رفتار عدسی در برابر سیال

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1848

سپاس: 3349

جنسیت:

تماس:

رفتار عدسی در برابر سیال

پست توسط rohamjpl »

مقایسه پرتو نور و مایع در تماس با عدسی مانند نور متمرکز شده در نقطه کانونی است
صدا از سطحی در همان زاویه ای که به سطح برخورد می کند منعکس می شود. این واقعیت امکان فوکوس صدا را با استفاده از سطوح منحنی منعکس کننده به همان روشی که از آینه های منحنی می توان برای تمرکز نور استفاده کرد، ممکن می سازد.
حال در مورد سیال چی
در مورد صدا میدونم صدا یک نوع موج است، بنابراین تمام خواص موجی آن شبیه به امواج دیگر مانند امواج نور است. برای امواج نور، می توانید از لنز برای تمرکز نور استفاده کنید. یک لنز ضریب شکست بالاتر یا سرعت نور کمتری نسبت به محیط دارد. همین امر در مورد موج صوتی نیز صادق است، بنابراین آنچه شما نیاز دارید ایجاد یک ناحیه با انکسار بالا است
هوای اطراف ما را می توان با گاز ایده آل تقریب زد، بنابراین سرعت صوت است.
$c=\sqrt{\gamma\frac{P}{\rho}}$
جایی که $\gamma$ شاخص آدیاباتیک است، p فشار هوا، ρ چگالی هوا است
در اینجا، می‌خواهیم ناحیه‌ای با انکسار بالا یا سرعت صدای کم به‌طور معادل آن ایجاد کنیم. راه های کمی برای دستیابی به این امر وجود دارد، یکی کاهش فشار، و دیگری کاهش دما (با قانون گاز ایده آل PV=NRT). با این حال، در هر دو مورد، یا به یک ظرف سفت نیاز دارید یا یک یخچال در نزدیکی آن برای سرد نگه داشتن آن.
از طرفی افزایش چگالی را می توان به راحتی با استفاده از گاز سنگینی مانند دی اکسید کربن انجام داد. شما فقط باید گاز را در یک بالون پر کنید و می تواند به عنوان یک لنز آکوستیک بسیار ساده عمل کند. توجه داشته باشید که اندازه بالون یا ظرف دیگر باید در مقایسه با طول موج بزرگ باشد. روش های دیگری نیز برای فوکوس کردن صدا بدون استفاده از لنز وجود دارد.
همانطور که قبلا گفته شد، همین مکانیسم را می توان برای موج های دیگر، به عنوان مثال، یک موج آب اعمال کرد. در یک مخزن آب کم عمق، اضافه کردن یک مانع شکل عدسی در پایین می تواند موج آب را همگرا کند زیرا موج آب به آرامی در ناحیه کم عمق حرکت می کند. این آزمایش را می توان به راحتی در خانه انجام داد.
در سطح کلی، شما صدا را به همان روشی که نور را متمرکز می‌کنید فوکوس می‌کنید - یا با بازتاب آن از یک سطح سهموی یا اجازه دادن به آن از طریق یک لنز صوتی عبور کند. یک لنز آکوستیک درست مانند یک لنز نوری است که از ماده ای با سرعت انتشار متفاوت صوت با ضخامت های متفاوت تشکیل شده استآینه آکوستیک وسیله ای غیرفعال است که برای بازتاب و تمرکز (تمرکز) امواج صوتی استفاده می شود. آینه های آکوستیک سهموی به طور گسترده در میکروفون های سهموی برای دریافت صدا از فواصل دور استفاده می شود و در نظارت و گزارش رویدادهای ورزشی در فضای باز استفاده می شود. جفت آینه های صوتی سهموی بزرگ که به عنوان "گالری های نجوا" عمل می کنند در موزه های علوم نمایش داده می شوند تا تمرکز صدا را نشان دهندhope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth
semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضاتصویر
؟
تصویر

ارسال پست