تفاوت نازل جت و موشک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1852

سپاس: 3351

جنسیت:

تماس:

تفاوت نازل جت و موشک

پست توسط rohamjpl »

فراتر از آن برای افزایش بیشتر سرعت، نازل باید واگرا شود. بنابراین سیستم کامل به این صورت عمل می کند - ابتدا نازل را همگرا می کنید تا سرعت آن را به 1 ماخ افزایش دهید. سپس برای افزایش بیشتر سرعت، واگرا می شوید.تفاوت بین نازل همگرا و نازل واگرا چیست؟
نازل های همگرا سیال های مادون صوت را تسریع می کنند. اگر نسبت فشار نازل به اندازه کافی بالا باشد، جریان در باریک ترین نقطه (یعنی گلوگاه نازل) به سرعت صوتی می رسد. نازل های واگرا سیالات را در صورتی که جریان مادون صوت باشد کند می کنند، اما سیالات صوتی یا مافوق صوت را تسریع می کنند.طبق تعریف -
نازل وسیله ای است که برای کنترل جهت یا ویژگی های جریان سیال (به ویژه برای افزایش سرعت) هنگام خروج (یا وارد شدن) از یک محفظه یا لوله محصور طراحی شده است.
نازل اغلب یک لوله یا لوله با سطح مقطع متفاوت است و می توان از آن برای هدایت یا تغییر جریان سیال (مایع یا گاز) استفاده کرد. نازل ها اغلب برای کنترل سرعت جریان، سرعت، جهت، جرم، شکل و/یا فشار جریانی که از آنها خارج می شود استفاده می شود. در یک نازل، سرعت سیال به هزینه انرژی فشار آن افزایش می یابد.
یک نازل آب
در حال حاضر در زندگی روزمره ما، این یک پدیده رایج است که کاهش سطح مقطع نازل باعث افزایش سرعت عبور سیال از آن می شود. یک تجربه متداول هنگام آبیاری گیاهان باغی است، جایی که ما سطح مقطع لوله را در خروجی با استفاده از انگشت شست خود کاهش می دهیم تا سرعت خروج آب را افزایش دهیم و آن را در مسافت بیشتری حرکت دهیم.
سوال این است: تا چه حد می توانیم با کاهش مساحت، سرعت سیال را افزایش دهیم؟
، که به موجب آن سرعت سیال با کاهش مساحت افزایش می یابد (معروف به نازل های همگرا) فقط برای سیالات زیر صوت معتبر است. به این معنی که اگر سرعت نهایی سیال کمتر از سرعت صوت در آن محیط باشد، نازل همگرا آن را شتاب می دهد - تا زمانی که به سرعت صوت یا عدد 1 ماخ برسد. فراتر از آن، اگر بیشتر همگرا شود، سرعت سیال شروع می شود. به دلیل پدیده ای به نام خفگی کاهش می یابد.
شما می توانید "خفگی" را مانند این تصور کنید که همه مولکول های مایع باید از فضای باریک عبور کنند. اکنون فضا برای انجام حرکت بسیار باریک است و خفگی رخ می دهد که در آن هر مولکول به یکدیگر خیره شده است!
بنابراین، پس از وقوع خفگی، سیال به 1 ماخ نزدیک شده است. فراتر از آن برای افزایش بیشتر سرعت، نازل باید واگرا شود.
بنابراین سیستم کامل به این صورت عمل می کند - ابتدا نازل را همگرا می کنید تا سرعت آن را به 1 ماخ افزایش دهید. سپس برای افزایش بیشتر سرعت، واگرا می شوید. به این ترتیب، قسمتی ظاهر می شود که سطح مقطع آن کوچکترین است - به نام گلو، نقطه ای که خفگی در آن رخ می دهد.
نکته: عدد ماخ یک عدد بی بعد است که نسبت سرعت جریان به سرعت محلی صوت (در آن محیط) را نشان می دهد. M<1 برای Subsonic، M>1 برای مافوق صوت، M = 1 برای جریان صوتی..hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth
semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضاتصویر
تصویر

ارسال پست