پلنگ و انسان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Alborz Omidi sh

نام: البرز امیدی شاه آباد

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۶/۱۴ - ۱۴:۰۲


پست: 105

سپاس: 40

جنسیت:

پلنگ و انسان

پست توسط Alborz Omidi sh »

چرا پلنگ ها عموما انسان ستیز هستند؟

اگر بخواهیم از نگاه علمی بررسی کنیم پلنگ تقریباً موجود بی آزاری است.

از اونجایی که گربه سانان نسبت به دیگر شکارچی های طبیعت باهوش تر هستند بهتر می توانند قدر انرژی خود را بدانند و سعی میکنند به درستی از انرژی شان استفاده کنند به طوری که حتی مقدار کمی از آن هم هدر نرود.
این موضوع باعث می‌شود که هر گربه سان یک تکنیک خاص برای شکار داشته باشد.

برای مثال چیتا سعی می کند در مدت ۳ الی ۵ دقیقه کمین کرده و در این مدت طعمه مورد نظر خود را ارزیابی و انتخاب کند و سپس در موقعیت مناسب به سمت گله یورش ببرد و میتواند تا ۵۰۰ متر با سرعت ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت بدود.

اما پلنگ مانند یوزپلنگ بدن کشیده و پاهای قدرتمند و عضلانی ندارد اما در عوض پلنگ پنجه ها و بدنه محکمتری نسبت به یوزپلنگ دارد.
خیلی کم پیش می‌آید که در طبیعت پلنگی را ببینیم که دنبال شکار خود می رود.

سیستم شکاری پلنگ به این صورت است که :

۱-اولین روش پلنگ این است که برای مدتی نامعین لابلای علف ها یا شن ها و صخره ها کمین کرده و آرام آرام به طعمه نزدیک شود. سپس در فاصله ۶ متری از طعمه به ارتفاع ۳ متر به سمت طعمه می جهد. عموماً پلنگ سعی می‌کند که در این روش بلافاصله گردن شکار را هدف گرفته و مانع از ارسال پیام های عصبی مغز به دیگر اندام بدن شود که این موضوع باعث مرگ تمام میشود.

۲- روش دوم پلنگ که بستگی به اکوسیستم مورد نظر دارد این است که پلنگ به آرامی بر روی درختی نشسته است و آرام آرام از لابلای شاخه ها و برگ ها خود را به سمت بالای سر شکار می رساند. سپس در زمانی که شکار به کلی احتمال هیچ گونه خطر را نمی دهد پلنگ پایین می پرد و گردن شکار را هدف می‌گیرد.

اما در برخورد پلنگ با انسان دانلود پلنگ با شکارچیان دیگر از قبیل کفتارها یا شیرها پلنگ هرگز حمله نمی کند چرا که احتمال شکست در این نبرد ها بیشتر از احتمال شکست در شکار ساده است.

بنابراین پلنگ در هنگام برخورد با انسان یا شکارچیان دیگر سعی می‌کند که حمله نکند.

اما در صورتی که شیر، کفتار یا انسان حرکتی بروز دهند که موجب آزار و اذیت پلنگ شود یا باعث شود که پلنگ احساس خطر کند بلافاصله پلنگ حالت تهاجمی گرفته و به سمت موجود مورد نظر حمله ور می شود.نویسنده : البرز امیدی شاه آباد
اولین دایره‌المعارف زیست شناسی زنده هستم

ارسال پست