تحصیل در رشته فیزیک از صفر در سن 34 سالگی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

hasan1359

سپاس: 12

تحصیل در رشته فیزیک از صفر در سن 34 سالگی

پست توسط hasan1359 »

سلام
من فوق لیسانس مدیریت از دانشگاه تهران دارم. سال 85 مدرک گرفتم و تا الان کار کردم و الان دیگه از نظر مالی مستقلم و حتی نیاز به سر کار رفتن ندارم و کارم فقط روزی دو سه ساعت وقتمو میگیره.
متاهلم و یک دختر یک ساله دارم.
از دوران دبیرستان به فیزیک علاقه داشتم و نمراتم در این درس بالای 19 بود ولی به خاطر اینکه میگفتن اوضاع کارش خوب نیست این رشته رو انتخاب نکردم. ضمنا در کنکور فیزیک رو 76 درصد زدم و بار اولی که کنکور دادم با رتبه چهارهزار رشته ریاضی منطقه دو وارد دانشگاه شدم.
الان در سن 34 سالگی دو تا راه رو جلو خودم میبینم. یا در امتحان دکترای مدیریت شرکت کنم، رشته ای که کمی علاقه دارم ولی عاشقش نیستم. از نظر درآمدی هم گرفتن دکترا آنچنان تغییری در درآمدم نمیده.
یا رشته فیزیک رو از صفر شروع کنم. رشته ای که در دوره دبیرستان عاشقش بودم.
ضمنا چون من یک بار دانشگاه سراسری درس خوندم دیگه نمیتونم دوباره وارد دانشگاه سراسری بشم و باید دانشگاه آزاد بخونم.

به نظرشما چکار کنم؟ آیا فیزیک رو از صفر شروع کنم؟ به نظرتون اگه الان تو سن 34 سالگی شروع کنم کشش کافی دارم و میتونم در یک بازه ده ساله تا دکتراش برم؟ با روزی سه ساعت درس خوندن میشه در این رشته موفق شد؟ ریاضی و فیزیک دبیرستان و پیش دانشگاهی رو الان که میخونم هنوز خیلی راحت مسایلش رو حل میکنم، آیا این نشون میده در این رشته میتونم موفق بشم؟ میترسم برم ترم های بالاتر توش گیر کنم یا پشیمون بشم. لطفا کمکم کنید.

نمایه کاربر
amishtain

نام: AMIRFARHANG

سپاس: 112

Re: تحصیل در رشته فیزیک از صفر در سن 34 سالگی

پست توسط amishtain »

علاقه مهم ترین فاکتور موفقت هست.!!
علاقه که باشه پشتکار و تلاش با خودش به همراه میاره
اگر شما واقعن علاقه دارید به این رشته پس بخونید ولی اگه ندارید وقتتنو هدر ندید و قدم در راه رشته خودتون بذارید تا اونجا موفق تر باشید..(گل) (گل)

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

hasan1359 نوشته شده:سلام
من فوق لیسانس مدیریت از دانشگاه تهران دارم. سال 85 مدرک گرفتم و تا الان کار کردم و الان دیگه از نظر مالی مستقلم و حتی نیاز به سر کار رفتن ندارم و کارم فقط روزی دو سه ساعت وقتمو میگیره.
متاهلم و یک دختر یک ساله دارم.
از دوران دبیرستان به فیزیک علاقه داشتم و نمراتم در این درس بالای 19 بود ولی به خاطر اینکه میگفتن اوضاع کارش خوب نیست این رشته رو انتخاب نکردم. ضمنا در کنکور فیزیک رو 76 درصد زدم و بار اولی که کنکور دادم با رتبه چهارهزار رشته ریاضی منطقه دو وارد دانشگاه شدم.
الان در سن 34 سالگی دو تا راه رو جلو خودم میبینم. یا در امتحان دکترای مدیریت شرکت کنم، رشته ای که کمی علاقه دارم ولی عاشقش نیستم. از نظر درآمدی هم گرفتن دکترا آنچنان تغییری در درآمدم نمیده.
یا رشته فیزیک رو از صفر شروع کنم. رشته ای که در دوره دبیرستان عاشقش بودم.
ضمنا چون من یک بار دانشگاه سراسری درس خوندم دیگه نمیتونم دوباره وارد دانشگاه سراسری بشم و باید دانشگاه آزاد بخونم.

به نظرشما چکار کنم؟ آیا فیزیک رو از صفر شروع کنم؟ به نظرتون اگه الان تو سن 34 سالگی شروع کنم کشش کافی دارم و میتونم در یک بازه ده ساله تا دکتراش برم؟ با روزی سه ساعت درس خوندن میشه در این رشته موفق شد؟ ریاضی و فیزیک دبیرستان و پیش دانشگاهی رو الان که میخونم هنوز خیلی راحت مسایلش رو حل میکنم، آیا این نشون میده در این رشته میتونم موفق بشم؟ میترسم برم ترم های بالاتر توش گیر کنم یا پشیمون بشم. لطفا کمکم کنید.

خوب مطابق اصول، از همان اول باید به دنبال علاقه خود می رفتید اما برای علم آموزی، هیچ گاه دیر نیست. (البته من معتقدم بسته به ژنتیک و شرایط روحی فرد،مغز انسان بین 33 تا 40 سالگی، در بالاترین سطح کارآئی خود قرار دارد و بعد از 40 سالگی، کارآئی آن به مرور کاهش می یابد). می توانید در رشته فیزیک ثبت نام کنید اما احتمالا قبلش باید، دروس پایه ریاضیات و زبان خود را دوباره بازخوانی کنید.
ضمنا اگر من جای شما بودم، چون کسب مدرک برای شما چندان مهم نیست، فیزیک را با مطالعه کتابهائی از فیزیک، که بیشتر با نوع علایق شما جور بود را، به صورت خودخوان شروع می کردم. اگر چه با وجود فرزند یک ساله؛ پیشبرد این هدف در منزل، چندان هم ساده نیست.

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

هیچ وقت برای علم آموزی دیر نیست.
شما می توانید با کمی اراده خیلی راحت تا ۸ سال دیگر دکترای خود را دریافت کنید و خیلی راحت به تحقیق و پژوهش و حتی تدریس فیزیک در دانشگاه بپردازید.
از اینها گذشته به نظر من شرایط شما کاملا ایده آل است برای یادگیری دقیق و مفهومی فیزیک بدون توجه به آینده شغلی آن زیرا دیگر به آن احتیاج ندارید.
در ضمن شما می توانید در گرایشات نظری و به طبع زیباتر فیزیک تحصیل کنید مانند ذرات بنیادی - نظری - اخترشناسی - پلاسما
این گرایشات جنبه پژوهشی بیشتری نیز دارند و برای درک جهان هستی نیز مفیدترند.
امیدوارم موفق باشید.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

سنجاقک

سپاس: 11

پست توسط سنجاقک »

من اگه جای شما بودم مدرک رو بیخیال می شدم و فقط می رفتم سر کلاس ها شرکت می کردم مثلا شریف تهران بهشتی ...
بسته به نوع استاد و نزدیکی به محل زندگی شما
بهترین راه همینه

aseman1375

سپاس: 13

پست توسط aseman1375 »

سنجاقک نوشته شده:من اگه جای شما بودم مدرک رو بیخیال می شدم و فقط می رفتم سر کلاس ها شرکت می کردم مثلا شریف تهران بهشتی ...
بسته به نوع استاد و نزدیکی به محل زندگی شما
بهترین راه همینه

خب اخه اگه بخوان براي دكتري براي خارج بورس بگرن چي يا حتي پذيرش اونجا هم ميتونن بدون مدرك سر كلاس برن (من نميدونم ميتونن يا نه)( البته من هنوز خودم دانش اموزم smile039 )
ميتونين بريد يه دانشگاه و اگه زبانتون خوبه شايد فيلم درساي دانش گاه هاي خوبه دنيا مثلا mit و ...تو اينترنت باشه شايد
ولي خوب براي پذيرش تو خارج شايد شايد (نميدونم) دانشگه هم موثر باشد

hasan1359

پست توسط hasan1359 »

با تشکر از دوستانی که لطف کرده و پاسخ دادن.

به نظرتون در این فرصت شش ماهه که تا پاییز سال بعد مونده صرفا ریاضی و فیزیک دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی رو بخونم کفایت میکنه؟

justawebuser

محل اقامت: زنجان

سپاس: 2

تماس:

پست توسط justawebuser »

به نظر بنده همون مدیریت رو ادامه بدید و سعی کنید بهش علاقه مند بشید ، به نظرم علاقه یک چیز مادرزادی و اینها نیست و آدم در مورد چیزی اطلاعاتش زیاد تر بشه بهش علاقه مند تر میشه ، و اینکه تو دبرستان 19 20 می گرفتین خب حتما واسه این درس وقت می ذاشتین و 19 20 می گزفتین اگه واسه هرکدوم از درسای دیگتونم اینقد وقت میذاشتین باز 19 20 می گرفتین ، بازم خلاصش اینکه فک نکنم علاقه دللی خوبی باشه که الان برین از صفر شروع کنین که تو سن 4x یه مدرک دکترا بگیرین که بعد چی بشه؟؟ باز همون مدیریتو دنبال کنین شاید در اون زمینه تونستین مفید واقع بشین ، اگر فکر می کنید مدیریت ارضاتون نمی کنه واسه دکترا IT بخونین که هم جذابه و هم واسه سرگرمیتون کافی هست ، دکتراشم که تو کشور برخلاف فیزیک کم هست ، این نظر بنده بود اما اگر مصممید که فیزیک رو برین جلو به نظرم درسای دبیرستان و پیش داشناهی رو ول کنین از همون دروس دانشگاه شروع کنین ، بازگشت به عقب چرا.. حداقل 30 واحد از درسای کارشناسی رم از جمله دروس عمومی و پایه رو می تونین تطبیق بزنین ، موفق باشید..

justawebuser

محل اقامت: زنجان

سپاس: 2

تماس:

پست توسط justawebuser »

راستی تا جایی که من میدونم نیازی نیست آزاد بخونین ، میتونین برین شبانه دانشگاه های دولتی..

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

hasan1359 نوشته شده:با تشکر از دوستانی که لطف کرده و پاسخ دادن.

به نظرتون در این فرصت شش ماهه که تا پاییز سال بعد مونده صرفا ریاضی و فیزیک دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی رو بخونم کفایت میکنه؟

سلام
به نظر من کتب دبیرستان گزینه مناسبی نیست.
بهتره از منابع پایه ریاضی [و فیزیک] استفاده کنید.
اولویت با ریاضی هست.

از ویدو لکچر سایت mit هم میتونید استفاده کنید.
برای ریاضی کتاب توماس کتاب مناسبیه، البته بیشتر اساتید آپوستل رو توصیه می کنن که کمی سختره و البته جذابتر.

Poyande

سپاس: 5

پست توسط Poyande »

سلام
به نظر من شما که تحصیلات مورد نظر برای شغلتون رو تمام کردید و نگران شغلتون نیستید وقتش رسیده که به ندای قلبتون گوش کنید. درمورد قبولیتون توی کنکور هم باید بگم که اصلا نگران نباشید. دروس دبیرستان و بخصوص پیس دانشگاهی رو بخونید و تست بزنید . سه ساعت در روز اگه منظم باشه و روزای جمعه هم استراحت بدید به خودتون مطمءنا کافیه. ولی اگه تونستید بعضی روزا بیشتر از برنامه بخونید عالیه. اصلا لازم نیس خودتون رو درگیر کتاب یا منبعی بغیر از دوره ی دبیرستان بکنید. چون فعلا هدفتون قبولی توی کنکوره. پس روی این موضوع تمرکز کنید. سعی کنید توی دانشگاه خوبی قبول بشید تا علاقتون اونجا پرورش داده بشه. لازم نیس به این فکر کنید که کجا قراره این رشته بدرد بخوره چون شما اینکار رو برای دلتون انجام میدید و دلتون ارزش اینو داره که بش توجه کنید. براتون آرزوی موفقیت میکنم.

Poyande

سپاس: 5

پست توسط Poyande »

سلام
ببخشید که توی تاپیکتون این سوال رو میکنم. چطور میشه یه تاپیک درست کنم واسه خودم تا شما اعضای انجمن سوالم رو پاسخ بدید. جایی نیست که بتونم موصوع جدید ارسال کنم.

Prowler

سپاس: 9

پست توسط Prowler »

با سلام

شما میتونی یه هدف نهایی واسه خودتون انتخواب کنید وگرنه تو این راه سرگردون میشید.
به نظرمن شما که دنبال پولش نیستین پس هدف نهاییت رو این انتخواب کن که بعد اونهمه درس خوندن بتونی وارد دنیای
اختراعات بشی و بتونی چیزی اختراع کنی، اما از اونجا که این حرفه پشتیبان مالی میخواد پس از الان سعی کن
تا میتونی(در حد توان) سرمایه برای این کار پس انداز کنید که در آینده خودت پشتیبان مالیت باشی و با این سرمایه بتونی
اختراعاتی انجام بدی.

بعد کنکور اولی که میدی اگه فکر میکنی دوباره کنکور بدی بهتره و رتبه بالاتری میگیری پس همین کار رو بکن.
همونطوری که دوستمون "پوینده"هم اشاره داشتن در گام اول مهمتر ازهمه اینه که کنکور رو اونقدر خوب بدی تا ادامه تحصیلت رو
بتونی تو دانشگاه _خیلی خوبی_ادامه بدی. smile072

hasan1359

پست توسط hasan1359 »

Poyande نوشته شده:سلام
ببخشید که توی تاپیکتون این سوال رو میکنم. چطور میشه یه تاپیک درست کنم واسه خودم تا شما اعضای انجمن سوالم رو پاسخ بدید. جایی نیست که بتونم موصوع جدید ارسال کنم.

دوست من توی صفحه اصلی هر کدوم از تالارها، روی گزینه "پست جدید" که در زیر عنوان تالار تعبیه شده کلیک کنید تا بتونید تاپیک جدید درست کنید.

hasan1359

پست توسط hasan1359 »

Prowler نوشته شده:با سلام

شما میتونی یه هدف نهایی واسه خودتون انتخواب کنید وگرنه تو این راه سرگردون میشید.
به نظرمن شما که دنبال پولش نیستین پس هدف نهاییت رو این انتخواب کن که بعد اونهمه درس خوندن بتونی وارد دنیای
اختراعات بشی و بتونی چیزی اختراع کنی، اما از اونجا که این حرفه پشتیبان مالی میخواد پس از الان سعی کن
تا میتونی(در حد توان) سرمایه برای این کار پس انداز کنید که در آینده خودت پشتیبان مالیت باشی و با این سرمایه بتونی
اختراعاتی انجام بدی.

بعد کنکور اولی که میدی اگه فکر میکنی دوباره کنکور بدی بهتره و رتبه بالاتری میگیری پس همین کار رو بکن.
همونطوری که دوستمون "پوینده"هم اشاره داشتن در گام اول مهمتر ازهمه اینه که کنکور رو اونقدر خوب بدی تا ادامه تحصیلت رو
بتونی تو دانشگاه _خیلی خوبی_ادامه بدی. smile072

ممنون از راهنماییتون. در مورد کنکور دادن به علت اینکه وقت و حوصله ای برای خوندن دروس عمومی مثل ادبیات و عربی ندارم، بعیده رتبه خوبی بیارم، ضمن اینکه چون کرج میشینم از نظر رفت و آمد راحتترم که دانشگاه آزاد بخونم.

یه سوال دیگه هم داشتم. با فرض داشتن سرمایه کافی، چه مراکز یا موسسات خصوصی با داشتن مدرک این رشته میشه راه اندازی کرد؟

ارسال پست