آیا رعد و برق از آسمان به پایین ، یا زمین بالا می زند؟

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: roham hesami

محل اقامت: Tehran -Qeytariyeh, Ketabi Street, 8 meters from Saba

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 747

سپاس: 434

جنسیت:

تماس:

آیا رعد و برق از آسمان به پایین ، یا زمین بالا می زند؟

پست توسط rohamjpl »

آیا رعد و برق از آسمان به پایین ، یا زمین بالا می زند؟تصویر
جواب هر دو است. رعد و برق ابر به زمین از آسمان به پایین می آید ، اما بخشی که می بینید از زمین بالا می آید. یک فلاش معمولی ابر به زمین در یک سری جهش ها مسیر برق منفی (که نمی توانیم ببینیم) به سمت زمین را کاهش می دهد. اجسام موجود در زمین به طور کلی بار مثبت دارند. از آنجا که مخالفها جذب می شوند ، یک جریان پخش کننده رو به بالا از جسمی که قرار است برخورد کند ارسال می شود. وقتی این دو مسیر به هم می رسند ، یک حرکت برگشتی به سمت آسمان باز می شود. این سکته برگشتی است که فلاش قابل مشاهده را ایجاد می کند ، اما همه اینها خیلی سریع اتفاق می افتد - در حدود یک میلیونیم ثانیه - بنابراین چشم انسان شکل واقعی را نمی بیند.
منبع: آزمایشگاه ملی طوفان های شدید
دلیل آن این است که وقتی حمله ابر به زمین به زمین نزدیک می شود ، وجود بارهای مخالف بر روی زمین قدرت میدان الکتریکی را افزایش می دهد و ضربات "رهبر رو به پایین" پلی برای "حرکت برگشت" ایجاد می کند. این در صفحه ویکی برای رعد و برق است.
ابر به ابر و رعد و برق درون ابر
همچنین لازم به ذکر است که ابر به زمین به اندازه Cloud to cloud (CC) و Intra-Cloud (IC) معمول نیست:
تخلیه صاعقه ممکن است بین مناطق ابر بدون تماس با زمین رخ دهد. هنگامی که بین دو ابر جداگانه رخ دهد به عنوان رعد و برق بین ابر شناخته می شود و هنگامی که در بین مناطق با پتانسیل الکتریکی متفاوت در یک ابر منفرد رخ دهد به عنوان رعد و برق درون ابر شناخته می شود. صاعقه درون ابر بیشترین نوع را دارد.
زمین به ابر
به نظر می رسد که زمین به ابر امکان پذیر است ، اگرچه به طور معمول فقط نتیجه ایجاد یک جسم ساخته شده توسط انسان است و پتانسیل الکتریکی "غیر طبیعی" را دارد و کمترین نوع صاعقه است. رعد و برق زمانی اتفاق می افتد که اختلاف احتمالی ابرها و زمینها بیش از حد زیاد شود. هنگامی که ولتاژ به یک مقاومت بحرانی رسید ، جو دیگر نمی تواند به عنوان یک عایق الکتریکی عمل کند. ابتدا یک رهبر پله ای در قاعده ابر ایجاد می شود که کانالی است که الکترونهای ابر از طریق آن می توانند به زمین بروند. اما هنگام حرکت به سمت زمین ، کارآمدترین (حداقل مقاومت الکتریکی) مسیر ممکن را جستجو می کند. این کار را با طی مسافتی 50-100 متر طی می کند سپس حدود 50 میکرو ثانیه متوقف می شود و سپس 50-100 متر دیگر حرکت می کند. در این فرآیند همچنین به دنبال بهترین مسیر است. هنگامی که رهبر پله ای به زمین نزدیک می شود ، جرقه مسافرتی با بار مثبت روی برخی از اشیا tall بلند (درختان ، برج ها و غیره) روی زمین ایجاد می شود. جرقه در حال حرکت به سمت بالا است و در نهایت با رهبر قدم به قدم متصل می شود. هنگامی که رهبر پله ای و جرقه در حال حرکت به هم متصل شدند ، سپس الکترونها از ابر می توانند به زمین سرازیر شوند و بارهای مثبت از زمین به ابر جریان می یابند. این به عنوان سکته برگشتی شناخته می شود. اما این جریان برخلاف جریان از بالا ، در حال حاضر کوتاهترین مسیر مشخص را دارد. این جریان عظیم جریان الکتریکی که در حین برگشت اتفاق می افتد همراه با سرعت وقوع آن (اندازه گیری شده در میکروثانیه) به سرعت کانال هدایت کامل شده را بیش از حد گرم می کند و یک کانال پلاسما بسیار رسانای الکتریکی را تشکیل می دهد. دمای هسته پلاسما در هنگام بازگشت ممکن است بیش از 50،000 K باشد ، که باعث می شود آنقدر روشن شود.علاوه بر این ، یک چیزی که باید در ذهن داشته باشید این است که رعد و برق فقط تخلیه الکتریسیته ساکن نیست.
این تخلیه ممکن است طیف وسیعی از تابش الکترومغناطیسی را ایجاد کند ، از پلاسمای بسیار داغ ایجاد شده در اثر حرکت سریع الکترون ها تا درخشش های درخشان نور مرئی به شکل تابش جسم سیاه. صاعقه باعث رعد و برق می شود ، صدایی از موج شوک که به عنوان گازهایی در مجاورت تخلیه ایجاد می شود و افزایش ناگهانی فشار را تجربه می کند. رعد و برق معمولاً هنگام طوفان های رعد و برق و انواع دیگر سیستم های آب و هوایی پرانرژی رخ می دهد ، اما رعد و برق آتشفشانی می تواند در هنگام فوران آتشفشان نیز رخ دهد.
در بالا نوشته شده است که تخلیه ممکن است طیف وسیعی از تابش الکترومغناطیسی را ایجاد کند. با تأسیس مسیر Cloud To Ground اکثر این تشعشعات باید تولید شوند. درصورتی که ترکیبی از رعد و برق مثبت و منفی در آن مسیر داشته باشیم ، شاید دید متفاوت فیلتر شده از این رعد و برق (مایکروویو ، مادون قرمز ، اشعه ماورا بنفش یا حتی اشعه X) محدوده روشنی بیشتری داشته باشد.
در واقع فکر نمی کنم تمام تشعشعات ناشی از خود تخلیه باشد همانطور که در بالا نوشته شده است. این باید ترکیبی از الکتریسیته ساکن و تابش حتی قبل از تخلیه باشد ، تا فقط در لحظه تخلیه تقویت شود.
یک مورد حتی عجیب تر از رعد و برق Ground To Cloud نیز مورد Ball Lightning است. این ویدئو چیزی را نشان می دهد که می تواند به عنوان رعد و برق توپ شناخته شود. یکی از نظریه های مربوط به چگونگی وقوع رعد و برق نشان می دهد که عنصر Si روی خاک می تواند عاملی باشد.
بر اساس مشاهده این فیلم و سایر فیلم های حرکت آهسته از رعد و برق ابر-زمین ، موارد زیر را مشاهده می کنم:
برخی از "رعد و برق های لیدر" با شدت کم ، معمولاً فقط در یک نقطه یا حداکثر در چند نقطه از ابر آغاز می شوند و در بسیاری از جهات به دور از آن نقطه گسترش می یابند و مانند دلتای رودخانه یا شاخه درخت منشعب می شوند.
جهت کلی انتشار به سمت زمین است ، اما نه به شدت. ثابت ترین ویژگی حرکت دور از مبدا است ، اما حتی آن مطلق نیست (چند حلقه و شاخه رو به بالا وجود دارد).
هنگامی که یکی از شاخه ها به زمین لمس می شود یا به زمین نزدیک می شود ، قوس شدیدی بین آن نقطه از زمین و منشا "پروازلیدر" تشکیل می شود. نشانه مشخصی از جهت وجود ندارد ، بخشی از آن به دلیل بیش از حد اجتناب ناپذیر دوربین است.
فرضیه
رعد و برق لیدر از جایی شروع می شود که شیب میدان الکتریکی ناهمگن بیشتر باشد ، جایی نزدیک به مجموعه غلیظ بار در ابر. از زمین شروع نمی شود زیرا زمین نسبتاً خوبی هدایت می شود به طوری که بارها از بین می روند و باعث کاهش قدرت میدان الکتریکی می شوند.
انتشار رعد و برق توسط دو عامل انجام می شود: میدان الکتریکی و یک مکانیسم بازخورد. بازخورد اتفاق می افتد زیرا راهرو پلاسما ایجاد شده توسط پیچ و مهره در حال ظهور برق را به خوبی هدایت می کند و بنابراین انتشار را تسهیل می کند پس از شروع آن: الکترون ها و یون ها تسریع می شوند و راهرو را در قسمت جلویی خود گسترش می دهند. ظاهراً یک عامل آشفته در این امر وجود دارد ، احتمالاً به این دلیل که تبدیل هوا به پلاسما یک فرآیند انفجاری است. این انفجار منفجره چند جهته همچنین مسئول انشعاب است.
اینکه رعد و برق تقریباً از شیب میدان پیروی می کند ، جهت کلی را توضیح می دهد. پس از شروع بازخورد ، صاعقه را حفظ می کند. انفجار انفجاری هوای گرم قسمتهای آشفته آن را توضیح می دهد.
هنگامی که یکی از شاخه های رعد و برق خلبان به اندازه کافی به زمین نزدیک می شود و یک قوس به زمین کامل می شود ، یک اتصال کاملا رسانا بین بارهای جدا شده وجود دارد که منجر به تخلیه فراری معروف به پیچ و مهره می شود. (این یک فرایند فراری است زیرا جریان های بالاتر با تبدیل هوای بیشتر به پلاسما رسانایی قوس را افزایش می دهند ، بنابراین جریان تا زمان اتمام شارژ رشد می کند.)
من فکر نمی کنم که پیچ نهایی اصلی رعد و برق نسبت به رعد و برق لیدر"جهت" دیگری داشته باشد و من نمی توانم شواهد مشاهده ای پیدا کنم. حتی با سرعت 100000 فریم در ثانیه شدت گرفتن به صورت لحظه ای به نظر می رسد و پیچ و مهره اصلی آنقدر روشن است که دوربین ها بیش از حد بار می شوند.
ممکن است از نظر انسان به عنوان "حمله پشت" به نظر برسد ، زیرا یکبار که رعد و برق لیدر به زمین لمس کند ، شروع می شود ، دقیقاً مانند یک رویداد برگشت عقب. اما فکر می کنم ناگهان بارهای زیادی در جایی جریان می یابد که فقط بارهای اندکی در یک میلی ثانیه و در همان جهت جریان داشتند. رعد و برق ابر به زمین از آسمان به پایین می آید ، اما بخشی که می بینید از زمین بالا می آید. ... اجسام روی زمین به طور کلی بار مثبت دارند. از آنجا که مخالفها جذب می شوند ، یک جریان پخش کننده رو به بالا از جسمی که قرار است برخورد کند ارسال می شود. وقتی این دو مسیر به هم می رسند ، یک حرکت برگشتی به سمت آسمان باز می شود..i hope i helped roham hesami smile260 smile261
تصویر

ارسال پست