چرا ماهواره ها و سایر محموله ها همیشه در بالای موشک قرار می گیرند؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 3282

سپاس: 5494

جنسیت:

تماس:

چرا ماهواره ها و سایر محموله ها همیشه در بالای موشک قرار می گیرند؟

پست توسط rohamavation »

برای اینکه اشیارو تو یه موشک بندازیم با این محدودیتا، خیلی گزینه‌ها داریم. تو طراحی موشک و پرتاب ماهواره، باید از چیزای مختلف مراقبت کنیم. حالا یه سری نکات:
ماهواره باید آیرودینامیک باشه:Aerodynamic Satellite
می‌خواهیم طراحیش به اندازه کافی آیرودینامیک باشه که وقتی از رو موشک پرتاب میشه، از افت سرعت زیادی جلوگیری بشه. این طراحی باید جوری باشه که ماهواره خیلی سریع سرعت نسبی خودش رو از دست نده.
جداسازی آسان (Easy Separation):ایزی سپاریشن
وقتی که موشک پرتاب می‌شه و اجسام مختلف، مثل مراحل مختلف موشک یا ماهواره، باید از هم جدا بشن، از سیستم‌های جداسازی استفاده می‌شه. این سیستم‌ها طراحی می‌شن که جداسازی آسان و بدون مشکل انجام بشه.
رانش در پایین (Thrusting Downward):ثراستینگ داونوارد
وقتی موشک فعال می‌شه، موتورها نیروی رانش تولید می‌کنند و این نیرو به سمت پایین (عمود بر سطح زمین) اعمال می‌شه. این کار باعث میشه که موشک به سمت بالا حرکت کنه.
کنترل حرارت:Heat Controlهیت کنترل
برای جلوگیری از افز
کاهش افت سرعت:Reducinایش حرارت به مقدار زیاد در ماهواره، از مواد عایق حرارتی و سیستم‌های خنک‌کننده استفاده می‌شه.
مراحل چندگانه:Multi-stageمولتی استیج
بعضی موشکا چند مرحله دارن، هر مرحله با موتور و سوخت خودش. این باعث میشه که موشک به تدریج بلند بشه و ماهواره رو به مدار بفرسته.
تقویت‌کننده نهایی:Final Boosterفاینال بوستر
گاهی اوقات از یه بخشی از ماهواره هم میشه استفاده کرد که مثل یه تقویت‌کننده نهایی عمل کنه. این کار خیلی خودشو نشون داده ولی گاهی ممکنه ماهواره خودشم یه جورایی توی این کار کمک کنه.
موشک‌های Abort:آبورت
بعضی موشک‌ها برای مأموریت‌های فضایی با سرنشین دار، سیستم‌های Abort دارند. این سیستم‌ها در صورت خطا، سرنشین‌ها رو از موشک جدا می‌کنند و به سلامت به زمین برمیگردونن.
خب، حالا با این همه حرف، بریم بالا!
قرار دادن ماهواره در بالای موشک:Placing Satellite atop Rocket" "پلیسینگ ستلایت اتاپ راکت"
وقتی موشک به فضا پرتاب می‌شه، سرعت خیلی مهمه. هر چی موشک سبک‌تر باشه، سرعت بیشتری به دست میاره. با اینکه ماهواره یا محموله رو در بالای موشک می‌زاریم، وزن اضافی توی پایین موشک نیست و موشک سرعت بیشتری پیدا می‌کنه.کاهش افت سرعت (Reducing Velocity Loss):ری دیوسینگ ولوسیتی لاس
وقتی یک موشک از زمین پرتاب میشه حیاتیه که سرعت آن حداکثر باشه. قرار دادن ماهواره در بالای موشک باعث می‌شه تا هر واحد وزنی اضافی در پایین موشک، سرعت نهایی موشک را به حداقل برسونه و بیشترین انرژی ممکن برای دستیابی به مدار مورد نظر فراهم کنه
آیرودینامیک بهتر:Enhancing Aerodynamics):انهنسینگ ایروداینامیکس
وقتی موشک از جو خارج می‌شه و به فضا می‌ره، چطور هوا بهش می‌خوره خیلی مهمه. با قرار دادن ماهواره در بالای موشک، موشک بهتر می‌تونه از جو بیرون بره و مقاومت هوایی کمتری داشته باشه.
نحوه جداشدن سریع:Facilitating Rapid Separationفسیلیتیتینگ رپید سپاریشن
وقتی موشک به ارتفاع و سرعت کافی می‌رسه و موشک و ماهواره باید از هم جدا بشن، این جداشدن باید سریع و دقیق باشه. این کار با مکانیسم‌های خاص در بالای موشک انجام می‌شه.
حمایت از ساختار:Supporting Structural Integrity)ساپُرتینگ استراکچرال اینتگریتی
وقتی محموله زیادی به فضا انتقال می‌پیدا کنه، وزن اضافی ممکنه ساختار موشک رو ضعیف کنه. قرار دادن بار در بالای موشک ممکنه به ساختار کلی موشک کمک کنه.
تسهیل در تعویض محموله:(Facilitating Payload Swappingفَسیلیتیتینگ پِیلود سواپینگ
با قرار دادن ماهواره در بالای موشک، موشک می‌تونه راحت‌تر به محموله‌های مختلف تنظیم بشه. این امکان رو می‌ده که موشک با اندازه‌ها و وزن‌های مختلف مأموریت‌های مختلف رو انجام بده.
این انتخاب‌ها به دلیل بهبود عملکرد، افزایش دقت، و ایمنی بیشتر در مأموریت‌های فضایی انجام می‌شن.
تصویر

ارسال پست