این پمپ گریز از مرکز چگونه در ایجاد خلاء کار میکنه؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5494

تماس:

این پمپ گریز از مرکز چگونه در ایجاد خلاء کار میکنه؟

پست توسط rohamavation »

معلومه که از 2 پمپ گریز از مرکز (بزرگ به احتمال زیاد بالای 700 لیتر در دقیقه) برای گردش آب در کندانسور استفاده میکنه.
اما پس از آن این پمپ ها همچنین فشار داخل محفظه تا رسیدن به شرایط خلاء کاهش میدن
چه طور ممکنه؟
هد پمپ از چند قسمت تشکیل شده و در ساده ترین شکل آن از سر پمپ شفت و پروانه تشکیل شده . یک موتور متصل به سر پمپ محور پمپ را میچرخونه که به نوبه خود پروانه را میچرخونه. این باعث ایجاد خلاء در سر پمپ میشه و مایع را به داخل محفظه میکشه
پمپ گریز از مرکز با تقلید از عمل مکیدن نوشابه از طریق نی خلاء ایجاد میکنه. پروانه چرخان با ایجاد فشار کم در ورودی آب را به داخل محفظه میکشه و اگر فشار به اندازه کافی کم بشه
یک آزمایش مهندسی انجام دادم که نشون داد اگر از پمپ خلاء برای کاهش فشار داخلی دیگ استفاده کنم چگونه میتونم نقطه جوش آب را در داخل یک قابلمه درب دار بدون اعمال حرارت کاهش بدم. من متوجه شدیم که وقتی فشار به 0.25 پوند بر اینچ مربع (PSI) کاهش یافت آب داخل دیگ تنها با دمای 59 درجه فارنهایت به بخار تبدیل شد که فرآیند کاویتاسیون را آغاز کرد.تصویر
تصویر
پمپ های گریز از مرکز حاوی پروانه های چرخان در داخل محفظه ای به نام volute هستند. این محفظه دارای یک ورودی است که به چشمی معروف است که در آن آب از لوله به پمپ جریان مییابه و یک خروجی که به عنوان تخلیه شناخته میشه که در آن آب از پمپ خارج میشه. پمپ گریز از مرکز با تقلید از عمل مکیدن نوشابه از طریق نی خلاء ایجاد میکنه. پروانه چرخان با ایجاد فشار کم در ورودی آب را به داخل محفظه میکشه و اگر فشار به اندازه کافی کم شود آنچه را که در آزمایش پمپ خلاء و گلدان خود اتفاق افتاده را بازسازی خواهیم کرد. آب در دمای بسیار پایین تر از نقطه جوش معمولی 212 درجه فارنهایت میجوشه درست مانند آزمایشم اگر فشار به 0.23 PSI کاهش یابه آب موجود در ورودی پمپ در دمای 59 درجه فارنهایت میجوشه و باعث تشکیل هزاران حباب بخار ریز و حفره شدن پمپ میشه.
آنها فقط حباب های کوچکی هستن پس چه آسیبی میتونن داشته باشند؟چه نوع پمپی با فشار اتمسفر محدود نمیشه؟
بیشتر پمپ ها مانند پمپ های گریز از مرکز با فشار اتمسفر محدود میشن این به این دلیل است که پمپ به سادگی خلاء ایجاد میکنه که در آن فشار اتمسفر آب را به داخل آن فشار میدن. از این رو محدودیت 10 متری آب وجود داره که میتونم به دلیل گرانش به دست آورم
چه نوع پمپی که در آن فشار اتمسفر محدود نمیشه تا بتواند مثلاً 20 متر آب به دست آورد؟
در صورتی که در تولید وجود نداشته باشه. مثلاً در یک انفجار خاص خلاء بزرگی ایجاد میشه. این میتونه باعث مکیدن بیش از 10 متر آب بشه درسته؟ یا تکنیک های دیگری که با تکنولوژی موجود محدود نشدن من فقط میخوام ایده ای داشته باشم که چنین پمپی چگونه میتونه کار کند.
پمپ های پیستونی و پمپ های رفت و برگشتی مانند پمپ های بتن دارای چرخه های مکش و پمپاژ مستقل هستند که به طور مثبت از یکدیگر قفل میشن. بنابراین چرخه پمپاژ از فشار اتمسفر جدا میشه. و هر بار بدون توجه به هد خروجی مقدار دقیق را به طور مثبت پمپ میکنه.
یک پمپ پیچ ارشمیدس فقط آب را در یک پیچ چوب پنبه بلند و غول پیکر جمع میکنه تا به فشار اتمسفر وابسته نباشه. کمربند یا زنجیر با یک سری اسکوپ روی آن نیز وجود نداره
اگر آب یا مایع دیگری محصوره به جای مکیدن با پمپ میتونم از پمپ برای ارسال گاز برای فشار دادن به مخزن استفاده کنم که مایع را به سمت لوله دیگری هل میده
مثلاً در یک انفجار خاص خلاء بزرگی ایجاد میشه
یک خلاء - حتی یک خلاء عالی - فقط میتونه به 0 بار مطلق برسه. ساکشن میتونه روشن باشه
این تفاوت بین فشار محیط و خلاء است بنابراین در دنیای طبیعی (یعنی در سطح زمین) به این معنی است که فقط 1 بار در دسترسه.
این میتونه باعث مکیدن بیش از 10 متر آب بشه درسته
اشتباه. تنها راهی که یک انفجار میتونه باعث افزایش بیشتر توسط خلاء بشه افزایش فشار است که آب را به سمت خلاء فشار میده.
یا تکنیک های دیگری که با تکنولوژی موجود محدود نشده اند.
مهم نیست از چه فناوری استفاده می شود. من نمیتونم فشار مطلق را به زیر صفر برسونم. این معنیش اینه که من نمی تونم آب را با مکش از 10 متر بالاتر ببرم
چگونه میتونم بدون استفاده از خلاء مکش ایجاد کنم؟
به عنوان مثال: همانطور که می‌دانم پمپ‌های جابجایی مثبت سیال را با ایجاد خلاء در ورودی‌شان انتقال میدن تا حجم مشخصی از سیال را به سمت پایین شیب فشار بکشه قبل از اینکه آن را تحت فشار به سمت خروجی خود خارج
پمپ های گریز از مرکز نیز تحت عنوان "پمپ های خلاء" قرار میگیرن اما آیا آنها واقعا خلاء ایجاد میکنن
آیا می تونم پمپ مکشی طراحی کنم که نیازی به ایجاد خلاء نداشته باشه
مکش به این معنیه که من در دو سر لوله اختلاف فشار دارم بنابراین نیازی به خلاء ندارم بلکه فقط فشار کمتری دارم برای مثال اگر نی را میمکم تا مایع به دهانم برسه. اما به دلایلی میتونم مایعات را بدون مکش به سمت بالا منتقل کنم. تصویر
سوال در مورد پمپ های سری
اصطلاح Pumping in Series به این معنیه که 1 پمپ به عنوان یک تقویت کننده برای تغذیه پمپ دیگر عمل میکنه. هدف از کارکرد پمپ های سری این است که در دبی های یکسان هد (فشار دیفرانسیل) هر دو پمپ افزایشی باشد.شرح. در سیستم های پیچیده پمپ ها را میتوان به صورت سری یا موازی متصل کرد. در عملیات سری هدها با هم جمع میشن و در عملیات موازی دبی پمپ ها اضافه میشه.هد معمولاً حداکثر ارتفاعی است که پمپ میتونن بلند کند و با H نشان دادم. رایج ترین فرمول محاسبه سر پمپ $H = (p2-p1) / ρg + (c2-c1) / 2g + z2-z1 $است.
از آنجایی که هر پمپ یک هد H متناظر با جریان Q تولید می کنه هنگامی که به صورت سری متصل میشه کل هد توسعه یافته Ht = H1 + H2 است که در آن H1و H2 هدهای توسعه یافته توسط پمپ به صورت سری در دبی مشترک Q هستند. پمپ‌ها به صورت موازی نرخ‌های جریان افزایشی با یک هد مشترک هستند.تصویر
دو پمپ حرارتی یکسان را در نظر بگیرم به عنوان مثال تهویه مطبوع سیستم اسپلیت. دو راه برای کارکرد آنها وجود دارد - به صورت موازی یا متوالی. موازی به این معنی است که رادیاتورهای "گرم" ماشین ها در خارج از اتاق قرار میگیرن در حالی که رادیاتورهای "سرد" در داخل اتاق قرار میگیرن. ترتیبی به این معنی است که رادیاتور سرد دستگاه اول در داخل اتاقه در حالی که رادیاتور گرم در داخل یک جعبه بزرگ جدا شده قرار ی بگیره که توسط رادیاتور سرد دستگاه دوم و رادیاتور گرم دستگاه دوم خنک میشه. دستگاه خارج از اتاق استم
در کدام صورت - موازی یا متوالی - راندمان خنک کننده بهتر خواهد بود؟
راندمان یک پمپ حرارتی در سرمایش را میتونم با بیان تعریف کنم
$\eta = \frac{Q_C}{W},$گرمایی است که از مخزن کولر گرفته میشه و بر کار وارد شده به پمپ تقسیم میشه
اگر دو پمپ به صورت موازی داشته باشم راندمان باید یکسان باشه زیرا دو برابر گرما و دو برابر بزرگتر کار میکنه
$\eta = \frac{2Q_C}{2W}.$با این حال اگر دو پمپ در ترتیب داشته باشم
$\eta = \frac{Q_C}{2W}.$بنابراین برای به دست آوردن حداقل راندمان یکسان باید گرما را دو برابر هر پمپ استخراج کنم. بنابراین راندمان هر پمپ برای حدود نیمی از تغییر دما باید دو برابر بیشتر باشه. تا اینجا به همین راحتی.
در مرحله بعدی باید فرآیندهای ترمودینامیکی چرخه ای دقیق را در نظر بگیرم. تعداد زیادی از آنها وجود داره که میتونم از آنها استفاده کنید و هیچ کدام را نمیتوان دقیقاً به صورت تئوری محاسبه کرد. در چنین مواردی مشاهده کارآمدترین فرآیند ترمودینامیکی یعنی چرخه کارنو و استخراج نتیجه گیری از آن مفید است.
راندمان موتور حرارتی بر اساس چرخه کارنو را میتونم نشون بدم
$\eta = \frac{T_C}{T_H-T_C}.$در صورت وجود دو پمپ در اولین تکرار دمای میانی $T' = \frac{T_C+T_H}{2}$
دقیقا در وسط راندمان دو پمپ باید باشد
$\eta_1 = \frac{T_C}{T'-T_C}, \eta_2 = \frac{T'}{T_H-T'}$بدیهی است $\eta_1 = 2 \eta$
و$\eta_2 > 2 \eta$
بنابراین دو پمپ متوالی در سرمایش باید کارآمدتر باشند.
جالب است که دو پمپ متوالی در گرم کردن باید با استفاده از همان آرگومان ها کارایی کمتری داشته باشند! من نمیتونم خطا را در استدلال پیدا کنم من یک مخزن گردش دارم که یک حلقه لوله‌کشی را با یک موتور پمپ روی آن بیرون میکشه و به داخل آن بازمیگردونه تا مایع را دائماً در آن به هم بزند. من میخوام یک ورودی به مخزن اضافه کنم تا بتوانم بدون ریختن مایع در آن آن را پر کنم. نحوه تنظیم خط من گزینه ای برای قرار دادن ورودی بین مخزن و موتور پمپ دارم. و من به یک پمپ پرایمینگ نیاز دارم تا سیال را به موتور پمپ معمولی که در راستای مخزن گردش است برسانم. اگر پمپ پرایمینگ را روشن بگذارم (اگر هر دو روشن باشند اگر فقط یکی روشن باشد پمپ پرایمینگ از پمپ سیرکولاسیون عبور میکنه آیا در صورت خاموش بودن پمپ سیرکولاسیون از پمپ پرایمینگ عبور میکنه من فکر میکنم روش کار این است که من از پمپ پرایمینگ استفاده میکنم تا زمانی که خط با مایع جدید پر شود سپس آن را خاموش میکنم و از پمپ سیرکولاسیون برای پر کردن بقیه مخزن استفاده میکنم. من نگران این هستم که اگر یکی از دو پمپ سری خاموش باشه جریان به طور کلی قطع شود. آیا مشکلات احتمالی دیگری وجود دارد که باید هنگام اجرای سری پمپ ها در نظر بگیرم
اگر پمپ پرایمینگ را روشن بگذارم (اگر هر دو روشن باشند اگر فقط یکی روشن باشه پمپ پرایمینگ از پمپ سیرکولاسیون عبور میکنه
اگر دبی هر دو پمپ کاملاً مطابقت داشته باشد پمپ سیرکولاسیون محیط تحویل شده توسط پمپ پرایمینگ را پمپ میکنه. اگر پمپ سیرکولاسیون خاموش باشه محیط از طریق خروجی به داخل مخزن پمپ میشه - پمپ مقاومت بسیار بالاتری نسبت به یک قطعه لوله کوتاه خواهد داشت مگر اینکه در جایی شیر بازرسی وجود داشته باشد.
زمانی که دبی پمپ سیرکولاسیون بیشتر باشه محیط تازه را به بالای مخزن + مقداری از مخزن پمپ میکنم اگر دبی پمپ سیرکولاسیون کمتر باشه قسمتی از محیط تازه از طریق مخزن وارد مخزن میشه خروجی پایین (مگر اینکه شیر برگشتی وجود داشته باشه)
آیا در صورت خاموش بودن پمپ سیرکولاسیون از پمپ پرایمینگ عبور میکنه
ممکنه اما محتمل نیستش زیرا مقاومت جریان از طریق پمپ پرایمینگ به مراتب بیشتر از لوله خروجی خواهد بود.
من فکر میکنم روش کار این است که من از پمپ پرایمینگ استفاده میکنم تا زمانی که خط با مایع جدید پر شود سپس آن را خاموش میکنم و از پمپ سیرکولاسیون برای پر کردن بقیه مخزن استفاده میکنم
من این را مشکوک میدونم. خط همیشه پر میشه خلاء وجود نداره
من نگران این هستم که اگر یکی از دو پمپ سری خاموش باشه جریان به طور کلی قطع شود.
آیا مشکلات احتمالی دیگری وجود داره که باید هنگام اجرای سری پمپ ها در نظر بگیرم؟
به طور کلی من نگران فشار کلی خواهم بود. در این مورد با دو مخزن باز (یا این مخازن تحت فشار هستند؟) این نباید مشکلی داشته باشه.
باید مدارک پمپ های خود را بررسی کنید یا با فروشنده یا سرویس دهنده در مورد رفتار هنگام خاموش شدن صحبت کنید. پمپ‌های گریز از مرکز اجازه میدن در هنگام پمپاژ نکردن مقداری از محیط عبور کنه میزان یا مقدار مقاومت آنها کاملاً به پمپ بستگی دارد. پمپ های PD میتونن جریان و همچنین یک شیر را مسدود کنن یا توسط جریان هدایت بشن این کاملاً به پمپ بستگی دارد
هر دو pmps گریز از مرکز هستند یک شیر سوئیچ وجود دارد که خط را از خروجی به ورودی که پمپ 2 وارد خط میشه خاموش میکنه.
من نمیتونم بدون دیدن منحنی های عملکرد پمپ ها و منحنی سیستم مطمئن شویم. من پمپ 2 را طوری اندازه می‌دهم که هد در ورودی پمپ 1 تقریباً به همان اندازه کل هد پمپ 1 باشه که پمپ 1 در حال چرخشه برای دبی که پمپ 1 در حال چرخشه. سپس باید یک نقطه عملکرد پایدار برای هر دو پمپ پیدا کنم
اگر پمپ 2 کمتر از اندازه باشه پمپ 1 حفره میکنه اگر پمپ 2 بزرگتر باشه BEP آن را حذف میکنم انرژی را هدر میدم و طول عمر پمپ کوتاه تری خواهم داشت
با این حال میتونم راه اندازی را ساده کنم
با قرار دادن خط از پمپ 2 در سمت فشار پمپ 1 و یک سوپاپ برگشت یا شیر سوئیچ بین آن قرار دهید.
سطح مخزن خیلی پایین است تا پمپ 1 پر شود. پمپ 2 پمپ 1 را پر میکنه. تا اینجا اوکی.
Pump1 روشن میشود و هم برای گردش مجدد و هم برداشتن مقداری بار از Pump2. احتمالاً به لطف چرخش مجدد که اختلاف جریان را ایجاد میکنه خوب است.
Pump2 خاموش میشه. اینجاست که همه چیز کمی پرمو میشه زیرا Pump1 ممکنه در واقع Pump2 را هدایت کند و Pump2 ممکن است از عهده آن بر نیاید. راه حل یک بای پس پمپ 2 با شیر چک است.
سطح مخزن بالا میره و به نقطه ای می رسد که اگر سر از مخزن کافی نباشه چرخش تقریباً خالص غالب میشه. برای بالا بردن سطح بالاتر Pump2 را روشن کنم. اگر به پمپ 1 برای پر کردن مخزن بدون خاموش شدن در ورودی چرخشی نیاز دارم این نقطه اصلی طراحی منه
Pump1 خاموش میشه. مخزن ممکن است (به آرامی؟) بسته به ارتفاع نسبی از طریق پمپ 2 به مخزن جریان یابه. برای جلوگیری شیر بین مخزن و اتصال به سیستم پمپ 1 اضافه کنم. میتونه یک خاموشی برای تبدیل مخزن به یک وضعیت چرخشی خالص یا یک بررسی برای جلوگیری از جریان برگشتی به طور خودکار باشه.
در اخر بحث طولانی ام من یک بای پس به Pump2 و دو خاموش کننده اضافه میکنم - یکی در هر ورودی پمپ 1 تا کنترل شود که از کجا میکشه
چگونه تغییر دمای سیال را در پمپ محاسبه کنیم؟
برای محاسبه فشار در خروجی پمپ از ویژگی های عملکرد پمپ استفاده میکنم یعنی نمودارهایی که سر پمپ را به عنوان تابعی از جریان حجمی نشان میدن هنگامی که سیال از طریق پمپ جریان مییابه دمای آن کمی افزایش مییابه
آیا فرمول یا روش دیگری برای محاسبه افزایش دما در پمپ وجود داره
با تعریف آنتالپی خاص شروع می شود
h=u+pv عملگر دیفرانسیل را برای دادن اعمال میکنم
$dh=du+pdv+vdp.$در حال حاضر من میدونم که du
اصطلاح را میتوان با استفاده از ترمودینامیک بنیادی گسترش داد. یعنی تغییر در انرژی داخلی سیستم (du)
برابر است با انتقال حرارت به سیستم منهای کار انجام شده توسط سیستم. در معادله این معنیه که$du=Tds−pdv$.اتصال این نتیجه به عبارت بالا برای آنتالپی به دست میاد
$dh=(Tds-pdv)+pdv+vdp=Tds+vdp.$نادیده گرفتن برگشت ناپذیری ها در حال حاضر Tds
عبارت برابر با صفر خواهد بود. بنابراین برای یک پمپ تراکم ناپذیر ایده آل تغییر دیفرانسیل در آنتالپی راکد به سادگی است
$dh=vdp=\frac{dp}\rho$گسترش دیفرانسیل به یک اختلاف محدود (که مجاز است زیرا جریان تراکم ناپذیر است)
$\Delta h=v\Delta p=\frac{\Delta p}\rho=\frac{\dot{W}_{in}}{\dot{m}}=w_{in}$من نمیتونم به صراحت افزایش دما را با استفاده از جبر حل کنم چون من با یک سیال از نظر کالری کامل کار نمیکنم. با این حال دمای جدید را میتونم به طور ضمنی حل کنم زیرا آنتالپی خاص خروجی را میتوان به عنوان تابع حالت دما و فشار نوشت$h(p_{out},T_{out})=h(p_{in},T_{in})+\frac{(p_{out}-p_{in})}{\rho},$و یک درون یابی ساده از مقادیر جدول برای آنتالپی دمای مربوطه رامیده. افزودن راندمان پمپ ایزنتروپیک $\eta_p$
به حساب آوردن برگشت ناپذیری ها مسائل را تغییر ممیده اما نه به هیچ وجه انقلابی. ما به سادگی از تعریف آن برای محاسبه افزایش واقعی آنتالپی در رابطه با افزایش آنتالپی ایده آل استفاده میکنم. تعریف راندمان پمپ ایزنتروپیک به عنوان$\eta_p=\frac{\Delta h_i}{\Delta h}\leq 1,$معادله ما برای آنتالپی خروجی میشه
$\boxed{h(p_{out},T_{out})=h(p_{in},T_{in})+\frac{(p_{out}-p_{in})}{\eta_p \rho}},$که به طور قابل پیش بینی به معادله ایده آل در حد $\eta_p\rightarrow 1$ کاهش مییابه
. در نهایت توجه کنید که چون $\eta_p\leq 1$
افزایش واقعی آنتالپی همیشه بیشتر از افزایش آنتالپی ایده آل برای Δp معین است
در سراسر پمپ بنابراین پمپ واقعی به توان ورودی بیشتری نسبت به یک پمپ ایده آل برای رسیدن به همان افزایش فشار نیاز داره.
\
تصویر

nerset

نام: حسین اختر محققی

سپاس: 24

تماس:

Re: این پمپ گریز از مرکز چگونه در ایجاد خلاء کار میکنه؟

پست توسط nerset »

محدودیت ارتفاع 10 متری فقط یک حالت ایده ال است که در آن آب هیچگونه تبخیری نداشته باشد ولی چون بعد از رسیدن آب به ارتفاع 10 متری همچنان فشار در سطح بالای آب به سمت صفر میل می کند و به تبع آن حبابهای ریز بخار آب با توجه به دمای آب و یا حتی حباب های هوای محلول در آب شروع به تشکیل شدن می کنند بنابراین در این حالت برآیند چگالی کل آب موجود در لوله عمودی هم به دلیل وجود این حباب ها کاهش یافته و در نتیجه محدوددیت ارتفاع آب از 10 متر ، بیشتر خواهد شد.
و البته برای رسیدن به ارتفاع بیشتر دو عامل دمای آب و از آن مهمتر قطر لوله حامل آب بسیار مهم و تعیین کننده می باشد چون با افزایش دمای آب سرعت و مقدار تشکیل حباب ها بیشتر شده و در نتیجه برآیند چگالی کلی آب موجود در لوله عمودی هم کاهش می یابد و همچنین با کاهش قطر لوله عمودی مذکور حباب های تشکیل شده داخل آب کندتر به سطح آب آمده و به کاهش هر چه بیشتر برآیند چگالی کلی آب موجود در لوله کمک می کند و چون با کاهش چگالی کلی وزن کلی سیال هم کاهش می یابد بنابراین آب می تواند به ارتفاع بیشتری در لوله دست پیدا کند.
در یک حالت ایده آل دیگر هم اگر قطر لوله مذکور به اندازه مویینگی برسد و به جای یک لوله از هزاران لوله بسیار نازک استفاده شود در نتیجه بر اثر خاصیت مویینگی ، این عامل علاوه بر دو عامل دیگر موجب می شود که آب به ارتفاعی بسیار بیشتر از 10 متر برسد. smile028

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5494

تماس:

Re: این پمپ گریز از مرکز چگونه در ایجاد خلاء کار میکنه؟

پست توسط rohamavation »

پمپ خلاء وسیله‌ایه که مولکول‌های گاز یا ذرات هوا را از یک حجم مهر و موم شده حذف میکنه تا به اختلاف فشار و ایجاد خلاء جزئی دست یابد. پمپ های خلاء بر اساس نیازهای فشار و کاربرد آن در انواع فناوری ها طراحی میشن. هنگام راه‌اندازی یک سیستم پمپ خلاء اندازه‌گیری پارامترهای صحیح برای دستیابی به راندمان بهینه بسیار مهمه
پمپ های جریان شعاعی محوری و مختلط
پمپ های گریز از مرکز توربوماشین هایی هستن که با استفاده از نیروی گریز از مرکز تولید شده توسط پروانه های چرخان مایعات را پمپاژ میکنن. به صورت محوری به پروانه مایعی که قراره پمپ بشه وارد درگاه مکش پمپ در سمت مکش میشه. پروانه ای که در پمپ میچرخه مایع را تحت تأثیر نیروی گریز از مرکز شتاب میده.اگر مایع از پروانه در جهت محوری خارج شود به این طرح پمپ جریان محوری نیز میگن در این حالت پروانه مانند پروانه کشتی عمل میکنه با این تفاوت که در این حالت پروانه ثابته و در نتیجه جریانی در داخل لوله ایجاد میکنه.یعنب پمپ های محوری را پمپ پروانه ای نیز نام گذاری میش. آنها اغلب به عنوان پمپ گردش خون در کارخانه های شیمیایی استفاده میشوند. پمپ های گریز از مرکز نیز وجود دارن که مایع دقیقاً به صورت محوری یا شعاعی از پروانه خارج نمیشه. به این پمپ ها پمپ های جریان مورب یا پمپ های جریان مخلوط میگن.پمپ های گریز از مرکز توربوماشین هایی هستند که به وسیله نیروهای گریز از مرکز مایعات را تحویل میدن بسته به دبی ایجاد شده در رابطه با پروانه به آنها پمپ های جریان شعاعی پمپ های جریان محوری یا پمپ های جریان مخلوط میگن
پمپ سانتریفیوژ
افزایش سرعت باعث افزایش فشار دینامیکی در سیال میشه. هنگام خروج از پروانه مایع دوباره در درگاه تخلیه به دلیل مایع انباشته شده کنه میشه. بنابراین فشار دینامیکی مایع به فشار استاتیکی تبدیل می‌شود . در نتیجه فشار استاتیک در درگاه تخلیه بسیار افزایش مییابه. این فشار بالا مایع را قادر میسازه تا بر یک سر ژئودتیک خاصی غلبه کنه
پمپ خلاء چگونه کار میکنه؟
خلاء فضای خالی از مادیه که در آن فشار گاز داخل این حجم کمتر از فشار اتمسفر است. وظیفه اصلی پمپ خلاء تغییر فشار در یک فضای محصور برای ایجاد خلاء کامل یا جزئی از نظر مکانیکی یا شیمیاییه فشار همیشه سعی میکنه تا در مناطق متصل به هم یکسان شود زیرا مولکول‌های گاز از بالا به پایین جریان مییابند تا کل ناحیه آن حجم را پر کنن. بنابراین اگر یک فضای کم فشار جدید معرفی بشه گاز به طور طبیعی از منطقه پرفشار به منطقه جدید کم فشار جریان مییابه تا زمانی که فشار یکسانی داشته باشن. توجه داشته باشید که این فرآیند خلاء نه با "مکیدن" گازها بلکه با فشار دادن مولکول ها ایجاد میشه پمپ‌های خلاء اساساً مولکول‌های گاز را از یک منطقه به منطقه دیگر حرکت میدن تا با تغییر حالت‌های فشار بالا و پایین خلاء ایجاد
اصول پمپ خلاء
پمپ‌های خلاء بر اساس محدوده فشاری که میتونن به آن دست یابند طبقه‌بندی میشن تا به تشخیص قابلیت‌هایشان کمک کنن. این طبقه بندی ها عبارته از
پمپ های اولیه (پشتیبان) که محدوده فشار خلاء خشن و کم را کنترل میکنن
بوستر پمپ ها محدوده فشار کم و متوسط را کنترل میکنن
پمپ های ثانویه (خلاء بالا) محدوده فشار خلاء بالا بسیار بالا و فوق العاده بالا را کنترل میکنن.
بسته به نیاز فشار و کاربرد عملیاتی فناوری‌های پمپ خلاء یا مرطوب یا خشک در نظر گرفته میشن. پمپ‌های مرطوب از روغن یا آب برای روان‌کاری و آب‌بندی استفاده میکنن در حالی که پمپ‌های خشک هیچ سیالی در فضای بین مکانیسم‌های دوار یا قطعات ساکن برای جداسازی و فشرده‌سازی مولکول‌های گاز ندارن. بدون روانکاری پمپ های خشک تحمل بسیار تنگی دارن تا بدون سایش به طور موثر کار کنن. اجازه دهید برخی از روش های مورد استفاده در پمپ خلاء را بررسی کنیم.
پمپ های جذب
پمپ‌های کپچر که به آن‌ها پمپ‌های گیر انداختن نیز گفته میشه فاقد قطعات متحرک هستند و برای کاربردهایی که نیاز به فشار خلاء بسیار بالا دارن استفاده میشن بدون قطعات متحرک پمپ های کپچر میتونن با استفاده از دو روش مختلف یک محیط خلاء ایجاد کنن
یکی از روش‌هایی که توسط پمپ‌های جذب استفاده میشه به دام انداختن مولکول‌های گاز از طریق کرایوژنیک برای به دام انداختن مولکول‌های گاز است. کرایوپمپ ها از فناوری برودتی برای منجمد کردن یا به دام انداختن گاز در سطح بسیار سرد استفاده میکنن. آنها با استفاده از دماهای بسیار سرد مولکول ها را به طور موثر به سمت داخل میکشن تا خلاء ایجاد کنن
پ های انتقال
پمپ های انتقال میتونن با استفاده از دو نوع روش کار کنن. انرژی جنبشی یا جابجایی مثبت. برخلاف پمپ های کپچر پمپ های انتقالی مولکول های گاز را از طریق سیستم به خارج از فضا میرونه. وجه مشترک آنها اینه که همه آنها از روشی برای فشار مکانیکی گاز و هوا از طریق سیستم در فواصل مختلف سیستم استفاده میکنن. رایجه که پمپ های انتقال چندگانه با هم به صورت موازی برای ایجاد خلاء و سرعت جریان بالاتر استفاده میشن. همچنین استفاده از پمپ‌های انتقال چندگانه در یک سیستم برای ایجاد افزونگی در صورت خرابی پمپ رایجه
پمپ های جنبشی
پمپ های جنبشی از اصل تکانه از طریق پروانه ها (پره ها) یا وارد کردن بخار برای فشار دادن گاز به سمت خروجی استفاده میکنن
تمام پمپ های سینتیک پمپ های ثانویه هستن زیرا برای کاربردهای فشار بالا استفاده میشن. یکی از روش‌های خشک پمپ توربومولکولیه که از پره‌های دوار با سرعت بالا در داخل محفظه استفاده میکنه که مولکول‌های گاز را به حرکت در می‌آورد. انتقال تکانه از پره های دوار به مولکول های گاز باعث افزایش سرعت حرکت آنها به سمت خروجی میشه. این پمپ ها فشار کم و سرعت انتقال پایینی دارن
پمپ انتشار بخار از بخار روغن گرم شده با سرعت بالا استفاده میکنه که از انرژی جنبشی برای کشیدن مولکول های گاز از ورودی به خروجی استفاده میکنه. هیچ قطعه متحرکی وجود نداره و فشار کمتری در ورودی وجود دارد.
پمپ های جابجایی مثبت
شکل دیگر نوع انتقال جابجایی مثبت است. اصل اساسی پمپ جابجایی مثبت اینه که حجم اصلی را به داخل محفظه منبسط میکنه که حجم‌های کوچک و جدا شده گاز را در مراحل مختلف منتقل میکنه به حجم کمتری فشرده میکنه و با فشار بالاتری که به بیرون رانده میشه. این پمپ ها در محدوده فشار کمتری کار میکنن و در دسته پمپ های اولیه یا بوستر دسته بندی میشن و فناوری های مرطوب یا خشک را در خود جای میدن. در اینجا انواع مختلف پمپ های خلاء اولیه با جابجایی مثبت آورده شده است:
پمپ پره چرخشی روغنی
پمپ های روتاری پره ای مهر و موم شده با روغن گازها را با یک روتور غیرمرکز نصب شده فشرده میکنه که مجموعه ای از پره ها را میچرخونه. به دلیل نیروی گریز از مرکز این پره ها به بیرون میلغزن و محفظه هایی بین خود و محفظه تشکیل میدن. محیط پمپ شده در داخل این محفظه ها محبوس میشه. در طول چرخش بیشتر حجم آنها به طور مداوم کاهش مییابه. بدین ترتیب محیط پمپ شده فشرده شده و به خروجی منتقل میشه. پمپ های خلاء پره ای دوار در انواع تک مرحله ای و دو مرحله ای موجود میباشن
پمپ حلقه مایع
پمپ های حلقوی مایع دارای یک پروانه خارج از مرکز با پره های خم شده به سمت چرخش هستن که یک حلقه استوانه ای متحرک از مایع را در اطراف بدنه از شتاب گریز از مرکز تشکیل میدن. پره ها هنگام چرخش فضاهای هلالی شکل با اندازه های مختلف ایجاد میکنن و توسط حلقه مایع مهر و موم میشن. در نزدیکی مکش یا ورودی حجم بزرگ‌تر می‌شود و باعث می‌شود فشار در هر یک افت کنه و گاز را به داخل بکشه. با چرخش حجم بین هر پره به دلیل شکل گیری پروانه غیرمرکز و حلقه مایع کاهش مییابه. این گاز را در حین تخلیه فشرده میکنه و جریانی پیوسته ایجاد میکنه
پمپ های دیافراگمی پمپ های خلاء با جابجایی مثبت روش خشک هستن. دیافراگم روی میله ای قرار میگیره که از طریق میل لنگ به هم متصل شده و در حین چرخش دیافراگم را به صورت عمودی حرکت میده وقتی که دیافراگم در موقعیت پایین قرار داره حجم در محفظه افزایش مییابد فشار را کاهش می‌دهد و مولکول‌های هوا را به داخل می‌کشد. با بالا رفتن دیافراگم حجم کاهش می‌یابد و مولکول‌های گاز در حین جریان به سمت خروجی فشرده میشن. هر دو دریچه ورودی و خروجی دارای بار فنری هستن تا به تغییرات فشار واکنش نشون بده
پمپ های اسکرول از دو طومار غیر چرخشی در یک طرح مارپیچی استفاده میکنن که در آن طومار داخلی به دور میچرخه و گازی را در فضای حجمی بیرونی به دام میندازه. همانطور که به دور آن میچرخه حجم گاز به طور فزاینده ای کوچکتر و کوچکتر میشه آن را فشرده میکنیم تا به حداقل حجم و حداکثر فشار مجاز برسد و در خروجی واقع در مرکز مارپیچ خارج شود.
پمپ‌های Roots Style
پمپ های ریشه ای گاز را در یک جهت از طریق دو لوب که بدون لمس کردن در هنگام چرخش شمارنده مشبک میشن فشار میدن. این چرخش شمارنده حداکثر سرعت جریان را ایجاد میکنه زیرا حجم در ورودی افزایش مییابه و همزمان در خروجی فشار کاهش مییابه. این پمپ ها برای کاربردهایی طراحی شدن که نیاز به حذف حجم زیادی از گازه
پمپ های پنجه ای دارای دو پنجه چرخشی هستن که چرخش مخالف دارن. آنها بسیار کارآمد قابل اعتماد و نگهداری کم هستن و اغلب در محیط های صنعتی خشن استفاده میشون. پنجه ها در فاصله 2/1000 اینچی از یکدیگر قرار دارن اما در واقع هرگز لمس نمیشون. این فاصله حداقلی بین Claws و محفظه محفظه آب بندی داخلی را بهینه میکنه سایش و نیاز به روان کننده یا روغن را از بین میبره
پمپ های پیچ
پمپ های اسکرو از دو پیچ چرخان استفاده میکنن که به صورت افقی در امتداد داخل یک محفظه قرار میگیرن یکی چپ و دیگری سمت راسته که بدون تماس نیز مشبک میشن. مولکول‌های گاز وارد شده در یک انتها بین دو پیچ محبوس میشن و با چرخش آنها در جهت مخالف گاز با کاهش حجم به فضا رانده می‌شود و با رسیدن به خروجی آن را فشرده میکنه و باعث کاهش فشار توسط ورودی می‌شود.
مناطقی که فشار ساکن در آنها نسبتاً کمه به ویژه در معرض تشکیل حباب های بخار هستن. این مورد در ورودی پمپ به دو دلیل است. از یک طرف به هر حال پمپ باید در آنجا فشار منفی داشته باشد تا اصلاً مایع به پمپ وارد شود. علاوه بر این با توجه به اثر ونتوری فشار استاتیک با افزایش سرعت جریان کاهش مییابه به خصوص در ورودی به پروانه به دلیل کاهش سطح مقطع ورودی سرعت جریان به ویژه زیاده و بنابراین فشار استاتیک کمترین است. اگر فشار به زیر فشار بخار در آنجا کاهش یابد حباب های گازی تشکیل میشن که در نهایت به دلیل افزایش فشار در پمپ منفجر میشن
مقدار NPSH
خطر کاویتاسیون به ویژه زمانی که پمپ مجبوره فشار منفی قوی برای تحویل سیال ایجاد کنه بسیار زیاده. از منظر سیستم لولهکشی این مورد در هدهای مکش بزرگ ژئودتیکی و با تلفات بالای سر لوله مکش (ناشی از اصطکاک) صادق است. از دیدگاه پمپ خطر کاویتاسیون با دبی بالا زیاد هست زیرا این به نوبه خود به معنی سرعت جریان بالاست و در نتیجه منجر به افت شدید فشار استاتیک میشه
مقدار NPSH سیستم لوله کشی (NPSHA)
بنابراین برای عملکرد بدون کاویتاسیون پمپ های گریز از مرکز باید اطمینان حاصل شود که فشار کل در ورودی پمپ (مرکز درگاه مکش به عنوان سطح مرجع) کمتر از فشار بخار مایع مورد پمپاژ نباشد. اختلاف Δp بین فشار کل در پایه ورودی tot و فشار بخار pvap مایع با معادله زیر تعیین میشود که در آن فشار کل را میتوان به عنوان مجموع پایه فشار استاتیک و فشار دینامیکی $ϱ/2⋅vin2$⋅ نوشت. vin2 (vin نشان دهنده سرعت متوسط جریان در ورودی به پروانه است):
$Delta p = p_\text{in,tot} – p_\text{vap} $سر مکش مثبت خالص (مقدار NPSH)
$\Delta p = \left(p_\text{in}+\frac{\rho}{2}v_\text{in}^2 \right) – p_\text{vap}$
منظور از این معادله چیه بدون در نظر گرفتن تلفات فشار کل در ورودی (اصطلاح در براکت های گرد) مطابق با فشار کلیه که با آن محیط به دلیل حفظ انرژی به انتهای باز لوله مکش فشار مییابه. این فشار در انتهای دیگر لوله مکش (ورودی به پروانه) توسط فشار بخار مایع به عنوان حداقل فشار موجود خنثی میشه. بنابراین اختلاف فشار Δp را میتوان به عنوان فشار مکش مثبت خالص تفسیر کرد که با آن مایع میتونه حداکثر بدون سقوط به زیر فشار بخار مکیده شود.
این فشار خالص مکش مثبت همچنین میتونه به ارتفاع (سر) معادل یک ستون مایع تبدیل شود که میتونه با این فشار مکش افزایش یابد. این سر مکش مثبت خالص (NPSH) نامیده میشه. برای تعیین مقدار NPSH موجود سیستم لوله کشی (شاخص A برای موجود) معادله${\frac{\Delta p}{\rho g}}_{\text{NPSH}_\text{A}} = \left(\frac{p_\text{in}}{\rho g}+\frac{v_\text{in}^2}{2g}\right) – \frac{p_\text{vap}}{\rho g}$
${\frac{\Delta p}{\rho g}}_{\text{NPSH}_\text{A}} = \left(\frac{p_\text{in}}{\rho g}+\frac{v_\text{in}^2}{2g}\right) – \frac{p_\text{vap}}{\rho g}$
با استفاده از معادله توسعه یافته برنولی میتوان رابطه ای بین وضعیت مایع در مخزن (0) جایی که مایع به داخل مکیده میشه و حالت در ورودی به پروانه (in) برقرار کرد. تلفات فشار Δploss در لوله مکش نیز در نظر گرفته می‌شود که به موجب آن انرژی‌های جنبشی به دلیل سرعت پایین نزول سطح مایع در مخزن (v0≈0) نادیده گرفته میشن
استخراج مقدار NPSH
$p_0 + \frac{1}{2} \rho \cancel{v_0^2} +\rho g H_0= p_\text{in} + \frac{1}{2} \rho v_\text{in}^2 + \rho g H_\text{in} + \Delta p_\text{loss}$
$text{NPSH}_\text{A} = \left(\frac{p_0}{\rho g} – H_\text{s} – H_\text{loss} \right) – \frac{p_\text{vap}}{\rho g}$
در این معادله Hloss افت هد ناشی از اصطکاک و تلفات جریان در داخل لوله مکش را نشون میده. سر مکش ژئودتیک Hs مربوط به اختلاف ارتفاع بین سطح مایع در مخزن و ورودی به پروانه است. برای به اصطلاح عملیات مکش یعنی زمانی که مخزن پایین تر از ورودی پمپه باید یک مقدار مثبت برای سر مکش استفاده شود. اگر مخزن بالاتر از ورودی پمپ باشه به این عمل فشار گفته میشه و مقدار "سر مکش" علامت منفی دارد.
مقدار NPSH پمپ (NPSHR)
مقدار NPSHA با توجه به ویژگی های سیستم لوله کشی با هد فشار موجود مطابقت دارد. برای عملکرد بدون کاویتاسیون پمپ با سر فشار ارائه شده آن نباید از مقدار NPSHA سیستم تجاوز کنه. بنابراین کاملاً ضروریه که پمپ مقدار NPSH کمتری نسبت به آنچه از دیدگاه سیستم در دسترسه تولید کنه. بنابراین مقدار NPSH پمپ به عنوان مقدار NPSHR (شاخص R برای Required) نامیده میشه
مقادیر NPSHR پمپ های گریز از مرکز توسط سازندگان در برگه های اطلاعاتی آنها مشخص شده است. مقدار NPSHR به شدت به سرعت چرخش پروانه و نرخ جریان تحویلی بستگی دارد. به دلایل ایمنی مقدار NPSHA سیستم باید حدود 0.5 متر بیشتر از مقدار NPSHR پمپ باشداقداماتی برای جلوگیری از کاویتاسیون
اگر حفره در حین کار یک پمپ گریز از مرکز رخ بده اقدامات متقابل مناسب باید انجام شود. کاهش سرعت جریان برای جلوگیری از افت بیش از حد فشار بسیار مهم است.
از منظر پمپ میتوان به این امر دست یافت مثلاً با کاهش سرعت چرخش پروانه. با این حال سرعت جریان با این اندازه گیری کاهش مییابه. اگر چنین کاهشی در نرخ جریان نمی‌خواهیم باید از پمپ بزرگ‌تری استفاده شود که همان دبی را در سرعت‌های پایین‌تر ارائه میکنه
همچنین میتوان با استفاده از یک القاء کننده از افت بیش از حد فشار جلوگیری کرد. القاء یک پروانه محوریه که در بالادست پروانه پمپ واقعی وصل شده و روی همان محور نصب میشه. القاگرها فشار استاتیکی سیال را قبل از ورود به پروانه واقعی (یا قبل از مرحله اول چند پروانه) افزایش میدن و در نتیجه خطر افت فشار به زیر فشار بخار (کاهش مقدار NPSHR پمپ) را کاهش میدن
تصویر

ارسال پست