اندازه گیری حجم اجسام خیلی بزرگ و غیر هندسی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

early bird

نام: ماهور همتی

Re: اندازه گیری حجم اجسام خیلی بزرگ و غیر هندسی

پست توسط early bird »

سلام.
برای اندازه گیری چنین اجسامی ابتدا یک تکه کوچک از اون رو بر می دارند و با استفاده از بشر درجه دار و آب حجمش رو حساب می کنند.بعد جرم اون رو به حجمش تقسیم می کنند تا چگالی جسم به دست بیاد و سپس جرم جسم بزرگ رو در چگالی ضرب می کنند و حجمش به دست میاد

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5494

تماس:

پست توسط rohamavation »

من سعی می کنم مثالا حجم کوهی را با استفاده از روش دیسک تقریبی برات پیدا کنم $z(r) = \frac{h}{2} \cos \frac{\pi r}{w} + \frac{h}{2}$ شامل ارتفاع و شعاع پایه
حالا من ارتفاع را تابعی از شعاع دارم، اما برای استفاده از روش استوانه ای باید شعاع را بر حسب ارتفاع بیان کنم. بدین ترتیب$r(z) = \frac{2w}{\pi} \arccos \sqrt{\frac{z}{h}}$
از فرمول اصلی $\pi\int_a^b(R(y))^2-(r(y))^2 dy$
روش دیسک یک فرمول یکپارچه سازیه که میتوان از آن برای یافتن حجم مواد جامد خاص استفاده کرد. ببین روش دیسک جامد را به دیسک های کوچک (سیلندر) جدا میکنه و سپس حجم دیسک ها را جمع میکنه تا حجم کلی بزرگتر را تخمین بزنه
تصویر

3222726

پست توسط 3222726 »

early bird نوشته شده:
شنبه ۱۴۰۲/۷/۲۲ - ۱۴:۳۸
سلام.
برای اندازه گیری چنین اجسامی ابتدا یک تکه کوچک از اون رو بر می دارند و با استفاده از بشر درجه دار و آب حجمش رو حساب می کنند.بعد جرم اون رو به حجمش تقسیم می کنند تا چگالی جسم به دست بیاد و سپس جرم جسم بزرگ رو در چگالی ضرب می کنند و حجمش به دست میاد
این روش شاید برای اجسامی که جنسشون همگن باشه جواب بده مثلا یک سنگ بزرگ با این روش چگالیش میشه حساب کرد ، ولی شما چطوری میخوای چگالی یک کشتی ، ناوهواپیمابر ،یک تانک یا هواپیما رو اندازه بگیرید ، یک تیکه از اونها رو جدا کنید ببرید حجم و جرمش بگیرید !بعد چگالی حساب کنید، یا ماکت نانوهواپیما بر ایا تقریب خوبی به ما میده ! حالا شاید بگیم کشتی و ناو میشه داخل اب انداخت ولی چگالی قطار یا هواپیما بزرگ چطوری میشه حساب کرد !
اون روش اتاق خلاء و پر از هوام برای اینها جواب نمیده

ارسال پست