تفاوت فیزیک تهران و شریف؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

Re: تفاوت فیزیک تهران و شریف؟

پست توسط آرژنا »

Behrus58 نوشته شده:دوستان کلا یه نظری بدین.اگه بین مکانیکه صنعتی اصفهان و فیزیکه شریف مونده باشید چیکار میکنید ؟ علاقه یا شغل ؟

اگه دختر هستید پیشنهاد میکنم برید دنبال علاقه.

شغل توی ایران تقریبا فقط تابع آشنا و پارتی میباشد.

در ضمن یه اتفاق رایج:
در محل کار مردا چون دوست ندارند خانوما جایگاه اونا رو بگیرند(در رشته هایی مثل مکانیک و برق) رقابت نابرابری بین آقایون و خانوما پیش میاد. میگم نابرابر چون جمعیت آقایون در محل کار خیلی بیشتره و نهایتا این خانوما اند که کله پا میشن و مجبور میشن برن غیر مرتبط کار کنند.اگر هم قراره غیر مرتبط با رشته کار کنید پس فرقی نداره برید چه رشته ای.

البته چیز هایی که گفتم احتمال وقوعش صد در صد نیست اما احتمالش بالاست.
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
Behrus58

سپاس: 2

پست توسط Behrus58 »

خب من پسرم. با این حساب شغل اولویت داره نه ؟

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

Behrus58 نوشته شده:خب من پسرم. با این حساب شغل اولویت داره نه ؟
باز هم خودتون شرایط خودتون رو باید بسنجید. وضع مالی خانواده چطوری است؟ آیا آدم گردن کلفت و پارتی خوب در آشنایان دارید؟

به نظر من اگر تنها شانس شما برای پیدا کردن شغل ارائه ی مدرکتان و شرکت در مصاحبه و منتظر بودن برای نتیجه است، بهتر است مکانیک بخوانید. بعد اگر دغدغه ی مالی نداشتید میتوانید در فیزیک ادامه تحصیل دهید.که هم مدرک مهندسی داشته باشید هم به علاقه تان رسیده باشید.

البته من در زمینه ی تغیر رشته از مکانیک به فیزیک در ارشد اطلاعاتی ندارم.
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
Behrus58

پست توسط Behrus58 »

خیلی ممنون از پاسختون

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

Behrus58 نوشته شده:دوستان کلا یه نظری بدین.اگه بین مکانیکه صنعتی اصفهان و فیزیکه شریف مونده باشید چیکار میکنید ؟ علاقه یا شغل ؟
چه جالب!
من موقع انتخاب رشته دقیقا بین همین دوتا گیر کرده بودم...اما اولی رو انتخاب کردم!
میدونید چیه؟ به عنوان یه دانشجوی مکانیک میگم، من همیشه حسرت دانشجوی فیزیک بودن رو میخورم اما از جایی که هستم ناراضی نیستم!
مکانیک خیلی جذابه اما برای من یه مهندسی خسته کنندس، این نظر منه چون عاشق چالش هایی ام که فیزیک برای ادم درست میکنه، عاشق فکر کردن و تحلیل کردن و ساعتها با یه مساله دست و پنجه نرم کردن...
یه روز دانشکده فیزیک بودم داشتم دنبال استاد میدوییدم و التماس میکردم اجازه بده امتحان میانترم ریاضی فیزیک رو امتحانی با بچه های فیزیک بدم چون سر کلاسهاش رفته بودم، اصلا حواسم به دور و بر نبود که ایشون خیلی اروم برگشتن و با لحن ساده ای گفتن:
اینجا دانشکده مکانیک نیست! برای اینکه اجازه بدم سر امتحان بشینی باید یاد بگیری شبیه دانشجو های فیزیک باشی!البته منظورم دانشجوهای اینجا نیست...! منظورم یه دانشجوی استاندارد فیزیک در دنیاست...
من اولش نفهمیدم شبیه دانشجوهای فیزیک یعنی چی اما وقتی فکر کردم دیدم راست میگه، و اونجا بود که فهمیدم نه تنها دانشجوهای مهندسی با علوم پایه فرق دارن بلکه مهندسی مکانیک هرگز شبیه فیزیک نیست بلکه مهندس ها فقط فکر میکنند فیزیک بلدند!
اگه میتونید دانشجوی استاندارد فیزیک بودن رو بپذیرید، در انتخابتون شک نکنید!
پیروز باشید
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
Behrus58

پست توسط Behrus58 »

خیلی جوابه خوبی بود.ممنون.
حالا دانشجوی استاندارد فیزیک یعنی چی ؟؟؟

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

Behrus58 نوشته شده:خیلی جوابه خوبی بود.ممنون.
حالا دانشجوی استاندارد فیزیک یعنی چی ؟؟؟
smile072 smile072
راستش اینی که الان میگم فقط درد دلی بیش نیست ببخشید طولانیه! smile021
قبلا اینجا زیاد گفتم که دانشکده فیزیک با فنی فرق داره، دانشکده های مهندسی پره از جشنواره ها، مسابقه ها و هیجان ها و اعتماد به نفس خوبی برای ادم میاره چون مطمئنی حتی اگه بهترین دانشجوی مکانیک برق عمران یا... نباشی حداقل میتونی یجایی یجوری با پارتی یا با لیاقت فرقی نداره، میتونی سرکار بری. اگه هم پول داشته باشی میتونی شرکت بزنی...راستش در بدترین حالت نهایتا که ی آقای مهندس بهت میگن؟! همینش به آدم روحیه میده.
وقتی دانشجوی فنی باشی حتی اگه بری دانشگاه غیر انتفاعی ام درس بخونی جراتشو داری بگی بخاطر علاقم رفتم، برا آیندم رفتم...هیچکسی ام بهت نمیگه اشتباه کردی چون همه مطمئنن آخرش یه کاره ای میشی!
اما...
اگه حتی بری شریف فیزیک بخونی مردم عادی اطرافت هیچوقت نمیگن آفرین، انتخابت درست بوده! یا میگن خیلی دیوانه بودی با رتبه به اون خوبی رفتی فیزیک smile037 یا میگن طرف خودش میدونست تو رشته های بالا هیچی نمیشه رفت فیزیک smile052 ویا میگن اشتباهی تو انتخاب رشتش شده مجبوره بگه از رو علاقه رفتم فیزیک smile054
من قبل از انتخاب رشته اصلا قرار نبود مهندسی ها رو بزنم
وقتی برای انتخاب رشته پیش مشاور دبیرستانم رفتم گفت: میخوای فیزیک بخونی که چی بشی؟
گفتم: من برا دلم فیزیک میخونم
گفت: برات مهم نیس پول در بیاری؟
گفتم: نه!
گفت: چرا برای ارشد نمیری فیزیک؟ اینطوری هم آیندت تامین میشه هم به دلخواهت میرسی هم مهندس میشی
هیچی نگفتم!...
همه گفتن آفرین سر عقل اومدی! مکانیک عین فیزیکه مطمئن باش! ارشد و دکتری رو برو فیزیک بخون نگران نباش!
بعد ها فهمیدم اگه من مهندس نمیشدم و از دور فیزیک رو نمیدیدم این همه بهش علاقه پیدا نمیکردم!
میخوام بگم دانشجوی استاندارد نه فقط تو فیزیک، همه رشته ها، اونه که بدونه چی میخواد و بدونه جاش کجاست، حتی اگه مثل من جای اشتباهی باشه برای رسیدن به خواستش بجنگه
فیزیک سخته و جو ناراحت کننده ای داره که ابدا در شان استادها و دانشجوهای اون نیست اما اگه دوستش داری باید از همون لیسانس باهاش کنار بیای و اگه اراده ی قوی داری برای تحصیلات تکمیلی بهش فکرکن.
استادم میگفت:
دانشجوی واقعی فیزیک مساله رو حل نمیکنه، باش زندگی میکنه!
فرمول حفظ نمیکنه، به همه ی ریاضیات احساس داره و از یه ریاضی دان بیشتر به ریاضیات مسلط میشه!
و درس های ترم های قبلش رو فراموش نمیکنه
همیشه هم بمن میگفت: مثل تو بالا پایین نمیپره! آروم و ساکت یجا مشغول فکر کردنه! smile034
پیروز باشید
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
Behrus58

پست توسط Behrus58 »

هرچی میگذره واقعا میبینم انتخابه خیلی سختیه.
چون میدونم که اگه مهندسی برم به علاقم پشت کردم.خب راستش به رتبم هم بستگی داره.خیلی ها که سواله منو میشنون میگن باید علاقتو دنبال کنی.خیلی های دیگه میگن ما کلی آدم با مدرکه فیزیک میشناسیم که بیکارن.هر دو راس میگن.
مکانیک هم دقیقا برعکس.من راستش توی فیزیک بخشی که کمتر از همه بهش علاقه دارم سیالاته.که مکانیک پر از سیالاته !
حرفاتون کاملا درسته.متاسفانه حرفه بقیه خیلی تاثیر میذاره.مخصوصا رو من.تا یه ماه قبل که تو جو انتخاب رشته نبودیم مصمم بودم که به امید خدا فیزیک برم.اما بعد که به هرکی میگفتم یه چیزی میگفت.
اما فکر کنم پیشنهادی که دادی منطقی ترین باشه.لیسانس مهندسی و ایشالله ادامه علوم پایه.
خیلی ممنون از راهنماییتون به احتمال زیاد مفید ترین راهنمایی ای بود که برا انتخاب رشته شنیدم !

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

اگه تو حساب بانکیت به اندازه کافی پول باشه انتخاب خیلی آسون میشه!
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

ف ی ز ی ک

سپاس: 115

پست توسط ف ی ز ی ک »

سلام به Behrush58 و همه. قبل از اینکه چیزی بگم میخوام بگم که من تازه پیش دانشگاهی ام و یه سال دیگه باید با مشکل الآن تو دست وپنجه نرم کنم.
منم مثل تو و شاید خیلیا عاشق فیزیکم و از راهنمایی میگفتم میخوام فیزیک بخونم! اما الآن که اومدم پیش دانشگاهی میبینم که تو ایران فقط دو قشر میتونن با علاقه و خیال راحت برن فیزیک بخونن:یکی دخترا و اون یکی پول دارا! درسته که برا من از انتخاب رشته حرف زدن زوده..... ولی زود نیست. این حرف یه مشاور تحصیلیه. اما مشاور زندگی بهت میگه از همون راهنماییت باید بدونی چی میخوای. یه آدم موفق کسیه که همیشه بدونه چی میخواد و چجوری میتونه بهش برسه. من فکر میکنم من و تو هر دومون یه چیز میخوایم. و من هم از همین الآن تصمیم دارم که دوره ی کارشناسی رو مهندسی برق بخونم وبعد برای ارشد کنکور حالت جامد بدم. و میخواستم بگم که به نظرم این که از ارشد بری فیزیک بهترین تصمیمه. و اما یک پیشنهاد:
دانشگاه شریف یک همایش برای معرفی رشته هاش داره که هر رشته رو یکی از اساتید خودش میاد معرفی میکنه. زمان دقیق این همایش بعد از اعلام نتایج کنکور اعلام میشه. و بهت پیشنهاد میکنم بلا فاصله بعد از اعلام نتایج تو بخش ارتباط با دانش آموزان سایت دانشگاه شریف به نشانی http://www.student.sharif.ir تو این همایش ثبت نام کن. چون اگه دیر بجنبی ممکن ظرفیتش پر بشه. و اما دوستانه بهت بگم که تو همایش موقع معرفی رشته ی فیزیک بلند شو و از سالن برو بیرون! چون ممکنه هوایی بشی و از سر احساس تصمیم بگیری!
در پایان میگم ببخشید که به جای "شما" از "تو" استفاده کردم تو صحبتام. فقط میخواستم که دوستانه باشه. همایش شریف هم یادت نره.
پیروز و موفق باشی smile072 smile072

نمایه کاربر
Behrus58

پست توسط Behrus58 »

خیلی ممنون از راهنماییت.این خیلی خوبه که از الآن تصمیمتو گرفتی حداقل موقع انتخاب رشته آرامش داری.بازم ممنون از کمکت.
موفق باشی

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

Behrus58 نوشته شده:هرچی میگذره واقعا میبینم انتخابه خیلی سختیه.
چون میدونم که اگه مهندسی برم به علاقم پشت کردم.خب راستش به رتبم هم بستگی داره.خیلی ها که سواله منو میشنون میگن باید علاقتو دنبال کنی.خیلی های دیگه میگن ما کلی آدم با مدرکه فیزیک میشناسیم که بیکارن.هر دو راس میگن.
مکانیک هم دقیقا برعکس.من راستش توی فیزیک بخشی که کمتر از همه بهش علاقه دارم سیالاته.که مکانیک پر از سیالاته !
حرفاتون کاملا درسته.متاسفانه حرفه بقیه خیلی تاثیر میذاره.مخصوصا رو من.تا یه ماه قبل که تو جو انتخاب رشته نبودیم مصمم بودم که به امید خدا فیزیک برم.اما بعد که به هرکی میگفتم یه چیزی میگفت.
اما فکر کنم پیشنهادی که دادی منطقی ترین باشه.لیسانس مهندسی و ایشالله ادامه علوم پایه.
خیلی ممنون از راهنماییتون به احتمال زیاد مفید ترین راهنمایی ای بود که برا انتخاب رشته شنیدم !
خواهش میکنم
یه چیز دیگه ام لازم شد بگم بهتون
مکانیک پر از سیالات نیست!
دو تا ترمودینامیک و سیالات و انتقال حرارت...در کل شاید 14 15 واحد سیالاته
عموما مکانیک تو لیسانس بیشتر جامداته
استاتیک و دینامیک، ارتعاشات و طراحی اجزا و جذاب تر از همه کنترل! اینا خیلی وسیع تر هستند

دوستان عزیزم Behrus58 و ف ی ز ی ک
رفتن از لیسانس مهندسی به فوق فیزیک سخت ترین کاریه که یه نفر میتونه تو زندگی تحصیلیش انتخاب کنه!
دیدگاه مهندس ها با فیزیکدانها به کل فرق داره
من اینجا زیاد توضیح نمیدم تا اینجا هم موضوع جستار منحرف شده
من دقیقا این مسیر رو یه بار رفتم و پیشنهاد میکنم حتما با کسی مثل من مشورت کنید
راستش از بیرون این کار خیلی قشنگ و جذابه اما حقیقت چیز دیگه ایه
اگه کمکی خواستید من در خدمتم
پیروز باشید
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

ف ی ز ی ک نوشته شده: فقط دو قشر میتونن با علاقه و خیال راحت برن فیزیک بخونن:یکی دخترا و اون یکی پول دارا!
حرفت رو کامل رد نمیکنم اما یکمی بی انصافیه!
من یه استاد خیلی خوب میشناسم که آقا هم هستند، ایشون وقتی دانشجوی رشته پزشکی بودن انصراف میدن میان فیزیک! الان یکی از بهترین استادهایی ان که من ازشون راهنمایی گرفتم
همیشه خدا توی ذوق من زده ها! همیشه هم بخاطر اینکه مهندسم زیاد حسابم نمیکنه...!! اما من افتخار میکنم آدمی با همچین اراده ای اجازه میده سر کلاسش برم و راهنماییم میکنه!
پیروز باشی دوست من
راستی از این انتخابت هم خوشم اومد خیلی مرتبط و جالب بود واسه آیندت
فقط یه نصیحت
نذار کسی بدونه میخوای چیکار کنی، چون مثل من پشیمونت میکنن و حالا حتی نمیتونی برای ارشد هم فیزیک بخونی.
من بخاطر یه ثبت اختراع مجبورم...فقط مجبورم ارشد مکانیک بخونم
امیدوارم این اتفاق که تلخ ترین اتفاق زندگی منه و الانم که دارم مینویسم گریم گرفته واست اتفاق نیفته
پیروز باشی
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
Behrus58

پست توسط Behrus58 »

شما از انتخابت راضی ای ؟ یعنی اگر برگردید موقع انتخاب رشته بازهم مهندسی رو به فیزیک ترجیح میدید ؟

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

از انتخابم راضی ام
اما اگه برگردم حتما میرم شریف
اینکه از انتخابم راضیم معنیش اینه که خودمو راضی نگه میدارم تا به هدفم برسم
بعضی جوونا یادشون میره درست همون موقعی که دارن واسه نرسیدن به هدفشون به عالم و آدم گلایه میکنند فرصت های خوب یکی بعد از دیگری به سرعت از کنارشون میگذره
پیروز باشید
من نواده ی کوروش کبیرم

ارسال پست