تبادلات گازی

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
amineamini

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۹/۱۸ - ۱۴:۱۹


پست: 11جنسیت:

تبادلات گازی

پست توسط amineamini »

اگر انتقال اکسیژن ،باید محلول در آب باشد یعنی H2O پس اتصال آنها به هموگلوبین چرا بیان می شود؟اکسیژنی که در آب حل می شود چگونه می تواند جذب اتم آهن هموگلوبین شود مگر محلول نیست؟

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: roham hesami

محل اقامت: Tehran -Qeytariyeh, Ketabi Street, 8 meters from Saba

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 736

سپاس: 434

جنسیت:

تماس:

Re: تبادلات گازی

پست توسط rohamjpl »

یک مولکول هموگلوبین تنها می‌تواند چهار مولکول اکسیژن را منتقل کند. در مهره‌داران، هموگلوبین‌ها در گلبول‌های قرمز یا اریتروسیت‌ها یافت می‌شوند که هر یک از آن‌ها حاوی حدود 300 میلیون مولکول هموگلوبین هستند. هموگلوبین‌های موجود در گلبول‌های قرمز حدود 98٪ از اکسیژن موجود در خون انسان را منتقل می‌کنند.
عملکرد هموگلوبین
هموگلوبین از زیر واحد ها تشکیل شده است ، یک ساختار پروتئینی است که از آن به عنوان ساختار چهارم یاد می شود. هر یک از چهار زیر واحد سازنده هموگلوبین به شکلی حلقه ای مرتب شده و یک اتم آهن به صورت کووالانسی به هم در مرکز هر زیر واحد متصل شده است. اتصال اولین مولکول اکسیژن باعث ایجاد تغییر شکل در هموگلوبین می شود که به مولکول دوم اکسیژن اجازه می دهد با سرعت بیشتری متصل شود. همانطور که هر مولکول اکسیژن متصل می شود ، اتصال مولکول بعدی را بیشتر تسهیل می کند ، تا زمانی که هر چهار محل هم توسط اکسیژن اشغال شوند. عکس این مسئله نیز اتفاق می افتد: بعد از جدا شدن اولین مولکول اکسیژن و "رها شدن" آن در بافت ها ، مولکول اکسیژن بعدی با آسودگی بیشتری جدا می شود. هنگامی که هر چهار سایت هم را اشغال کرد ، گفته می شود که هموگلوبین اشباع شده است. وقتی یک تا سه سایت هم را اشغال کرد ، گفته می شود که هموگلوبین تا حدی اشباع شده است. بنابراین ، هنگام در نظر گرفتن خون به طور کلی ، به درصد واحدهای همی موجود که در یک زمان مشخص به اکسیژن متصل می شوند ، اشباع هموگلوبین گفته می شود. اشباع 100 درصد هموگلوبین به این معنی است که هر واحد هم در کلیه گلبول های قرمز بدن به اکسیژن متصل است. در یک فرد سالم با سطح هموگلوبین طبیعی ، اشباع هموگلوبین به طور کلی از 95 درصد تا 99 درصد است.
تفکیک اکسیژن از هموگلوبین
فشار جزئی یکی از جنبه های مهم اتصال اکسیژن به و جدا شدن از هم است. منحنی تفکیک اکسیژن - هموگلوبین گرافی است که رابطه فشار جزئی با اتصال اکسیژن به هم و تفکیک بعدی آن از هم را توصیف می کند . به یاد داشته باشید که گازها از یک منطقه با فشار جزئی بالاتر به یک منطقه با فشار جزئی پایین تر منتقل می شوند. بعلاوه ، میل مولکول اکسیژن با هم با افزایش اتصال مولکولهای اکسیژن افزایش می یابد. بنابراین ، در منحنی اشباع اکسیژن - هموگلوبین ، با افزایش فشار جزئی اکسیژن ، تعداد نسبتاً بیشتری از مولکول های اکسیژن به هم بستگی می یابد. جای تعجب نیست که منحنی اشباع / تجزیه اکسیژن - هموگلوبین نیز نشان می دهد که هرچه فشار جزئی اکسیژن پایین تر باشد ، مولکول های اکسیژن کمتری به هم بستگی دارند. در نتیجه ، فشار جزئی اکسیژن در تعیین میزان اتصال اکسیژن به هم در محل غشای تنفسی و همچنین درجه تفکیک اکسیژن از هم در محل بافتهای بدن نقش اصلی را دارد.
مبحث بالا ترجمه شده از سایتهای معتبر هست.
تصویر

ارسال پست