چرا اتم ها تعداد الکترون و پروتون یکسانی ندارند؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Yousef Esmailie rad

نام: یوسف اسماعیلی راد

محل اقامت: Tehran , Sajad

عضویت : پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۲۰:۱۹


پست: 8

سپاس: 9

جنسیت:

تماس:

چرا اتم ها تعداد الکترون و پروتون یکسانی ندارند؟

پست توسط Yousef Esmailie rad »

اتمها همیشه تعداد الکترون و پروتون یکسانی ندارند ، اگرچه این حالت معمول است. هنگامی که یک اتم دارای تعداد مساوی الکترون ها و پروتون ها است ، دارای تعداد مساوی بارهای الکتریکی منفی (الکترون ها) و بارهای الکتریکی مثبت (پروتون ها) است. بنابراین کل بار الکتریکی اتم صفر است و گفته می شود که اتم خنثی است. در مقابل ، وقتی اتمی الکترون از دست می دهد یا به دست می آورد (یا در موارد نادر از دست دادن یا بدست آوردن پروتون ، که نیاز به واکنش هسته ای دارد) ، مجموع بارها به چیزی غیر از صفر می افزاید. سپس گفته می شود که اتم دارای بار الکتریکی یا "یونیزه" است. تفاوت عمده ای بین حالت خنثی و حالت یونیزه وجود دارد. در حالت خنثی ، یک اتم جاذبه الکترومغناطیسی کمی برای سایر اتمها دارد. توجه داشته باشید که میدان الکتریکی یک اتم خنثی ضعیف است ،اما دقیقاً صفر نیست زیرا اتم یک ذره نقطه ای نیست. اگر اتم دیگری به اندازه کافی به اتم نزدیک شود ، ممکن است شروع به اشتراک الکترون ها کند. از نظر شیمیایی ، ما می گوییم که اتم ها پیوندهایی ایجاد کرده اند.
بر خلاف اتم های خنثی ، میدان ناشی از اتم یونیزه قوی است ، حتی در فواصل بزرگتر. میدان الکتریکی قوی یونها آنها را به شدت جذب سایر اتمها و مولکولها می کند ، تا جایی که از نظر شیمیایی بسیار واکنش پذیر هستند. اتم های یونیزه می توانند رادیکال های آزاد باشند که اتم هایی با پیوند آویزان هستند که بسیار واکنش پذیر هستند. در بدن انسان ، رادیکال های آزاد می توانند با DNA واکنش نشان داده و منجر به جهش و احتمالاً سرطان شوند. اتمها وقتی یونیزه می شوند که نور با انرژی کافی برخی از الکترونهای آنها را از بین می برد. فقط امواج نوری در فرکانس های اشعه ایکس و اشعه گاما انرژی کافی برای یونیزه کردن اتم ها دارند و بنابراین منجر به سرطان می شوند. قدرت سرطان زا تنها در فرکانسهای خاص به این دلیل است که می توانید از تلفن همراه خود تا آنجا که می خواهید استفاده کنید ، اما فقط می توانید از یک عکس اشعه ایکس در موارد نادر استفاده کنید.رادیکال های آزاد به طور طبیعی در بدن شما ایجاد می شوند. آنها فقط زمانی خطرناک می شوند که رادیکال های آزاد بیشتر از بدن شما باشد.
اما همه یونهای بدن بد نیستند. به دلیل ماهیت باردار یون ها ، بدن انسان از آنها برای انتقال سیگنال های الکتریکی از طریق اعصاب استفاده می کند. بدن همچنین از یون ها برای کنترل سطح مایعات و فشار خون استفاده می کند. پرکاربردترین یون ها در بدن انسان عبارتند از: سدیم ، پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم و کلرید. یونها همچنین هنگامی که یک شیء را به صورت الکترواستاتیک شارژ می کنید ایجاد می شوند ، مانند زمانی که یک بادکنک به موهای خود می مالید. به همین دلیل ، ماشین خشک کن لباس شما را می توان یک یون ساز در نظر گرفت. وقتی لباس ها در دستگاه به هم می مالند ، الکترون ها از اتمی به اتم دیگر می زنند. در نتیجه چسبندگی استاتیک بسیار آشنا است. الکتریسیته و میدانهای الکتریکی قوی کار خوبی در ایجاد یونها انجام می دهند (به رعد و برق فکر کنید).
حالت خنثی یک اتم معمولاً پایدارترین شکل است (مگر اینکه پیوندهای مولکولی و محیط شیمیایی تصویر را پیچیده کند) ، بنابراین یونها تمایل به تخلیه و بازگشت به حالت خنثی خود را در طول زمان دارند. دلیل این امر این است که به عنوان یک یون ، اتم دارای میدان الکتریکی قوی است که الکترون مورد نیاز یا اتم مورد نیاز را برای گرفتن الکترون اضافی خود جذب می کند. اما هنگامی که اتم خنثی می شود ، دارای تعداد مساوی الکترون و پروتون است ، میدان بسیار قوی ندارد و بنابراین احتمال تغییر چندانی ندارد.

ارسال پست