حرکت جسم معلق در هوا

مدیران انجمن: parse, javad123javad

sms5071267

نام: mohammad

سپاس: 17

Re: حرکت جسم معلق در هوا

پست توسط sms5071267 »

مش صادق بگو جوابی که در مبحث فیزیک سیستمهادادمو تایید میکنی یا نه.ممنون

sms5071267

پست توسط sms5071267 »

سلام بر دوستان فیزیک مند. آیا کسی نظرمو تایید میکنه .لطفا علمی نظر بدید.

johnconner

سپاس: 24

پست توسط johnconner »

حالا سوال فوری چرا تکون نمیخوره؟ چرا ثابت میمونه در حالیه وصل نیست.البته مثال پشه بهتره چون باهاش کار دارم. دوستان هر کی فیلم اونجرز رو دیده بگه سوالم از اونجا شروع شد.
مرا همان جوانی که مانده بی‌جوانی / رها بکرد و گفتم در آخرالزمانی

نمایه کاربر
ehsan.m1354

سپاس: 26

پست توسط ehsan.m1354 »

mmeftahpour نوشته شده:باسلام
مثالی که این دوستان گفتن مربوط به دستگاه لخت است. اگر قطار شتابدار بود باز هم این موضوع صادق بود؟ آیا وقتی خودرو ترمز شدید میکنه راننده نسبت به اون ثابت میمونه.
ما به عنوان دستگاه روی زمین چرخان دستگاه لخت نیستیم و با شتاب حرکت می کنیم. شتاب بصورت تغییرات بردار سرعت است. این می تونه ناشی از اندازه سرعت باشه مثل خودرو در حال ترمز یا ناشی از تغییرات جهت سرعت ؛ مثل دستگاه سانتریفوژ یا حرکت دایره ایی
حتی مبدا دوم میتونه نسبت به مبدا اول ثابت باشه و صرفا جهت محورهاش تغییر کنه.
مبدا دستگاه ما هم روی سطح زمین درست اندازه سرعتش ثابته ولی جهت سرعت و جهت بردارهاش تغییر میکنه.

=====================================================
سلام
دوست عزیز سطح اطلاعات شما با اکثر دوستانی که اینجا پاسخ دادند بسیار متفاوت است و این مشکل ایجاد می کند و باعث می شه که مطالب شما را بدرستی ادراک نکنند مثلا همین سئوال این دوستمان که اگر جسمی به هوا پرتاب بشه و با وجود چرخش زمین باید در جایی دیگری فرود بیاد برای چندصدسال پیش است و گالیله و نیوتن به این سئوالات پاسخ دادند. ولی خوبیش اینکه بنده از مطالب شما استفاده بسیار بردم . ولی مسائل بسیاری در خصوص چرخش زمین وجود داره مثلا هوایی که روی قطب وجود دارد سرعت چرخشی حرکت وضعی زمین رو ندارد در تبادل هوای قطبین و هوای روی خط استوا که دارای سرعت ( اگر اشتباه نکنم حدود 1600 کیلومتر در ساعت ) چه اتفاقی رخ می دهد. و یا اینکه اگر هواپیمایی با سرعت بالا بخواهد مثلا یک ساعته از خط استوا به قطب حرکت کند بخاطر سرعت اولیه موجود در استوا باید یک مسیر سهمی را به سمت قطب طی کند نه مسیر مستقیم.
دوستان بهتره بدونند بصرفه ترین راه ارسال موشک به فضا ارسال موشک از خط استوا می باشد به این دلیل که موشک در همان ابتدای کار و بدون صرف سوخت دارای سرعت اولیه حدود 1600 کیلومتر در ساعت می باشد.
ویا اینکه اگر شما با سرعت حرکت وضعی زمین یعنی همین حدود 1600 کیلومتر به طرف خورشید در حال غروب حرکت کنید هیچ گاه غروب افتاب ( یا شب) رو درک نخواهید کرد......

sms5071267

پست توسط sms5071267 »

johnconner نوشته شده:حالا سوال فوری چرا تکون نمیخوره؟ چرا ثابت میمونه در حالیه وصل نیست.البته مثال پشه بهتره چون باهاش کار دارم. دوستان هر کی فیلم اونجرز رو دیده بگه سوالم از اونجا شروع شد.

تمام موجودات روی زمین دارای سرعت اولیه دورانی تقریبا1800kmدرساعت هستند.واگر شخصی باسرعت10کیلومتردرساعت ودرجهت حرکت زمین بدودسرعت نهایی او1810 میشود.حالاگر دوران زمین یکمرتبه متوقف شودهمین شخص باسرعت 1810 ازروی زمین ومماس باحرکت دورانی به جلو پرت میشود.

نمایه کاربر
sunrise

سپاس: 115

پست توسط sunrise »

سلام؛

مطلبی جالب از http://elc89.blogfa.com/post-142.aspx که بی ارتباط با بحث نیست راجع به نیروی کوریولیس:

"چنین نیرویی به عنوان مثال باعث می شود که اگر از بالای برج میلاد توپی را رها کنیم (بدون در نظر گرفتن وزش باد و

مقاومت هوا) به جای آن که دقیقا در پایین همان نقطه ی رها شدگی به زمین بخورد,اندکی(به اندازه 15 سانتی متر) در جهت

شرق به زمین بخورد.

در نیمکره ی جنوبی از ضرب سرعت در سرعت زاویه ای در می یابیم که نیروی کوریولیس به سمت چپ وارد می شود.

یکی از اثار جالب نیروی کوریولیس که می توان آن را مشاهده کرد ,اینست که در نیمکره شمالی میبینیم که کناره ی سمت

راست بستر رودخانه ها وجوی ها بیشتر از سمت چپ ساییدگی پیدا کرده اند."
.
.
نیروی کوریولیس چیست: http://ff1355.blogfa.com/post/74

نمایه کاربر
steve jobs

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 100

پست توسط steve jobs »

من وقت نداشتم قبلی ها را بخوانم، فقط خواستم نظر خود را بگویم:
قبل از اینکه جسمی را از روی سطح زمین بلند کنید، به همان سرعتی که زمین می چرخد، جسم نیز همراه با آن می چرخد و هنگامی که جسم را بلند می کنید باز هم این چرخش وجود دارد. اما به دلیل اینکه در این حالت که جسم را بلند کرده اید ، مدار آن محیط بیشتری نسبت به محیط زمین دارد، اگر بخواهد بر فراز همان نقطه ای که از آن بلند شده است بماند، باید با سرعتی بیشتر بچرخد و چون این سرعت اضافی را ندارد، برفراز نقطه ای که از آن بلند شده است، به خلاف جهت چرخش زمین حرکت می کند، این میزان حرکت برای ارتفاعات کم، کم است!
Some people dream of success while others wake up and work hard at it
Winston Churchill

mohammad javad 7

نام: mohammad javad golipour

سپاس: 3

پست توسط mohammad javad 7 »

بیاید یجور دیگه به ماجرا نگاه کنیم.
فکر کنید زمین یدون ماشین هست که داره با سرعت ثابت دور یدون میدون با شعاع زیاد میگرده.چون شعاع خیلی زیاده نیروی گریز از مرکز رو در نظر نمیگیرشم.
حالا اگه من روی ماشین بایستم و تمام اجسام دور ماشین مثل هوا(جو) باسرعت ماشین حرکت کنن . یعنی به من هیچ اصطحکاکی وارد نشه((ماشین نیز به من اصطحکاک وارد نمیکند چون سرعت هر دوی ما برابر است)) من اگه بپرم کجا فرود میام؟
دوباره روی ماشین چون من دارای یک سرعت ثابت بوده و برای این که از مسیر خارج شوم به یک نیروی دیگر نیاز دارم.((قانون اول نیوتون))
حالا زمین هم اینجوری.

ولی اگه زمان طولانی بشه
اینکه اگه 1 سال طول بکشه من که از زمین فاصله دارم باید بجای این که دور خورشید بچرخم در یک مسیر راست حرکت کنم ((قانون اول))و چون زمین جازبه داره من رو به سمت خودش میکشونه ومن توی یک شعاع مشخص دور زمین میچرخم مثل ماهواره وبسته به فاصله ی من از زمین با سرعت ثابت دور او میچرخم. واگه فاصلرو درست انتخاب کنم با زمین حرکت میکنم و اگه فرود بیام همونجای اولیم.ولی این کار به اندازه گیری شعاع نیاز داره. smile019

حالا اگه سرعت من ((فرض محال)) صفر مطلق در فضا باشه چون تمام دنیا با سرعت زیاد در حال انبساطه . چهان با سرعت انبساطش از کنار من عبور میکنه و من بخاطر این که دوست عزیزمون گفته از عوامل طبیعی صرفه نظر کنیم ((اولین سوال)) فقط گرانش فضا که بخاطر جرمش بینهایته ، من رو با شتاب گرانشش به حرکت در میاره که احتمالا بمیرم . smile054 smile054 smile054

درباره ی جسمی هم که از فضا وارد زمین میشه سقوط یک جسم متحرک روی جسم متحرک دیگه به حساب میاد که مثل محاسبه ی سقوط یدونه سفینه ای که از ایستگاه فزایی به سمت زمین میاده که واسه ی خودش محاسبات پیچیده داره . smile033 smile033
ولی امکان این که بخاطر اصطحکاکش با جو به سرعت زمین برسه یکم دور از ذهنه . smile024 smile024

حالا کی میخواد سرعت صفر مطلق رو تجربه کنه؟؟؟؟؟؟ smile039 smile039 smile039

نمایه کاربر
sunrise

پست توسط sunrise »

steve jobs نوشته شده:من وقت نداشتم قبلی ها را بخوانم، فقط خواستم نظر خود را بگویم:
قبل از اینکه جسمی را از روی سطح زمین بلند کنید، به همان سرعتی که زمین می چرخد، جسم نیز همراه با آن می چرخد و هنگامی که جسم را بلند می کنید باز هم این چرخش وجود دارد. اما به دلیل اینکه در این حالت که جسم را بلند کرده اید ، مدار آن محیط بیشتری نسبت به محیط زمین دارد، اگر بخواهد بر فراز همان نقطه ای که از آن بلند شده است بماند، باید با سرعتی بیشتر بچرخد و چون این سرعت اضافی را ندارد، برفراز نقطه ای که از آن بلند شده است، به خلاف جهت چرخش زمین حرکت می کند، این میزان حرکت برای ارتفاعات کم، کم است!

سلام؛
تا انتهای خط چهارمت به نظرم کاملا درست گفتی ولی در ادامه فک کنم اشکالی هست . . . !
.
.
ما وقتی شیئی از زمین ور میداریم خب بهش سرعتی رو که تو ارتفاع برای ثابت موندن نسبت به زمین نیاز داره
بهش میدیم؛ یا اگه ببریمش بالای برج میلاد، شیئ نسبت به زمین ساکن به نظر میرسه،چون سرعتی که
باید بیافزاید رو از بالای برج میگیره، و سرعتش در چرخش دور زمین بخاطر محیط دایره بزرگتری که باید بپیماید
بیشتر از سطح زمینه؛ پس اگه از اون بالا بندازیمش، در جهت چرخش زمین(رو به شرق)، در شرق نقطه ی
رها شدگی رو زمین، به زمین میخوره . .!

(طبق تعریف در نیکره شمالی بردار نیروی کوریولیس به سمت چب اجسام متحرکه و در جنوبی جهتش به راسته یعنی در شمالی
به سمت راست اجسام اعمال میشه و در جنوبی به چب.)
اما چرا این اجسام که سقوط میکنن فرقی نمیکنه از نیمکره شمالی یا جنوبی زمین بیفتند؟؟؟؟ (چون سرعتشون بیشتر از سطحه،
درهر صورت به سمت شرق(جهت چرخش زمین) متمایل میشند.)

نمایه کاربر
steve jobs

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 100

پست توسط steve jobs »

sunrise نوشته شده:
steve jobs نوشته شده:من وقت نداشتم قبلی ها را بخوانم، فقط خواستم نظر خود را بگویم:

سلام؛
تا انتهای خط چهارمت به نظرم کاملا درست گفتی ولی در ادامه فک کنم اشکالی هست . . . !
.
.
ما وقتی شیئی از زمین ور میداریم خب بهش سرعتی رو که تو ارتفاع برای ثابت موندن نسبت به زمین نیاز داره
بهش میدیم؛ یا اگه ببریمش بالای برج میلاد، شیئ نسبت به زمین ساکن به نظر میرسه،چون سرعتی که
باید بیافزاید رو از بالای برج میگیره، و سرعتش در چرخش دور زمین بخاطر محیط دایره بزرگتری که باید بپیماید
بیشتر از سطح زمینه؛ پس اگه از اون بالا بندازیمش، در جهت چرخش زمین(رو به شرق)، در شرق نقطه ی
رها شدگی رو زمین، به زمین میخوره . .!

(طبق تعریف در نیکره شمالی بردار نیروی کوریولیس به سمت چب اجسام متحرکه و در جنوبی جهتش به راسته یعنی در شمالی
به سمت راست اجسام اعمال میشه و در جنوبی به چب.)
اما چرا این اجسام که سقوط میکنن فرقی نمیکنه از نیمکره شمالی یا جنوبی زمین بیفتند؟؟؟؟ (چون سرعتشون بیشتر از سطحه،
درهر صورت به سمت شرق(جهت چرخش زمین) متمایل میشند.)

نکته جالبی بود، این حالت رو در نظر نگرفته بودم
اما اگر خود جسم به بالا برود(بدون داشتن تکیه گاهی از زمین، مثل یک هلیکوپتر یا یک گلوله) اتفاق که من گفتم می افتد! smile038
Some people dream of success while others wake up and work hard at it
Winston Churchill

نمایه کاربر
sunrise

پست توسط sunrise »

در اصل وقتی یه موشک به فضا میره دقیقاً همین چیزیکه گفتی اتفاق میفته و ما تو تلویزیون میبینیم که انگار موشک

دماغه اش رو به یه سمتی چرخونده و داره کجکی صعود میکنه؛ در حالیکه چون سرعتش تو ارتفاع باید بیشتر باشه

که نیست،این اتفاق میفته..!!!

ارسال پست