آیا دو اتم یک عنصر یکسان هستند

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2108

سپاس: 3824

جنسیت:

تماس:

آیا دو اتم یک عنصر یکسان هستند

پست توسط rohamjpl »

. اول از همه ، طیفی از حالتهای احتمالی وجود دارد که الکترونهای یک اتم می توانند اشغال کنند. اگر دو اتم از یک عنصر یکسان باشند ، اگر الکترونهای آنها در حالتهای مختلف باشند. اگر یک اتم مس یک الکترون در حالت برانگیخته داشته باشد و یک اتم مس دیگر همه الکترونهای آن را در حالت اولیه داشته باشد ، این دو اتم متفاوت هستند. هنگامی که الکترون به حالت اولیه باز می گردد ، اتم مس برانگیخته کمی نور ساطع می کند و اتم مس موجود در حالت اولیه اینطور نیست. از آنجایی که حالت های الکترون در یک اتم تعیین کننده ماهیت پیوند شیمیایی است که اتم تجربه می کند ، دو اتم یک عنصر یکسان در حالت های مختلف می توانند واکنش متفاوتی نشان دهند. به عنوان مثال ، یک اتم سدیم خنثی (مثلاًاز یک تکه فلز سدیم) با آب بسیار شدیدتر از اتم سدیم یونیزه (مثلاً از مقدار کمی نمک) واکنش نشان می دهد. شیمی دانان این را به خوبی می دانند. اگر بخواهید واکنشی را به طور کامل توصیف و پیش بینی کنید ، بیان این که چه اتمی درگیر است کافی نیست. شما همچنین باید وضعیت یونیزاسیون/تحریک الکترون ها در اتم ها را مشخص کنید. حتی اگر تنها بماند ،یک اتم اغلب دارای تعداد مساوی پروتون و الکترون نیست .
اما اگر دو اتم از یک عنصر هر دو الکترون های خود را در یک حالت داشته باشند ، چه می شود. سپس آنها یکسان هستند؟ نه ، آنها هنوز یکسان نیستند. دو اتم از یک عنصر و در یک حالت الکترونیکی یکسان می توانند با سرعت های مختلف در حال حرکت یا چرخش باشند ، که بر توانایی آنها در پیوند شیمیایی تأثیر می گذارد. اتم های متحرک کندتر (مانند اتم های موجود در آهن جامد) زمان لازم برای ایجاد پیوندهای پایدار را دارند ، در حالی که اتم های متحرک سریعتر (مانند اتم های موجود در آهن مایع) نمی توانند چنین پیوندهای پایداری را ایجاد کنند. یک اتم قلع حرکت کند متفاوت از یک اتم قلع سریع حرکت می کند.
اما چه اتفاقی می افتد اگر دو اتم از یک عنصر هر دو الکترون های خود را در یک حالت داشته باشند و اتم ها هر دو با سرعت یکسان در حال حرکت و چرخش باشند. سپس آنها یکسان هستند؟ خیر. اگرچه دو اتم از این دست اساساً از نظر شیمیایی هستندیکسان (آنها واکنش شیمیایی مشابهی نشان می دهند) ، کاملاً یکسان نیستند. در اتم بیشتر از الکترون وجود دارد. هسته نیز وجود دارد هسته یک اتم شامل نوترون ها و پروتون هایی است که محکم به هم متصل شده اند. همان عنصر شیمیایی می تواند تعداد نوترون متفاوتی داشته باشد و همچنان یک عنصر باشد. ما به اتمهای یک عنصر با تعداد مختلف نوترون به عنوان "ایزوتوپ" اشاره می کنیم. در حالی که ایزوتوپ خاصی که درگیر می شود بر نحوه واکنش شیمیایی اتم تأثیر نمی گذارد ، اما نحوه رفتار اتم در واکنش های هسته ای را تعیین می کند. شایع ترین واکنش هسته ای روی زمین پوسیدگی رادیواکتیو است. برخی ایزوتوپها خیلی سریع به عناصر دیگر تجزیه می شوند و تشعشع ساطع می کنند ، در حالی که سایر ایزوتوپ ها اینطور نیستند. اگر در حال آشنایی با کربن هستید ،این واقعیت که یک اتم کربن -12 با اتم کربن-14 یکسان نیست برای فرآیند آشنایی ضروری است. به سادگی شمارش تعداد اتم های کربن در یک نمونه ، اطلاعاتی در مورد سن نمونه به شما نمی دهد. در عوض باید تعداد ایزوتوپهای مختلف کربن را بشمارید.
اما چه اتفاقی می افتد اگر دو اتم یک عنصر باشند ، الکترونها در یک حالت باشند ، با سرعت یکسان حرکت کرده و بچرخند و تعداد نوترونهای یکسانی داشته باشند. پس آیا آنها یکسان هستند؟ خیر. درست مانند الکترونها ، نوترونها و پروتونهای هسته نیز می توانند در حالتهای مختلف برانگیخته باشند. علاوه بر این ، هسته به طور کلی می تواند با سرعت های مختلف بچرخد و ارتعاش کند. بنابراین ، حتی اگر همه چیز دیگر یکسان باشد ، دو اتم طلا می توانند هسته های خود را در حالتهای برانگیخته مختلف داشته باشند و در واکنشهای هسته ای رفتار متفاوتی از خود نشان دهند.
برای بیان مختصر مورد ، بسیار سخت است که دو اتم از یک عنصر دقیقاً یکسان باشند. در حقیقت ، موفقیت در گروهی از اتم ها که بسیار نزدیک به هم هستند ، شایسته دریافت جایزه نوبل بود . با این اوصاف ، فکر نکنید که اتم ها فراتر از آنچه در اینجا ذکر شد دارای هویت فردی هستند. اگر دو اتم کربن دقیقاً در حالت مولکولی ، اتمی ، الکترونیکی و هسته ای باشند ، آن دو اتم کربن یکسان هستند ، مهم نیست از کجا آمده اند یا در گذشته چه اتفاقی برای آنها افتاده است..I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم پنجم مهندسی هوافضا
تصویر

ارسال پست