علت عبور نور مریی از شیشه سربی بر خلاف گاما

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

Re: علت عبور نور مریی از شیشه سربی بر خلاف گاما

پست توسط Parmenides »

Fatemeh.f74 نوشته شده:یه سوال دیگه من الان داشتم فیزیک پزشکی میخوندم عین جمله رو مینویسم شما هم ببینید با افزایش انرژی جذب پرتوها کاهش می یابد ولی.....(ادامه دارد)خوب اونوقت جذب گاما نباید کمتر از مریی باشه؟؟؟

Parmenides نوشته شده:من نمی دونم جمله کتاب شما درسته یا غلطه راستش. قاعدتا باید درست باشه البته. ببینید خیلی بستگی داره به جنس دیواره. شاید توی دیواره ای که مد نظر نویسنده کتاب شما بوده، از یه حدی اگه امواج انرژیشون بیشتر بشه جذبشون کمتر میشه.
ولی درمورد ادعایی که من کردم مثالی هم زدم که تاییدش میکنه: امواج رادیویی که طول موجشون در حد متره از دیوار اتاق عبور میکنن ولی نور مرئی نه.

smile039
من فکر کردم جمله مال کتابتونه!
ببین با افزایش انرژی جذب افزایش پیدا میکنه، من کجا گفتم کاهش پیدا میکنه؟
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

Fatemeh.f74

سپاس: 4

پست توسط Fatemeh.f74 »

بله دیگه مال کتابم بود

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

نور مرئی با سیستم الکترونی اتم برهمکنش می کنه.
ولی پرتو گاما (پر انرژی) با نوکلئون برهمکنش می کنه.

احتمالا جذب به خاطر ساختار هسته ای سرب هست

یک راه فهمیدن اینکه برهمکنش مربوط به کدام قسمت اتمه؛ مقایسه طول موج دریافتی با طول موج تابشیه، اگر فاصله دو طول موج تقریبا یکی باشه برهمکنش الکترون-فوتون بوده و اگرنه از نوع نوکلئون-فوتون بوده.

Fatemeh.f74

پست توسط Fatemeh.f74 »

dusty نوشته شده:نور مرئی با سیستم الکترونی اتم برهمکنش می کنه.
ولی پرتو گاما (پر انرژی) با نوکلئون برهمکنش می کنه.

احتمالا جذب به خاطر ساختار هسته ای سرب هست

یک راه فهمیدن اینکه برهمکنش مربوط به کدام قسمت اتمه؛ مقایسه طول موج دریافتی با طول موج تابشیه، اگر فاصله دو طول موج تقریبا یکی باشه برهمکنش الکترون-فوتون بوده و اگرنه از نوع نوکلئون-فوتون بوده.

خیلی ممنون از پاسختون ولی اونوق یه سوال مطرح میشه اونم اینه که مگه برهم کنش الکترون نمیتونه باعث جذب بشه؟و طوری بشه که نور مریی عبور نکنه!؟یه سوال دیگه اینه که وقتی گاما میتونه به راحتی با الکترون جذب شه چه لزومی داره با نوکلئون برهم کنش بده؟

نمایه کاربر
DOCTOR G

سپاس: 14

پست توسط DOCTOR G »

Fatemeh.f74 نوشته شده:
Parmenides نوشته شده:علتش اینه که فرکانس امواج گاما جوریه که الکترون های لایه هایی از اتم های تشکیل دهنده مولکول های شیشه میتونن اونا رو جذب کنن و برانگیخته بشن. در حالی که فرکانس طیف مرئی چنین خاصیتی نداره. همونطور که میدونید فقط امواجی با فرکانس های مشخصی میتونن یه الکترون رو برانگیخته کنن و به لایه های بالاتر ببرن.

کلا هر چه فرکانس پایین تر باشه (طول موج بیشتر باشه) الکترون های بیشتری رو میتونه بر انگیخته کنه و بیشتر جذب میشه و بنابراین کمتر میتونه از دیواره عبور کنه. شما میتونید در یک روز آفتابی توی یک اتاق بدون پنجره رادیو گوش کنید ولی نمیتونید درخشش خورشید رو ببینید.
پس اینجا نیاز به "زور بیشتر" برای عبور کردن نیست، اگر موجی میخواد از دیواره ای عبور کنه باید قبلش تضمین بده که توی چیدمان الکترون های اون دیواره دخالت نکنه!

من با قسمت اول حرف شما موافقم؛ ولی باقسمت دوم حرف شما نه.
برای جواب به این سوال ابتدا باید خاصیت موجی الکترون را در نظر گرفت. اگر موجی (چه الکتریکی، چه مغناطیسی و چه الکترومغناطیسی)، طول موجی هماهنگ با الکترون داشته باشد، موج الکترون دچار تشدید می شود و آنرا جذب می کند.(در مورد گاما هسته هم ظاهرا این کار رو می کنه که من اطلاعی راجع به اون ندارم.) طول موج گاما طبق گفته شما به صورتی هست که الکترون را تشدید کرده و باعث جذب فوتون می شود.

اما در مورد قسمت دوم حرف شما که فرمودید، هر چه طول موج پایین تر باشد، جذب بیشتر می شود یا عکس این قضیه؛ بنده موافق نیستم.
اساسا طول موج الکترون ها در اتم عناصر مختلف، بخاطر 1- موقعیت آنان در هسته 2- تعداد ذرات باردار هسته(پروتون ها و الکترون ها و وارد کردن نیرو به یکدیگر)، متفاوت است؛ بنابراین طول موج فوتون های جذبی آنها متفاوت است. بعضی از عناصر طول موج های بالا و بعضی پایین را جذب می کنند.

اما در مورد این سوال که چرا شیشه ی سربی نور مریی را رد می کند، اما گاما را جذب می کند... من فکر می کنم این سوال کلا مشکل دارد. برای جذب گاما به 10cm سرب نیاز داریم( البته در جایی، تا یک متر هم نوشته شده بود. باید در نظر داشته باشید خود گاما طیف گسترده ای دارد.) و فکر نمی کنم با این ضخامت سرب، نور مریی عبور کند.

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

Fatemeh.f74 نوشته شده:خیلی ممنون از پاسختون ولی اونوق یه سوال مطرح میشه اونم اینه که مگه برهم کنش الکترون نمیتونه باعث جذب بشه؟و طوری بشه که نور مریی عبور نکنه!؟یه سوال دیگه اینه که وقتی گاما میتونه به راحتی با الکترون جذب شه چه لزومی داره با نوکلئون برهم کنش بده؟

چون هر اتم فقط فرکانس های خاصی از نور رو جذب می کنه و بعضی دیگر رو نه، برمیگرده به ساختار اتمی و کوانتمی اون اتم.
هر اتم تنها فوتون های با انرژی خاصی رو جذب و دفع میکنه، که به اون "طیف انرژی اتم" گفته میشه.

هسته هم مثل سیستم الکترونی فقط طول موج های خاصی رو جذب و دفع میکنه، و تشکیل طیف انرژی میده.
به این خاطره که پرتو گاما جذب هسته میشه چون با طیف انرژی هسته همخوانی داره، در حالی که با طیف انرژی الکترونی(اتمی) همخوانی نداره.

Fatemeh.f74

پست توسط Fatemeh.f74 »

DOCTOR G نوشته شده:
Fatemeh.f74 نوشته شده:
Parmenides نوشته شده:علتش اینه که فرکانس امواج گاما جوریه که الکترون های لایه هایی از اتم های تشکیل دهنده مولکول های شیشه میتونن اونا رو جذب کنن و برانگیخته بشن. در حالی که فرکانس طیف مرئی چنین خاصیتی نداره. همونطور که میدونید فقط امواجی با فرکانس های مشخصی میتونن یه الکترون رو برانگیخته کنن و به لایه های بالاتر ببرن.

کلا هر چه فرکانس پایین تر باشه (طول موج بیشتر باشه) الکترون های بیشتری رو میتونه بر انگیخته کنه و بیشتر جذب میشه و بنابراین کمتر میتونه از دیواره عبور کنه. شما میتونید در یک روز آفتابی توی یک اتاق بدون پنجره رادیو گوش کنید ولی نمیتونید درخشش خورشید رو ببینید.
پس اینجا نیاز به "زور بیشتر" برای عبور کردن نیست، اگر موجی میخواد از دیواره ای عبور کنه باید قبلش تضمین بده که توی چیدمان الکترون های اون دیواره دخالت نکنه!

من با قسمت اول حرف شما موافقم؛ ولی باقسمت دوم حرف شما نه.
برای جواب به این سوال ابتدا باید خاصیت موجی الکترون را در نظر گرفت. اگر موجی (چه الکتریکی، چه مغناطیسی و چه الکترومغناطیسی)، طول موجی هماهنگ با الکترون داشته باشد، موج الکترون دچار تشدید می شود و آنرا جذب می کند.(در مورد گاما هسته هم ظاهرا این کار رو می کنه که من اطلاعی راجع به اون ندارم.) طول موج گاما طبق گفته شما به صورتی هست که الکترون را تشدید کرده و باعث جذب فوتون می شود.

اما در مورد قسمت دوم حرف شما که فرمودید، هر چه طول موج پایین تر باشد، جذب بیشتر می شود یا عکس این قضیه؛ بنده موافق نیستم.
اساسا طول موج الکترون ها در اتم عناصر مختلف، بخاطر 1- موقعیت آنان در هسته 2- تعداد ذرات باردار هسته(پروتون ها و الکترون ها و وارد کردن نیرو به یکدیگر)، متفاوت است؛ بنابراین طول موج فوتون های جذبی آنها متفاوت است. بعضی از عناصر طول موج های بالا و بعضی پایین را جذب می کنند.

اما در مورد این سوال که چرا شیشه ی سربی نور مریی را رد می کند، اما گاما را جذب می کند... من فکر می کنم این سوال کلا مشکل دارد. برای جذب گاما به 10cm سرب نیاز داریم( البته در جایی، تا یک متر هم نوشته شده بود. باید در نظر داشته باشید خود گاما طیف گسترده ای دارد.) و فکر نمی کنم با این ضخامت سرب، نور مریی عبور کند.

یکی از روشایی که میشه در مقابل اشعه گاما حفاظ درست کرد شیشه سربی هس حتی خود شیشه هم برای مقابله با گاما با ضخامت زیاد استفاده میشه!تو بخشای عکس یرداری هم اساسا باید از حفاظی استفاده بشه که نور قابل عبور باشه تا بشه بیمار رو دید و هم باید مانع نفوذ اشعه گاما به کادر درمانی بشه! و اصلا بکی از شرایط ساخت حفاظ برای گاما اینه که نور عبور کنه!(البته در پزشکی)پس روی سوال ایرادی نداره دوست عزیز ممنون از پاسختون

نمایه کاربر
armin57ghazal

نام: آرمین

محل اقامت: تهران

سپاس: 579

تماس:

پست توسط armin57ghazal »

این سوال شما دوتا سوال جداگانه هست: یکی اینکه چرا نور از شیشه عبور می کند؟
دیگری اینکه چرا گاما از سرب عبور نمیکند؟
من سوال اول رو دقیقا بلد نیستم بنظرم بچه های جامد و اپتیک بهتر بلد باشن(نمیخوام الکی نظراتمو بگم و بقیه رو به بیراهه بکشونم)
اما اینکه چرا سرب رو به عنوان محافظ از پرتوهای گاما استفاده میکنن؟ باید بگم
چون چگالی سرب زیاده و وقتی یه پرتو گاما به سرب برخورد میکنه میتونه اونو متوقف کنه
البته ضخامت محافظ به انرژی گاما ربط داره - و گاماهایی که تو پزشکی استفاده میکنن معمولا انرژی کمی دارن مثلا تکنسیوم انرژی 141کیلو الکترون ولت داره

نمایه کاربر
armin57ghazal

نام: آرمین

محل اقامت: تهران

سپاس: 579

تماس:

پست توسط armin57ghazal »

بخاطر همین انرژی کم هست که لازم نیست ضخامت شیشه سربی زیاد باشه
شیشه سربی از اکسید سرب داخلش استفاده میکنن--- بنظرم حدودا 20درصد اکسید هست

نمایه کاربر
Parmenides

سپاس: 239

پست توسط Parmenides »

viewtopic.php?f=13&t=33561
viewtopic.php?f=35&t=32845
viewtopic.php?f=48&t=19736
viewtopic.php?f=13&t=31176
viewtopic.php?f=35&t=32825
viewtopic.php?f=46&t=33889

(لینک اولی نشون میده که بحث برهم کنش امواج الکترومغناطیس با مواد مدت هاست که موضوع مورد علاقه من بوده. ولی میره در کنار بی نهایت موضوع دیگه ای که من بهشون علاقه داشتم ولی هیچ وقت نتونستم اونجوری که حق مطلب ادا بشه بهشون بپردازم.)
No rational argument will have a rational effect on a man who does not want to adopt a rational attitude.

-Karl Popper-

Fatemeh.f74

پست توسط Fatemeh.f74 »

Parmenides نوشته شده:http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=33561
viewtopic.php?f=35&t=32845
viewtopic.php?f=48&t=19736
viewtopic.php?f=13&t=31176
viewtopic.php?f=35&t=32825
viewtopic.php?f=46&t=33889

(لینک اولی نشون میده که بحث برهم کنش امواج الکترومغناطیس با مواد مدت هاست که موضوع مورد علاقه من بوده. ولی میره در کنار بی نهایت موضوع دیگه ای که من بهشون علاقه داشتم ولی هیچ وقت نتونستم اونجوری که حق مطلب ادا بشه بهشون بپردازم.)

بی نهایت ممنونم ازتون لطف کردید

k76fatemeh

پست توسط k76fatemeh »

آخر جوابش چی شد ؟ به خاطر وجود سیلیس هست ؟؟؟

holysubmarine

نام: زیردریایی

پست توسط holysubmarine »

عزیز این که نور چرا از شیشه آلیاژ شده با سرب رد میشه با اینکه چرا گاما از اون رد نمیشه دو مقوله متفاوته.
اینکه اسمش رو شیشه گذاشتن و نور رد میشه ربطی به فرکانس نداره چون اونوقت نور که فرکانس و انرژیش خیلی پایین تر هست هم نباید رد میشد!
عبور نور بیشتر مربوط به ساختار کریستالی و الکترون هایی هست که اونارو تشکیل میده هست یعنی وقتی نور از چیزی رد میشه به این معنی هست که ذرات بین اتمی (و نه زیر اتمی!) و کریستالی نور رو به یکدیگه بازتاب میکنن و نور عبور پیدا میکنه (یه جواب هم اینه که ذرات بین اتمی تمایلی برای جذب نور ندارن چون اتم خیلی بزرگه و هسته خیلی کوچیکتره بنابراین هسته ها تاثیری در عبور نور نمیتونن داشته باشن)
اینکه حالا چرا گاما نمیتونه عبور کنه اینبار مربوط به شیشه نیست صرفا مربوط به ذرات زیر اتمی عنصر سرب میشه (چرا؟) به این شیوه که اشعه گاما در برخورد خودش با هسته های هر عنصری جذب هسته های اون میشه و برانگیخته میشه و طی مدت کوتاهی دوباره هسته عنصر گاما رو منتشر میکنه که از حالت برانگیختگی در بیاد (البته بخشی از انرژی به هرحال جذب میشه و به اصطلاح گاما تضعیف میشه)
ولی در عنصر سرب به دلیل اینکه ساختار کریستالی متراکم داره و هسته های بسیار سنگین و پایداری که داره تشاشعات گاما به هسته سرب برخورد میکنن و خیلی آسونتر جذبش میشن و چون هسته باز هم پایدار هست (برانگیختگی هسته به قدری نیست که بخواد دوباره خودش رو با تشعشعات ثانویه سبک کنه شبیه مثلا SF6 که الکترون آزاد جذب میکنه و برانگیخته میشه ولی باز هم چون اشتهای زیادی داره همون یدونه الکترون اضافی رو هم به بهانه برانگیختگی پس نمیده البته ربطی به این موضوع نداشت مثال بود!) و مابقی گاما رو هم که جذب نکرده در اثر برخورد به هسته بازتاب میکنه و به هسته های دیگه عنصر سرب برخورد میکنه و زنجیره وار هرکدوم از اتم های سرب گاما رو بیشتر پخش میکنن و بیشتر تضعیف میکنن به همین ترتیب گامایی که به سلامت بتونه از 9 میلیمتر سرب رد بشه نصف میشه.
بنابراین دوتا مقوله جدا از همه ربطی به هم ندارن.

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5491

تماس:

پست توسط rohamavation »

اشعه گاما نسبت به نور مرئی انرژی بیشتری برای نفوذ به ماده دارد.به طور کلی شیشه های مورد استفاده برای محافظت در برابر اشعه شامل اصلاح کننده های اکسید فلزات سنگین (HMO) مانند اکسید سرب (PbO) و اکسید بیسموت (Bi2O3) در ساختارشان بکار رفته. این مواد شیمیایی می توانند شیشه های سیلیکات معمولی را به سپرهای تابشی شفاف تبدیل کنند که قادر به جذب موثر نوترون ها ، اشعه گاما و اشعه ایکس است پس .شیشه سرب که معمولاً کریستال نامیده می شود یک نوعی شیشه است که در آن سرب جایگزین کلسیم پتاس معمولی می شود.وجود سرب در شیشه کریستال باعث افزایش ضریب شکست نور در این نوع شیشه‌ها می‌شود و در نتیجه شیشه‌های کریستال دارای درخشندگی بیشتر هستند. این شیشه‌ها همچنین سختی کمی دارند و امکان تراشکاری این شیشه‌ها وجود دارد
اما ساختن لنز برای نورهای بسیار پر انرژی که به اشعه گاما معروف است بسیار مشکل هست و . اما در شیشه ، الکترونها با برخورد با فوتونها پاسخ می دهند و نور را در جهت دیگری دور می کنند.برای تهیه شیشه سربی از تلفیق مواد اولیه سیلیس و سرب اکسید استفاده می شود. شیشه سربی به رنگ کهربایی بوده و به دلیل عدد اتمی بالا و دارا بودن درصد بالایی از اکسید سرب (حدود ۷۰ درصد اکسید سرب) قادر به جذب اشعه ایکس می باشد . همچنین با وجود این که ضریب شکست بالایی برای اشعه دارد ولی نور زیادی را از خود عبور داده و شفافیت بسیار بالایی دارد.
در ضمن شیشه سربی مرغوب باید دارای شفافیت و وضوح تصویر بالا بدون هیچ اعوجاجی بوده و نباید پس از تابش اشعه تغییر رنگ پیدا کند. ضخامت استاندارد شیشه سربی ۸ میلیمتر بوده که سرب معادل آن بین ۱/۸ تا ۲ میلیمتر بر پایه انرژی ۱۵۰ کیلوولت می باشد. سرب معادل بین ۱ تا ۳/۵ میلیمتر بسته به مقدار انرژی اشعه ایکس تغییر می کند. در سرب الكترون‌هاي مركزي زياده و به همين دليل است كه اشعه ايكس در شيشه سربي توسط اثر فتوالكتريك جذب مي‌شود. يعني زماني كه انرژي ايكس به درون الكترون مركزي منتقل مي‌شود، اشعه ايكس از اتم سرب مثل فتوالكترون فرار مي‌كند. در مقايسه، فوتون‌هاي نور داراي انرژي خيلي كمي جهت تعامل با الكترون‌هاي مركزي است و بنابراين به راحتي مي‌تواند عبور كند (فوتون های نور مریی با طول موج از 400 تا 700 نانومتر , انرژی لازم برای برانگیختن الکترون‌ها برای جهش ندارند. بخاطر همین، فوتون‌های نور مریی از شیشه عبور می‌کند به جای اینکه توسط آن بلعیده شود).
دلیل دیگه اون يكي هم به دليل چگالي (density) بالا و جرم اتمي بالاي سرب هستش كه باعث ميشه اشعه ايكس و گاما فوتون‌هايي رو توليد كنند كه انرژي رو موقع برقرار كردن اينتركت به الكترون‌ها منتقل مي‌كنه. زماني كه اشعه ايكس تلاش مي‌كنه تا از سرب عبور كنه، الكترون‌هاش جذب ميشه و انرژي رو پخش مي‌كنه.میزان تضعیف کسری از شدت انرژی پرتو گاما (W/m2) باقی مانده پس از نفوذ در یک فاصله معین به یک ماده را نشان می دهد.طبق NIST ایالات متحده$I(t) = I_0e^{-(\mu/\rho)\rho t},$جایی که t ضخامت ماده است ، I (t) شدت پرتو گاما پس از نفوذ به فاصله t در ماده است و داده $\mu/\rho$ فاصله تضعیف μ است که با چگالی مواد ρ اندازه گیری شده استامکان محاسبه اتلاف انرژی در هر مسافت طی شده (MeV/cm پس از ضرب مقدار محور y در چگالی مواد) را فراهم می کند. می توانید فاصله توقف را با استفاده از (منبع) تخمین بزنید:$\Delta x = \int_0^{E_0} \frac{dE}{S(E)}$
Δx = ∫E00dES (E)
جایی که Δx میانگین فاصله نفوذی است ، E انرژی ذرات است ، E0 انرژی شروع کننده ذرات است و S (E) قدرت توقف (بدون مقیاس جرم) در انرژی داده شده است.جالبه بدونید سپرهای هسته ای پنجره های دید شیشه ای سربی گاما را برای محافظت در برابر اشعه گاما و هسته ای فراهم می کند. این بلوک های شیشه ای سربی گاما را می توان در ابعاد مختلف و معادل سرب تولید کرد. عکسهای سمت چپ از بلوک شیشه ای سربی اشعه ایکس با ضخامت کل 30 میلی متر و معادل سرب 12.5 میلی متر است. قطعات شیشه ای سربی کوچکتر دارای معادل سرب 2 میلی متر برای محافظ سرنگ tc-99m هستند. یک بلوک شیشه ای محافظ گاما و هسته ای با معادل سرب 12.5 میلی متر ، به همان اندازه یک بلوک محافظ سربی معمولی با ضخامت 12.5 میلی متر از حفاظت در برابر اشعه محافظت می کند.I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم چهارم مهندسی هوافضا
تصویر

ارسال پست