سوالی در مورد چگونگی محو نور فوکوس شده خورشید توسط عدسی ها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ali p

سپاس: 3

سوالی در مورد چگونگی محو نور فوکوس شده خورشید توسط عدسی ها

پست توسط ali p »

سلام به همگی.
من هیچ اطلاعات تخصصی و مرتبط با مبحث نور در فیزیک ندارم.بطورکلی اصلا رشته کاری من در مورد فیزیک و شاخه های فیزیک نیست.از سالها پیش موضوعی برای من وجود داشته که این موضوع مدتی پیش توسط یکی از دوستانم تست شد و بصورت تجربی آزمایش شد و تایید شد.این موضوع چون از یک نگاه جنبه شخصی و کم و بیش خصوصی داره نیاز دارم با شخصی که در مبحث نور در فیزیک تخصص داره ویا اطلاعات جامع و کاربردی داره مطرح کنم و نظرش رو بدونم و برای ارتقا این موضوع پیش اومده که بسیار خاص هم هست ازش راهنمایی بخوام.میدونم که این انجمن یک محیط عمومی هست و بیان مطالب و تجربه ها میبایست عمومی صورت بگیره.ولی متاسفانه موضوعی که برای من پیش اومده خصوصی هست و در ابتدا میبایست با یک شخصی که در مورد مبحث نور اطلاعات جامعی داره در میون گذاشته بشه.ازین جهت من رو ببخشید که نمیتونم موضوع رو اینجا برای عموم عنوان کنم.چون مرجعی هم برای طرح این موضوع نمیشناختم ناچار شدم اینجا دراین انجمن عمومی درخواست راهنمایی کنم.
هر کسی در خصوص مبحث نور و عملکرد عدسی ها و خصوصیت فتون ها در نور خورشید پس از عبور از عدسی ها اطلاعات جامعی داره لطفا اعلام کنه تا موضوعم رو مطرح کنم و در صورت صلاح دید مدیران عمومی میکنم.متشکرم

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: سوالی در مورد چگونگی محو نور فوکوس شده خورشید توسط عدسی

پست توسط [email protected] »

سلام smile020
عزیز! سؤالتونو بپرسین حالا هر کی بلد بود جوابتونو میده دیگه smile006

ali p

پست توسط ali p »

سلام دوست من.متاسفانه بدلیل خاص بودن موضوع نمیتونم تمام وکمال موضوع رو بیان کنم ولی بطور سوال گونه ای موضوع رو بیان میکنم تا شاید در این پاسخ و جوابها شخصی پیدا بشه که اطلاعات کامل و جامعی در مورد خاصیت نور خورشید و عملکرد عدسی ها داشته باشه بتونم موضوع رو تماما براش عنوان کنم.
نور خورشید رو توسط یک عدسی شبیه شیشه عینک که نمره بالایی داشته باشه به زمین منعکس میکنیم.برای ساختن یک فوکوس و یک نقطه نوری بر روی زمین مسلما میبایست فاصله عدسی تا زمین رو کم و زیاد کنیم تا یک نقطه نوری بر روی زمین تشکیل بشه.این کار رو تقریبا همه ما حداقل یکبار در کودکی انجام دادیم و ازمایش خیلی متداولی هست.فرض میکنیم تمام این مراحل رو انجام دادیم وتونستیم با این شیشه عینک این نقطه نوری رو روی زمین پدید بیاریم.با جابجایی عدسی در درازای افقی این نقطه نوری رو روی زمین به حرکت در میاریم.میخوام بدونم چه عاملی میتونه در محیط یا فضای ما بین عدسی تا خاک یا روی سطح خاک وجود داشته باشه که در یه قسمتی باعث محو شدن اون نقطه نوری بر روی زمین بشه.عوامل اصلی مثل تکان خوردن دست و یا بیشتر و کمتر شدن فاصله کانونی و یا از بین رفتن موقتی نور خورشید و....... رو اصلا در نظر نگیرید.فرض بگیرید تمام این عوامل بدون عیب و دقیق فراهم هستن.چه عاملی ممکنه در محیط مابین عدسی و سطح خاک وجود داشته باشه که روی پرتو نور تابیده شده از عدسی و یا روی فوتونها تاثیر بزاره که باعث فیلتر شدن و یا از هم گسیختگی ذرات بشه که اون نقطه نوری روی زمین افتاده به ناگهان محو بشه و سپس با ادامه حرکت عدسی در راستای افق دوباره پدیدار بشه.یعنی فقط در یک محیط مثلا 2در 2 متری نقطه نوری روی زمین محو شده و سپس بعد از گذر از این محدوده دوباره پدیدار میشه.این اتفاق رخ داده ولی جزییات متاسفانه اینجا قابل ذکر نیست.
راهنمایی همه دوستان حتی اگر در حد حدس و گمان باشه برام مهمه و شاید برای شناخت اون عامل راهگشا باشه.متشکرم

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

آخه سوال عجیبی پرسیدین و من نمی دونم دقیقاً چی می خواین ولی ممکنه یه عدسی واگرا بین خورشید و عدسی شما قرار داشته باشه که اثره تمرکزه نور رو از بین ببره یا جسمی تیره یا جسمی شیشه ای مثل "کلسیت" که دوتا ضریب شکست داره بین خورشید و عدسی شما قرار داشته باشه که مانع از رسیدن نور به عدسی بشه و از این جور چیزا smile020

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

نور با توجه به زاویه تابشش درون عدسی، یا بازتاب میشه یا عبور میکنه. در حالت های خاص، امکان اینکه تمام نور به شکل عادی عبور کنه و نقطه نوری تشکیل نده هم هستش. دیگه عوامل مابین عدسی و خاک رو نمیدونم، شاید عینکتون نور رو بازتاب میکنه و از خودش عبور نمیده تحت یه زاویه خاص.

ali p

پست توسط ali p »

تمامی عوامل فیزیکی مثل وجود یک عدسی دیگر بین خورشید و شیشه عینک و یا بین شیشه عینک و زمین رو مطلقا منتفی بدونید.عرض کردم هیییییچ چیزی که به چشم قابل دیدن باشه بین شیشه عینک (نمره بالا)و زمین وجود نداشت.هیچ جسم کدر شیشه ای و یا غیر شیشه ای روی زمین وجود نداره.محل مورد نظری خاکی مشابه دیگر جاهای اطرافش داره . هیچ زایده سنگی و یا فلزی یا شیشه ای ویا ........ در اون محل وجود نداره.زمانی که نور خورشید رو با شیشه عینک روی زمین میتابونیم و فاصله رو تنظیم میکنیم که فوکوس رو روی زمین فراهم کنیم همه چیز عادی هست و سپس روی زمین اون فوکوس رو راه میبریم بازم همه چیز عادی و طبیعی هست.این نور فوکوس شده فقط در اون محدوده 2در2 متر محو میشه و اگر فاصله دستمون تا زمین بهم نخوره با حرکت دادن شیشه عینک و گذر از اون محدوده 2در2 متر دوباره نور فوکوس روی زمین پدیدار میشه.عرض کردم تمامی عوامل فیزیکی از جمله وجود عدسی دیگری مابین خورشید و شیشه عینک و یا مابین شیشه و زمین رو منتفی بدونید.هیچ جسم خاصی هم روی زمین نیست که باعث از بین رفتن نقطه روی زمین بشه.این سطح 2در2متر عاری از اجسام هست.خاکی مشابه بقیه جاهای مجاور داره.
عاملی غیر فیزیکی که قابل رویت نیست باعث این پدیده شده.میخوام بدونم چه چیزی و چه نیرو یا ماهیتی میتونه اون پرتوهای مابین شیشه عینک و زمین رو تحت تاثیر قرار بده که اون پرتوها دیگه نتونستن در یک نقطه باهم مشترک و متقاطع بشن که اون نقطه پدید بیاد.
چه نیرویی میتونه فوتونها یا ذرات تشکیل دهنده فوتون ها رو منحرف یا پراکنده کنه؟یا هم جهتی اونها رو از بین ببره؟مسلما یه چیزی پرتوهای بعد از شیشه عینک رو پخش میکنه یا زوایای اونها رو تغییر میده که دیگه در اون محدوده 2 در 2 اون نقطه نوری روی زمین تشکیل نمیشه.

ali p

پست توسط ali p »

paradoxy نوشته شده:نور با توجه به زاویه تابشش درون عدسی، یا بازتاب میشه یا عبور میکنه. در حالت های خاص، امکان اینکه تمام نور به شکل عادی عبور کنه و نقطه نوری تشکیل نده هم هستش. دیگه عوامل مابین عدسی و خاک رو نمیدونم، شاید عینکتون نور رو بازتاب میکنه و از خودش عبور نمیده تحت یه زاویه خاص.

ممنونم.
این احتمال شما منطقی هست ولی در مورد موضوع من منتفی هست.با فرض وجود احتمال شما،زمانی که خورشید مکانش عوض میشه اون زاویه خاصی که عدسی نور رو عبور نمیده و منعکس میکنه باید از بین بره و در اون محدوده 2در2 نور فوکوس شده دیده بشه،ولی اینطور نیست یعنی خورشید زمانی که مکانش عوض میشه(در اصل زمین میچرخه)با فراهم کردن فوکوس روی زمین باز هم در اون محدوده نور فوکوس شده ناپدید میشه.یعنی در دو زمان متفاوت از طول روز که آفتاب در آسمان بود باز هم این اتفاق افتاد.با تغییر زاویه تابش خورشید به عدسی باز هم نور فوکوس شده بر روی زمین در اون محدوده محوشد.
امیدوارم مفهوم رو رسونده باشم.

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

نمیدونم. شاید دنبال متامتریال میگردی

ali p

پست توسط ali p »

متامتریال چی هست؟
میخوام دلیل این پدیده رو بدونم و تا اینجا تقریبا اطمینان دارم در اون محیط محدود یک میدان الکترواستاتیک قوی وجود داره.رفتار نور در میدان الکترواستاتیک چگونه هست؟آیا امکان داره یک میدان الکترواستاتیک بسیار قوی که بواسطه وجود مقدار زیاد یون در اون محدوده تشکیل شده باشه بتونه پرتو های نوری که از عدسی به سمت نقطه کانونی امتداد دارن رو تحت تاثیر قرار بده و نوعی بهم ریختگی و یا غیر همسویی فوتونها رو ایجاد کنه که باعث بشه نقطه کانونی در اون محدوده خاص محو بشه؟
من فکر میکنم تو این چند تا پست که گذاشتم خیلی واضح توضیح دادم که چه پدیده ای رخ داده.اگر بازهم نوشته های من گنگ هست دوباره توضیح میدم.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

ali p نوشته شده:تا اینجا تقریبا اطمینان دارم در اون محیط محدود یک میدان الکترواستاتیک قوی وجود داره.رفتار نور در میدان الکترواستاتیک چگونه هست؟آیا امکان داره یک میدان الکترواستاتیک بسیار قوی که بواسطه وجود مقدار زیاد یون در اون محدوده تشکیل شده باشه بتونه پرتو های نوری که از عدسی به سمت نقطه کانونی امتداد دارن رو تحت تاثیر قرار بده و نوعی بهم ریختگی و یا غیر همسویی فوتونها رو ایجاد کنه که باعث بشه نقطه کانونی در اون محدوده خاص محو بشه؟

شما که گفتید هیچ عامل فیزیکیی نباید اون بین باشه، حالا می گید میدان اونجا وجود داره! smile024
ولی میدان های خالص مغناطیسی یا الکتریکی رو فوتون ها تأثیر ندارن چون فوتون بار نداره ولی اگه این میدان ها خیلی خیلی قوی باشن (به طوری که شاید تولید چنین میدان هایی به تکنولوژی های خیلی پیشرفته نیاز داشته باشه) شاید اثر گذار باشه. ولی وقتی میگید اون ناحیه پر از یونه، مثل این می مونه که یه شیءِ دیگه ای مثل یه عدسی واگرا اون وسطه با این تفاوت که عدسی جامده و یون های شما گازن.
در هر حال به نظر من اگه اون یون ها به اندازه ی کافی غلیظ باشن و رفتاری شبیه رفتار کلسیت رو از خودشون بروز بدن می تونن باعث انحراف نور بشن.

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

ali p نوشته شده:متامتریال چی هست؟
میخوام دلیل این پدیده رو بدونم و تا اینجا تقریبا اطمینان دارم در اون محیط محدود یک میدان الکترواستاتیک قوی وجود داره.رفتار نور در میدان الکترواستاتیک چگونه هست؟آیا امکان داره یک میدان الکترواستاتیک بسیار قوی که بواسطه وجود مقدار زیاد یون در اون محدوده تشکیل شده باشه بتونه پرتو های نوری که از عدسی به سمت نقطه کانونی امتداد دارن رو تحت تاثیر قرار بده و نوعی بهم ریختگی و یا غیر همسویی فوتونها رو ایجاد کنه که باعث بشه نقطه کانونی در اون محدوده خاص محو بشه؟
من فکر میکنم تو این چند تا پست که گذاشتم خیلی واضح توضیح دادم که چه پدیده ای رخ داده.اگر بازهم نوشته های من گنگ هست دوباره توضیح میدم.

بله امکانش هست.

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

چنین چیزی غیر ممکن هست. حتا در صورت وجود میدان الکترواستاتیک! احتمالا موردی وجود داره که متوجه نمیشید.
لنز پرتو هارو همگرا میکنه. همگرا شدن یا نشدن ارتباطی با محل اون (خاک) نداره. تنها اتفاقی که میتونه بیفته
اینه که خواص آپتیکی محیط (هوا) و لنز (شیشه) در اثر اعمال میدان الکتریکی یا به قول شما هر عامل غیر قابل دید
دیگه ای تغییر بکنه که برای مواد اشاره شده (یعنی هوا و شیشه) غیر ممکن هست (چون این مواد خواص الکتروآپتیک
ندارن).
فهمیدن اینکه چه اتفاقی میفته چندان سخت نیست. میتونید مسیر پرتو هارو به نحوی دنبال بکنید. یا حتی با یک لیزر
خیلی ساده و کمی ناهمگن کردن محیط (مثلن یکمی مه یا گرد و غبار در محیط ایجاد بکنید) کاملا متوجه میشید که
چه بلایی سر پرتو ها اومده.
edwardfurlong نوشته شده:نمیدونم. شاید دنبال متامتریال میگردی

smile032
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

ali p

پست توسط ali p »

ممنونم از تمام دوستانی که تو این بحث شرکت کردن.سعی داشتم موضوع بدون شرح باقی بمونه ولی به این نتیجه رسیدم که تا موضوع شفاف نشه پیشرفتی نمیکنه.موضوع رو سعی میکنم در حد مختصر ولی گویا شرح بدم اگر چه همین اختصار هم ناچار طولانی میشه.من مدت 18 ساله که به حرفه ای مشغول هستم که کاملا شخصی و از روی علاقه هست و هیچ فواید مالی برام در بر نداشته ولی از فرط علاقه و پیگیری به تجربه ام افزوده شده وبه نتایج غیرقابل انکار رسیدم،کما اینکه بسیاری از هم حرفه های من هم به این نتایج رسیدن.هدفم از گفتن این موضوع صرفا اطمینان دادن به شما از درستی و صدق نتایج تستها و اپراتوری من هست،نه اینکه مغرور باشم و ادعایی کنم.دوستان عزیز از روی تست و تجربه به این اطمینان 100 درصد رسیدم که فلزات اگر مدت زمان زیادی در خاک بدون حرکت باقی بمونن پیرامونشون هاله ای پدید میاد که این هاله نوعی از نیروی الکتریکی یا مغناطیسی یا الکترومغناطیسی یا...... هست.تشکیل شدن این پدیده از سوی بسیاری از کاشفان و کسانی که توی حرفه حفاری برای فلزات گرانبها هستن چه ایرانی و چه خارجی بارها تایید و اثبات شده.ولی هنوز ماهیت و علت تشکیل این پدیده بدرستی شناخته نشده.عده ای معتقد هستن میدان مغناطیسی خود زمین علت اصلی ایجاد این پدیده در پیرامون فلزات مدفون هست و عده ای عوامل دیگری مانند امواج دکل های مخابراتی و یا دکل ها و تاسیسات برقی رو عامل اصلی میدونن.فارغ از علت اصلی ایجاد این پدیده،تایید وجود این پدیده ناشناخته به حد تواتر و اطمینان رسیده و تقریبا همگی کسانی که هم حرفه من هستن این رو تایید میکنن.یک فلز مدفون در زمین بستگی به حجم و جنس و مدت زمان دفن تحت تاثیر همون علت اولیه هاله ای در اطرافش شکل میگیره که قسمتی از این هاله همون یون هست.حالا این یون هم خودش یک میدان الکتریکی یا ...... رو پدید میاره که باعث ارسال یک موج یا پالس میشه که من بارها این پالس یا موج یا میدان رو به وسیله دستگاه خودم سنس کردم.این یون دقیقا مشخص نیست با چه زاویه ویا با چه شدت و ضعفی از فلز مدفون به سطح زمین سعود میکنه ولی در وجودش در محدوده بالای هدف در سطح زمین تا ارتفاع 2 متری از سطح زمین شکی نیست و این یون با ابزار خاصی قابل آشکار سازی هست و من با ابزار خودم بارها این آشکار سازی رو مشاهده کردم.دستگاه من که خودم ساختمش نوعی گیرنده امواج رادیویی هست که بهمین پالسها یا موج حاصل ازون هاله اطراف فلز مدفون که نوعی میدان یونی و انرژیک هست واکنش نشون میده و من از وجود این فلز با خبر میشم.

این یک توضیح کلی بود در مورد موضوع اصلی سخنم.اگر تمایل داشتید و یا برای فهم بیشتر نیاز به توضیح بیشتر داشتید بفرمایید که براتون توضیح بدم.
من بدلیل ماهیت این حرفه ام با آدمهای زیادی در ارتباط بودم.سالها پیش پیرمردی که از آشناها بود و توی این حرفه برای خودش به صورت تجربی یه متخصص تمام بود بهم گفت اگر نور خورشید رو با شیشه عینک به زمین بتابونی و اون تابش روی زمین افتاده به روی محل دفن فلز برسه محو میشه.این پیرمرد چند سال پیش فوت کرد.من بارها این فرصت رو داشتم که در محلهایی که اطمینان داشتم فلز ارزشمندی دفن هست این موضوع رو تست کنم که بدلایلی که توضیحش باعث طولانی شدن موضوع میشه نتونستم این تست رو انجام بدم.چندی پیش یکی از دوستانم در محلی که من خودم نسخه و آدرسشو داشتم و خودم به اتفاق دوستم اونجا رو با ابزارم تست کردم و ابزار تایید کرد و آشکارسازی رخ داد،این آزمایش رو انجام داد.خودم در زمان تست حضورنداشتم.ایشون پس از تاباندن نور خورشید بوسیله شیشه عینک روی زمین و ایجاد یک نقطه کانونی و حرکت دادن این نقطه روی زمین و رسیدن به محل فلز مدفون در سطح زمین مشاهده کرده که این نقطه نوری محو شده .
تمام تقلا و توضیحات من در این تایپیک مربوط به این موضوع و رخداد هست که بدنبال مشورت با شخصی هستم که بتونه کمکم کنه و توضیحی ارایه بده.و اگر میسر شد این موضوع پیگیری بشه از جنبه های مختلف و یا من رو راهنمایی کنه.
اما اینکه من بحث میدان الکترواستاتیک روی هدف در سطح زمین رو مطرح کردم مربوط به آشکارسازیهای دستگاه خودم میشه که توضیحش مفصل هست که در صورت تمایل شما بیان میکنم.
از شما دوستان عزیز میخوام اگر تمایل دارید هر مطلب یا موضوعی که بتونه توضیحی برای این پدیده محو نقطه کانونی روی سطح بالای فلز مدفون ارایه بده بیان کنید و یا احتمالاتی که در این بین مطرح میشه رو بفرمایید و من رو راهنمایی کنید که برای پیگیری این موضوع چه راهی رو میبایست دنبال کنم.با توجه به تخصص شما در فیزیک،اگر هم شخصی رو میشناشید که بتونه در مبحث نور و این واکنش منحصر راهنمای خوبی برای من باشه لطفا معرفی بفرمایید.ممنونم

نمایه کاربر
ali shariei

سپاس: 18

پست توسط ali shariei »

سلام الان کجای این قضیه عجیب و غیر قابل توجیه هست؟

اینکه هر فلزی با توجه به خاصیت رسانایی الکتریکی که داره وقتی در عمق خاک قرار میگیره بعلت رطوبت و ناخالصی خاک بعد از مدتی به صورت آند و یا کاتد ظاهر میشه چیز تازه ای نیست .

مدتهاست از این خاصیت فلزات جهت حفاظت کاتدی پایه های پل ها و تاسیسات فنی البته به شکل کامل تر و هدایت شده استفاده میشه.

در مورد محو نقطه فوکوس محو شدنی در کار نیست کافیه کمی عدسی رو در جهت پایین یا بالا جابجا کنید تا دوباره نقطه کانونی رو که بعلت تغییر ضریب شکست هوای بین عدسی و زمین ایجاد شده رو دوباره ببینید.

علاوه بر اون این آزمایش رو شما باید بارها خودتون انجام میدادین smile072
آنچه مخالفان نظریه تکامل از آن می هراسند علم به معنای واقعی کلمه نیست.

بلکه بسته ارزشهای سکولار است که در اسب تروای نظریه تکامل پنهان شده است.

ali p

پست توسط ali p »

هیچ کجاش عجیب نیست جز مرحله محو فوکوس.البته اون پدیده که منظورم هست اصلا توجیه علمی نداره و مسیله ای که شما بیان کردید متفاوت با چیزی بود که من عرض کردم.موضوع شما اکسیداسیون فلزات هست ولی موضوع من پدیده دیگه ای هست که فقط بصورت تجربی قابل درک هست.
در اینکه نقطه فوکوس محو میشه به این شکل هست که هیییییچ نقطه کانونی اونجا تشکیل نمیشه ،یعنی هر چقدر تلاش کنیم با تغییر زاویه عدسی یا تست این موضوع در ساعات دیگه ای که خورشید در حالت دیگری در آسمان هست ،نقطه کانونی رو ایجاد کنیم در اون محدوده باز هم میسر نمیشه.البته شاید شما بفرمایید که چطور من خودم تست نکردم اینچنین با اطمینان ازین موضوع حرف میزنم.که البته حرف شما درسته.من با اینکه اطمینان به این موضوع پیدا کردم باید خودم تست کنم.نتیجه رو اینجا اعلام میکنم.البته این محو نقطه کانونی اینجوری نیست که همیشه در چنین شرایطی رخ بده.لزوما میبایست حجم مناسبی از یک فلز(ترجیحا غیر آهنی)در داخل خاک به مدت بسیار طولانی مدفون باشه تا بتونه این اثر رو ایجاد کنه

ارسال پست