دلیل پدیده اثر ژول تامسون چیست؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2141

سپاس: 3824

جنسیت:

تماس:

دلیل پدیده اثر ژول تامسون چیست؟

پست توسط rohamjpl »

برای یک گاز ایده آل در طول انبساط یا انقباض آدیاباتیک گرمایش یا سرمایش وجود ندارد، اما برای گازهای واقعی، انبساط یا انقباض آدیاباتیک به طور کلی با اثر گرمایش یا سرمایش همراه است. دلیل چنین پدیده ای چیست؟ آیا مربوط به خاصیت گازهای واقعی است یا چیز دیگری است؟در یک انبساط یا فشرده سازی برگشت پذیر آدیاباتیک، دمای یک گاز ایده آل تغییر می کند.
در نوع ژول تامپسون از انبساط آدیاباتیک برگشت ناپذیر (به عنوان مثال، در یک ظرف بسته)، انرژی داخلی گاز تغییر نمی کند. برای یک گاز ایده آل، انرژی داخلی آن تنها به دمای آن بستگی دارد. بنابراین، برای یک انبساط آدیاباتیک برگشت ناپذیر یک گاز ایده آل در یک ظرف بسته، دمای آن تغییر نمی کند. اما انرژی داخلی یک گاز واقعی نه تنها به دمای آن، بلکه به حجم مخصوص آن (که در یک انبساط افزایش می‌یابد) نیز بستگی دارد. بنابراین، برای یک گاز واقعی، دمای آن تغییر می کند. اثر ژول تامپسون یکی از معیارهای انحراف گاز از رفتار گاز ایده آل است.
صرف نظر از اثر ژول تامپسون، می توان (با استفاده از ترکیبی از قوانین اول و دوم ترمودینامیک) نشان داد که برای گاز، مایع یا جامد واقعی خالص (یا یکی از ترکیبات شیمیایی ثابت)، تغییرات درونی خاص انرژی با توجه به دما و حجم ویژه به وسیله:
$dU=C_vdT-\left[P-T\left(\frac{\partial P}{\partial T}\right)_V\right]dV$
عبارت اول تغییرات با توجه به دما و اصطلاح دوم تغییرات با توجه به حجم خاص را توصیف می کند. برای گاز ایده آل، جمله دوم برابر با صفر است. با این حال، برای یک گاز واقعی، جمله دوم برابر با صفر نیست، و این بدان معناست که، در انرژی داخلی ثابت (مانند اثر ژول تامپسون)، دما با تغییر حجم خاص تغییر می‌کند. این نتیجه مستقیم انحراف از رفتار گاز ایده آل است.hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth
semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضاتصویر
smile260 smile016 :?:
تصویر

ارسال پست