گرانش کوانتمی

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
نمایه کاربر
zika99

نام: Nathaniel Purasiond

محل اقامت: Bukan-iran

عضویت : چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۷ - ۲۳:۰۴


پست: 26

سپاس: 5

جنسیت:

تماس:

گرانش کوانتمی

پست توسط zika99 »

سلام به همه ی دوستان
قبلا با نظرییه ی گرانش کوانتمی آشنایی داشتم و در دو سه روز قبل تا الان درباره ی آن تحقیق کردم تا بیشتر درباره ی آن بدونم ولی هر چی جلوتر رفتم از اصل موضوع دور می شدم.
برای این میگم گیج شدم در کناره نظرییه گرانش کوانتمی، نظریه cph،ریسمان،اصل هوگرافیک،جنگ نسبیت با مکانیک کوانتم و ناسازگاری آن ها با هم و درکل باید بگم به هم زدم.
لطفا کسی بگه برای فهمیدن گرانش کوانتمی چه چیزهایی لازم است بدانیم؟؟
یا اینکه ترتیب خواندنی برای مطالب بالا ارائه بده.اگر کتابی یا منبعی در رابطه با این موضوع دارید پیشنهاد کنید.
خواهشا حرف های زننده ای برای این پست نزنید چون نمی خوام از این موضوع زده شم.
ممنون smile260 smile262 smile261
انجیل: قرنتیان 8-13:4
عشق صبور است، عشق مهربان است. هرگز حسادت نمی‌کند، هرگز به خود نمی‌بالد، مغرور نیست. گستاخ نیست و خودخواه نیست، به سادگی خشمگین نمی‌شود، خطاهای دیگران را به خاطر نمی‌سپارد. عشق از همدمی با شیطان لذت نمی‌برد بلکه دوست دار حقیقت است. همواره حافظ است، همواره به دیگران اعتماد دارد، همواره امیدوار است و همواره پاینده است. عشق هرگز شکست نمی‌خورد.

نمایه کاربر
maxrg.ir

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۲۴ - ۱۰:۰۲


پست: 43

سپاس: 13


تماس:

Re: گرانش کوانتمی

پست توسط maxrg.ir »

سلام؛ فکر کنم منظور شما، «گرانش کوانتومی حلقه‌ای» یا به‌اختصار LQG هست. نظریه‌هایی که تلاش می‌کنند گرانش رو کوانتیده کنند، خیلی بیشتر از این چندتاست. شاید حدود ۲۰ نظریه داشته باشیم که بعضی‌هاشون خیلی شبیه به هم هستن. کسی به همه این نظریه‌ها مسلط نیست و در همه اونها کار نکرده! حتی معلوم نیست که چندتاشون ارزش کار کردن داشته باشن یا تا چه اندازه با واقعیت منطبقن. ترتیبی هم برای خوندن این نظریه‌ها نمیشه متصور شد.

همون طور که از اسم گرانش کوانتومی حلقه‌ای مشخصه، برای فهمیدنش باید گرانش و مکانیک کوانتومی و میدان‌های کوانتومی بدانید. و از اونجا که بنظر میرسه تفسیر مکانیک کوانتومی هم در بررسی گرانش مهم باشه، تاحدودی با تفاسیر مختلف مکانیک کوانتومی هم باید آشنا باشید. از بوهمی گرفته تا رابطه‌ای (relational). اگه دوست دارید با مقدمات اون آشنا بشید، میتونید کتاب
Quantum Gravity نوشته Carlo Rovelli رو بخونید. بخصوص پیوست این کتاب که اشاره‌ای تاریخی و فلسفی به موضوع داره و سعی میکنه خیلی گذرا به کلیت بحث بپردازه.
لختی مکث و اندکی تفکر کنیم ...

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami

محل اقامت: Tehran, Qeytariyeh

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 925

سپاس: 595

جنسیت:

تماس:

Re: گرانش کوانتمی

پست توسط rohamjpl »

معمولاً تصور می شود که جهان از ذرات بنیادی ساخته شده است: الکترون ، کوارک ، فوتون و امثال آن. اما فیزیک خیلی وقت پیش از این دید فراتر رفت. اکنون به جای ذرات ، فیزیکدانان درباره چیزهایی به نام "میدان های کوانتومی" به عنوان پیچ و تاب واقعی واقعیت صحبت می کنند.
این میدان ها در سراسر فضا-زمان جهان امتداد دارند. آنها انواع مختلفی دارند و مانند یک اقیانوس در حال نوسان هستند. همانطور که میدان ها موج می زنند و با یکدیگر برهم کنش می کنند ، ذرات از آنها بیرون می آیند و دوباره مانند قله های زودگذر موج در آنها ناپدید می شوند.وقتی میدان کوانتومی را در نقطه ای اندازه گیری می کنید ، نتیجه چند عدد مانند مختصات و دما نیست. در عوض ، این یک ماتریس است که مجموعه ای از اعداد است. و نه فقط هر ماتریسی - یک ماتریس بزرگ ، به نام اپراتور ، با بی نهایت ستون و ردیف. این نشان می دهد که چگونه یک میدان کوانتومی همه امکانات ذره ای را که از میدان بیرون می آید ، در بر می گیرد.در اینجا بی نهایت موقعیتهای زیادی وجود دارد که یک ذره می تواند داشته باشد ، و این به این واقعیت منجر می شود که ماتریسی که اندازه گیری موقعیت ، حرکت را توصیف می کند نیز باید بی نهایت ابعادی داشته باشد. "
و وقتی نظریه ها بی نهایت تولید می کنند ، ارتباط فیزیکی آنها را زیر سال می برد ، زیرا بی نهایت به عنوان یک مفهوم وجود دارد ، نه به عنوان چیزی که آزمایش ها می توانند اندازه گیری کنند. همچنین کار با نظریه ها کار ریاضی را سخت می کند.از طرف دیگر، نسبیت عام اینشتین می‌گوید که زمان یک پارامتر نسبی و دینامیک است که در واقع نتیجه‌ی حاصل از برهمکنش فضا- زمان و مواد با یکدیگر می‌باشد. بر مبنای نظریه‌ی نسبیت، هندسه‌ی فضا-زمان می‌تواند توسط ِ اجرام بزرگ‌تر منحرف شود. در واقع این نظریه بیان می‌کند که اجسامی که درون صفحه‌ی فضا-زمان حرکت می‌کنند در صورتی ظاهر خواهند شد که توسط نیروی گرانشی اجرام بزرگ‌تر از خود تحت تاثیر قرار گیرند.نسبیت عام می‌تواند خواص گرانشی اجسام بزرگ را در صورتیکه جرم کافی داشته باشند در حدی که خواص کوانتومی آنها قابل اغماض باشد، توصیف کند؛ و توسط مکانیک کوانتوم توضیح دقیق و شفافی در خصوص اتفاقاتی که در مقیاس‌های کوچک رخ می‌دهد ارائه می‌شود البته به شرطی که ذرات به اندازه‌ی کافی کوچک و ناچیز باشند که تاثیرات گرانشی آنها نزدیک به صفر باشد. حال سوال اصلی اینجاست: ما چگونه می‌توانیم مواردی را توصیف کنیم که بسیار سنگین و در عین حال بسیار کوچک می‌باشند؟ منحنی هندسی فضا- زمان در جهان می‌تواند ساختار چشم ماهی، که تحت عنوان “فضای AdS (Anti-de Sitter) ” شناخته می‌شود، داشته باشد. در این ساختار با دور شدن از مرکز منحنی، افزایش فضا در زمان‌های کوتاه‌تری رخ می‌دهد تا جایی که ابعاد فضا در جایی دور از مرکز در یک مرز افزایش می‌یابند. این مرز که با نام “بالک” شناخته می‌شود نسبت به لحظه‌ی آغازش یک بُعد فضایی کمتر خواهد داشت. این منحنی در واقع ساختاری هولوگرافی از جهان با تمام مواد، انرژی و زمان متحرک درون آن، می‌باشد و این ساختار که همواره در حال حرکت است، در هر لحظه نسبت به فضایی که در آن قرار دارد خم شده و انحنا می‌گیرد و این موضوع دقیقا با آنچه در نظریه نسبیت بیان می‌شود مطابقت دارد.
جاذبه کوانتومی نام هر نظریه ای است که گرانش را در رژیم هایی توصیف می کند که در آنها نمی توان اثرات کوانتومی را نادیده گرفت. در حال حاضر ، چنین نظریه ای وجود ندارد که به طور جهانی مورد پذیرش و تأیید تجربه باشد. بنابراین اصطلاح "گرانش کوانتومی" بیشتر نشان دهنده یک مشکل باز است تا یک نظریه خاص.اثرات کوانتومی در نزدیکی سیاهچاله ها نقش دارند - اجسامی به قدری عظیم که حتی نور نمی تواند از جاذبه آنها در هنگام تابش از شعاع خاصی ، افق رویداد سیاهچاله فرار کند.این امیدواری گسترده وجود دارد که نظریه گرانش کوانتومی به ما این امکان را بدهد که مشکلات انرژی بسیار بالا و ابعاد بسیار کوچک فضا مانند رفتار سیاهچاله ها و منشاء جهان را درک کنیماگر نظریه ای در مورد گرانش کوانتومی وجود نداشته باشد ، جهان فقط هرج و مرج است. این فقط تصادفی است." "من حتی نمی توانم بگویم که هرج و مرج یا تصادفی خواهد بود زیرا آنها در واقع فرایندهای فیزیکی مشروع هستند."وقتی ذرات گرانشی نظری ، به نام گراویتون ، وارد صحنه شوند ، عادی سازی مجدد کار نمی کند. گراویتونها همچنین دارای انرژی مخصوص به خود هستند که باعث انحراف بیشتر فضا و گراویتونهای بیشتر می شود ، که باعث پیچ خوردگی بیشتر و گرانوتونهای بیشتر و غیره می شود و به طور کلی منجر به یک آشفتگی بزرگ ریاضی می شود."این بدان معناست که شما برای تعیین هر چیزی به تعداد بیشماری آزمایش نیاز دارید" و این یک نظریه واقع بینانه نیست.نظریه نسبیت عام می گوید که جهان یک پارچه صاف است و مکانیک کوانتومی می گوید این یک آشفته ناهموار از ذرات است. فیزیکدانان می گویند که نمی تواند هر دو باشد.یک نظریه ، که به گرانش کوانتومی حلقه معروف است ، با هدف حل تعارض بین ذرات و فضا-زمان با تجزیه فضا و زمان به قطعات کوچک-تفکیک نهایی که فراتر از آن هیچ زوم نمی تواند انجام شود.وحدت هر چهار فعل و انفعال اساسی: مدل استاندارد فیزیک ذرات ، برهمکنش های الکترومغناطیسی ، قوی و ضعیف را با موفقیت متحد کرده است. از آنجا که این نیروها توسط نظریه های کوانتومی توصیف می شوند ، منطقی است فرض کنیم که اتحاد با گرانش نیاز به نسخه کوانتیزه شده از دومی دارد.
سیاهچاله ها و ویژگی های منحصر به فرد آنها: سیاهچاله ها دارای ویژگی های منحصر به فرد در فضا-زمان هستند ، یعنی نقاطی که نسبیت عام وجود آنها را تایید می کند ، اما ماهیت آنها کاملاً مشخص نیست. یک نظریه کمی گرانش قرار است چیزی را در مورد آنچه دقیقاً در آنجا اتفاق می افتد به ما بگوید.
ماهیت انفجار بزرگ: وجود چیزی شبیه یک انفجار بزرگ مشهود است. با این حال ، مشخص نیست که دقیقاً در آنجا چه اتفاقی افتاده است. توصیف ثابتی از گرانش در سطح کوانتومی ممکن است به ما در مورد چگونگی درک منشاء جهان ما بیشتر آموزش دهد.
دوگانگی هولوگرافیک: مکاتبات AdS/CFT به ما می گوید که یک رابطه ذاتی بین نظریه های میدان کوانتومی خاص بدون گرانش و نظریه کوانتومی گرانش (به طور دقیق نظریه ریسمان) وجود دارد. این بدان معناست که گرانش کوانتومی حتی اگر قصد توصیف پدیده های گرانشی در دنیای واقعی خود را نداریم ، نقشی ایفا می کند. به این ترتیب ، درک کامل گرانش کوانتومی با درک بهتر نظریه های میدان کوانتومی "معمولی" مرتبط است.
لیست می تواند ادامه پیدا کند ،.I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260 رهام حسامی ترم چهارم مهندسی هوافضا
تصویر

ارسال پست