ماهیت انرژی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5491

تماس:

Re: ماهیت انرژی

پست توسط rohamavation »

خوب منم نظر خودمو میگم ببینید من اینو میدونم انرژی را نه میشه ایجاد و نه حذف کرد فقط میشه تبدیل کرد.یعنی میزان کل اون تو یک سیستم ثابت هست.,خوب تصوری از ماهیت اون ندارم فقط میدونم قابل اندازه گیری هست و به صورت باکس مجزا هست.تو ریاضی هم انرژی به عنوان یکی از مختصات بردار انرژی-حرکت تعریف شده تو فنر انرژی ذخیره میشه یعنی نیرو در جابجایی و خوب با ریاضیات لاگرانژی که سرکار دارم من اینطور بیان میکنم انرژی یک کمیتی است که وضعیت یک سیستم فیزیکی را مشخص می کنه و تو مکانیک من میگم تابع لاگرانژی فقط انرژی جنبشی (انرژی حرکت) منهای انرژی پتانسیل (انرژی موقعیت) است.ببینید انچه الان میدانیم و ثابت شده خوب قابل قبول هست وقتی رابطه ذره و موج داریم و عملکرد هر دو به هم وابسطه هست و میتونم من انرژی موج را بدست بیارم تو مکانیک نیوتنی من معادله حرکت که قانون دوم نیوتن را دارم با معادلهٔ اویلر-لاگرانژ و معادله همیلتون-ژاکوبی سرکار دارم و بیان میکنم و تو کوانتوم معادله موج شرودینگر پس میتونم من مقدار انرژی را بدست بیارم و احتمال وجودذره یا موج بگم کجاست یعنی چگالی احتمال که توان دوم تابع موج شرودینگر هست و رفتار عجیب غریب ها فقط با مکانیک کوانتوم توصیف میشه اما بحث ماهیت انرژی میشه تو انبساط عالم جستجو کرد که چطور منبسط میشه از کجا انرژی تامین میکنه .من واقعا فکر میکنم ولی بازم نمیتونم بفهمم واقعا انرژِی چیه .به نظرم همون انتقال ذرات یا موج هست در حد کوانتومی یعنی یک چیزی که باعث تغییر میشه مثال من الکتریسته را تو الکتروموتور به حرکت روتیشن وادار میکنم و مقداری گرما خوب ظاهر نشون میده اره تبدیل شده و من مقدار کل مصرفی با مقدار داده یکی هست در انواع مختلف ولی همش انرژی هست ویا تو همون فنر فشرده یا هر چیزی ولی چطور تبدیل شده و اون شکل موج یاذرات تشکیل شده اون حتما دچار تغییر شده پس باید یک یک فرکانس برای هر نوع باید داشته باشیم یعنی هر شکلی یک نوع خاص ظاهری داره ولی در کل اون و جمع اون یکی هست .گرمایی یک نوع خاص ذرات و مکانیکی یک نوع ولی حاصل جمع اونها یکی هست .یعنی تبدیلاتانواع انرژی در سطح فرکانس خاص اون ذرات تشکیل دهنده انجام میشه ولی نهایت کلی یکی هست .پس من نتیجه میگیرم انرژی خودش ذره هست پس انرژی من نتیجه همون تابع موج و یکسری عملکرد دیگه هست که مربع اون میشه همون احتمال یافتن ذره در یک نقطه شاید شما جناب اقا رامین بگین شاید منظورم ذرات فوتون یا فرمیون ، بوزون ، و نوترینو اینها نیست اینها هر کدام به نوعی نیروی بنیادین متعلق هست و ذرات زیادی هستند خیر اینها به هم تبدیل میشوند یک چیزی باعث میشه همون انرژی به صورت الکترومگنت باشه و چیزی به صورت گرانش یا هسته ای من منظورم اون چیز هست یعنی چیز واحد و همه اینها در اون واحد هستند شاید هم من اشتباه میکنم چون نخوندم و نمیدونم چی میگم خیال پردازی هست.خوب من اینطور فهمیدم ، انرژی اصطلاحی است که برای توصیف صفت ماده و زمینه های غیرمادی بکار گرفته میشود وقتی تو حرکت هست میگم سینتیک یعنی پویاست و در غیر ان پتانسیل به اشکال گوناگون ولی جمعش واحد و یکی هست پس وقتی ذره هست و موج و اینکه جسمی به انرژی تبدیل میشه یا برعکس بازم مقدارش یکی هست چطور بگم بهتون منظورن نه بحث جناب دکتر انیشتن خیر منظورم هر چیزی ارتعاش داره بسته به مقدار ماده که سطح انرژی اون هست شاید بصورت پتانسیل و شاید سینتیک باشه ولی هست انرژی از کجا وارد میشه از کجا میاد نمیدونم این ارتعاش هر چی اسمش واقعا چیه .من ارتعاش میزارم چون به نظرم میشه به صورت موج خاصی در نظر گرفت خوب پس ماده خودش انرژی هست که با دانسیته بالا دیده میشه یعنی انچه دیده میشه دانسیته بالای انرژی هست حال این ذره موج خودش میشه بلوک و استراکچر سازنده ماده و انرژی هست.پس به نظرم هردو یکی هست و اون حالات ماده مربوط به انرژی اون هست اما نه مقدار اون ببینید ممکنه همون مایع انرژی بیشتری از گاز یا جامد به همون اندازه داشته باشهبواسطه چیزی مثل دما اما دما انرژی نیست اون گرما انرژی هست چون ما به مقدار اون بسته نیست .یعنی گرادیان گرما هست فقط بیانگر شار گرما به عنوان تابعی از شیب دما در محیط .پس یک چیز دیگه هم هست شاید بگین امواج شامل انتقال انرژی بدون انتقال ماده است یعنی یک موج را می توان به عنوان چیزی توصیف کرد که از طریق یک محیط عبور می کند و انرژی را از یک مکان (منبع آن) به مکان دیگر بدون انتقال ماده منتقل می کند.یعنی ذراتی یا چیزی که انرژی را منتقل میکنه .و اینکه تبدیل انجام میشه ولی مقدار اون یکی هست ونمیشه حذف و اضافه کرد همون قانون ترمودینامیک خودم ولی با انتالپی تفاوت داره اخه اون آنتالپی نیز نوعی انرژی است. انرژی یک حالت ماده است اما آنتالپی همیشه تغییر انرژی بین دو حالت استو انرژی فقط می تواند مثبت باشد اما تغییر آنتالپی می تواند هم مثبت و هم منفی باشد ببینید مفهوم تغییر آنتالپی انرژی به دست آمده یا ساطع شده در حین انتقال فاز است.پس بحث من چیز هست که میخوام بدونم اگه ماده چیست و ماهیت اون چیست پس میمفهمم انرژی چیه ایا میشه گفت ماده هم موج هست هم ذره و و دیک جا خاصیت موج و یک جا ذره هست که منتقل میشه ولی ذات هردو یکی هست و مهم همان هست که چیست ببینید دکتر انیشتن میگه ماده و انرژی هم ارزند و دکتر شرودینگر و دکتر هایزنبرگ میان تابع موج و اصل عدم قطعیت میزارن مثال ساده اون همون تست دو شکاف هست که در آن الکترون ها هنگام انتشار به صورت موج رفتار می کنند و وقتی به آشکارساز می رسند ، ذرات عمل می کنند. توضیح این است که ایده های ما درباره ذره و موج در واقع بد تعریف شده است - هر شی فیزیکی هم ذره است و هم موج خوب تا اینجا درست و به هم تبدیل میشوند درست اما اصل ماهیت اون چیست .اونو اینها که نه هیچ کس نگفته و اگه بدونیم خیلی کارها میشه کرد و جناب دکتر لوئیس دبروگلی هم اینو گفتند نور هم ذره هست .اما ماده چیست انرژی هست خوب فازهای مختلف یعنی سطح انرژی های مختلف و یعنی همون فرکانسهای مختلف و ما باید یک بسامد پایه داشته باشیم برای انرژی واحد همون پایه
من چیزی به ذهنم امد درمورد امواج ایستا برهم‌نهی (Superposition) یا تداخل (Interference) امواج، منجر به امواج ساکن می‌شودبرهم‌نهی دو موج با بسامد و دامنه یکسان که در جهت مخالف هم حرکت می‌کنند به تشکیل موج ایستاده می‌انجامد.مقادیری از
x دامنه موج برایند همواره صفر است و تو جه من منظورم در اینجا این امواج موج ایستا تشکیل میدن خوب میدونیم انرژی پتانسیل + انرژی جنبشی = انرژی کل میشه حالا در نقاط ویرانگر ما یک فرکانس پایه داریم اون فرکانس حداقل همون انرژی بیس هست .همون عبور از دوشکاف دقیق میگه این امواج حامل انرژی میتونند در یک زمان چند تراز انرژی داشته باشند و چند حالت اگه بتونیم اون بیس بدست اوریم میشه اهید در مورد ماهیت انرژی چیزی فهمید.hope I help you I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile260 smile261
تصویر

2162173883

پست توسط 2162173883 »

در درس الکترو مغناطیس وقتی ویلیام هئیت در خصوص میدانهای الکتریکی و مغناطیسی بحث را به پایان می برد ، میگوید همه این نیروها و امواج ، حاصل انرژی میدان الکتریکی و انرژی میدان مغناطیسی است . اما اینکه ماهیت این انرژی ها چه می تواند باشد فیلسوفان باید پاسخ دهند . وقتی سنگی به جرم m را از زمین بر میداریم و به اندازه ارتفاع h بالا می آوریم نسبت به زمین به میزان mgh انرژی پتانسیل در آن ذخیره می شود . اگر آنرا رها کنیم قبل از تماس به زمین ، همه این انرژی به جنبشی تبدیل میگردد . این انرژی ها در این دو حالت در این سنگ توسط ما با کاری که روی آن انجام دادیم ذخیره شده است و آثار آن را نیز می توانیم ببینیم ولی ماهیت آن برای ما مجهول است .

نمایه کاربر
rohamavation

تماس:

پست توسط rohamavation »

انرژی ظرفیت انجام کار (اعمال نیرو برای حرکت مادههست . انرژی جنبشی (KE) انرژی حرکته. انرژی پتانسیل انرژی ناشی از موقعیت، ترکیب یا شرایط نسبیه.انرژی یک کمیت حفظ شده و - قانون بقای انرژی بیان می کنه که انرژی می تونه به شکل تبدیل بشه، اما ایجاد یا از بین نمیره.به دلیل هم ارزی جرم-انرژی، هر جسمی که در حالت ساکن جرم داشته باشه (به نام جرم سکون) دارای مقدار انرژی معادلی است که شکل آن انرژی سکون میگن و هر انرژی اضافی (از هر شکلی) که توسط جسم بالاتر از آن انرژی استراحت به دست میاد. جرم کل جسم را افزایش میده همانطور که کل انرژی آن را افزایش میده در.ترمودینامیک
انرژی درونی انرژی داخلی مجموع تمام اشکال میکروسکوپی انرژی یک سیستم است. این انرژی مورد نیاز برای ایجاد سیستم است. این به انرژی پتانسیله ه ساختارو همچنین حرکت ذراته به شکل انرژی جنبشی مرتبطه ترمودینامیک عمدتاً به تغییرات انرژی درونی مربوط میشه و نه قدر مطلق اون که تعیین آن تنها با ترمودینامیک غیرممکنه
قانون اول ترمودینامیک بیان می کنه که انرژی کل یک سیستم و محیط اطراف آن (اما نه لزوماً انرژی آزاد ترمودینامیکی) همیشه حفظ میشه و جریان گرما نوعی انتقال انرژیه. برای سیستم‌های همگنه با دما و فشار کاملاً مشخصه نتیجه متداول قانون اول اینه که برای سیستمی که فقط تحت تأثیر نیروهای فشار و انتقال حرارته (مثلاً یک سیلندر پر از گاز) بدون تغییرات شیمیاییه تغییر دیفرانسیل در انرژی داخلی سیستم (با افزایش انرژی که با کمیت مثبت مشخص میشه به صورت$\ {d} E=T\mathrm {d} S-P\mathrm {d} V\,,$
که در آن اولین جمله در سمت راست گرمای منتقل شده به سیستمه که بر حسب دما T و آنتروپی S بیان میشه (که در آن آنتروپی افزایش می یابه و تغییر dS آن با اضافه شدن گرما به سیستم مثبته) و آخرین جمله بر روی سمت راست به عنوان کار انجام شده روی سیستمه، جایی که فشار P و حجم V است (علامت منفی میگه فشرده سازی سیستم نیاز به انجام کار روی آن داره و بنابراین تغییر حجم، dV، هنگام انجام کار منفیه روی سیستم هر شکلی از انرژی به جز گرما و کار PV. فرمول کلی قانون اول (یعنی بقای انرژی) حتی در شرایطی که سیستم همگن نیست معتبره. برای این موارد، تغییر انرژی درونی یک سیستم بسته به شکل کلی
$ {d} E=\delta Q+\delta W$جایی که$\delta Q $گرمای ارائه شده به سیستم و$\delta W$ کار اعمال شده روی سیستمه یک واقعیت، یا اگر بخواهید، یک قانون وجود دارد که بر همه پدیده های طبیعی که میشناسیم . قانون را بقای انرژی بیان می کنه که کمیت معینی وجود داره که ما آن را انرژی می نامیم که در تغییرات چندگانه ای که طبیعت متحمل میشن تغییر نمی کننن زیرا یک اصل ریاضی و قانون فیزیک هست می گوید که یک کمیت عددی وجود دارد که وقتی اتفاقی می افتد تغییر نمی کنه. این توصیف یک مکانیسمه یا هر چیز مشخصی نیست. این فقط یک واقعیت عجیبه که می‌توانیم عددی را محاسبه کنیم و وقتی ازمایش میکنیم و دوباره عدد را محاسبه می‌کنیم، همونه.
تصویر

نمایه کاربر
MRT

نام: محمدرضا طباطبایی

محل اقامت: تبریز

سپاس: 95

تماس:

پست توسط MRT »

انرژی تعریف قراردادی و توافقی دارد یعنی E=F*d خیلی ها آن را با حرارت و گرما اشتباه می گیرند. تعریف انسان از انرژی حس لامسه است یعنی همان گرما و سرما. به هر حال واژه انرژی یک تعریف ریاضی است برای انجام محاسبات فیزیکی. میتواند در حرارت و گرما هم کاربرد داشته باشد یا امواج الکترومغناطیس و ... رابطه نزدیکی با مفهوم کار انجام شده دارد و ... ولی در ذهن ما خیلی خوب جا نیفتاده است.
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

https://ki2100.com

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
MRT

تماس:

پست توسط MRT »

منشا پیدایش و مبدا ظهور انرژی، مکانیک نیوتنی است. ما در مکانیک دو مفهوم جرم و سرعت داریم. جرم کمیت اصلی اسکالر و سرعت کمیت فرعی برداری است. از ضرب اینها تکانه یا مومنتوم بدست می آید. تکانه تعریفی قراردادی برای انجام دادن محاسبات است. به طور مثال اگر جرمی با سرعت مشخص با جرم ساکن دیگری تصادم کرده و خودش ثابت شود جرم دوم چه سرعتی خواهد داشت. اگر از منحنی تکانه نسبت به سرعت متغیر انتگرال بگیریم یعنی مساحت زیر نمودار را محاسبه کنیم طبق تعریف قراردادی دیگر، انرژی جنبشی حاصل می شود. چون جرم ثابت است. یعنی:

منتهی ذهن انسانها به مرور زمان به آن ماهیت ذاتی قائل می شود. به طور مثال پول یک کاغذ باطله است چون چاپ خورده است و به درد خمیر کردن و بازیافت هم نمی خورد ولی ارزش آن قراردادی و توافقی است و انسانها به مرور زمان فکر می کنند که پول ارزش ذاتی و مفهومی دارد در حالی که چنین نیست ذهن ما چنین کار می کند حتی خود رمز ارزها و ...
پول برای سهولت در معاملات پدیدار شد تکانه و انرژی هم برای محاسبات فیزیکی پدیدار شدند و یک ریاضی خوانده فرانسوی انرژی را در حالت کلی نیرو ضرب در مسافت تعریف کرد. در حالی که انرژی یک عدد است و یک مساحت را نشان می دهد.

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

تصویر

تصویر

کارنبر

سپاس: 6

پست توسط کارنبر »

و رابطه ی هم ارزی جرم و‌ انرژی نیز به معنای قابلیت تبدیل جرم به یک عدد است و برعکس؛ مگر اینکه جرم هم صرفا یک عدد باشد.
Mornië utúlië
Mornië alantië

نمایه کاربر
MRT

تماس:

پست توسط MRT »

انتگرال یک عدد است پس انرژی جنبشی عدد (مساحت،مربع) می شود ولی ریاضی خوانده فرانسوی گفت E=F*d پس می شود اسکالر*بردار=بردار یعنی همش تعریف و قرارداد و ذهنیت برای انجام محاسبات مثل چرتکه

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
MRT

تماس:

پست توسط MRT »

انتگرال یک عدد است پس انرژی جنبشی عدد (مساحت،مربع) می شود ولی ریاضی خوانده فرانسوی گفت E=F*d پس می شود اسکالر*بردار=بردار یعنی همش تعریف و قرارداد و ذهنیت برای انجام محاسبات مثل چرتکه . ذهن انسان دوقطبی کار می کند پس انرژی هم اسکالر است و هم بردار.

تصویر

تصویر

کارنبر

پست توسط کارنبر »

و هم ارزی جرم و انرژی؟
Mornië utúlië
Mornië alantië

نمایه کاربر
MRT

تماس:

پست توسط MRT »

این مقاله یا تاپیک

شروط برقراری یا تحقق هم ارزی جرم و انرژی، کوانتیده شدن انرژی در فضا – زمان، توجیه فیزیکی و اثبات ریاضی اصل هم ارزی

viewtopic.php?f=45&t=38733

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
rohamavation

تماس:

پست توسط rohamavation »

یک مثال پایستگی انرژیه: مقداری وجود داره که می تونید آن را طبق یک قانون مشخص محاسبه کنین، و بعد از اینکه مهم نیست چه اتفاقی بیفته، همان پاسخ را میده.ماشین های وزنه برداری را در نظر بگیرین - ماشین هایی که این ویژگی را دارند که یک وزنه را با پایین آوردن وزنه دیگر بلند کنن. اجازه بدین یک فرضیه نیز بسازم: چیزی به نام حرکت دائمی در این دستگاه های وزنه برداری وجود نداره. (در واقع این که اصلا حرکت دائمی وجود نداره یک بیان کلی از قانون بقای انرژیه.) در تعریف حرکت دائمی باید دقت کنیم. این کار را برای دستگاه های وزنه برداری انجامبدم اگر وقتی وزنه‌های زیادی را بلند و پایین آورده‌ایم و ماشین را به حالت اولیه بازگردونم متوجه میشم که نتیجه خالص بلند کردن یک وزنیه در این صورت یک ماشین حرکت دائمی دارم زیرا می‌توانم از آن وزنه بالا برای حرکت استفاده کنم. یک چیز دیگه. یعنی، به شرطی که ماشینی که وزنه را بلند کرده به وضعیت دقیق اولیه خود بازگردگردونه شه و علاوه بر این کاملاً مستقل باشه - که انرژی لازم برای بلند کردن وزنه را از منبع خارجی دریافت نکرده باشه - .من تصور می کنم که دو دسته از ماشین ها وجود داره، آنهایی که برگشت پذیر نیستند، که شامل همه ماشین های واقعی میشه و آنهایی که برگشت پذیر هستند که البته در واقع قابل دستیابی نیستند، مهم نیست چقدر در طراحی یاتاقان ها، اهرم ها دقت کنیم. با این حال، من فرض می کنم که چنین چیزی وجود داره - یک ماشین برگشت پذیر - که یک واحد وزن را یک واحد فاصله کاهش میده و در همان زمان یک وزنه سه واحدی را بلند می کنه. این ماشین برگشت پذیر را ماشین $A$ بنامم. فرض کنید این ماشین معکوس‌پذیر وزن سه واحدی را با فاصله $X$ بالا می‌بره. سپس فرض کنید ماشین دیگری داریم، Machine $B$، که لزوما قابل برگشت نیست، که همچنین وزن واحد را به واحد فاصله کاهش میده ، اما سه واحد را با فاصله $Y$ بلند می کنه. اکنون می توانیم ثابت کنم که $Y$ بالاتر از $X$ نیست. یعنی ساختن ماشینی غیرممکنه که وزنی را بالاتر از وزنی که توسط یک ماشین برگشت‌پذیر بلند می‌شود، بلند کنه. بزارین رهام کارشو بکنه ببینم چرا فرض کنم که $Y$ بالاتر از $X$ بوده. وزن یک واحدی را می گیرم و با دستگاه $B$ یک واحد ارتفاع آن را پایین میارم و این وزن سه واحدی را تا یک فاصله $Y$ بالا میبره. سپس می‌تونم وزن را از $Y$ به $X$ کاهش بدم قدرت آزاد بدست آورم، و با استفاده از ماشین برگشت‌پذیر $A$، که به سمت عقب حرکت می‌کنده وزن سه واحدی را به فاصله X$$ پایین آورده و وزن یک واحدی را بلند کنم. با یک واحد ارتفاع این کار وزن یک واحدی را به حالت قبل برمی گردونه و هر دو دستگاه را برای استفاده مجدد آماده می کنه! بنابراین اگر $Y$ بالاتر از $X$ بوده حرکت دائمی خواهم داشت وای یعنی من ساختم ، که من فرض کردم غیرممکنه. با این مفروضات، نتیجه می گیرم که $Y$ بالاتر از $X$ نیستش، بنابراین در بین تمام ماشین هایی که می توان طراحی کرد ماشین برگشت پذیر بهترین است.
همچنین می‌توانیم ببینیم که همه ماشین‌های برگشت‌پذیر باید دقیقاً به همان ارتفاع بلند بشن . فرض کنم که $B$ نیز واقعاً برگشت پذیر بود. این استدلال که $Y$ بالاتر از $X$ نیست، البته به همان خوبیه که قبلا بود اما من همچنین می‌تونم استدلال خود را برعکس با استفاده از ماشین‌ها به ترتیب مخالف انجام بدم و ثابت کنم که $ X$ بالاتر از $Y$ نیست. بنابراین این یک مشاهده بسیار قابل توجهه زیرا به من اجازه میده تا ارتفاعی را که ماشین های مختلف می خواهند چیزی را تا آن بلند کنند بدون نگاه کردن به مکانیسم داخلی تجزیه و تحلیل کنم . ما فوراً می دانیم که اگر شخصی یک سری بسیار دقیق از اهرم ها بسازه که با کاهش یک واحد به یک واحد فاصله، سه واحد را بلند می کند و آن را با یک اهرم ساده که همان کار را انجام میده و اساساً برگشت پذیره مقایسه می کنیم، ماشین او نه بالاتر، بلکه شاید کمتر آن را بلند کنه. اگر دستگاه او برگشت پذیر باشه، ما همچنین می دونیم که دقیقاً چقدر بلند میشه به طور خلاصه: هر ماشین برگشت پذیر مهم نیست که چگونه کار می کنه، که یک وزن یک واحدی رو یک واحد را پایین می آوره و یک وزنه سه واحدی را بلند می کنه همیشه آن را با همان فاصله، $X$، بلند می کنه. این به وضوح یک قانون جهانی با فایده زیاده. البته سوال بعدی اینکه $X$ چیست؟من سعی میکنم با تضاد ثابت کنم که "B (هر ماشینی) می تونه کارآمدتر از A (برگشت پذیر) باشه. برای انجام این کار باید به عنوان فرض کنم که این نادرسته و سپس نتایج متناقضی از آن استخراج کنم، بنابراین نفی آن (یعنی ادعای اصلی من) درسته.
اگر A را به عنوان هر ماشینی انتخاب کنم، تضمینی ندارم که بتوان آن را به عقب اجرا کرد بنابراین کل استدلال اشتباهه به همین دلیل ضروریه که A را برگشت پذیر فرض کنم.اگر مثالی که ارائه شد کاملاً برگشت‌پذیربود می‌تونم تعادل را بدون انجام کاری بالا و پایین کنم. برای غلبه بر اصطکاک (حتی بر مقادیر ناچیز) در واقع باید کمی کار کنم. این کار را می تونم با اضافه کردن یا حذف کمی وزن به یکی از ظروف ترازو انجام بدم
پس از یک چرخه جابجایی ترازو ابتدا به یک سمت و سپس به سمت دیگروضعیت رازو مانند قبله. در یک سیستم کاملاً برگشت پذیر کل کار انجام شده صفره.
این باعث میشه این سیستم (و هر سیستم دنیای واقعیدیگر) برگشت ناپذیر باشن.
اتفاقاً تکیه گاه آفست میشه زیرا با 3 برابر وزن در سمت چپ ترازو، زمانی که اهرم سمت راست 3 برابر اهرم سمت چپ باشد، "تعادل" به دست می آید. در عوض می‌توان همان مثال را با یک ترازو متقارن با وزن یکسان در هر طرف انجام داد.
چرا فرآیندهای برگشت پذیر شبه ساکن هستند؟
من شنیده ام که همه فرآیندهای برگشت پذیر شبه استاتیک هستند اما هنوز دلیل محکمی برای این واقعیت پیدا نکرده ام که هیچ فرآیند غیر شبه استاتیکی برگشت پذیر نیست.
من در برخی از پاسخ های دیگر دیده ام که مربوط به این dS=dq/T هست
فرمول آنتروپی برای فرآیندهای غیر شبه استاتیک معتبر نیستاما اگر درست باشد آن را به طور کامل دریافت نمی کنممن شنیده ام که همه فرآیندهای برگشت پذیر شبه ایستا هستند
این صحیح است. به این دلیل که فرآیند برگشت پذیر فرآیندی است که در آن سیستم در تمام طول فرآیند با محیط اطراف خود در تعادل است. این بدان معناست که فرآیند باید بسیار آهسته انجام شود، که به معنای شبه استاتیکه. در واقعیت، فرآیند فقط می تواند برگشت پذیر باشه. به این دلیل که فرآیندهای طبیعی در نتیجه عدم تعادل انجام میشن.
فرآیند انتقال حرارت را در نظر بگیرید. گرما انتقال انرژی ناشی از اختلاف دما است. احتمالاً می دانید که انتقال حرارت خود به خود همیشه از دمای بالا به دمای پایین رخ می دهد. هرگز در جهت معکوس. این باعث می شود تمام فرآیندهای انتقال حرارت واقعی غیر قابل برگشتند. برای انتقال گرما از سرد به گرم باید کار کنم پمپ های حرارتی و تهویه مطبوع اینطوری هستند
اما می توانیم با بی نهایت کوچک کردن اختلاف دما (یعنی نزدیک شدن به صفر) یک رویکرد فرآیند انتقال حرارت را برگشت پذیر کنم هرچه اختلاف دما کمتر باشه، روند کندتر پیش میره (شبه استاتیک میشه) و به یک فرآیند برگشت پذیر نزدیک میشه به بیان دیگر اگر اختلاف دما ناچیز باشه در هر مرحله از فرآیند فقط مقدار کمی کار برای معکوس کردن آن لازمه.
اما من هنوز دلیل محکمی برای این واقعیت پیدا نکرده ام که هیچ فرآیند غیر شبه استاتیکی برگشت پذیر نیست.
به همان دلیل که یک فرآیند برای برگشت پذیر بودن باید شبه استاتیک باشه، یک فرآیند غیر شبه استاتیک نیز نمی تونه برگشت پذیر باشه. در مثال انتقال گرما در بالا، هر چه اختلاف دما بیشتر باشد، سرعت انتقال حرارت بیشتر و برگشت ناپذیرتر می شود کار بیشتری توسط محیط اطراف برای معکوس کردن انتقال حرارت مورد نیازه
من در برخی از پاسخ های دیگر دیده ام که مربوط به این $dS=dq/T$ است
فرمول آنتروپی برای فرآیندهای غیر شبه استاتیک معتبر نیستش
این درست نیست. برای درک اینکه چرا باید یاد بگیرم که آنتروپی یک تابع حالته. به عبارت دیگر، تفاوت آنتروپی بین دو حالت تعادلی به فرآیند اتصال حالت ها بستگی نداره. فرمولی که من دادم تعریف تغییر دیفرانسیل آنتروپیه. $dS=\frac{\delta q_{rev}}{T}$
جایی که $\delta q_{rev}$ به معنای انتقال برگشت پذیر حرارت است.
حتی اگر فرآیند واقعی برگشت‌ناپذیر باشه می‌تونم هر فرآیند برگشت‌پذیر مناسبی را که حالت‌ها را به هم متصل می‌کنه، فرض کنم و تفاوت آنتروپی را با استفاده از معادله تعریف آنتروپی محاسبه کنم
یک کلمه احتیاط اگرچه همه فرآیندهای برگشت پذیر شبه استاتیک هستند اما همه فرآیندهای شبه استاتیک برگشت پذیر نیستن. به عنوان مثال یک فرآیند شبه استاتیک شامل اصطکاک مکانیکیه . تمام فرآیندهای مربوط به اصطکاک غیر قابل برگشتند
تصویر

کارنبر

پست توسط کارنبر »

به نظر می رسد مقاله ی مذکور خیلی برای اهل فن متقاعد کننده بوده.
Mornië utúlië
Mornië alantië

نمایه کاربر
MRT

تماس:

پست توسط MRT »

کارنبر نوشته شده:
چهارشنبه ۱۴۰۲/۲/۲۰ - ۱۰:۳۲
به نظر می رسد مقاله ی مذکور خیلی برای اهل فن متقاعد کننده بوده.
گفتم که به دنبال متقاعد کردن کسی نیستم. متقاعد نشدند چون انیشتین مقدس است. او نمی دانست که مسیر روی منحنی سینوسی رادیکال دو برابر خط راست است و به همین راحتی انرژی جنبشی تبدیل به هم ارزی جرم و انرژی می شود. لذا انیشتین هم صغرا کبرا کرد و چرت و پرت زیاد گفت شاید این هم ارزی به نام او ثبت شود حتی آزمون های بچه گانه فکری راه انداخت و ... خودش را مثل دیوانه ها حبس کرد که سرانجام یک فیلسوف است که می خواهد برای کیهان قانون وضع کند. او سرگرمی و تفریح شرودینگر و هایزنبرگ و بور بود.

تصویر

شما توان درک این موضوع ساده را نداری از خدا و کیهان هیچ نمی فهمی و نخواهی فهمید. مشکل شما عناد است.

تصویر

تصویر

کارنبر

پست توسط کارنبر »

کسی که به دنبال متقاعد کردن نیست، بحث و استدلال نمی کند.
Mornië utúlië
Mornië alantië

نمایه کاربر
MRT

تماس:

پست توسط MRT »

کسی که به دنبال تحقیق است واکنش دیگران مد نظر اوست. ما از این مقاله متوجه شده ایم که انیشتین مقدس شده است و نسبیت خط قرمز و ...

نتیجه تحقیقات ما:
رابطه ی هم ارزی جرم و انرژی برای اولین بار به صورت تجربی و آزمایشگاهی ، توسط ژرمان ها در دوران جنگ جهانی دوم در رابطه با تحقیقات علمی برای ساخت بمب هسته ای ، کشف شده است. بعدها انیشتین آن را کدکشایی و از حالت رمز نویسی خارج و به غربی ها ارایه و آنها را ترغیب به ساخت بمب نمود و روی آن رابطه کار کرد تا توجیه علمی و اثبات ریاضی برای آن ارایه کند ، که موفقیت آمیز هم نبوده است . ولی دستگاه تبلیغاتی پروپاگاندا (عوام فریبانه) غرب به جهانیان چنین تلقین نموده است که این رابطه متعلق به آلبرت است که در حقیقت چنین نیست. بلکه در صورت عدم همکاری بعضی دانشمندان هسته ای آلمانی ، امریکایی ها هرگز موفق به ساخت بمب در آن دوران نمی شدند. و با کمال تاسف اکثر فریب خوردگان این پروپاگاندا ، قشر تحصیل کرده و دانشگاهی هستند.

تصویر

تصویر

ارسال پست