چگونه می توانم گرمای ویژه گازها را برای محاسبات موتور توربوجت تعیین کنم؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5494

تماس:

پست توسط rohamavation »

من در یک آزمایشگاه احتراق هستم و در حال انجام آزمایشات روی یک موتور توربوجت هستیم. با این حال، من در محاسبه سرعت خروج و قدرت کمپرسور/توربین موتور مشکل دارم.
خروجی نازل را در نظر بگیرید، جایی که گازهای خروجی اگزوز می روند. با فرض 100% راندمان آدیاباتیک نازل و اعمال قانون اول ترمودینامیک
$ \frac{u_e^2}{2} = h_{0e}-h_e = c_{p,N}(T_{0e}-T_e)=c_{p,N}T_{0e}[1-(p_a/p_{0e})^{(\gamma_n - 1)/\gamma_n}], $
با فرض pe=pa، فشار محیط. در آزمایشگاه، ترموکوپل‌هایی را راه‌اندازی کرده‌ایم که دما و فشار راکد در خروجی و همچنین شرایط محیط را اندازه‌گیری می‌کنند. با این حال، مشکل من این است که من نمی دانم گرمای ویژه گازهای موجود در نازل را از کجا می توانم cp,N دریافت کنم. من در یک کتاب مرجع جستجو کردم که میانگین نسبت گرمای ویژه γn=1.36 است، اما این هنوز گرمای خاصی را که نیاز دارم به من نمی دهد زیرا من ثابت گاز خاص R را برای این گازها نمی دانم. برای مرجع، این یک توربوجت SR-30 با سوخت جت A است.
در ضمن من در محاسبه خروجی های برق همین مشکل را دارم. با فرض اینکه تمام نیروی توربین به کمپرسور منتقل می شود،
$\dot{W_T} = (\dot{m_a} + \dot{m_f})c_{p,T}(T_{04}-T_{05})=\dot{m_a}c_{p,C}(T_{03}-T_{02}) = \dot{W_C}$
باز هم، من هیچ سرنخی ندارم که گرمای ویژه چیست، فقط نسبت آنها. آیا راهی وجود دارد که بتوانم این مقادیر را محاسبه کنم یا آنها را در جایی جستجو کنم؟ یا حتی ثابت های گاز خاص را در جایی پیدا کنید؟R یا R* ثابت گاز جهانی، 8.3143 ژول/K-mol است. ثابت گاز r برای یک گاز خاص، یا ثابت گاز خاص به صورت r = R/m محاسبه می شود که m وزن مولکولی گاز مورد نظر است.hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth
semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضاتصویر
smile260 smile016 :?:

ا
تصویر

ارسال پست