Ailerons ایلرون

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami

محل اقامت: Tehran, Qeytariyeh

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 925

سپاس: 595

جنسیت:

تماس:

Ailerons ایلرون

پست توسط rohamjpl »

Ailerons یک سطح کنترل اولیه پرواز است که حرکت در محور طولی هواپیما را کنترل می کند.من یک توضیح بدم .دسته اول: سطوح مشترک بین هواپیماهای سبک وزن و سنگین وزن: این سطوح شامل Flap، Elevator ،Rudder، Elevator tab (Trim) و Aileron می باشد
1-Flap(فلپ یا برافزا): صفحه یا صفحاتی متحرک و مستقر در لبه فرار بال که به سمت پایین باز یا کج می شوند، یا به پایین می لغزند و گاهی انحنا یا مقطع و یا مساحت بال را تغییر می دهد تا در سرعت آهسته تأثیر قدرتمندی بر افزایش نیروی برآ (Lift) داشته باشد. این سکان گاهی برای تغییر نیروی پسا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. فلپ ها معمولا تا زاویه 50 یا 60 درجه که به پایین کج می شوند، ب نیروی برآ می افزایند اما بیش از این مقدار، تا زاویه 90 درجه نسبت به باد روبرو، بر نیروی پسا (Drag) می افزایند.2- Elevator(سکان متحرک افقی عقب): الویتور یک سطح کنترل متحرک افقی است که در قسمت انتهایی هواپیما واقع شده است و وظیفه آن این است که دماغه هواپیما را به سمت بالا یا پایین حرکت دهد یا اصطلاحا وضعیت Pitch را کنترل کند. اعمال نیروی به سمت عقب برکنترل های هواپیما (فرامین یا Youk) باعث حرکت الویتور به سمت بالا می شود. در این وضعیت فشار کمتری به سطح زیرین الویتور وارد می شود، بنابراین دم (Tail) هواپیما به سمت پایین حرکت می کند و در نتیجه دماغه هواپیما بالا می رود.3-Rudder(سکان متحرک عمودی عقب): یکی دیگر از سطوح متحرک اصلی کنترل پروازی در سکان عمودی هواپیماست که حرکت هواپیما حول محور عمودی یا نرمال را تامین و کنترل می نماید؛ که باعث می شود هواپیما و دماغه آن به سمت راست یا چپ، حرکت کند. در هواپیماهای کوچک از ساختار منفرد(Single Structure) با یک سیستم کنترل انفرادی تشکیل شده، کار می کند و در انواع هواپیماهای سنگین، ساختاری پیچیده و طراحی متفاوتی دارد. در این قبیل پرنده ها، ممکن است Rudder از دو یا چند بخش عملیاتی که هرکدام توسط سامانه های عملیاتی مختلفی کنترل می شوند، تشکیل شده باشد. به منظور افزایش خواسته خلبان از سامانه rudder، حرکت رادر و کنترل آن به وسیله پدال ها که با نیروی پای خلبان به حرکت در می آیند، کنترل می شوند.4- Elevator tab (Trim)(تریم): تریم تب، قسمت کوچکی است بر روی الویتور برای کاهش فشار فرامین کنترل از روی دست خلبان تعبیه شده اند. همچنین بوسیله تریم می توان هواپیما را به راحتی در ارتفاع ثابت نگه داشت.5-Aileron(شهپر): یکی از سطوح کنترل پرواز می باشد که معمولا در محل لبه فرار بال Trailing Edge قرار می گیرد. از سامانه های کنترل پرواز اولیه هستند که امکان کنترل هواپیما را حول محور طولی (Longitudinal) را فراهم می آورد که باعث می شود هواپیما به راست و یا چپ گردش کند. Aileron ها معمولا در لبه فرار، نزدیک نوک بال (Tip Wing) قرار می گیرند. در برخی از هواپیماهای پهن پیکر، بیشتر از یک مجموعه Ailerons به کار گرفته شده است که در تقسیم بندی ها Inboard و Outboard نامیده می شوند.دسته دوم: سطوح متحرک برای هواپیماهای سنگین وزن تر: این سطوح شامل Slat و Spoiler می باشد 7-Spoiler(ترمز هوایی یا براگیر): اسپویلرها صفحاتی بر روی بال هواپیما هستند که توسط اهرمی در کابین خلبان کنترل می شود. این صفحات هم در هنگام پرواز برای کم کردن سرعت مورد استفاده قرار می گیرند و هم هنگام لندینگ که باز هم برای کم کردن سرعت هواپیما اما بر روی زمین کاربرد دارند. خلبانان می توانند اسپویلرها را از درون کابین توسط اهرمی که تعبیه شده به هر میزانی که می خواهند، باز یا بسته نمایند. تصویر
6- Slat(اسلت یا پیش بال): اسلت ها صفحاتی هستند که بر روی لبه حمله بال قرار می گیرند و متناسب با میزان فلپ باز شده، آنها نیز باز می شوند و مانند فلپ ها پایین می روند. این صفحات برای افزایش نیروی برآ در هنگام پرواز خصوصا موقع Take off به کارمی روند.
. آیلرونها به لبه پشتی بیرونی هر بال متصل می شوند و هنگامی که ورودی کنترل دستی یا خلبان خودکار ساخته می شود ، در جهت مخالف یکدیگر حرکت می کنند.آیرلون ها پانل هایی در نزدیکی نوک بال هستند که به بالا و پایین حرکت می کنند و باعث افزایش (هنگام پایین آمدن) یا کاهش (هنگام بالا رفتن) می شود و به خلبان اجازه می دهد هواپیما را به زاویه مورد نظر خود بچرخاند یا از یک عقب برگردد. سطح بانک تا بال,ووظیفه اصلی یک آیرون کنترل جانبی (یعنی رول) هواپیما است. با این حال ، بر کنترل جهت نیز تأثیر می گذارد. به همین دلیل ، آیلرون و سکان معمولاً به طور همزمان طراحی می شوند. کنترل جانبی در درجه اول از طریق نرخ رول (P) اداره می شودیعنی آیلرونها فلپهای افقی هستند که در انتهای بیرونی بالهای هواپیما قرار دارند و برای تسهیل چرخش از هواپیما استفاده می شود. ایرلون های چپ و راست معمولاً در تقابل با یکدیگر عمل می کنند. بنابراین ، وقتی آیلرون راست بالا می رود ، چپ پایین می آید و برعکس
\پس Ailerons یک سطح کنترل اولیه پرواز است که حرکت در محور طولی هواپیما را کنترل می کند. این حرکت به عنوان "رول" نامیده می شود. آیلرونها به لبه پشتی بیرونی هر بال متصل می شوند و هنگامی که ورودی کنترل دستی یا خلبان خودکار انجام می شود ، در جهت مخالف یکدیگر حرکت می کنند. در برخی از هواپیماهای بزرگ ، دو ایرلون بر روی هر بال نصب شده است. در این پیکربندی ، هر دو آیلرون در هر بال در حین پرواز با سرعت کم فعال هستند. با این حال ، در سرعت بالاتر ، آیرون بیرونی قفل شده است و فقط آیلرون داخلی یا سریع کار می کند.
سطوح کنترل پرواز
حرکت چرخ کنترل یا عرشه کنترل عرشه به سمت راست باعث می شود که آیلرون در بال راست نصب شده و به سمت بالا منحرف شود ، در حالی که ، در همان زمان ، آیلرون در سمت چپ به سمت پایین منحرف می شود. انحراف رو به بالا آیلرون راست باعث کاهش چوب بال در نتیجه کاهش ارتفاع در بال راست می شود. برعکس ، انحراف رو به پایین هواپیمای چپ آیلرون منجر به افزایش کمبر و افزایش بالانس مربوطه در بال چپ می شود. بلند شدن افتراقی بین بالها باعث می شود هواپیما به راست بچرخد. در برخی از هواپیماها ، آیلرون ها توسط اسپویلرهای رول نصب شده در سطح بالایی بال تقویت می شوند.
Yaw نامطلوب
در مثال کاربردی بالا ، افزایش ارتفاع بال چپ منجر به افزایش لیفت می شود اما این به نوبه خود باعث افزایش درگ نیز می شود. این کشش اضافی باعث می شود تا بال کمی کند شده و در نتیجه چرخش ، به نام خمیدگی ، حول محور عمودی ایجاد شود. برای غلبه بر این انحراف و در نتیجه حفظ پرواز هماهنگ ، هنگام ورود و خروج از پیچ به ورودی سکان نیاز است. مهندسان برای به حداقل رساندن میزان خمیدگی نامطلوب تولید شده در طول یک پیچ ، راه حل های مختلف آیرودینامیکی و مکانیکی از جمله آیلرون های دیفرانسیل و آیلرون ها و سکان را به هم متصل کرده اند.جفت آیلرون ها معمولاً به هم متصل هستند به طوری که هنگامی که یکی به سمت پایین حرکت می کند ، دیگری به سمت بالا حرکت می کند: آیلرون رو به پایین ، بال بر بال خود را افزایش می دهد ، در حالی که آیلرون رو به بالا ، بال بر بال خود را کاهش می دهد و باعث ایجاد نورد می شود (همچنین نامیده می شود. "بانکی") لحظه ای در مورد محور طولی هواپیما (که از بینی تا دم هواپیما امتداد دارد). آیلرونها معمولاً در نزدیکی نوک بال قرار دارند ، اما گاهی اوقات در نزدیکی ریشه بال نیز قرار دارند. هواپیماهای مسافربری مدرن همچنین ممکن است دو جفت آیرلون را در بال خود داشته باشند که دو موقعیت آنها با اصطلاحات "آیلرون بیرونی" و "آیلرون داخلی" متمایز است.
یک عارضه جانبی ناخواسته از عملیات آیلرون خلأ منفی است - یک لحظه خمیدن در جهت مخالف رول. استفاده از آیلرون ها برای چرخاندن هواپیما به راست باعث ایجاد حرکت خمیدگی به سمت چپ می شود. با چرخش هواپیما ، انحراف منفی تا حدی ناشی از تغییر در کشش بین بال چپ و راست است. بال بالابرنده باعث افزایش بیشتر می شود ، که باعث افزایش کشش القایی می شود. بال نزولی باعث کاهش ارتفاع می شود که باعث کاهش کشش القایی می شود. کشیدن پروفایل ناشی از آیلرونهای منحرف شده ممکن است به تفاوت بیشتر اضافه کند ، همراه با تغییر در بردارهای بالابر به عنوان یکی به عقب و دیگری به جلو می چرخد.در یک چرخش هماهنگ ، خمیدگی نامطلوب با استفاده از سکان به طور مثر جبران می شود ، که منجر به ایجاد نیروی جانبی در دم عمودی می شود که با ایجاد لحظه خمیدن مطلوب با خمیدگی منفی مخالفت می کند. یکی دیگر از روشهای جبران خسارت ، "ایرلونهای دیفرانسیل" است که به گونه ای تقلب شده است که آیلرون رو به پایین کمتر از راهرو بالا حرکت می کند. در این حالت ، لحظه انحراف مخالف با تفاوت در کشیدن پروفایل بین نوک بال چپ و راست ایجاد می شود. آیلرونهای یخ زده این عدم تعادل کشیدن پروفایل را با بیرون زدگی در زیر بال هواپیمای منحرف به بالا برجسته می کنند ، بیشتر اوقات با کمی متصل به لبه جلویی و نزدیک به پایین سطح ، و قسمت پایین لبه جلویی سطح آیلرون کمی زیر آن بیرون زده است. سطح بال بال هنگامی که آیلرون به سمت بالا منحرف می شود ، باعث افزایش قابل توجه کشش پروفایل در آن طرف می شود. Ailerons همچنین ممکن است برای استفاده از ترکیبی از این روش ها طراحی شده باشد.
با وجود ایرلون ها در حالت خنثی ، بال خارج از پیچ به دلیل تغییر سرعت هوا در طول بازه بال ، افزایش بالاتری نسبت به بال مقابل ایجاد می کند ، که باعث می شود هواپیما به چرخش خود ادامه دهد. پس از بدست آوردن زاویه مطلوب بانک (میزان چرخش حول محور طولی) ، خلبان از آیلرون مقابل استفاده می کند تا از افزایش زاویه بانک به دلیل این تغییر در بلند شدن در عرض بال جلوگیری کند. این استفاده جزئی از کنترل باید در طول نوبت حفظ شود. همچنین خلبان برای مقابله با انحراف معکوس و ایجاد یک چرخش "هماهنگ" که در آن بدنه موازی مسیر پرواز است ، از مقدار کمی سکان در جهت چرخش استفاده می کند. یک اندازه گیری ساده روی صفحه ابزار به نام نشانگر لغزش ، که به آن "توپ" نیز می گویند ، نشان می دهد که چه زمانی این هماهنگی حاصل می شود.خلاصه aileron: Ailerons در نوک هر بال قرار دارد. آنها در جهت مخالف منحرف می شوند (یکی از لبه های انتهایی به سمت بالا و دیگری از لبه های انتهایی به سمت پایین حرکت می کند) تا تغییری در بالابر ایجاد شده توسط هر بال ایجاد شود. در بال با خم شدن آیلرون به سمت پایین ، لیفت افزایش می یابد در حالی که بالابر شدن در بال دیگر که آیلرون آن به سمت بالا منحرف شده است کاهش می یابد. بال با بالابر بیشتر به سمت بالا می چرخد ​​و باعث می شود هواپیما وارد بانک شود. زاویه انحراف معمولاً زمانی مثبت تلقی می شود که آیلرون در جناح چپ به سمت پایین منحرف شود و در بال راست به سمت بالا منحرف شود. بالابر بیشتر ایجاد شده در بال چپ باعث می شود که هواپیما به راست بپیچد.
اثرات این سطوح کنترلی و قراردادهای مربوط به زوایای انحراف مثبت در نمودار زیر خلاصه شده است.
سطوح کنترل هواپیما و زوایای انحراف مثبت
3) اجزای اضافی:
ما قبلاً قسمت های اصلی یک هواپیمای معمولی را دیده ایم ، اما چند مورد مهم برای سادگی کنار گذاشته شده است. بیایید برگردیم و در مورد چند مورد از این موارد بحث کنیم.
اجزای یک هواپیما
فلپ: فلپ ها معمولاً در امتداد لبه انتهایی هر دو جناح چپ و راست ، معمولاً در داخل هواپیما و نزدیک بدنه قرار دارند. فلپ ها شبیه به آیلرون ها هستند زیرا بر میزان بالابر ایجاد شده توسط بالها تأثیر می گذارند. با این حال ، فلپ ها فقط به سمت پایین منحرف می شوند تا بالابر تولید شده توسط هر دو بال را به طور همزمان افزایش دهند. فلپ ها اغلب در هنگام برخاستن و فرود برای افزایش بالابرنده ایجاد شده توسط بالها با سرعت معین استفاده می شوند. این تأثیر به هواپیما اجازه می دهد تا با سرعت کمتری نسبت به آنچه بدون فلپ امکان پذیر است ، بلند شود یا فرود بیاید. علاوه بر فلپ هایی که در لبه عقب بال قرار دارند ، دسته دوم اصلی ، فلپ هایی است که در لبه جلویی قرار دارند. این فلپ های لبه پیشرو که بیشتر اسلات نامیده می شوند نیز برای افزایش لیفت استفاده می شوند. اطلاعات بیشتر در مورد اسلات و فلپ ها در اینجا موجود است.
کابین و کابین خلبان: گاهی اوقات این دو اصطلاح به صورت مترادف استفاده می شوند ، اما بیشتر اوقات اصطلاح کابین خلبان به محفظه ای در جلوی بدنه که خلبانان و خدمه پرواز نشسته اند اطلاق می شود. این محفظه شامل زرده های کنترل (یا چوب) و تجهیزاتی است که خدمه برای ارسال فرمان به سطوح و موتورهای کنترل و همچنین نظارت بر عملکرد خودرو استفاده می کنند. در همین حال ، کابین معمولاً محفظه ای در بدنه است که مسافران در آن نشسته اند.
دماغه و دنده اصلی: از دنده فرود هنگام برخاستن ، فرود آمدن و تاکسی روی زمین استفاده می شود. امروزه بیشتر هواپیماها از چیزی استفاده می کنند که به آن چرخه فرود سه چرخه می گویند. این سیستم دارای دو واحد بزرگ دنده اصلی است که در وسط هواپیما و یک واحد دنده بینی کوچکتر نزدیک دماغه هواپیما قرار دارد.
برگه تر و تمیز: نمودار بالا یک "برش تریم" واقع در آسانسور را نشان می دهد. این زبانه های کنترلی ممکن است در سطوح دیگر نیز قرار داشته باشند ، مانند زبانه کنترل سکان یا زاویه تعادل روی آیلرون. با این وجود ، هدف همه این برگه ها یکسان است. در بخش قبل ، ما بحث کردیم که تثبیت کننده افقی و آسانسور برای ایجاد ثبات و کنترل در زمین استفاده می شود. به منظور حفظ هواپیما در جهت ثابت و هم سطح ، آسانسور معمولاً باید با مقدار کمی منحرف شود. از آنجایی که خلبان برای نگه داشتن فیزیکی چوب کنترل در موقعیتی که آسانسور را در آن زاویه انحراف در کل پرواز نگه می دارد بسیار خسته کننده خواهد بود ، آسانسور مجهز به یک "زبانه" کوچک است که انحراف آسانسور را به طور خودکار ایجاد می کند. زبانه تر و تمیز را می توان تقریباً به عنوان "مینی آسانسور" در نظر گرفت. با منحرف کردن زبانه به بالا یا پایین ، نیروی رو به پایین ایجاد شده توسط آسانسور را افزایش یا کاهش می دهد و آسانسور را به موقعیت خاصی مجبور می کند. خلبان می تواند انحراف زبانه تر و تمیز را تنظیم کند که باعث می شود آسانسور در انحراف مورد نیاز برای تریم باقی بماند.تصویر
I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260
تصویر

ارسال پست