قلب و دستگاه گردش خون

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
نمایه کاربر
mahboobeh

محل اقامت: رامسر

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۸۷/۲/۲۲ - ۲۰:۰۷


پست: 1431

سپاس: 375

جنسیت:

تماس:

قلب و دستگاه گردش خون

پست توسط mahboobeh »

دکتر ماندگار
نخستین عمل تعویض دریچه میترال و تری کوسپید با یک دستگاه جدید


جراح نخستین عمل تعویض دریچه میترال و تری کوسپید با بکارگیری دستگاه Pulse cat با اشاره به مزایای بکارگیری این دستگاه، کاهش نیاز به تجویز داروی ضدانعقادی و عدم خون ریزی بیمار را از جمله مزایای استفاده از آن دانست.
تصویر
به گزارش خبرگزاری مهر، در پی انجام نخستین عمل جراحی تعویض دریچه میترال و تری کوسپید با به کارگیری دستگاه Pulse cat که روز شنبه 27 آبان ماه سالجاری در بیمارستان شریعتی انجام شد، دکتر ماندگار فوق تخصص جراحی قلب و عروق اعلام کرد: بیماری که این جراحی بر روی او انجام شده، زنی 51 ساله است که در اثر بیماری دریچه ای قلب دچار کاردیومیوپاتی یا ضعف عضله قلب شده است.

رئیس بخش پیوند و جراحی قلب بیمارستان شریعتی با تشریح وضعیت این بیمار گفت: این بیمار در مراحل انتهایی بیماری قلبی بسر می برد و وضعیت او به گونه ای بود که برای جراحی بدون کمک دستگاه Pulse cat دچار مشکل می شدیم.

ماندگار با اشاره به تجهیزات لازم در زمینه جراحی قلب گفت: برای کمک به عضله قلب ضعیف دو نوع دستگاه در اختیار داریم که یک نوع آن Assistant Device های موقت است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: نوع دیگر دستگاه پمپاژ کننده است که تمامی بخش های جراحی قلب ملزم به داشتن آن هستند که خوشبختانه در این بخش نیز وجود دارد ولی با توجه به نارسایی شدید قلب راست و چپ بیمار نمی توانستیم بیمار را تنها با کمک این دستگاه جراحی کنیم. بنابراین نیاز به تعبیه یک دستگاه کمک کننده قلب چپ برای بیمار داشتیم.

وی با بیان آنکه دستگاه Pulse cat برای نخستین بار است که در ایران و در بیمارستان دکتر شریعتی نصب می شود، گفت: این دستگاه یک کاتتر بسیار باریک است که می توان آن را بدون باز کردن سینه، داخل قفسه سینه قرار داد ولی از آنجایی که این بیمار مورد جراحی باز قرار گرفته بود، این دستگاه را از طریق باز کردن سینه در بدن بیمار تعبیه کردیم.ماندگار با اشاره به مزیت دستگاه Pulse cat گفت: مزیت این دستگاه آن است که پایه موتوری که این دستگاه را می چرخاند، موتورهمان دستگاهی است که در تمامی بیمارستانها وجود دارد.

رئیس بخش پیوند و جراحی قلب بیمارستان شریعتی، ضمن تشریح کارکرد خوب دستگاه Pulse cat گفت: در حال حاضر تقریباً 5/2 لیتر Cardiac Output با این دستگاه ایجاد می کنیم و در حقیقت این دستگاه یک بطن مصنوعی (Ventricle) است که با بکارگیری آن فشار خون بیمار به 130 میلی متر جیوه رسیده است و شرایط بیمار کاملاً پایدار (Stable) است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: بیمار روز شنبه مورد جراحی قرار گرفته است و 48 ساعت است که این دستگاه به صورت موقت کار می کند با این حال می توان آن را حتی تا دوهفته نگه داشت.

وی با بیان آنکه امروز بعدازظهر دستگاه Pulse cat را از بیمار خارج می کنیم، گفت: این دستگاه کار خود را بخوبی انجام داده است و در ساعات اولیه ای که احتیاج داشتیم تا برون ده قلبی بیمار به اندازه کافی باشد، به ما کمک کرده است.

ماندگار با اشاره به وجود تاییدیه های اروپایی دستگاه Pulse cat و صدور مجوز مصرف آن از وزارت بهداشت گفت: برای بخش هایی که با بیماران مشکل دار و بیمارانی که ضعف عضله قلب دارند سرو کار دارند، وجود این دستگاه واجب است، بخصوص برای بخش پیوند و جراحی قلب بیمارستان شریعتی که باسابقه دارترین بخش پیوند قلب این مملکت است و عمل پیوند در آن بوفور انجام می شود، وجود آن ضرورت بیشتری دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: پس از پیوند قلب، ممکن است با مشکل کاهش برون ده قلبی بیمار مواجه شویم. بنابراین وجود دستگاه Pulse cat در بخش هایی که برنامه پیوند قلب در آن انجام می شود، حتماً لازم است.

منبع

نمایه کاربر
mahboobeh

محل اقامت: رامسر

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۸۷/۲/۲۲ - ۲۰:۰۷


پست: 1431

سپاس: 375

جنسیت:

تماس:

Re: قلب و دستگاه گردش خون

پست توسط mahboobeh »

ضربان قلبتان کند است يا تند؟


ميزان ضربان قلب افراد در يک دقيقه، متفاوت است ولي معمولا از 18 سال به بالا، ضربان بين 60 تا 100 بار در دقيقه طبيعي لحاظ مي شود.

آریتمی عبارت است از ضربان نامنظم و غیرطبیعی قلب . این حالت ممکن است تنها به شکل یک مکث موقت و آنقدر کوتاه باشد که تعداد ضربان کلی قلب را تحت تاثیر قرار ندهد و یا در عوض ممکن است سبب شود که ضربان قلب بسیار سریع یا بسیار آهسته شود.

اگر فردي دچار ضربان قلب منظم ولي بالاتر از حد طبيعي باشد (تاكي كاردي سينوسي)‌ به اين معني است، محلي كه ضربان‌ساز بوده است بيشتر كار مي‌كند كه هم مي‌توان براساس نياز بدن باشد و هم مي‌تواند به خاطر فاكتورهاي هورموني و... صورت بگيرد.

كم‌خوني، استفراغ و اسهال، افت فشارخون، عفونت‌ها و حتي كشيدن سيگار و موادمخدر و نوشيدن چاي و قهوه غليظ از دلايل افزايش ضربان قلب است.

دو نوع اصلی آریتمی وجود دارد :

1- برادی کاردی زمانی رخ می دهد که ضربان قلب بسیار آهسته است (کمتر از ۶۰ ضربان در دقیقه)‌.

2- تاکی کاردی زمانی ایجاد می شود که ضربان قلب بسیار سریع است (بیش از ۱۰۰ ضربه در دقیقه).

علایم آریتمی:

- در صورتی که آریتمی خفیف باشد، معمولا فاقد هر گونه علامتی است. تنها ممکن است به صورت حذف یک ضربان قلب باشد که شما به ندرت متوجه آن می شوید.

- زمانی که آریتمی ها شدید بوده یا آن قدر طول بکشند که عملکرد قلب را تحت تاثیر قرار دهند، ممکن است قلب قادر به پمپ کردن خون کافی به بدن نباشد. این امر منجر به احساس خستگی یا سبکی سر یا بیحالی می شود. همچنین ممکن است منجر به مرگ گردد.

معمولا کسي که داراي ضربان بالاي قلب است احساس «تپش» مي کند ولي بايد دانست که «تپش» يافته اي است که خود بيمار آن را اعلام مي کند که هم مي تواند به خاطر افزايش ضربان باشد و هم کاهش ضربان که بسته به نوع علت ثانويه مي تواند علائم ديگري هم به همراه داشته باشد.

نکته: توصيه مي شود که درمورد وضعيت سلامتي خود با پزشک مشاوره کنيد.

نمایه کاربر
mahboobeh

محل اقامت: رامسر

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۸۷/۲/۲۲ - ۲۰:۰۷


پست: 1431

سپاس: 375

جنسیت:

تماس:

Re: قلب و دستگاه گردش خون

پست توسط mahboobeh »

BLOOD VESSELS IN THE HUMAN FOOT
تصویر

نمایه کاربر
mahboobeh

محل اقامت: رامسر

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۸۷/۲/۲۲ - ۲۰:۰۷


پست: 1431

سپاس: 375

جنسیت:

تماس:

Re: قلب و دستگاه گردش خون

پست توسط mahboobeh »

ماهیچه قلب و چربی های آن !
تصویر

Hall

محل اقامت: تهران

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۹۰/۵/۲۳ - ۱۴:۰۰


پست: 303

سپاس: 104

Re: قلب و دستگاه گردش خون

پست توسط Hall »

mahboobeh نوشته شده:ماهیچه قلب و چربی های آن !
اون قلبی که من دیده بودم چربیش سفید بود ..

ارسال پست