برخورد کاملا غیر کشسان عملا غیرممکن است؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5494

تماس:

برخورد کاملا غیر کشسان عملا غیرممکن است؟

پست توسط rohamavation »

من می‌توانم دلیل غیرممکن بودن برخوردهای الاستیک را بیابم، زیرا همیشه مقداری انرژی جنبشی سیستم از دست می‌رود مانند گرما (در اثر اصطکاک)، صدا و غیره.
اما نمی توانم بفهمم که چرا برخورد کاملا غیر کشسان ممکن نیست.
من فکر می‌کنم که برخوردهای کاملاً غیرکشسانی ممکن است، برای مثال اگر یک محفظه خلاء را در نظر بگیریم و در داخل آن دو توپ سفالی مدل‌سازی یکسان را که به رشته‌های یکسان بسته شده و در همان زاویه ای که در شکل نشان داده شده است، قرار دهیم. توضیحات تصویر را در اینجا وارد کنید سپس توپ خاکی را به طور همزمان رها می کنیم و آنها به یکدیگر برخورد می کنند و در وسط می ایستند سپس یک برخورد کاملا غیر کشسان خواهد بود.تصویر
دو توپ خاکی که در ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده‌اند به هم می‌چسبند. تکانه حفظ می شود و انرژی جنبشی در اثر صدا، تغییر شکل ماکروسکوپی و درجات آزادی میکروسکوپی از بین می رود. (ما می‌توانیم این کار را در قفل هوا انجام دهیم، بنابراین اگر ترجیح داده شود صدای آنها وجود ندارد).
و مثال دیگر 2 توپ بولینگ با فنری است که در حداکثر فشار قفل می شود. تکانه با دور شدن دو توپ به عنوان یکی حفظ می شود و انرژی جنبشی به عنوان انرژی پتانسیل (ماکروسکوپی) در بهار ذخیره می شود.
در هر دو مورد، انرژی جنبشی "از دست رفته" به انرژی داخلی جسم حالت نهایی می رود و می تواند ماکروسکوپی و/یا میکروسکوپی باشد.
من حرکت زاویه ای را نادیده گرفته ام. برخوردها باید کاملاً تراز شوند تا جسم نهایی دارای چرخش صفر و در نتیجه انرژی دورانی صفر باشد. از آنجایی که "تراز کامل" غیرعملی است، هرگز نمی توان به این امر دست یافت.
حال معنای شناسی: اگر انرژی دورانی به عنوان "انرژی جنبشی حالت نهایی" تعریف شود، نمی توان به یک برخورد کاملا غیر کشسان دست یافت. همیشه مقداری انرژی جنبشی بالاتر از حداقل مطلق مجاز با پایستگی تکانه وجود دارد.
اگر انرژی دورانی به عنوان «انرژی داخلی حالت نهایی» (تحریک چرخشی) تعریف شود، با فنر بارگذاری شده تفاوتی ندارد و یک برخورد کاملا غیر کشسان حاصل می شود.
تصویر

ارسال پست