نازل چیست؟

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami

محل اقامت: Tehran, Qeytariyeh

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 852

سپاس: 524

جنسیت:

تماس:

نازل چیست؟

پست توسط rohamjpl »

نازل وسیله ای است که برای کنترل جهت یا مشخصات جریان سیال (به ویژه برای افزایش سرعت) هنگام خروج (یا ورود) از محفظه یا لوله محصور ، طراحی شده است. نازل غالباً لوله یا لوله ای با سطح مقطع مختلف است و می توان از آن برای هدایت یا اصلاح جریان سیال (مایع یا گاز) استفاده کرد.نازل چهار عملکرد اساسی را انجام می دهد
مایع را به صورت قطره ای می کند.
قطرات را در یک الگوی خاص پراکنده می کند.
متر با سرعت جریان مشخص مایع است.
حرکت هیدرولیکی را فراهم می کند.
حالا ای نازل انواعی داره که من میگم جت گاز ، جت سیال یا جت هیدرولیکی نازلی است که برای خروج گاز یا مایع در یک جریان منسجم به محیط اطراف ساخته شده است.فوم جت نوع دیگری از جت است که از فوم به جای گاز یا مایع استفاده می کند.به نازل هایی که برای تغذیه انفجار گرم در کوره بلند یا فورج استفاده می شود ، تویه گفته می شود.نازل سرعت بالا : نازل ها می توانند همگرا (یعنی در راستای جریان مسیر تنگ تر می شود) یا واگرا (یعنی در راستای جریان مسیر گشادتر می شود) باشند. در نازل های همگرا-واگرا یک نازل همگرا به یک نازل واگرا متصل شده است و از آن برای افزایش سرعت جریان سیال به سرعت مافوق صوت استفاده می شود.
نازل پیشران:نازل مغناطیسی:نازل اسپری:نازل خلاء:نازل شکل دهی:
غالباً ، هدف یک نازل افزایش انرژی جنبشی محیط جریان در ازای فشار و انرژی داخلی آن است.
نازل ها را می توان به صورت همگرا (باریک شدن از قطر وسیع به قطر کوچکتر در جهت جریان) و یا واگرا (گسترش از قطر کوچکتر به قطر بزرگتر) توصیف کرد. نازل de Laval دارای یک قسمت همگرا و به دنبال آن یک بخش واگرا است و اغلب نازل همگرا-واگرا (CD) نامیده می شود ("نازل con-di").
نازل های همگرا باعث تسریع مایعات زیر صوتی می شوند. اگر نسبت فشار نازل به اندازه کافی زیاد باشد ، جریان در باریک ترین نقطه (به عنوان مثال گلو نازل) به سرعت صوتی می رسد. در این شرایط گفته می شود که نازل خفه می شود.
نازل پیشران propelling nozzle، نازلی است که انرژی درونی یک گاز را به نیروی محرکه یا پیشران تبدیل می‌کند، این نازل است که جت پرسرعت سیال را تشکیل می‌دهد، و تفاوت توربین گازی که نوعی ژنراتور برق گازی است با موتور جت وجود همین نازل می‌باشد.نازل سطح-ثابت (Fixed-area nozzle)
نازل اگزاست متغیر موتور توربوفن GE F404-400 که به عنوان مثال بر روی هواگرد Boeing F/A-18 Hornet نصب شده‌است.
نازل موشک V2 که شکل کلاسیک آن مشخص است.
نازل سطح-متغیر برای پس سوزش (Variable-area for afterburning)
اجکتور (Ejector)
نازل پیشران نوع-عنبیه ای با قابلیت جهت دهی رانش (تراست وکتورینگ)
نازل همگرا-واگرای هندسه متغیر (Variable-geometry convergent-divergent)
Ejector به عمل پمپاژ بسیار گرم ، سرعت بالا ، خروجی موتور خروجی اگزوز (خارج کردن) جریان هوای اطراف گفته می شود که همراه با هندسه داخلی نازل ثانویه یا واگرا ، گسترش اگزوز موتور را کنترل می کند. در سرعتهای زیر صوت ، جریان هوا اگزوز را به شکل همگرا منقبض می کند. هنگامی که پس از سوزاندن انتخاب می شود و هواپیما سرعت بیشتری پیدا می کند ، دو نازل منبسط می شوند ، که باعث می شود اگزوز به شکل همگرا-واگرا شکل بگیرد و گازهای خروجی را از گذشته ماخ سرعت می بخشد. . از مزایای نازل اجکتور سادگی و قابلیت اطمینان نسبی در مواردی است که فلپ های نازل ثانویه توسط نیروهای فشار قرار می گیرند. نازل اجکتور همچنین قادر به استفاده از هوایی است که در اثر مصرف بلعیده شده اما مورد نیاز موتور نیست. مقدار این هوا به طور قابل توجهی در پاکت پرواز و نازل های اجکتور متفاوت است تا برای مطابقت جریان هوا بین سیستم ورودی و موتور مناسب باشد.
هدف دیگر نازل پیشرانه
نازل به موجب تنظیم فشار برگشت ، به عنوان محدود کننده پایین دستی کمپرسور عمل می کند و بنابراین آنچه را که در قسمت جلوی موتور قرار دارد تعیین می کند. این عملکرد را با محدود کننده دیگر پایین دست ، نازل توربین مشترک است. مناطق هر دو نازل پیشرانه و نازل توربین جریان جرم را از طریق موتور و حداکثر فشار را تنظیم می کنند. در حالی که هر دو این مناطق در بسیاری از موتورها ثابت هستند (به عنوان مثال موتورهایی که دارای یک نازل پیشرانه ثابت ثابت هستند) ، سایر مناطق ، به ویژه مواردی که پس از سوختن دارند ، دارای نازل پیشران متغیر هستند. این تغییر ناحیه برای تأثیر منفی بر روی موتور در دمای احتراق زیاد در لوله جت ضروری است ، اگرچه ممکن است منطقه در حین کار بدون سوختن نیز تغییر کند تا عملکرد پمپاژ کمپرسور در تنظیمات رانش پایین تغییر کندتصویر
hope I help you I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile261 smile260
تصویر

ارسال پست