همه چیز راجع به تکامل خزندگان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Alborz Omidi sh

نام: Alborz Omidi sh

محل اقامت: In milky way galaxy

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۶/۱۴ - ۱۴:۰۲


پست: 114

سپاس: 42

جنسیت:

همه چیز راجع به تکامل خزندگان

پست توسط Alborz Omidi sh »

IMG_20230415_192021_356.jpg
در تصویر شما یک بازسازی هنرمندانه از یک امنیون دار اولیه به نام «Hylonomus» را مشاهده میکنید. این گونه که ۳۱۰ میلیون سال پیش زندگی میکرد، حدود ۲۵ سانتی متر داشته و از حشرات و سایر بی‌مهرگان کوچک تغذیه می‌کرده.
اما این آمنیون دقیقا چیست؟
آمنیون داران گروهی از تتراپک ها هستند که اعضای زنده آنها شامل خزندگان و پرندگان و پستانداران می شود. آمنیون داران در طول زمان تکامل خود سازگاری های جدیدی برای زندگی در خشکی کسب کردند. نام این گروه از صفت اشتقاقی اصلی این گروه یعنی داشتن تخم آمنیونی گرفته شده. این نوع تخم ها دارای چهار لایه تخصصی یافته میباشند که شامل:
۱-آمنیون
۲-کوریون
۳-کیسه زرد (yolk sac)
۴-آلانتوئیس
IMG_20230415_192047_681.jpg
تخم آمنیونی
جنین خزندگان و پستانداران چهار پرده خارج جنینی تشکیل می دهد که عبارتند از همان ۴ لایه ذکر شده در بخش بالا.
و اما حالا به گروه های مختلف خزندگان میرسیم
IMG_20230415_192132_121.jpg
تمساح ها و کروکودیل ها به دودمانی از خزندگان که در اواخر تریاس پدید آمدند تعلق می‌گیرند.
قدیمی ترین افراد این گروه ۴ پایان خشکی زیبا پاهای بلند و پهن بودند اما گونه های بدی بزرگتر شدن و با زیستگاه های آبی هم سازگاری پیدا کردند. آنها هوا را از طریق سوراخ های بینی شان تنفس می کنند. برخی کروکودیل ها در دوران مزوزوئیک و ۱۲ متر طول دارد و احتمالا به دایناسور های بزرگ و شکار های دیگر در کنار آب حمله می کردند. شواهد فسیلی نشان داده «سارکوساکوس» نوعی تمساح در دوره کرتاسه به دایناسور های از قبیل «سوکومیموس» حمله کرده.
۳۲ گونه شناخته شده از کروکدیل های امروزی به نواحی گرم محدود می شوند.
تمساح های جنوب شرقی ایالات متحده بعد از گذشت سال‌ها که در معرض انقراض قرار داشتند اکنون تا حد زیادی از این لیست خارج شدند.

گونه های معروف این گروه از خزندگان عبارتند از :
۱-کروکدیل نیل
۲-کروکدیل آب شور
۳-تمساح آمریکایی
۴-گاندو
۵-غاریال هندی
۶-کایمن
۷-گاویال

گروهی از خزندگان که نام آنها «توآتارا» است تنوع زیادی ندارند چرا که اکثر گونه های آنها منقرض شده و اکنون صرفا در جزایر اندونزی و نیوزیلند یافت می‌شوند.

گروه دیگر گروه مارمولک ها و مار هاست. یکی از گونه های معروف و مخوف این گروه، اژدهای کومودو است. اژدهای کومودو یک خزنده بزرگ با طول سه متر است که در جزایر اندونزی زندگی میکند و یکی از خطرناکترین موجودات جهان محسوب میشود. سیستم شکاری این حیوان به نحوی است که ابتدا مانند حیوانات شکارچی دیگر کمین کرده و سپس در چشم بر هم زدنی به سمت شکار حمله ور میشود. او سریعا شکار را گاز می‌گیرد اما اگر موفق نشد که در قدم اول او را بگزد به دنبال شکار حرکت میکند. وقتی که شکار را گاز گرفت آن را رها میکند تا برود. اما خیلی طول نمی‌کشد که طعمه بیچاره به دلیل زهر کومودو جان بدهد. بعد از مرگ طعمه، کومودو با حس بویایی قوی خود، جسد را پیدا کرده و آن را میخورد. متاسفانه نسل این حیوان در حال انقراض است و جد ماقبل تاریخ او یعنی «مگالانیا» که در استرالیا زندگی می‌کرده همزمان با ورود انسان به استرالیا منقرض شده. هر چند که شواهدی نیست که نشان دهند انسان باعث انقراض مگالانیا باشد.
IMG_20230415_192522_259.jpg
لاکپشت ها در جمجمه و پشت حدقه چشمشان فاقد سوراخ هستند در حالی که دیگر خزندگان دارای دو سوراخ پشت سر هم برای هر چشم هستند. این یکی از صفات اشتقاقی دیاپسید هاست (دیاپسید: گروه خزندگان و پستانداران)
بنابراین تا همین اواخر مشخص نبود که آیا لاکپشت ها مانند دیگر خزندگان دیاپسید هستند یا خیر. اما درسال ۲۰۱۵ فسیل هایی کشف شد که نشان دادند لاکپشت های اولیه مانند «سفودرما» و «هنودوس» دارای حفره های جمجمه ای دیاپسید ها هستند.این موضوع نشان داد که لاکپشت ها دیاپسید هایی هستند که سوراخ جمجمه خود را از دست داده‌اند. لاکپشت ها تا حدی به پرندگان و کروکدیل های نزدیک هستند که دیاپسید بودن آنها را اثبات میکند.
همه لاکپشت ها یک لاک جعبه مانند متشکر از. صفحات بالایی و پایینی استخوانی دارند که به مهره ها و دنده ها جوش خورده است. در بیش از ۳۰۷ گونه از لاکپشت ها ، لاک نقش سیستم دفاعی را بازی میکند (هرچند که در برابر آرواره های قدرتمند کوسه، تمساح و جگوار دوام نمی‌آورد ولی برای آرواره های دیگر بسیار محکم است)
مطالعات فسیلی نشان دادند که قدیمی تزیین لاکپشت شناخته شده که ۲۲۰ میلیون سال پیش می‌زیسته، لاک پایینی کامل تشکیل شده ای داشته اما بحث این است که مرحله به مرحله کامل شده. رسوبات داخلی فسیل نشان دادند که احتمالا لاکپشت های اولیه در آب های ساحلی کم عمق تکامل یافتند و ناقص بودن لاک آنها احتمالا نوعی سازگاری اختصاصی برای زندگی در دریا بوده.
لاکپشت های اولیه نمیتوانستند سر خود را به درون لاک ببرند اما مکانیسم های برای انجام این کار به طور مستقل در دو شاخه جدا گانه از لاکپشت ها ایجاد شد. لاکپشت های گردن جانبی گردن خود را به طور افقی و لاکپشت های گردن عمودی به صورت عمودی گردن خود را جمع میکنند. به استثنای چند گونه لاکپشت بیابانی دیگر لاکپشت ها زندگی در آبگیر و آب را ترجیح میدهند
برخی لاکپشت ها نیز به دریای باز میگردند و برخی دیگر در خشکی میمانند. لاکپشت های دریایی لاک های کاهش یافته و پاهای جلویی طویل دارند که به عنوان باله شنا عمل می‌کنند . آنها بزرگترین لاکپشت ها هستند. وزن لاکپشت پشت چرمی به بیش از ۱۵۰۰ کیلوگرم می‌رسد. این لاکپشت ها از ژله ماهی تغذیه میکنند و تا عمق ۶۰ متری می‌توانند فشار آب را تحمل کنند.

گروه های منقرض شده خزندگان شامل اکتیوسورها و پلیسیوسورها می شود . جواد سنگبری نشان می دهد که اولین خزندگان ۳۱۰ میلیون سال پیش میزیستند و شبیه مارمولک های امروزی بودند و مانند همه خزندگان امروزی خزندگان اولیه دیاپسید بودند که یکی از بارزترین صفات اشتقاقی آنها توضیح یک جفت سوراخ در دو طرف جمجمه در پشت حدقه چشم است.
دودمان های دیگر دیاپسیدها شامل آرکوسور ها و پتروسور ها و دایناسور ها میشود.
کوچکترین پتروسور ها اندازه ی گنجشک بودند و بزرگترین آنها بالی به طول تقریبی یازدهم ص داشتند و به نظرم زمستان ها بسیار از وظایف اکولوژیکی را که بعدها توسط پرندگان اجرا شد بر عهده گرفتند و بعضی از آنها حشره خوار بود و برخی دیگر از دوران روس به شکار ماهی می پرداختند و حتی بعضی دیگر از آنها جانوران کوچک را از طریق هزاران دندان ظریف سوزن مانند فیلتر می کردند. با پایان دوره کرتاسه این گروه منقرض شد‌.

در خشکی دایناسورها به لحاظ اندازه و شکل تنوع زیادی پیدا کردند : از دایناسورهای های کوچک به اندازه یک کبوتر گرفت تا ۴ پایانی به طول ۴۵ متر با گردن تبدیل که به آنها اجازه می‌داد تا از سرشاخه های درختان چرا کنند.
شاخه ای از دایناسورها «اورنیتوسکئن» همگی گیاهخوار بودند و و شامل گونه های زیادی میشدند که وسایل دفاعی موثری علیه شکارچیان داشتند مانند دم های گرزی (که در یوپلوسفالوس و آنکیلوساروس وجود داشته) یا تاج های شاخ دار (که در تریسراتوپس و استیراکوسورس کشف شد). دیگر شاخه های مهم دایناسورها یعنی «ساریسکئن» شامل دو گروه میشد : «تروپاد ها» و «ساروپودها»
ساروپود ها شامل دایناسور های گردن دراز و طویل مانند «آرژانتینوسورس» و «براکیوسورس» میشد اما گروه تروپاد ها بحث بسیار بزرگ تری دارد 👇
این گروه یعنی گروه تروپاد ها کلا شامل دایناسور های دوپا و گوشتخوار می‌شده اما به طور کلی شامل گروه های مختلفی بوده :
۱-تیرانوسورید ها : دایناسورهایی مانند «تیرانوسورس رکس» معروف و «لیتروناکس» که دارای دست های کوچک و آرواره های قوی بودند.

۲-اسپاینوسورید ها : دایناسورهایی که پوزه کشیده و دستان تقریبا بلند داشتند و علاقه وافری به آب و غذای های درون آن نشان دادند. دایناسور هایی مثل «اسپاینوسورس» و «باریونیکس» عضو این گروه بودند

۳-رپتور ها : دایناسور های کوچک اندام، باهوش و سریع که در عصر کرتاسه به اوج تنوع زیستی خود رسیدند که گونه های معروفی مانند «ولاسی رپتور» و «ترودون» از آنها هستند.


دانشمندان معتقدند که نزدیکترین اقوام زنده برای پرندگان در واقع تمساح ها و کروکودیل ها هستند و این به آن دلیل است که دیگر گروه های دایناسورها منقرض شدند. به جز گروه تروپاد ها که به پرندگان تکامل پیدا کردند (درواقع ۷۵ درصد تنوع زیستی در حادثه کرتاسه از بین رفت اما تروپاد هایی که اجداد پرندگان بودند از ۲۵ درصد منقرض نشده بودند)
اما چرا دانشمندان پرندگان و تمساح ها را به یکدیگر نزدیک می داند؟ زیست شناسان برای این امر دلایلی را ارائه دادند :
هم کروکودیل ها و هم پرندگان دارای قلب چهار حفره ای هستند و این به آن معناست که دایناسورها نیز قلب چهار حفره های داشتند چرا که قلب چهار حفره ای صفتی کاملاً غالب در خزندگان است. این نشان دهنده این است که پرندگان به نوعی گروهی از خزندگان هستند 👈همانطور که در جلد ۴ بیولوژی کمپبل در فصل ۳۴ ذکر شده.
علاوه بر این تمساح ها و پرندگان هر دو تخم گذارند و با ساختن لانه از از تخم هایشان مراقبت می کنند که این عمل در دایناسورها هم وجود داشته. دایناسوری به نام oviraptor فسیلش در حالتی کشف شد که او در کنار تخم هایش در لانه جان داده بود‌.


IMG_20230413_140233_000.jpg
آیا آرکئوپتریکس اولین پرنده بوده؟
شواهد سنگواره ای نشان می‌دهند که این موجود قادر به پرواز بوده است اما بسیاری از ویژگی های دایناسور های غیر پرنده را هم حفظ کرده. این موضوع مدت ها به عنوان اولین پرنده یک دایناسور را در نظر می گرفتند اما شرایط سنگواره ای اخیر بحث هایی را در این باره ایجاد کرده است. برخی تحلیل‌ها نشان می‌دهد که این موجود به طور کامل یک پرنده نبوده اما عده کثیری از دانشمندان معتقدند که این موجود اولین پرنده نبوده است اما یک پرنده ماقبل تاریخ به حساب می آید

نویسنده : البرز امیدی شاه آباد
محقق خزندگان و دایناسورها
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
😄That's phlegm-tastic🦖

Alborz Omidi sh

نام: Alborz Omidi sh

محل اقامت: In milky way galaxy

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۶/۱۴ - ۱۴:۰۲


پست: 114

سپاس: 42

جنسیت:

همه چیز راجع به تکامل خزندگان ۲

پست توسط Alborz Omidi sh »

در قسمت قبل گروه مار ها به شدت مورد کم لطفی بنده قرار گرفتند و خیلی کم راجع به آنها توضیح دادم👇

از لحاظ تنوع دفاعی مار ها دو گروه سکس و غیر سمی هستند.

سمی ها غدد زهر در کنار سر خود دارند و دو دندان نیش برای تزریق زهر

اما مار های غیر سمی چنین نیستند
هرچند مار هایی مانند پیتون سبز یا پیتون توپی با اینکه سمی نیستند اما شکل سر و چشمان آنها شبیه به مار های سمی است.


IMG_20230415_204756_657.jpg
همانطور که در تصویر مشاهده میکنید دو مار با نام های «تیتانبوآ» و «آناکوندا» با انسان مقایسه شده اند‌. تیتانوبوآ یک مار ماقبل تاریخ و غیر سمی است که در آمریکای جنوبی زندگی می کرده و مانند آناکوندای امروزی برای شکار از سیستم شکاری مانند پیتون برخوردار بوده یعنی ابتدا شکار را خفه و سپس آن را می بلعیده!
علاوه بر این آناکوندا و تیتانوبوآ هر دو بزرگترین مار های دوره زمانی خود به حساب می آیند.
این مسئله به دانشمندان نشان داد که تیتانوبوآ جدید مستقیم آناکوندا ست یعنی در گذر زمان و کم شدن اکسیژن تیتانوبوآ به مرور کوچکتر شده و گونه آناکوندا را به وجود آورده در واقع به آناکوندا تکامل پیدا کرده است.


تکامل دوزیستان 👇
در تکامل خزندگان، شایسته نیست که به تکامل دوزیستان اشارتی نداشته باشم

تتراپود ها آرواره دارانی هستند که دست و پا دارند

یکی از مهمترین اتفاقات صورت گرفته در تاریخ تکامل مهره داران که حدود ۳۶۵ میلیون سال پیش رخ داد این بود که بالا های بعضی از ماهیان گوشتی به دست و پای تتراپود ها تبدیل شدند. پس از آن همه مهره داران نوعی آناتومی ماهی مانند مشترک و شبیه به یک دیگر به دست آوردند و سرانجام وقتی که تتراپود ها به خشکی مهاجرت کردند اشکال بسیار جدیدی از قورباغه های جهنده گرفته تا عقاب های پرنده و انسانهای دو پا را به وجود آوردند
نام تتراپود از مهمترین ویژگی های آن ها گرفته شده
در زبان یونانی این واژه به معنای چهارپا است و تتراپودها به جای باله‌های سینه‌ای دست هایی همراه با انگشت داشتند که می توانستند وزن بدن آنها را روی خشکی تحمل کند. و به جای باله های لگنی پاهای انگشت داری دارند که به صورت کارآمد هنگام راه رفتن نیروی حاصل از ماهیچه ها را به روی زمین انتقال می دهد.
منشاء تتراپود ها

تالاب‌های ساحلی دوران دونین زیستگاه گروه وسیعی از ماهیان باله گوشتی بودند خصوصا آنهایی که وارد آبهای کم عمق و کم اکسیژن شد نتوانستند از شش های خود برای تنفس هوا استفاده کنند و بعضی از گونه‌ها احتمالاً به کمک بالا های قوی و ستبر و خود از میان کنده درختان و بسترهای گلی حرکت می کردند.
دیرین شناسان در جستجوی سنگواره‌های بودند که بتواند منابع تکاملی ترابرد ها را نشان دهد و مطابق با سن سنگواره های کشف شده قبلی محققان در حال جستجو در یک محل حفاری با صخره های به قدمت ۳۸۵-۳۶۵ میلیون سال بودند. جزیره Ellesmere در قطب شمال کانادایی یکی از معدود نقاطی بود که احتمال داشتن این سنگواره‌های وجود داشته باشد چرا که این محل زمانی دارای رودخانه بوده است و جستجو در این منطقه با کشف سنگواره‌های از یک ماهی به قدمت ۳۷۵ میلیون سال به نتیجه رسید. این سنگواره «تیکتالیک» نامیده شد. تیکتالیک هم خصوصیات ماهی و هم خصوصیات تتراپود را نشان میدهد و این به معنی این است که یک حلقه مفقوده میان ماهی ها و تتراپود ها بوده که نشان دهنده درستی نظریه تکامل می‌باشد.
بعد از ۶۰ میلیون سال تنوع زیادی از این گروه ایجاد شد که با توجه به مورفولوژی و محل کشف سنگواره هایشان احتمالاً در مرز آب و خشکی باقی ماندند و بنابراین از این لحاظ شبیه به اعضای گروهی از تتراپود های زنده کنونی به نام دوزیستان بودند.
امروزه معرف حدود ۱۵۰۶ گونه از سمندر ها و قورباغه ها و آپودان ها هستیم.
حدود ۵۵۰ گونه از سمندر ها شناخته شدند و بعضی از آنها کاملا آبزی هستند اما سایرین حالت بالغ و یا در تمام دوران زندگی در خشکی به سر می برند اما بیشتر سمندر هایی که بر روی خشکی زندگی می کنند با خم کردن پهلو به پهلوی بدن خود راه می‌رود که این ویژگی در تتراپود های خشکی زی اولیه نیز دیده می شود. پدیده «پدومورفوسیز» یا کودک شکلی در میان سمندر های آبزی رایج است مثلاً سمندر Axolotl وقتی که به بلوغ می رسد هنوز خصوصیات لاروی خود را حفظ میکند
دوزیستان بدون دم با تقریباً ۵۴۲۹ نسبت به دوزیستان دم دار برای حرکت بر روی خشکی تخصص یافته ترند
قورباغه های بالغ از پاهای عقبی قدرتمند خود برای جهیدن بر روی زمین استفاده می کنند و جانورانی به نام وزغ هرچند غالب از نظر ظاهری مجزا بوده اما بازهم قورباغه هایی هستند که دارای پوست چرمی با سازگاری های دیگری برای زندگی بر روی خشکی می باشند. قورباغه ها با حرکت سریع زبان دراز و چسبنده خود حشرات را به دام می اندازند. قورباغه ها سازگاری های بسیاری به دست آوردند که به آن‌ها کمک می‌کند تا از خورده شدن توسط شکارچی های بزرگتر در امان بمانند و همچنین غدد پوستی آنها مخاط بد بو یا حتی سمی ترشح می کند. بسیاری از گونه های سمی رنگی روشن دارد که شکارچیان با مشاهده آن از خطر سمی بودن و قورباغه آگاه می شوند عموما این رنگ قرمز روشن و آبی روشن است. قورباغه های سمی می توانند حتی تمساح و جگوار را هم از پا در بیاورند. سایر قورباغه ها طرح های رنگین خاصی دارند که خود را توسط آن استفاده میکنند.

وجود شباهت های بسیار زیاد میان ۵۴۲۰ گونه قورباغه و شباهت با آنها با تمام وزغ ها نشان دهنده وجود جد مشترک میان وزغ و قورباغه هاست که به نحوی می تواند نظریه تکامل را اثبات کند.اما از طرف دیگر یک نوع قورباغه ماقبل تاریخ وجود دارد تا به نحو خودش نظریه تکامل را اثبات کند.
قورباغه ای ماقبل تاریخ به نام Beelzebufo ampinga که در عصر کرتاسه زندگی می‌کرده

شواهد فسیلی نشان می دهد این قورباغه ماقبل تاریخ از بچه دایناسور ها تغذیه می کرده اما به‌هرحال ویژگی هایی شبیه به قورباغه های امروزی داشته برای مثال در کنار آب زندگی می کرده و مانند آنها می‌جهیده. این نشان‌دهنده تکامل و تغییر شکل Beelzebufo به قورباغه های امروزی است. این را هم مد نظر داشته باشید که قورباغه ها و ضعف های امروزی هم میتوانند مانند Beelzebufo توم هایی به غیر از حشرات را بخورند برای مثال برخی گونه های وزن توانایی خوردن موش و حتی بچه تمساح را هم دارند!


دوزیستان فاقد دست و پا یا caecilians با حدود ۱۷۰ گونه که فاقد دست و پا بوده و تقریباً هم کور هستند اما از نظر ظاهری به کرم خاکی شباهت دارند. از آنجایی که این دوزیستان از یک جلد دارای دست و پا به وجود آمده اند نداشتن دست و پا در آنها نوعی سازگاری ثانویه است. یعنی آنها از سمندر ها جدا شده و به دلیل زندگی بر نواحی گرمسیری و وجود خاک غنی انتخاب طبیعی ظاهری مانند کرم خاکی برای آنها نسخه پیچ کرد.
بسیاری از دوزیستان رفتار های اجتماعی پیچیده و متنوعی به ویژه در فصول زادآوری از خود نشان می دهند و قورباغه ها معمولاً ساکت هستند اما جنس نر در بسیاری از گونه ها برای دفاع از قلمرو خود و یا برای جلب جنس ماده آواز می خواند و در بعضی از گونه‌ها مهاجرت به مکان های تولیدمثلی خاص منتظم ارتباطات صوتی مخصوص سفرهای دریایی و هوایی یا سیگنال دهی شیمیایی است.
از ۳۰ سال پیش جانورشناسان روند کاهش سریع و هشداردهنده جمعیت دوزیستان در سراسر جهان را گوشزد کرده‌اند و به نظر می رسد چندین دلیل برای این امر وجود داشته باشد که از جمله آنها می‌توان به تخریب زیستگاه و انتشار پاتوژن‌های قارچی و تغییر اقلیم و آلودگی اشاره کرد. این عوامل به همراه اول دیگر نه تنها باعث کاهش جمعیت دوزیستان می شوند بلکه منجر به انقراض آنها نیز می شوند. مطالعات نشان داده در سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۴ قریب به ۹ گونه از دوزیستان منقرض شدند و اثری از ۱۰۰ گونه ای دیگر که تاکنون مشاهده نشده است که آنها را به عنوان گونه‌های احتمالاً منقرض شده در نظر می گیرند. انقراض دوزیستان می‌تواند منجر به افزایش قارچ های بیماری زا در حشرات شود که می تواند موجب بیماری های مانند مالاریا شود که برای انسان تلفات جانی زیادی دارند
IMG_20230415_205056_099.jpgنویسنده : البرز امیدی شاه آباد
محقق خزندگان و دایناسورها
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
😄That's phlegm-tastic🦖

Alborz Omidi sh

نام: Alborz Omidi sh

محل اقامت: In milky way galaxy

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۶/۱۴ - ۱۴:۰۲


پست: 114

سپاس: 42

جنسیت:

همه چیز راجع به تکامل خزندگان ۳

پست توسط Alborz Omidi sh »

لپیدوسور ها

۱۲ دهم آن باقی مانده از این گروه شامل دو گونه از خزندگان مارمولک مانند به نام تواتارا هاست.

این گونه ها حداقل ۲۲۰ میلیون سال پیش میزیستند و آنها در دوره کرتاسه در بسیاری از قاره ها زیاد بودند و طول آنها حتی به بیش از یک متر می رسید اما امروزه فقط درسی جزیره از سواحل نیوزلند یافت می شوند.

این خزندگان که در جزایر دور افتاده باقی‌ماندند حدود ۵۰ سانتی متر طول دارند و از حشرات و مارمولک های کوچک و تخم و جوجه پرندگان تغذیه می کنند می توانند بیش از ۱۰۰ سال عمر می‌کنند اما بقای آنها به این بستگی دارد که زیستگاه باقیمانده آنها عاری از جوندگان ای مانند موش باشد.

اما گروه بعدی که قرار است بیشتر در مورد آنها صحبت کنم گروه مارها و مارمولک ها با نام علمی Squamate هستند که شامل ۷۹۰۰ گونه می شوند. از این ۷۹۰۰ تقریباً ۵۰۰۰ گونه مار وجود دارد.
IMG_20230416_151439_851.jpg
مارمولک ها متنوع ترین و فراوان ترین خزندگان امروزی هستند. بسیاری از مارمولک های کوچک مانند مارمولک یاراگوآ فقط ۱۶ میلیمتر طول دارد و در جمهوری دومینیکن کشف شده است آنقدر کوچک است که به راحتی برای یک سکه ده سنتی جای می گیرد.

اما در مقابل مارمولک یاراگوآ، اژدهای کومودو و دیگر خزندگان کلاد Varanus آنقدر بزرگ هستند که گاهی طول آنها به ۳ متر هم می رسد و حتی به خود اجازه حمله به ببر و پلنگ را هم می دهند!
IMG_20230416_153745_178.jpg
مار ها جزو لپیدوسور های بدون دست و پا هستند و همانطور که در فصل ۲۶ بیولوژی کمپبل ذکر شده مارها از مارمولک های دست و پا دار منشا گرفتند اما امروز در بعضی از گونه های مارها استخوان های لگنی و پا به صورت «وستیجال» باقیمانده که معرف خصوصیات اجدادی آنها هستند و سیر تکاملی آنها را به ما نشان می دهند.
مار ها علیرغم نداشتن دست و پا برای راه رفتن بر روی خشکی کاملاً تخصصی یافته اند و اغلب اوقات با ایجاد موج‌های جانبی که از سر تا دم را طی می کند حرکت می کنند.

نیروی وارد شده از طریق این موج ها بر روی اشیای جامد مار را به سمت جلو هل می دهد. همچنین مار ها می توانند با کمک فنر های شکمی خود نیز حرکت کنند.

آنها ابتدا باید توسط فلز های شکمی خود در چند نقطه به زمین متصل می‌شوند و سپس فصل ها در نواحی میانی به آهستگی از روی زمین بلند شده و به طرف جلو کشیده می شوند.

مار ها همگی گوشتخوار هستند و سازگاری های پیدا کردند که به آنها در صید و خوردن شکار کمک می کند.
آنها حسگرهای شیمیایی دقیقی دارند و از آنجایی که فاقد پرده گوش هستند به ارتعاشات زمین حساسند همین امر به آنها کمک می‌کند تا به حرکات شکار و طعمه خود پی ببرند. اندام های تشخیص گرما که بین چشمها و سوراخ بینی مارهای افعی (مثل مار زنگی) وجود دارد به تغییرات بسیار کم دما حساس بوده و این شکارچیان شب فعال را قادر می‌سازد تا جانوران خونگرم را ردیابی کنند.
IMG_20230416_151444_498.jpg
مارهای سمی زهر خود را از طریق یک جفت دندان تیز که ممکن است توخالی یا شیاردار باشد تزریق می کنند و زبانش لا مانند مار ها که سمی نیست در انتشار بو به سمت اندام های بویایی سقف دهان کمک می کند تا چه بسا راحت تر شکار را پیدا کند.

آرواره های مفصل دار و انعطاف پذیر و پوست ارتجاعی می تواند اغلب مارها را قادر به بلعیدن طعمه هایی بزرگ تر از قطر مار کند.
IMG_20230416_153818_484.jpg
گروه های دیگر لپیدوسور ها شامل :
۱-گکو ها
۲-اسکینک ها
۳-لاتراتا ها
۴-وارانید ها

گکو ها : این گروه در واقع کوچک ترین خزندگان به شمار می آیند. تقریباً در تمام نقاط جهان به جز خود به شمال و جنوب یافت می شوند و حتی مارمولک های شهری هم از این خانواده هستند. هر چند که گکو پای دیگری هم هستند که بسیار خاص تر و متمایز از دیگر گکو ها هستند مانند گکوی توکیو و گکو پلنگی


اسکینک ها : این گروه خزندگان کمی بزرگتر از گروه قبلی هستند و بیشتر ترجیح می دهند سیستم شکاری همانند سیستم شکاری مارها داشته باشند یعنی زیر شن ها یا درون حفره ها کمین کرده و سپس در یک لحظه شکار خود را بکشند. هر چند که اسکینک ها سمی نیستند و بیشتر حشرات را شکار می کنند. یکی از معروف ترین اسکینک ها، اسکینک زبان آبی است که به خاطر رنگ زبان منحصر به فردش به شدت معروف است.

لاتراتا ها : این گروه از خزندگان تقریباً ترکیبی از گکو ها و اسکینک ها هستند. خیلی از خزندگان این گروه به عنوان حیوانات خانگی خاص معرفی شدند و به صورت قانونی خرید و فروش میشوند. این خزندگان خیلی حساس نیستند و بیشتر از حشرات و بی مهرگان دیگر تغذیه میکنند و گروه دیگر آنها که گیاه خوار هستند هم از برگ درختان و چمن ها تغذیه می کنند. یکی از گونه های محبوب برای نگهداری در خانه لاتراتای سبز اروپایی است.

وارانید ها : همانطور که پیشتر اشاره کردم اژدهای کومودو و دیگر بزمجه ها مانند بزمجه نیل و حتی خزندگان خانگی مانند تگو عضو این گروه هستند.


نویسنده: البرز امیدی شاه آباد
محقق خزندگان و دایناسورها
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
😄That's phlegm-tastic🦖

نمایه کاربر
ADMIN

عضویت : شنبه ۱۳۸۴/۲/۲۴ - ۱۹:۱۷


پست: 2403

سپاس: 561

جنسیت:

تماس:

Re: همه چیز راجع به تکامل خزندگان ۳

پست توسط ADMIN »

Alborz Omidi sh نوشته شده:
یک‌شنبه ۱۴۰۲/۱/۲۷ - ۱۴:۳۸
تکامل خزندگان
لطفا مجموعه پست‌های مربوط به یک موضوع خاص رو در همون تاپیک اصلی ارسال کنید تا به شکل مناسبی در یک بخش در دسترس باشند. الان ۳ تاپیک مربوط به تکامل خرندگان، در همین تاپیک ادغام شدند و در ادامه هم می‌تونید قسمت بعدی رو در همین بخش ارسال کنید.
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

Alborz Omidi sh

نام: Alborz Omidi sh

محل اقامت: In milky way galaxy

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۶/۱۴ - ۱۴:۰۲


پست: 114

سپاس: 42

جنسیت:

Re: همه چیز راجع به تکامل خزندگان ۳

پست توسط Alborz Omidi sh »

ADMIN نوشته شده:
دوشنبه ۱۴۰۲/۱/۲۸ - ۱۳:۵۲
Alborz Omidi sh نوشته شده:
یک‌شنبه ۱۴۰۲/۱/۲۷ - ۱۴:۳۸
تکامل خزندگان
لطفا مجموعه پست‌های مربوط به یک موضوع خاص رو در همون تاپیک اصلی ارسال کنید تا به شکل مناسبی در یک بخش در دسترس باشند. الان ۳ تاپیک مربوط به تکامل خرندگان، در همین تاپیک ادغام شدند و در ادامه هم می‌تونید قسمت بعدی رو در همین بخش ارسال کنید.
سپاس فراوان
😄That's phlegm-tastic🦖

Electron10

عضویت : جمعه ۱۴۰۲/۴/۲۳ - ۲۰:۴۲


پست: 1Re: همه چیز راجع به تکامل خزندگان

پست توسط Electron10 »

بسیار عالی

ارسال پست