ذرات زیر اتمی

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
amineamini

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۹/۱۸ - ۱۴:۱۹


پست: 11جنسیت:

ذرات زیر اتمی

پست توسط amineamini »

در اثر بیگ بنگ ذرات زیر اتمی چگونه به وجود آمدند؟ :!: :?:

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

عضویت : شنبه ۱۳۹۴/۷/۱۸ - ۰۰:۲۷


پست: 823

سپاس: 123

جنسیت:

Re: ذرات زیر اتمی

پست توسط عبدالرضا علي پور »

توضیحی براش نیست -- دانش میگه گفتیم باش و بوجود اومدن -- خدا هم همینو میگه (گفتیم باش پس بوجود امد)

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: roham hesami

محل اقامت: Tehran -Qeytariyeh, Ketabi Street, 8 meters from Saba

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 736

سپاس: 434

جنسیت:

تماس:

Re: ذرات زیر اتمی

پست توسط rohamjpl »

وقتی هسته ای را از هم جدا می کنید و دسته ای از جفت کوارک-آنتی کوارک را می بینید ، بسیاری از افراد نتیجه می گیرند که هسته از کوارک تشکیل شده است.
اما اگر می دانید که ذرات زیر اتمی مانند کوارک ها نیز ناپدید می شوند و به طرز جادویی به انواع دیگر ذرات تبدیل می شوند و کوارک هرگز به صورت جداگانه مشاهده نشده است (همیشه در یک جفت ماده و ماده ضد ماده وجود دارد) ،.
همچنین می توانید با ایجاد یک آرایش هندسی پایدار از نظر الکترواستاتیک ، مدلی از هسته خود را با استفاده از پروتون ها و الکترون ها بسازید. ما هرگز کوارک را در هسته ندیده ایم یا کاربردهایی نداشته باشیم که به مفهوم کوارک در هسته نیاز داشته باشد. تا آنجا که من می توانم بگویم ، تنها چیزی که می توانیم با قطعیت 100٪ در مورد کوارک ها بگوییم این است که وقتی الکترون ها را به هم برخوردمیدید یا پروتون ها را با هم به هم بر خورد میدید ، به جفت کوارک-آنتی کوارک و بسیاری از ناخواسته های دیگر دسترسی پیدا می کنید
انرژی تمامی ذرات بنیادی در لحظه تولد جهان (بیگ بنگ) بدون جرم بوده اند، اما در کسر بسیار کوچکی از ثانیه پس از آن هنگامی که ذرات هیگز از «انرژی بیگ بنگ» پدید آمده و کل جهان را پُر کردند و ناگهان برخی از ذرات بنیادی به واسطه برهم کنش با آن‌ها جرمدار شدند و همچنان این ذرات نامرئی در میدان هیگز جهان انرژی ابتدایی خود را حفظ کرده اند.
خوب حال سوال پیش می‌آید بیگ بنگ انرژی اش را چطور بدست آورده است؟ در مدل‌های کوانتومی به علت افت و خیز‌های میدان گرانشی ناپایدار، باعث می‌شود گذاری خود به خود به عالم در حال انبساط و ماده رخ دهد.
ممکن است فکر کنید خلق ماده و انبساط آن به مقداری انرژی نیاز دارد و بنابراین اگر ماده از «فضای خالی» به وجود آمده باشد؛ پایستگی انرژی که یکی از اصول مسلم فیزیک است، بر هم خواهد خورد.ر طی سه دقیقه اول جهان ، عناصر نوری در طی فرآیندی به نام نوکلئوسنتز بیگ بنگ متولد شدند. دمای (10 32 ) کلوین به یک میلیارد (10 9 ) کلوین خنک شد و پروتون ها و نوترون ها با هم برخورد کردند و دوتریم ، ایزوتوپ هیدروژن ساختند . بیشتر دوتریم برای تولید هلیوم و مقادیر کمی از لیتیوم نیز تولید شد.
تقریباً 380 هزار سال پس از انفجار بزرگ ، به گفته ناسا ، ماده به اندازه کافی برای تشکیل اتم ها در دوران ترکیب مجدد سرد شد و در نتیجه یک گاز شفاف و از نظر الکتریکی خنثی ایجاد کرد . این مجموعه فلاش اولیه ایجاد شده در هنگام انفجار بزرگ را از دست می دهد ، که امروزه به عنوان تابش زمینه مایکروویو کیهانی قابل تشخیص است . با این حال ، پس از این مرحله ، جهان به تاریکی فرو رفت ، زیرا هنوز هیچ ستاره یا هیچ چیز روشن دیگری تشکیل نشده است.
حدود 400 میلیون سال پس از انفجار بزرگ ، ظهور جهان از دوران تاریک کیهانی در دوران مجدد آغاز شد. در این مدت که بیش از نیم میلیارد سال به طول انجامید ، انبوهی از گاز به اندازه کافی فرو ریخت و اولین ستاره ها و کهکشان ها را تشکیل داد ، که نور ماوراlet بنفش پرانرژی آنها بیشتر هیدروژن خنثی را یونیزه و نابود کرد.
اگر چه انبساط جهان به تدریج آهسته به عنوان ماده در جهان در خود را از طریق گرانش کشیده، حدود 5 یا 6 میلیارد سال پس از انفجار بزرگ ، با توجه به ناسا، یک نیروی مرموز حال حاضر به نام انرژی تاریک شروع بالا بردن سرعت گسترش جهان دوباره ، پدیده ای که امروز نیز ادامه دارد.کمی بعد از 9 میلیارد سال پس از انفجار بزرگ ، منظومه شمسی ما متولد شد .
تصویر

ارسال پست