علت رنگی شدن یک ترکیب

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Hadis_ro1400510

نام: Hadis rohi

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۵ - ۲۳:۵۰


پست: 5جنسیت:

علت رنگی شدن یک ترکیب

پست توسط Hadis_ro1400510 »

سلام و وقت بخیر خدمت عوامل فعال سایت هوپا
سوال من در زمینه علم شیمی است....
اینکه چرا عامل رنگ یه ماده یا ترکیب به علت یونی بودن آن است؟
واقعا چرا؟؟
یادمه زمانی که دبیرستان بودم دبیر شیمی ام این نکته را میگفت که برای آنکه ترکیبی رنگی شود باید عامل یونی یا حتی ماهیت یونی داشته باشد
که همیشه این موضوع برام جای سوال بوده!؟
لطفا یک پاسخ وکامل و واضحی بدهید
با تشکر

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2533

سپاس: 4630

جنسیت:

تماس:

علت رنگی شدن یک ترکیب

پست توسط rohamavation »

چه چیزی باعث ایجاد رنگ در مولکول ها می شود؟
بخشی از یک اتم یا مولکول که نور را "بازتاب" می کند، الکترون های بیرونی اتم هستند. ... اگر الکترون ها دقیقاً همان نوری را که جذب می کنند از خود بفرستند، ماده "بی رنگ" است.. اما اگر رنگ نور ساطع شده با رنگ جذب شده متفاوت باشد، آن ماده رنگ دارد.
آیا ترکیبات یونی را می توان رنگ کرد؟
خلاصه. ترکیبات یونی رنگ خود را مدیون رنگترکیبات یونی رنگ خود را مدیون رنگ یون هایی هستند که از آن تشکیل شده اند. اکثر یون ها بی رنگ هستند، اما چند یون رنگی وجود دارد. بیشتر اینها حاوی فلزات واسطه هستند. یون هایی هستند که از آن تشکیل شده اند. اکثر یون ها بی رنگ هستند، اما چند یون رنگی وجود دارد. بیشتر اینها حاوی فلزات واسطه هستند.هنگامی که دو یا چند ماده با هم ترکیب می شوند، یک یا چند ماده جدید ایجاد می کنند که گاهی ساختار مولکولی متفاوتی با مواد اولیه دارند، به این معنی که نور را به روش های مختلف جذب و تابش می کنند، که منجر به تغییر رنگ می شود.ترکیبات رنگی عناصر انتقالی با اوربیتال های نیمه پر شده (n-1)d همراه است. یون‌های فلزی واسطه‌ای که حاوی الکترون‌های d جفت نشده هستند، تحت یک انتقال الکترونیکی از یک اوربیتال d به مدار دیگر قرار می‌گیرند. در طی این فرآیند انتقال d-d، الکترون ها انرژی خاصی را از تابش جذب می کنند و باقیمانده انرژی را به صورت نور رنگی ساطع می کنند. رنگ یون مکمل رنگ جذب شده توسط آن است. از این رو، یون رنگی به دلیل انتقال d-d تشکیل می شود که در ناحیه مرئی برای همه عناصر گذار قرار می گیرداوربیتال های نیمه کامل d در فلزات واسطه دارای انشعابات انرژی هستند که اتفاقاً در محدوده مرئی قرار دارند. بسته به آرایش جانشین ها (معروف به لیگاندها) که به آنها متصل می شوند، انرژی های الکترون بر اساس نظریه میدان کریستالی تقسیم می شوند. شکاف مشابه در اوربیتال‌های s یا p باعث ایجاد شکاف در فرابنفش می‌شود و هر نور مرئی مستقیماً از آن عبور می‌کند، بنابراین ما هیچ رنگی را نمی‌بینیم. با این حال، در فلزات واسطه، نور مرئی الکترون ها را از اوربیتال d پایین تر به اوربیتال بالاتر تحریک می کند و فقط مقداری نور را از خود عبور می دهد.
.پارچه چگونه رنگ می شود؟
محلول رنگ شده - رنگدانه یا رنگ به صورت پلت به همراه گلوله های نایلون، الفین و غیره اضافه می شود که تبدیل به نخ می شود. گلوله ها ذوب می شوند و از سوراخ های ریز عبور داده می شوند تا نخ ایجاد شود. رنگ در سراسر فیبر است، مانند هویج، برخلاف تربچه که فقط در قسمت بیرونی رنگ دارد.چه چیزی باعث تغییر رنگ در واکنش های شیمیایی می شود؟
چرا رنگ یک ماده یا ترکیب به دلیل ماهیت یونی آن است؟
هنگامی که دو یا چند ماده با هم ترکیب می شوند، یک یا چند ماده جدید ایجاد می کنند که گاهی ساختار مولکولی متفاوتی با مواد اولیه دارند، یعنی نور را به روش های مختلف جذب و تابش می کنند که منجر به تغییر رنگ می شود...I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم پنجم مهندسی هوافضا
تصویر

ارسال پست