پاد ماده؟؟!!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Teodor

سپاس: 4

پاد ماده؟؟!!

پست توسط Teodor »

سلام
1.یه سوال در مورد پاد ماده داشتم!
الف:اولا اینکه پاد ماده ی یک جسم رو جطور میسازن؟(میدونم که با برخورد های پرانرژی ولی چطوری؟)
ب:ثانیا مگه نه اینکه پاد ماده باید ویژگی هایی مخالف ماده ی اصلی خودش داشته باشه! خوب اگه اینطوری باشه ما از کجا میفهمیم پاد ماده رو تولید کردیم؟! ( توضیحات بیشتر رو توی سوال بعدی دادم)
یه سوال دیگه هم بی ربط به سوال قبلی نیست یا فک کنم یه جواب داشته باشن:
1.1با توجه به اینکه ما این ، مثلا پاد ماده ها رو با برخورد های پرانرژی ( منظور برخورد هایی که انرژی صرف میشه) تولید میکنیم پس اگه هر برخوردی که انرژی ها رو ناپدید کنه ( یعنی فرآورده ای قابل دیدن نداشته باشیم و مواد اولیه از بین برن )میتونیم بگیم یه پاد ماده درست کردیم ولی چون باید ویژگی های مخالف ویژگی های این موادی که میبینیم داشته باشه ، پس ما اونا رو نمیبینیم!!!!!!
آیا استنباط فوق درسته؟
و
2.یه سوال دیگه اینکه مگه نه اینکه تمام مواد هستی از هسته و اتم والکترون و و ... ( تمام ذرات ریز اتمی و اتمی) تشکیل شده! حال باتوجه به اینکه برای این مواد زیراتمی و اتمی پاد ماده کشف شده پس باید برای کل هستی نیز یه پاد هستی وجود داشته باشه؟!
لطفا در مورد استنباط دوم نیز کمکم کنید
با عرض پوزش برای سوال های بسیار
بعدی:
3. میگن که اگه ماده و پاد ماده با هم برخورد داشته باشن هم دیگر رو از بین میبرن و ماده ای برجا نمیمونه و از برخورد آن دو، فقط انرژی هست که اغلب بصورت پرتو های گاما میباشد! یعنی میشه عکس عمل فوق رو انجام داد؟ ( میدونم خیلی حرف عجیبیه ولی هر رفتی یه اومدنی و هر اومدنی یه رفتی داره smile021 )
باسپاس فراوان smile072
مشکلات انسان های بزرگ را متعالی و انسان های کوچک را متلاشی میکند

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

Re: پاد ماده؟؟!!

پست توسط ehsan.helli1 »

بله دوست عزیز پاد گیتی هم داریم.دلیل این که پاد ماده خیلی کم پیدا میشه اینه
فرض کن تو لحظه بیگ بنگ ماده اندکب بیشتر از پاد ماده بود
ماده و پاد ماده همدیگره تعدیل میکنن به خاظر همین پاد ماده بسیار کم پیدا میشه
در مورد روش تولید پاد ماده باید بگم:همیشه روشی انتخاب میشه که به صرفه باشه.
روش اخت پاد هیدروژن:ابتدا باریکه های پروتون رو در شتاب دهنده به هدف میکوبن و ترکش های زیر اتمی برمیگردن.بعد اونارو در معرض اتم سدیم 22 قرار میدن که پاد الکترون به صورت ظبیعی گسیل می کنه.پاد ماده در خلا کامل پایداره ولی اکثرا به دلیل برخورد با دیواره ها از بین میره.باید بگم که تولید پاد ماده بسیار گرونه.
الان یه کاری دارم باید برم
اگه سوالی داشتی بپرس.

نمایه کاربر
Teodor

سپاس: 4

پست توسط Teodor »

ehsan.helli1 نوشته شده:بله دوست عزیز پاد گیتی هم داریم.دلیل این که پاد ماده خیلی کم پیدا میشه اینه
فرض کن تو لحظه بیگ بنگ ماده اندکب بیشتر از پاد ماده بود
ماده و پاد ماده همدیگره تعدیل میکنن به خاظر همین پاد ماده بسیار کم پیدا میشه
مطمئنی پاد گیتی داریم؟ آخه من یه جایی خونده بودم که دانشمندان هنوز خیلی مطمئن نیستن که وجود داره یا نه ( یعنی هنوز نپذیرفتن که وجود داره)! دلیل اینکه منم این موضوع مطرح کردم این بود که بر روی دلایل دانشمندان بر عدم وجود پاد ماده صحبت کنیم! smile036
smile072
ehsan.helli1 نوشته شده: در مورد روش تولید پاد ماده باید بگم:همیشه روشی انتخاب میشه که به صرفه باشه.
روش اخت پاد هیدروژن:ابتدا باریکه های پروتون رو در شتاب دهنده به هدف میکوبن و ترکش های زیر اتمی برمیگردن.بعد اونارو در معرض اتم سدیم 22 قرار میدن که پاد الکترون به صورت ظبیعی گسیل می کنه.پاد ماده در خلا کامل پایداره ولی اکثرا به دلیل برخورد با دیواره ها از بین میره.باید بگم که تولید پاد ماده بسیار گرونه.
- این پروتون هایی که پرتاب میکنن از نوع پروتون سنگینن یا از نوع پروتون های سبک(سریع)؟
- منظورت از هدف یه مانع بود دیگه نه؟
- میشه بگی چرا سدیم؟ چرا منیزیم یا آهن استفاده نمیکنن؟
- فک کنم اینجا اشتباه کردی! پاد ماده در صورت برخورد با ماده ( یعنی پادماده با ماده ای قرینه ی خودش برخورد کنه) از بین میره و انرژی برجا میزاره! نه اینکه با هرماده ای که برخورد کنه نابود میشه!
مشکلات انسان های بزرگ را متعالی و انسان های کوچک را متلاشی میکند

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

نه
با هر ماده ای برخورد کنه نابود میشه و نمیدونم چرا سدیم ولی به خاطر این که خودش همینطوری پاد الکترون ساطع میکنه.
در مورد پاد گیتی هم چند ساعت بعد بهت توضیح میدم.

user16220

سپاس: 122

پست توسط user16220 »

Teodor نوشته شده:2.یه سوال دیگه اینکه مگه نه اینکه تمام مواد هستی از هسته و اتم والکترون و و ... ( تمام ذرات ریز اتمی و اتمی) تشکیل شده! حال باتوجه به اینکه برای این مواد زیراتمی و اتمی پاد ماده کشف شده پس باید برای کل هستی نیز یه پاد هستی وجود داشته باشه؟!
Teodor نوشته شده:مطمئنی پاد گیتی داریم؟ آخه من یه جایی خونده بودم که دانشمندان هنوز خیلی مطمئن نیستن که وجود داره یا نه ( یعنی هنوز نپذیرفتن که وجود داره)! دلیل اینکه منم این موضوع مطرح کردم این بود که بر روی دلایل دانشمندان بر عدم وجود پاد ماده صحبت کنیم!
درسته...حق با شماست...
فيزيكدانان بر اين باورند كه اگه جهان از انفجار بزرگ كه Big Bang ناميده مي شه، به وجود آمده بايد مقدار ماده و ضد ماده در جهان به يك اندازه توليد شده باشه. اما مي دانيم كه هر گاه ماده و ضد ماده با هم برخورد كنند همديگر را خنثي مي كنند و هر دو نابود مي شوند. بنابراين باید طي اولين چند ميلي ثانيه عمر جهان، پس از انفجار بزرگ اين دو نوع ذره به هم مي رسيدند و همديگر را نابود مي كردند. اما این طور نشده !!!شايد به خاطر اين كه در آغاز پيدايش جهان مقدار ماده بيشتر از ضدماده بوده (اگر هيچ عدم تعادلي ميان ماده و ضدماده نبود، ما در حال حاضر وجود نداشتيم) و موقع برخورد اين دو نوع ذره، تمام ضدماده نابود شده و ماده باقي مانده و جهان رو تشكيل داده !!!!
دانشمندان مي خواهند دريابند كه چه چيز باعث عدم تعادل ماده و ضدماده در ابتداي پيدايش جهان شده و برای همینه که این نظریه رو نپذیرفتن کامل....
تصویر

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

rafat نوشته شده:
Teodor نوشته شده:2.یه سوال دیگه اینکه مگه نه اینکه تمام مواد هستی از هسته و اتم والکترون و و ... ( تمام ذرات ریز اتمی و اتمی) تشکیل شده! حال باتوجه به اینکه برای این مواد زیراتمی و اتمی پاد ماده کشف شده پس باید برای کل هستی نیز یه پاد هستی وجود داشته باشه؟!
Teodor نوشته شده:مطمئنی پاد گیتی داریم؟ آخه من یه جایی خونده بودم که دانشمندان هنوز خیلی مطمئن نیستن که وجود داره یا نه ( یعنی هنوز نپذیرفتن که وجود داره)! دلیل اینکه منم این موضوع مطرح کردم این بود که بر روی دلایل دانشمندان بر عدم وجود پاد ماده صحبت کنیم!
درسته...حق با شماست...
فيزيكدانان بر اين باورند كه اگه جهان از انفجار بزرگ كه Big Bang ناميده مي شه، به وجود آمده بايد مقدار ماده و ضد ماده در جهان به يك اندازه توليد شده باشه. اما مي دانيم كه هر گاه ماده و ضد ماده با هم برخورد كنند همديگر را خنثي مي كنند و هر دو نابود مي شوند. بنابراين باید طي اولين چند ميلي ثانيه عمر جهان، پس از انفجار بزرگ اين دو نوع ذره به هم مي رسيدند و همديگر را نابود مي كردند. اما این طور نشده !!!شايد به خاطر اين كه در آغاز پيدايش جهان مقدار ماده بيشتر از ضدماده بوده (اگر هيچ عدم تعادلي ميان ماده و ضدماده نبود، ما در حال حاضر وجود نداشتيم) و موقع برخورد اين دو نوع ذره، تمام ضدماده نابود شده و ماده باقي مانده و جهان رو تشكيل داده !!!!
دانشمندان مي خواهند دريابند كه چه چيز باعث عدم تعادل ماده و ضدماده در ابتداي پيدايش جهان شده و برای همینه که این نظریه رو نپذیرفتن کامل....
این پاسخ درست به نظر نمیاد من چند جا خونددم که چرا پاد ماده خیلی کم یافت میشه.
دلیلش هم اینه.
ماده در هنگام بیگ بنگ یک خورده بیشتر بوره و مقدار زیادی از ماده و پاد ماده همدیگرو خنثی کردن.به خاطر همین هست که پاد ماده کم یلفت میشه

user16220

پست توسط user16220 »

ehsan.helli1 نوشته شده:این پاسخ درست به نظر نمیاد من چند جا خونددم که چرا پاد ماده خیلی کم یافت میشه.
دلیلش هم اینه.
ماده در هنگام بیگ بنگ یک خورده بیشتر بوره و مقدار زیادی از ماده و پاد ماده همدیگرو خنثی کردن.به خاطر همین هست که پاد ماده کم یلفت میشه
!
در هر ثانيه 100 اتم آنتي هيدروژن میشه در تونل هايي دايره اي تولید کرد. با اين سرعت، ساخت يك گرم آنتي هيدروژن چندين ميليارد سال طول میکشه و اين زمان بيشتر از عمر جهان است! از طرفي ديگر ذخيره ضدماده نيز بسيار دشوار است زيرا به محض آنكه ضدماده با ماده تماس پيدا كند نابود مي شود.
و همچنین گزانیِ تجهیرات تولید این پاد ماده ها باعث شده که توایدشون کم باشه
!
اینا همش مطالعه بوده و من هم مثل شما از چیزی مطمئن نیستم
آخرین ویرایش توسط user16220 پنج‌شنبه ۱۳۹۰/۱۱/۶ - ۰۱:۲۴, ویرایش شده کلا 1 بار
تصویر

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

میدونم.:D
مگه در زمان بیگ بنگ مواد تولید شدن؟
کی میگه که اون موقع اصلا پاد ماده یه این روش بوجود امده؟

user16220

پست توسط user16220 »

ehsan.helli1 نوشته شده:مگه در زمان بیگ بنگ مواد تولید شدن؟
جهان ما از ماده تشکیل شده( ماده از نیستی به وجود نمیاد و بیگ بنگ میگه مواد از ازل وجود داشتن)
ehsan.helli1 نوشته شده:کی میگه که اون موقع اصلا پاد ماده یه این روش بوجود امده؟
اگه در زمان بیگ بنگ یه وجود نیومده پس کی به وجود اومده؟؟وقتی واده ای وجود داشته یاشه قطعاً پادماده ای هم هست
تصویر

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

بله پاد ماده هم وجود داشته و خدا نیومده اون رو به روشی که الان ما رست میکنیم درست کنه

نمایه کاربر
narjes

تماس:

پست توسط narjes »

یه جایی خوندم درهنگام انفجارمهبانگ هردو ماده وپادماده وجودداشته وبعدازبرخورد این دوباهم مقداری ازهرکدام که بیشتربوده باقی مانده که این مقدارباقی مانده همین ماده است که هستی ازآن شکل گرفته است.
مواظب افکارت باش که گفتارت می شود
مواظب گفتارت باش که رفتارت می شود
مواظب رفتارت باش که عادتت می شود
مواطب عادتت باش که شخصیتت می شود

armin.t

نام: آرمین

سپاس: 13

پست توسط armin.t »

درباره بر همکنش الکترون و موج الکترومغناطیس از نظر " الکترودینامیک کوانتومی " اگه بخونی میتونی یه درک خیلی خیلی جالب از پادماده
پیدا کنی !
من فقط در همین حد میتونم توضیح بدم که پاد ماده ، ماده ایه که داره به زمان گذشته میره . اگه بخوام کامل توضیح بدم نیاز به یه سری نمودار دارم که نمیتونم اینجا نشون بدم .
( البته این هم فقط یه نظریه اس و هنوز اثبات نشده ولی خیلی جالبه ! ارزش خوندن رو داره . )

user16220

پست توسط user16220 »

armin.t نوشته شده:پاد ماده ، ماده ایه که داره به زمان گذشته میره
؟ میشه یکم توضیح بدین؟
تصویر

armin.t

پست توسط armin.t »

این یه نمودار نسبتا خوب برای توضیح پوزیترونه .
تصویر
اگه بدون توجه به نمودار زمان به شکل نگاه کنیم می بینیم که در کل یه الکترون وجود داره . یه فوتون گسیل می کنه . یه جای دیگه یه فوتون دریافت میکنه . حالا اگه از پایین بریم به سمت بالا ( در جهت نمودار زمان ! ) می بینیم که یه الکترون و یه پوزیترون به سمت هم میان و با هم برخورد می کنن و مقداری انرژی ( فوتون ) آزاد و گسیل میکنن !
( درباره این شکل مطمئن نیستم . چون نموداری که توی کتابش دیدم یه کم فرق داره ! )

armin.t

پست توسط armin.t »

این یکی یکم بهتره :

تصویر

( برای اینکه شکل با توضیح جور در بیاد ، باید بار الکترون بالا سمت چپ و پایین سمت راست مثبت باشه . یعنی این دو تا پوزیترون هستن نه الکترون . )
بازم بدون توجه به نمودار زمان ( که اینجا نکشیدتش ولی بازم محور عمودیه ) دو تا الکترون رو می بینیم که یه فوتون رد و بدل می کنن . ( توی شکل های فاینمن الکترون با خط و فوتون یا یه موج نشون داده میشه . )
ولی اگه از پایین به بالا و با توجه نمودار زمان حرکت کنیم ، می بینیم که یه الکترون و یه پوزیترون به هم برخورد می کنن و انرژی به صورت فوتون گسیل می کنن . دوباره این انرژی به یه الکترون و پوزیترون تبدیل میشه .

ارسال پست