خازن باردار

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
abdossamad2003

سپاس: 5

خازن باردار

پست توسط abdossamad2003 »

با سلام خدمت دوستان
هنگامی که یک خازن باردار می شود آیا صفحات خازن بار خالص پیدا می کنند مثلا اگر دو صفحه خازن را از هم جدا کنیم هر کدام از آنها باردار هستند؟
اگر این طور است می توان دو کره رسانای نزدیک هم را با اتصال به باطری باردار کرد
منظور از باردار شدن یعنی بار خالص نه اینکه بار مثبت و منفی آنها موقتا از هم جدا شوند یا فاصله بگیرند

آیا تحلیل من درست است؟
با تشکر

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: خازن باردار

پست توسط Paradoxy »

بله بار خالص پیدا میکنه. شما از سیم جدا کنی خازن رو، میبینی روی خازن بار خالص هست. جریان حالا چه ساعتگرد باشه چه پادساعتگرد، اول باعث میشه یکی از صفحات خازن مقداری باردار بشه، بعد همین صفحه خازن به صفحه دیگه به خاطر اختلاف پتانسیلی که بین صفحات هست، بار القا میکنه.
بله در تئوری میشه. اما در عمل شما نمیتونی زیاد باردارشون کنی. فاصله گرفتن موقتی بار منفی و مثبت هم همیشه رخ نمیده، بیشتر برای نارساناهاست، مثلا دی الکتریک بین دو صفحه خازن، یا این که مثلا شما برداری یک رسانا رو روی پایه نارسانا بزاری و بعد تحت میدان الکتریکی قرارش بدی، الکترون های رسانا به شکلی مرتب میشن که داخل رسانا میدان صفر شه، و همین باعث یک جدایی موقتی بار در رساناست، به محض قطع میدان الکتریکی این بارها بر میگردن سرجاشون. حالا اگر به جای پایه نارسانا، پایه رسانا گذاشته شه، بارها از رسانا به سمت زمین فرار می کنن، و بعد میشه با عوض کردن پایه رسانا با یک نارسانا و قطع کردن میدان الکتریکی، بارخالص داشت روی کره. یا میشه از واندوگراف استفاده کرد که عملی تر از همشونه.
کتاب به زبان ساده که خیلی عالی هست در این زمینه هالیدی جلد دومشه. برای مباحث پیشرفته تر میلفورد رو توصیه نمیکنم smile034

Mazdak10

نام: Mazdak mirza

سپاس: 13

پست توسط Mazdak10 »

سلام... نكته جالبي رو در مورد بار خازن متوجه شدم..
دو تكه هادي منزوي و با شكل دلخواه وقتي نزديك هم باشن تشكيل خازن ميدن..
حالا فرض كنين من با دست خودم مقدار مثبت 3+ كولن روي يكي از جوشنها و مقدار مثبت 10+ كولن روي جوشن ديگر بريزم...
جالبه كه بازهم بار روي دو جوشن "برابر و مختلف العلامه" ميشه...
توجيهش رو ميتونين بگين؟
داوود براي تو بايد جالب باشه...
خصوصا اين مسيله رو براي حالت خازن تخت حل كن و بگو بار خازن روي هر جوشن چقدر ميشه... با حل اين مسيله به درك عميقي نسبت به مفهوم بار خازن ميرسين و مفهوم اينكه انرژي خازن در حالت كلي در كجاي فضا ذخيره ميشه
فقط دقت كن كه دو جوشن اتصال الكتريكي ندارن و منزوي هستن يعني ميدان موثر خارجي ديگري وجود نداره كه بخواد آرايش بار رو تحت تاثير قرار بده

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

من یه چیزی رو نمیفهمم چون سیستم کاملا منزویه و با زمینی چیزی تماس نداره پس پایستگی بار داریم، یعنی هر اتفاقی بخواد اون تو بیوفته باید بار کل سیستم مثبت سیزده بمونه. (مجموع بار دو جوشن همون بار کل سیستمه). چطوری میخواد بار روی دو جوشن (حالا طی هر اتفاقی) برابر و مختلف علامت بشه؟ درون حالت بار کل سیستم میشه صفر که با فرض اول نمی‌خونه که 13 هست؟ پایستگی بار نقض میشه. مگر این که منزوی نباشه سیستم.

Vahid75

پست توسط Vahid75 »

Mazdak10 نوشته شده:سلام... نكته جالبي رو در مورد بار خازن متوجه شدم..
دو تكه هادي منزوي و با شكل دلخواه وقتي نزديك هم باشن تشكيل خازن ميدن..
حالا فرض كنين من با دست خودم مقدار مثبت 3+ كولن روي يكي از جوشنها و مقدار مثبت 10+ كولن روي جوشن ديگر بريزم...
جالبه كه بازهم بار روي دو جوشن "برابر و مختلف العلامه" ميشه...
توجيهش رو ميتونين بگين؟
داوود براي تو بايد جالب باشه...
خصوصا اين مسيله رو براي حالت خازن تخت حل كن و بگو بار خازن روي هر جوشن چقدر ميشه... با حل اين مسيله به درك عميقي نسبت به مفهوم بار خازن ميرسين و مفهوم اينكه انرژي خازن در حالت كلي در كجاي فضا ذخيره ميشه
فقط دقت كن كه دو جوشن اتصال الكتريكي ندارن و منزوي هستن يعني ميدان موثر خارجي ديگري وجود نداره كه بخواد آرايش بار رو تحت تاثير قرار بده
سلام نیما جان چه عجب یادی از هوپا کردی!
بار الکتریکی یک ویژگی ذاتی و بنیادی در ماده هست که بوسیله ربایش یا رانش الکترواستاتیکی در حضور ماده دیگر بوجود میاد.
خب پس لازم نیست دو جوشن اتصال الکتریکی داشته باشن همین که در مجاورت هم قرار بگیرن میتونن روی همدیگه تاثیر داشته باشن.

طبق قانون کولمب مقدار بار یک پاد ذره برابر با بار ذره متناظر آن است اما به صورت غیر همنام

خب اگه ۳ کولن بار مثبت رو از ۱۰ کولن بار صفحه مقابل کم کنیم روی یک صفحه ۷ کولن بار مثبت و روی صفحه دیگه ۷ کولن بار منفی داریم.
حسرت نبرم به خواب آن مرداب
کارام درون دشت شب خفته است

دریایم و نیست باکم از طوفان
دریا همه عمر خوابش آشفته است.

Mazdak10

نام: Mazdak mirza

پست توسط Mazdak10 »

سلام... مخلصيم smile020

نكته دقيقا همينه كه منجر به درك مفهوم بار روي خازن ميشه... دقت كنين كه بار خازن باريست كه حتما خط ميدانش روي بار مخالفي واقع بر جوشن مقابل بسته بشه... براي مورد خاصي كه مطرح كردم بار خازن +3.5 براي جوشني كه +10 بود و مقدار -3.5 براي جوشني كه +3 بود ميشود... بنابراين هر دو جوشن در وجه خارجي خود بار +6.5 را دارند ... اما در وجه داخليشان +3.5 و -3.5... ( رسيدن به اين توزيع بار با قانون گوس و در نظر گرفتن اين موضوع كه ميدان داخل گوشت جوشنها صفر ميشود براحتي قابل بررسي است)
بار خازن در اين مورد فقط مربوط به بار وجه هاي متقابل اطلاق ميشه چون خطوط ميدانشان واصل دو جوشن هستند و بنابراين انرژي خازن را در بر ميگيرند... خطوط بار روي وجوه خارجي به سمت فضاي خارج خازن رفته و انرژي مربوطه اش ربطي به خازن ندارد و بار آنها هم بار خازن محسوب نميشود..
براي يك شكل دلخواه نيز قاعده همين است

ارسال پست