کدام مبحاث نورشناسي در ساخت وسایلی نوری کاربرد دارد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Syed

نام: ابوالفضل

سپاس: 3

کدام مبحاث نورشناسي در ساخت وسایلی نوری کاربرد دارد؟

پست توسط Syed »

سلام
کدام مباحث نورشناسی در ساخت دوربین های عکاسی تلسکوپ ها ، میکروسکوپ ها و سایر وسایل نوری کاربرد دارد ؟

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5492

تماس:

Re: کدام مبحاث نورشناسي در ساخت وسایلی نوری کاربرد دارد؟

پست توسط rohamavation »

ابزارهای نوری کلا مبتنی بر اپتیک خوب . و از آینه و عدسی برای انعکاس و شکست نور و تشکیل تصاویر استفاده میکنن. میکروسکوپ نوری و تلسکوپ از عدسی ها و آینه های محدب برای ایجاد تصاویر بزرگ شده از اجسام بسیار ریز یا دور استفاده میکنن.. یک دوربین از یک عدسی محدب برای ایجاد یک تصویر کوچک شده از یک جسم استفاده میکنه.قانون اسنل مثالا$\large n_i sin \theta_i=n_t sin \theta_t$و تفاوت ضریب شکست برای طول موجهای مختلف $n=\frac{\lambda_v}{\lambda_m}$لنزها برای شکست نور در هر مرز عمل می کنن. وقتی پرتو نور وارد عدسی میشه شکسته میشه. و با خروج همان پرتو نور از عدسی، دوباره منکسر میشه. اثر خالص شکست نور در این دو مرز این است که پرتو نور تغییر جهت داده.خوب لنزها یا Converging هستند یا واگراDiverging خوب یکسری تفاوت در کانون و محور اصلی و فاصله کانونی دارند اصول $\frac{1}{p}+\frac{1}{q}=\frac{1}{f}$ همینه برای یک عدسی واگرا (مقعر) فاصله کانونی مجازی بوده و همیشه علامتش منفیهبرای یک عدسی واگرا (مقعر) فاصله کانونی مجازی بوده و همیشه علامتش منفیه و کر کنم فرمول کلی اونا $\frac{1}{f} = (n-1)\left[\frac{1}{R_1} - \frac{1}{R_2} + \frac{(n-1)d}{nR_1R_2}\right]$
ببین تصویرهمه لنزهای نوری از قانون شکست اسنل پیروی میکنن. پس این هندسه عدسی نوری (یعنی نمایه سطحه که نحوه رفتار نور را هنگام انتشار در عنصر نوری تعیین میکنه من همینا یادمه .الانم نمیتونم مسایلشو حبل کنم یادم شده /
تصویر

Syed

نام: ابوالفضل

سپاس: 3

Re: کدام مبحاث نورشناسي در ساخت وسایلی نوری کاربرد دارد؟

پست توسط Syed »

خب کدوم مباحث رو شامل میشه مثلا
نورشناسی هندسی،پراش ،تداخل سنجی و... کدوم؟

ارسال پست