تبديل مس به طلا

مدیران انجمن: parse, javad123javad

~Amirhossiŋ~

تبديل مس به طلا

پست توسط ~Amirhossiŋ~ »

سلام

آيا تركيبي وجود داره كه بتونه رنگ يك فلز مثل نقره يا آهن رو به رنگ زرد تغيير داد؟

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

Re: تبديل مس به طلا

پست توسط candle »

~Amirhossiŋ~ نوشته شده:سلام

آيا تركيبي وجود داره كه بتونه رنگ يك فلز مثل نقره يا آهن رو به رنگ زرد تغيير داد؟

بهترین و ماندگارترین روش، همان آبکاری طلاست.

روش دیگر؛ ذوب قطعه فلز به همراه مقدار مشخصی از فلزات دیگر است (آلیاژ سازی) که عموما یک فن آوری خاص متالورژی است که در اختیار همه ریخته گریهای معمولی هم نیست.

رنگهای نانو هم برای کاربردهای موقت وجود دارند.

نمایه کاربر
einstein313

سپاس: 91

پست توسط einstein313 »

در روایاتی که از امام صادق علیه السلام من دیدم ، مس را به طلای فاسد نام بردند و بیان فرمودند
و این احتمال هست که بشه مس رو از فساد در آورد و به طلا تدیل کرد ( همانگونه که اسنادی هست که این اتفاق صورت گرفته ) ، که این همان علم کیمیاست که هنوز هم دانشمندانی در پی کشف این موضوع هستند

و اطلاعاتی که من در این زمینه تا الان پیدا کردم ، فکر کنم با نوعی ارتعاش و موج باید این عمل صورت بگیره ( شایدم یک ماده نیاز داشته باشه )
بنظر با آمدن علم نانو دستیابی به این علم دور از انتظار نیست
من هم علاقه دارم بعد از اتمام کارهایی که دارم و... روی این زمینه به صورت جدی کار کنم

اگرم کسی تا اون موقع به دستاوردی رسید که خوشبحال اون smile021 smile039

البته اگر موضوع فقط زرد کردن رنگ اون فلز هست که میتونید با روشهای سنتز و... آنها را به ابعاد نانو ذره دربیارید و در آن ابعاد نانو ذرات تغییر رنگ میدند بنا به مقیاسشون ، مثلا نانو ذرات نقره در 40 نانو متری آبی رنگ میشند در 100 نانو متر سبز ،
از اینها گذشته ، نوع شکل نانو ذرات و چینششون هم تاثیر داره در رنگ ، مثلا چینش نانو ذرات نقره 100 نانو متری هرمی شکل قرمز میشه نه سبز
اللهم العن قاتلیک یا فاطمه الزهرا

اَللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَآخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ ، اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَيْنَ ( علیه السلام ) ، وَشٰايَعَتْ وَبٰايَعَتْ وَتٰابَعَتْ عَلىٰ قَتْلِهِ

اَللّٰهُمَّ الْعَنْهُمْ جَميعاً

اسلام به ذات خود ندارد عیبی .......... هر عیب که هست از مسلمانی ماست

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

یعنی شما با ارتعاش، هسته 29 پروتونی مس رو تبدیل می کنید به هسته 79 پروتونی طلا؟
50 تا پروتون از ارتعاش تولید می شه؟ اونم برای هر اتم؟
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

einstein313 نوشته شده:در روایاتی که از امام صادق علیه السلام من دیدم ، مس را به طلای فاسد نام بردند و بیان فرمودند
و این احتمال هست که بشه مس رو از فساد در آورد و به طلا تدیل کرد

مس یک عنصره رفیق، فاسد و غیر فاسد نداره!

einstein313 نوشته شده:و اطلاعاتی که من در این زمینه تا الان پیدا کردم ، فکر کنم با نوعی ارتعاش و موج باید این عمل صورت بگیره ( شایدم یک ماده نیاز داشته باشه )
بنظر با آمدن علم نانو دستیابی به این علم دور از انتظار نیست
من هم علاقه دارم بعد از اتمام کارهایی که دارم و... روی این زمینه به صورت جدی کار کنم

برای تبدیل یک عنصر به عنصر دیگه، هیچ راهی وجود نداره
مگر این که هسته ی اون عنصر رو یا بشکنید، و یا بهش اضافه کنید.
یعنی فرایند های شکافت یا گداخت.

هر کدام از این فرایند ها کلی انرژی می خوان که با کار های شیمیایی
تامیین نمی شه. چون باید در اردر GeV انرژی داده بشه نه MeV.

مس رو با شکافت نمی شه به طلا تبدیل کرد، چون عدد جرمی اش کمتره.
تنها راهی که وجود داره تا بشه مس رو به طلا تبدیل کرد فرایند گداخت هسته ای هست.
یعنی کار خیلی سخت و بسیار هزینه بری، و بیهوده ای هست و اصلاً نمی صرفه.

در ضمن من اگر جای شما بودم اسم امام صادق رو نمی آوردم! smile023
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

نمایه کاربر
einstein313

سپاس: 91

پست توسط einstein313 »

با روشهای جدید امکان پذیره تبدیل مس به طلا ، این کار رو انجام دادند و هنوز هم در دست بررسی و تحقیق است ، شنیدم از طریق شتاب دهنده ها هم این کار امکان پذیره !!!

درضمن من دفاعیه ای در این مورد ندارم ، صرفا یک فرضیه بود

عدد اتمی طلا تقزیا 3 برابر مس هست و وجود این همه انرژی برای تبدیل ... ، و خلاصه بصرفه نیست ، ولی همین بصرفه نبودن ما رو به این مسیر میبره که روشهای دیگه ای کشف کنیم که الان نمیدونیم ، و همیشه یک روش بسیار ساده وجود داره

اینکه تبدیل مس به طلا رو رد کنیم امکان نداره ، و این امر محقق شده ، و این مساله از دیر باز بوده ، و چون محقق شده ، پس امکان پذیره ، فقط راه رسیدن بهش مشکله که باید راه های دیگری رو پیش بگیریم و شاید روشهای دیگری باشه که اصلا ربطی به روش معمول نداشته باشه

You-See نوشته شده:یعنی شما با ارتعاش، هسته 29 پروتونی مس رو تبدیل می کنید به هسته 79 پروتونی طلا؟
50 تا پروتون از ارتعاش تولید می شه؟ اونم برای هر اتم؟

امواج حیطه گسترده ای دارند ...
اللهم العن قاتلیک یا فاطمه الزهرا

اَللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَآخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ ، اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَيْنَ ( علیه السلام ) ، وَشٰايَعَتْ وَبٰايَعَتْ وَتٰابَعَتْ عَلىٰ قَتْلِهِ

اَللّٰهُمَّ الْعَنْهُمْ جَميعاً

اسلام به ذات خود ندارد عیبی .......... هر عیب که هست از مسلمانی ماست

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

امواج چه حیطه ای دارند؟

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

امواج حیطه رادیویی LW دارند تا Gamma
هیچ کدام از اینها در هیچ توانی نمی تونند مستقیما پروتون (سه عدد کوارک) تولید کنند.
سعی کنید یکم علمی تر حرف بزنید. با سند و مدرک. شنیدم که نشد مدرک.
تبدیل همه چیز به همه چیز شدنیه، اگر نشدنی نبود، الان وجود هم نداشت. اما این تبدیل به انرژی هایی معادل انفجار غول سرخ نیازمنده.
تولید عناصر سنگینی مثل آهن و سنگین تر از اون، در مقیاسی که لااقل بشه دیدش، نیاز به انرژی های عظیم داره، این انرژی با محاسبات ریاضی قابل تخمینه، انرژی غلبه بر پیوند های درون هسته ای، انرژی غلبه بر دافعه الکتریکی دو هسته، و احتمالا سایر انرژی های مصرفی برای تغلیظ، جمع آوری، جهت دهی، و ...

این انرژی باید صرف بشه، از هر روشی که بخواهید انجامش بدهید، با اجی مجی هم ایجاد نمی شه.
فقط یک چیز دیگه اضافه کنم،
طلا صرف نظر از اینکه در طول زمان ترکیب نمی شه (خیلی خیلی کم) و واکنش پذیری کمی داره، و هدایت الکتریکی، گرمایی فوق العاده ای داره، و بازتابش و ... اما هیچ کدوم از اینها اون رو محبوب نکرده، طلا محبوبه چون کمه. حالا به فرض شما مس رو فرت فرت طلا کنی، بعد از مدتی خواهی دید اگر مس کم بشه، همه می گردند دنبال روشی که طلا رو مس کنند.
اون وقت به طلا می گن مس فاسد شده.
این داستان ها که کیمیای تو بر مس وجودم فتاد و زر شدم و اینها مال ادبیاته و بس.

روزتون خوش.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Rooh1234

Re: تبديل مس به نقره

پست توسط Rooh1234 »

کلینی (ره) در کافی [2] از ابوحمزه ثمالی نقل کرده که می‌گوید: به همراه امام صادق علیه‌السلام از بازار مسگران می‌گذشتیم. من خدمت آن حضرت علیه‌السلام عرضه داشتم فدایت شوم! اصل این مس چیست؟ فرمود: نقره است که زمین آن را تباه نموده به صورت مس در آمده است، و اگر کسی بتواند فساد آن را بگیرد از آن بهره‌مند می‌گردد

دوست عزیزمون روایت اشتباه گفتند.
چه مدرکی دال بر این مورد هست؟

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5491

تماس:

پست توسط rohamavation »

اگر منظور شما تیم تحقیقاتی چینی با استفاده از جت های گاز آرگون داغ و با شارژ الکترونیکی موفق شدند فلز مس ارزان را به ماده جدید تقریباً ترکیبی با طلا تبدیل کنند. ذرات یونیزه سریع حرکت می کنند و اتم های مس را از روی یک صفحه فلزی هدف منفجر می کنند.راستش اینو منم شنیدم و شگفت انگیزترین ترفند تبدیل آن به طلا است. به سادگی سکه را بشویید و آن را روی یک صفحه گرم که حدود 300 درجه سانتیگراد گرم شده قرار دهید. با گرم شدن ، روی به درون مس پخش می شود و برنجی در سطح تشکیل می شود که شبیه طلا است. در نهایت از بین خواهد رفت اما نتایج بسیار چشمگیر است.فرایندی که در آن مس با گاز آرگون منفجر می شود ذراتی با خصوصیات مشابه طلا ایجاد می کند.خوب میدونیم .تو جدول اتمی پلاتین نزدیک طلا هست $78Pt^195 + 1H^1 → 79Au^197$ چون یک پروتون کمتر داره .مس و طلا به ترتیب با اعداد اتمی ۲۹ و ۷۹ دو عنصری هستند که تعداد پروتون‌های آن‌ها می‌تواند بسیاری از خصوصیات و ویژگی‌های آن‌ها را تعیین کند. از آنجایی‌که مس عنصر مقاومی است آزاد شدن سه پروتون در این عنصر مستلزم صرف انرژی قابل توجهی است که در نتیجه باعث میشه هزینه انرژی لازم برای تبدیل آن بیشتر از ارزش نهایی طلای به دست آمده باشد. وجواب اره میشه...hope I help you I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260
آخرین ویرایش توسط rohamavation سه‌شنبه ۱۴۰۰/۴/۱۵ - ۰۸:۲۲, ویرایش شده کلا 1 بار
تصویر

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

سپاس: 885

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

einstein313 نوشته شده:
چهارشنبه ۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۶:۲۳

در روایاتی که از امام صادق علیه السلام من دیدم ، مس را به طلای فاسد نام بردند و بیان فرمودند
و این احتمال هست که بشه مس رو از فساد در آورد و به طلا تدیل کرد ( همانگونه که اسنادی هست که این اتفاق صورت گرفته ) ، که این همان علم کیمیاست که هنوز هم دانشمندانی در پی کشف این موضوع هستند
درود

بفرمایید شما با چه رویی و چه توجیهی این نوشته را از قول آن فرد فرستاده اید ؟

اون فردی که نام بردید با چه دلیلی مس را طلای فاسد نامگذاری کرده ؟ چه اتفافی افتاد که طلا فاسد و تبدیل به مس شد!!!؟

طلایی که از چند هزار سال پیش هنوز هم طلا است و فاسد نشده را چگونه ارزیابی می کنید ؟

کدام اسناد هست ؟؟؟ یک نمونه بفرست

واقعن با چه رویی در این انجمن علمی این خیالبافی های بی سر وته را در این انجمن می گذارید؟

نمایه کاربر
rohamavation

تماس:

پست توسط rohamavation »

جناب نوری نیاز نیز شما اینطور ناراحت شوید ایشان نقل قول اورده خوب شما با مفهوم کیمیا گری اشنا هستید و همچنین در قدیم به علم ما میگفتند کیمیا گری حال بعضی در فکر تبدیل فلزات و برخی اکسیر جوانی و داروی امراض و... خوب در حال حاضر هم هر کدام داره روش کار میشه به نام جدید .
کیمیاگری چگونگی تغییر مواد اساسی (مانند فلزات) به مواد دیگر است. وهمچنین فرایند گرفتن چیزی عادی و تبدیل آن به چیزی خارق العاده .تصویرخوب در مورد تبدیل فلزات هم .روش تراجهش هسته ای Nuclear transmutationتغییر شکل هسته ای تبدیل یک عنصر شیمیایی یا یک ایزوتوپ به یک عنصر شیمیایی دیگر است. و چون که هر عنصر (یا ایزوتوپ یک) با تعداد پروتون ها (و نوترون ها) موجود در اتم های خود ، یعنی در هسته اتم ، تعریف می شود ، در هر فرآیندی که تعداد پروتون ها یا نوترون های هسته تغییر کند ، تغییر شکل هسته ای اتفاق می افتد.همین Nuclear fusion که در ستارگان اتفاق افتاده و الان هم درتوکامک انجام میشه.پس چیز تازه ای نیست و از اول خلقت انجام میشده .من میگم هر تکنولوژی و ساخته ما نمونه ای در عالم هستی داره باید دقیق نگاه کرد .اینکه این چطور ساخته شده فقط میدونم با استفاده از میدان مغناطیسی و به دام اندازی اون هست و در ساختش از ابرسانا استفاده شده و دمای داخل به حدود 100 میلیون درجه اما در زمان کوتاه چند ثانیه ای میرسه با شدت میدان حدود 13تسلا .و.نوترون های منبع باید از طریق کولیماتور به هسته برخورد کنه.
تصویر

۱۲۳۴

نام: مینو

سپاس: 3

پست توسط ۱۲۳۴ »

نقره و مس ترکیبش میشه تنگستن .شاید امام صادق علیه السلام میخواسته به این نکته اشاره کنه .تنگستن خودش نوعی فلز گرانبهاست . ترکیب نقره با عناصر دیگر فلزات گرانبها را باعث می شود.این شبه طلایی که از مس به دست می‌آید مثل یک گیاه پیوندی می ماند مثلا زردآلو را پیوند بزنی. ترکیب نقره با آهن هم پلاتین میده .در واقع مس هیچگاه طلا نشده و نمی شود.بلکه فلز گرانبهای دیگری به نام تنگستن می شود.آهن هم فلز گرانبهایی به نام پلاتین می شود. و هر کدام از فلزات وغیر فلزات هم همینطور .مثلا فسفر مروارید می شود که گرانبهاست .
    آخرین ویرایش توسط ۱۲۳۴ پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۶/۳۱ - ۱۲:۵۳, ویرایش شده کلا 2 بار
    اگر نابغه نیستی که از زندگی پیشتر روی
    با او همگام شو smile072

نمایه کاربر
    rohamavation

تماس:

پست توسط rohamavation »

چرا اینارا نسبت میدین .تنگستن خودش فلزه و فکر کنم بالای 200 سال هست کشف شده سنگ‌های ولفرامیت و شئلیت هستند.دمای ذوبش هم خیلی بالاست حدود3300-3400 هست .کاربردهای آلیاژهای تنگستن تو وزنه های تعادل برای پره های روتور ماهواره و هلیکوپتر، موشک ها و کنترل ژیروسکوپ .و همچنین در کابین خلبان برای افزایش کنترل هشدار لرزش مورد نیاز، بر خلاف ضد لرزش استفاده می شوند. البته تنگستن به طور کلی انتخاب خوبی برای موتورهای جت نیست دمایش بااست اما چگالی اون زیاده وزنش بالاست و شکننده هست برخی از قطعاتی که نیاز به مقاومت در برابر حرارت دارن مثل پره های توربین تحت نیروهای دورانی قرار می گیرن که مستقیماً با جرم قطعه افزایش میابه. بنابراین یک ماده با جرم بالا مانند تنگستن نیروهایی را که قطعه باید تحمل کند افزایش میده
    بزرگترین مشکل این است که تنگستن نیز شکننده است. اگر یک پره توربین از کار بیفته همانطور که اتفاق می افته مهار آن بسیار دشوار هستش.hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth
    semester of aerospace engineering
    smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضاتصویر
    smile260 smile016 :?:
    آخرین ویرایش توسط rohamavation پنج‌شنبه ۱۴۰۱/۵/۲۷ - ۰۷:۴۷, ویرایش شده کلا 1 بار
    تصویر

۱۲۳۴

نام: مینو

سپاس: 3

پست توسط ۱۲۳۴ »

۱۲۳۴ نوشته شده:
    شنبه ۱۴۰۱/۵/۱۵ - ۱۲:۴۰
      نقره و مس ترکیبش میشه تنگستن .شاید امام صادق علیه السلام میخواسته به این نکته اشاره کنه .تنگستن خودش نوعی فلز گرانبهاست . ترکیب نقره با عناصر دیگر فلزات گرانبها را باعث می شود.این طلایی که از مس به دست می‌آید مثل یک گیاه پیوندی می ماند مثلا زردآلو را پیوند بزنی. ترکیب نقره با آهن هم پلاتین میده .درضمن ذرات مسی بیشتر قابلیت تبدیل به طلا را دارند که ریشه هیدروژنی داشته باشند.
      تنگستن در طبیعت به صورت آلیاژ هست . و ریشه مسی داره . در زمین شناسی امکانش هست که مس و نقره به مرور زمان عنصری به نام تنگستن را به وجود آورند البته مس بوده که شده تنگستن .
      اگر نابغه نیستی که از زندگی پیشتر روی
      با او همگام شو smile072

ارسال پست