ناوردایی نسبت به زمان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
johnconner

سپاس: 24

ناوردایی نسبت به زمان

پست توسط johnconner »

با سلام
آیا تابع موج رو در مکانیک کوانتوم نسبت به زمان ناوردا میدونیم؟ (فرض بر بسته بودن سیستم هست)

اگر ناوردا نیست، چطور میتونم فرض بگیرم که نسبت به زمان ناورداست؟ و این ناوردایی منظورم نسبت به تقارن تی هست. یعنی چطور میشه فرض گرفت تابع موج در بستر زمان ناورداست چه پیکانش عوض بشه چه نشه؟
مرا همان جوانی که مانده بی‌جوانی / رها بکرد و گفتم در آخرالزمانی

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: ناوردایی نسبت به زمان

پست توسط Paradoxy »

اگه پتانسیل سیستم وابسته به زمان باشه خیر.

لازم نیست چنین فرضی. معادله شرودینگر در حالت کلیش تغییرات زمانی رو هم در نظر گرفت.
و خیر.

johnconner

سپاس: 24

Re: ناوردایی نسبت به زمان

پست توسط johnconner »

paradoxy نوشته شده:اگه پتانسیل سیستم وابسته به زمان باشه خیر.

لازم نیست چنین فرضی. معادله شرودینگر در حالت کلیش تغییرات زمانی رو هم در نظر گرفت.
و خیر.

نه الزامش رو کار ندارم فقط میخوام فرض بگیرم.
اون آزمایش delayed-choice quantum eraser رو در نظر گرفتم. بعد برای توضیحش گفتم بپذیریم که رابطه ای بین دو طرف هست که زمان هم درش به عقب برمیگرده. یعنی فرض بگیریم زمان جهتش عوض شه منتها علیت و نسبیت نقض نشه. اون وقت یا باید یه بعد مکانی فرضی در نظر گرفت که اطلاعات توش با سرعت نور حرکت کنن منتها در جهت عکس زمان. یا این ناوردایی تابع موج.
یعنی تابع موج سیستم در بستر زمان (به شرطی که فروریزش نکنه یا متغیر هایی وضعیت سیستم رو تغییر ندن) یکسان باشه. تفسیر این حرف اینطوری در میاد. تابع موج احتمال حضور ذره رو در هر نقطه در هر لحظه به ما میده (مربع در اصل) و این چگالی احتمال در اصل در زمان پراکنده است. یعنی اگر به فرض احتمال حضور ذره در اون نقطه در اون لحظه هفتاد درصد باشه اون وقت میگم (به فرض خیالی و محالی که) اگر صد بار من در زمان به عقب برگردم و ذره رو در اون نقطه و در اون لحظه مشاهده کنم هفتاد بار ذره اونجاست و سی بار ذره اونجا نیست. حالا من سفر در زمان رو پیشنهاد نکردم. میگم تابع موج ناورداست. سفر به گذشته صرفا جنبه توضیح داشت وگرنه درست نیست و تازه هر مشاهده، فروریزش تابع موج رو به همراه داره و با فرض من اینطوری از اساس در خلافه.

به این صورت چون تابع موج در زمان ناورداست من ادعا میکنم برای صادق بودن وضعیت سیستم که توسط تابع موج توصیف شده، پدیده ای رو قبل دیگری مشاهده میکنیم. این علیت رو زیر سوال نمیبره فقط ناوردایی تابع موج رو مطرح میکنه در طول زمان.
این حرف تقریبا همون تفسیر کپنهاگیه با یه تغییر کوچیک. چون منم اینجا برهم نهی رو پذیرفتم فقط در بستر زمان تفسیرش کردم.
مرا همان جوانی که مانده بی‌جوانی / رها بکرد و گفتم در آخرالزمانی

ارسال پست