آهن زنگ میزنه و اتصالات بین فلزات غیر مشابه خیلی سریع زنگ میزنه.
من میدونم که روی در ترجیح به آهن اکسید می شود و این دو الکترون را به آهن اهدا میکننه
$\ce{Zn -> Zn^2+ + 2e-}$اما چگونه آهن از این دو الکترون استفاده می کند تا وقتی که به اکسید آهن تبدیل می شود، به آهن برمی گرده مانند این:
$\ce{Fe^2+ + 2e- -> Fe}$
من فکر می کنم نکته ای که شما از دست داده ایداین باشهه $\ce{Fe2O3}$ است
هنگامی که روی وجود دارد هرگز تشکیل نمی شود در سیستم هنگامی که فلز اکسید می شود، الکترون ها از روی می آیند نه از Fe . این درست است حتی اگر محل فیزیکی اکسیداسیون روی آهن باشد، زیرا Fe و روی متصل و رسانا هستند، بنابراین تمام الکترون های هر دو مشترک هستند.
زنگ زدگی آهن نوعی واکنش اکسیداسیون است زیرا یون های آهن جدا شده و به اکسیژن اضافه می شوند. البته باید توجه داشت که اکسیژن به تنهایی نمی تواند آهن را اکسید کند و رطوبت نیز لازم است. عواملی مانند رطوبت، آب نمک، دی اکسید کربن و بسیاری از مواد اسیدی می توانند آهن را خورده و منجر به تولید زنگ آهن شوند.
تصویر

ارسال پست