نیمه عمر عنصر

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
8247Mohammad_mahdi

عضویت : جمعه ۱۳۹۹/۱۲/۸ - ۱۶:۳۲


پست: 1جنسیت:

نیمه عمر عنصر

پست توسط 8247Mohammad_mahdi »

دو تا سوال درباره روش عمر سنجی رادیومتریک ذهنم رو مشغول کرده
اول اینکه تو این روش از روی نسبت عنصر پرتوزا و عنصر پرتوزاد میفهمن عمر جسم چقدره.خب از کجا میدونن که مقدار عنصر پرتوزا و پرتوزاد همیشه در طول عمر جسم ثابت بوده و اینکه شاید یه مقدار عنصر پرتوزاد از اول در جسم بوده؟
مثلا عنصر x در عصر واپاشی به y تبدیل میشه و نیمه عمر عنصر x،١٠٠٠ سال هست.تو یه جسمی ۱ گرم عنصر x هست.
خب بعد ۱۰۰۰ سال نیم گرم عنصر x داریم و نیم گرم عنصر y
اما اگه تو این بین عنصر y جدیدی از محیط بیرون به جسم اضافه بشه یا عنصر x اضافه بشه یا برعکس کم بشه معادلات ما به هم میریزه.
دومین سوال اینکه مثلا اگه ۵۰۰ سال بگذره یعنی یه مدت کوتاه تر از نیمه عمر عنصر عنصر پرتوزا تا اون زمان چقدر واپاشی میکنه؟ یا اگه ۱۵۰۰ سال بگذره از کجا میفهمن ۵۰۰ سال بیشتر یا کمتر گذشته؟
اینطوری تو این روش فقط میشه عمر اجسامی که یکی از ضرایب نیمه عمر باشه رو تعیین کرد.مثلا ۱۰۰۰،۲۰۰۰،۳۰۰۰،۴۰۰۰ سال و ...

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۹۳/۵/۱۹ - ۱۹:۰۵


پست: 1114

سپاس: 737

جنسیت:

تماس:

Re: نیمه عمر عنصر

پست توسط You-See »

سلام
یکم:
در مورد موجودات زنده، ورود و خروج عناصر پرتوزا از طربق تنفس یا تغذیه، مقدار تقریبا ثابتی در هر دوره داره، یعنی اگر یک موجودی زنده باشه یک گرم جذب کنه یک گرم هم دفع می کنه، اگر بمیره دیگه این جایگزینی انجام نمی شه و مواد بدنش می مونه فقط. منظور من از دفع، مدفوع نیست، سلول های مرده و مواد خروجی سلول های زنده و کلا هرچیزی هست که داره در بدن جایگزین می شه.

دوم:
نیمه عمر یک فرمول و یک اصطلاحه، یک مثال می زنم، یک دامداری 1000 تا گوسفند داره، به طور میانگین هر سال تعداد گوسفنداش دو برابر می شن، این به این معنی نیست که شما وسط سال بری یا یه روز مونده به ته سال بری، تعداد گوسفنداش با اول سال یکی باشه، بعد یهویی تو اون روز آخر همگی بزان و زیاد بشن.

امیدوارم بقیه مطلب رو خودتون با تحلیل و تفکر متوجه بشید.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: roham hesami

محل اقامت: Tehran -Qeytariyeh, Ketabi Street, 8 meters from Saba

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 734

سپاس: 434

جنسیت:

تماس:

Re: نیمه عمر عنصر

پست توسط rohamjpl »

اگر احتمال پوسیدگی در واحد زمان ثابت باشد (λ) ، پس احتمال اینکه اتم معین با زمان t تحلیل رفته باشد احتمال فروپاشی ان$P_i(t) = 1-e^{-\lambda t}$یعنی $P(t) = (1-e^{-\lambda t})^N \approx 1-Ne^{-\lambda t}$و روند پوسیدگی و واپاشی با فرمول $N=N_0\times e^{-kt}$نیمه عمر نمونه که حاوی بیش از یک نوع عنصر رادیوکتیو است$A = \lambda_1 N_1 + \lambda_2 N_2 + \lambda_3 N_3$
در چند عنصر $ {\displaystyle {\frac {1}{T_{1/2}}}={\frac {1}{t_{1}}}+{\frac {1}{t_{2}}}+{\frac {1}{t_{3}}}+\cdots }{\displaystyle {\frac {1}{T_{1/2}}}={\frac {1}{t_{1}}}+{\frac {1}{t_{2}}}+{\frac {1}{t_{3}}}+\cdots }$
تصویر

ارسال پست