مرحله های خواب

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
آیتن

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۴/۱۰/۱۴ - ۱۱:۱۵


پست: 45

سپاس: 6

مرحله های خواب

پست توسط آیتن »

مغز در مدت خواب یک شب چندین مرحله ی فعالیت الکتریکی مختلفی را نشان می دهد . این فعالیت را می توان با الکترود هایی بر جمجمه ، که فعالیت مغز را به صورت ا الکتروانسفالوگرام یا EEG ثبت میکنند مورد بررسی قرار داد.EEG شخص بیدار نشان دهنده ی فعالیت الکتریکی کم دامنه و پر تواتر است . با شروع و پیشرفت خواب ، تواتر فعالیت الکتریکی کم ودامنه آن زیاد میشود .
مرحله 1 تا 4 : براساس تغییرات تواتر و دامنه ی فعالیت الکتریکی مغز ، چهار مرحله برای خواب شناسایی شده اند .(ریتم آلفا ،بتا ، تتا، دلتا ) . فعالیت الکتریکی مغز در مرحله 1 خواب دارای کمترین دامنه و بالاترین تواتر است حال آنکه در مرحله 4 بالاترین دامنه و کمترین تواتر را دارد .
انسان در مدت خواب یک شب این مرحله ها را به طور متوسط 3 تا 5 بار به ترتیب طی میکند . در 45 دقیقه اول خواب مغز از مرحله 1 تا 4 می گذرد .در جریان این گذار ماهیچه های اسکلتی رها هستند ، اما شخص خوابیده غالبا این سو و آن سو می غلطد تا وضع تن خوابیده اش را میزان کند . از آن گذشته در مرحله 4 ، ضربان قلب و فشار خون کاهش می یابد ،ولی ،جنبش معدی -روده ای زیاد می شود .

آیتن

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۴/۱۰/۱۴ - ۱۱:۱۵


پست: 45

سپاس: 6

Re: مرحله های خواب

پست توسط آیتن »

خواب حرکت تند چشمها یا خوابREM : در جریان 45 دقیقه دوم خواب فعالیت الکتریکی مغز از مرحله ی 4 به مرحله 1 باز میگردد.در مرحله ی این دور خواب ، جنبش ماهیچه های اسکلتی کاملا منع شده است مگرماهیچه های کنترل کننده ی حرکت چشمها . در واقع حرکت چشمها در این مرحله از خواب بسیار تند می شود و از این رو آن را خواب حرکت تند چشمها (خواب REM ) می نامند. در خواب REM ،ضربان قلب و فشار خون نیز افزایش می‌یابد ،در حالی که جنبش معدی -روده ای کم میشود. این تغییرات با فعال شدن سلسله ی سمپاتیک دستگاه عصبی خودمختار ( ANS ) همراهند.
به طور کلی خوابREM توام با رویای دیداری است. مدت خواب یک شب در حدود 3 تا 5 مورد REMرا شامل می‌شود.هربار REM ، طولانی تر از بار قبلی است و با افزایش فعالیت الکتریکی مغز و بیشتر شدن تصویر های دیداری همراه است. خواب دیدن اکثرا دیداری است اما کسانی که نابینا به دنیا می‌آیند خواب دیدن آنان شنیداری است .اشخاصی که نابینا میشوند ، سرانجام قدرت رویای دیداری خود را از دست می دهند .

نمایه کاربر
ali shariei

عضویت : جمعه ۱۳۹۵/۷/۹ - ۱۱:۰۷


پست: 125

سپاس: 17

جنسیت:

Re: مرحله های خواب

پست توسط ali shariei »

ممنون از اطلاعات خوب دوست بزرگوارم در ادامه یکی از مشکلات شایع خواب در اصطلاح عامیانه افتادن بختک هست شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که به هنگام خواب ناگهان دچار این حالت شده باشید تنفس متوقف شده یا با دشواری همراه است و قادر به حرکت نیستید حدود ۴۰ درصد افراد این تجربه را حداقل یکبار داشته اند .
در اصطلاح علمی نام این حالت فلج خواب گفته میشود علت بروز این حالت :اگر شما در مرحله REM ناگهان هوشیاری خود را بدست بیاورید دچار فلج خواب خواهید شد.
علیرغم اینکه این حالت بسیار آزار دهنده و گاهی باعث ترس مردن در افراد میشود اما خطرناک نیست و نیازی به درمان خاصی ندارد.
اگر شما زیاد دچار فلج خواب میشوید عوامل آنرا بشناسید:۱-برخی از داروها
۲-خواب آلودگی مفرط narcolepsy
۳-وجود استرس های روزانه
۴-کم خوابی و نامنظم بودن ساعات خواب.
۵-افسردگی دو قطبی
برای داشتن خواب راحت به جای پناه بردن به داروهای شیمیایی از سالاد کاهو استفاده کنید.
خس مطیب در اصطلاح به سالاد کاهویی گفته میشود که با روغن بادام شیرین تهیه و بوسیله میخک دارچین و زنجبیل مزه دار میشود.
آنچه مخالفان نظریه تکامل از آن می هراسند علم به معنای واقعی کلمه نیست.

بلکه بسته ارزشهای سکولار است که در اسب تروای نظریه تکامل پنهان شده است.

نمایه کاربر
اماتور

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۹۰/۱۲/۲۵ - ۱۲:۴۳


پست: 2910

سپاس: 2147

جنسیت:

تماس:

Re: مرحله های خواب

پست توسط اماتور »

من پروسه ی خواب رو خوندم و برام توضیح دادن یعنی واقعا مراحل زیادی داره اگه درست یادم مونده باشه یک از قسمت های
خواب فکر میکنم تو 50% اول خواب بود به عبارت دیگه خواب رو تقسیم بر دو بخش کرده بود که یکی از مراحل کوچیک بخش اول
خودش 100 تا مرحله داشت smile001

ارسال پست