تغییر رشته به فیزیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
احسان70

نام: رضا احمدی

سپاس: 1

تغییر رشته به فیزیک

پست توسط احسان70 »

با سلام
من دانشجوی کارشناسی کامپیوتر هستم و با توجه به اینکه به تئوریات علاقه دارم و قصد داشتم وقتم را روی یکی از گرایشهای علوم کامپیوتر بذارم، خواستم که در فیزیک ادامه تحصل بدم. (تسلط هم بر کتب لاتین دارم)
لطفا من را راهنمایی کنید.

گرافن

نام: مهرداد

سپاس: 16

Re: تغییر رشته به فیزیک

پست توسط گرافن »

دوست عزیز. من دو رشته ای هستم. فیزیک و مخابرات (لیسانس فیزیک و ارشد فیزیک و مخابرات شریف). توصیه ام به شما اینه که فیزیک رو به عنوان یک تفریح لذت بخش اما جدی بهش نگاه کنید و با خودتون داشته باشید. میتونید شخصا مطالعه کنید و به ریاضیاتش برسید و خوب درکش کنید . اما هرگز به عنوان یک شغل و اون هم به هدف تغییر رشته مرتکب این اشتباه نشید. البته این نظر شخصی من هست و نظر دوستان دیگه هم محترمه

البته در رشته ی فیزیک گرایشی به نام کوانتوم اینفورمیشن وجود داره که اشخاص برجسته ای مثل دکتر وحید کریمیپور هم توش فعالیت میکنن اما به جهت کمبود امکانات سخت افزاری فقط انجام کارهای تئوری ممکنه. اما برای ادامه تحصیل در کل اروپا و امریکا بورسهای خوبی تعلق میگیره به این گرایش. به ویژه در سوییس و امریکا

erfan.s

نام: عرفان سلیم زاده

سپاس: 65

تماس:

پست توسط erfan.s »

فیزیک رشته خوبیه اما یه مقاله برات میزارم از خاطرات ریچارد فاینمن هستش بخون بعد تصمیم بگیر.
بلاخره میخوای تو ایران فیزیک بخونی موفق باشی.

مقاله
آخرین ویرایش توسط DARKENERGY چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۲۵ - ۰۱:۰۲, ویرایش شده کلا 1 بار
همیشه آرزوم این بوده که یک محقق بشم... دانشمند شدن چیزی رو حل نمیکنه!
کار اصلی رو برای حل مشکلات محققان انجام میدن.

گرافن

پست توسط گرافن »

مرسی من که با این مقاله کیف کردم. امیدوارم دوست عزیزمون احسان 07 هم مطلب مورد نظر رو گرفته باشن

mahdi :D

سپاس: 120

پست توسط mahdi :D »

عرفان جان تشکر بابت لینک... خیلی خوب بود.
توی ایران هم رگه هایی از سیستم آموزشی برزیل دیده میشه اما نه به اون شدت... واقعا الان اوضاع آموزش بهتر شده، ولی هنوز خیلی جای کار داره

برای رشته فیزیک یک توصیه به دوستان همیشه داشتم؛ اگر واقعا به فیزیک علاقه دارید (بهتره بگیم عاشق فیزیک هستید) به این رشته بیایید. چون من دیدم کسانی که علاقه دارند و فیزیک می خونن چه لذتی می برن و کسانی که بدون علاقه آمده اند چه عذابی می کشند!
اما اگه علاقه باشه و خوب بخونید جای کار هم داره...

احسان70

پست توسط احسان70 »

دوستان عزیز ممنون. سلامت و زنده باشید.
من منظورم از تغییر رشته این بود که بیشتر وقتم رو روی فیزیک بذارم. در حال حاضر هم فارغ تحصیل کارشناسی ام. هدف من هم کار و مشهور شدن و رقابت نیست. خب صد البته که فیزیکدانان هم افراد متواضع هستن.
من 22 سالمه. برام هم خیلی راحت بود که مهارت های کامپیوتر رو یاد بگیرم و ازشون پول دربیارم ولی من تو کتم نمیره دوست ندارم زیاد براشون وقت بذارم. به درک تئوری های فیزیک علاقه دارم. خواستم که با فیزیک هالیدی شروع کنم.

erfan.s

نام: عرفان سلیم زاده

سپاس: 65

تماس:

پست توسط erfan.s »

واسه درکش نیازی به کتاب نیست ببین شما پیش از درک فیزیک باید خودتو درک کنی.
برو جلو آینه و اول یه نگاهی به خودت بنداز ببین عجب معجزه ای هستی بعد یواش یواش مراحل معرفت و عرفان رو پله پله بالا برو.
ببین فیزیک خیلی با ریاضی فرق میکنه که شما به یه معادله ای برسی و بنویسیش و تمومش کنی.
فیزیک اول از همه فلسفه است بعد معرفته و در آخر ریاضیاته.
بهت پیشنهاد میکنم الگویی برای خودت انتخاب کنی که از همه جهت بتونه تورو زیر چتر خودش بگیره تا راه رو اشتباه نری.
من خودم رو بیشتر با دکتر گلشنی منطبق میدونم و ایشون رو همفکر و دین خودم میدونم.
http://maktabkhooneh.org/course?course=sharif-pfqm
موفق و پیروز باشی.
همیشه آرزوم این بوده که یک محقق بشم... دانشمند شدن چیزی رو حل نمیکنه!
کار اصلی رو برای حل مشکلات محققان انجام میدن.

احسان70

پست توسط احسان70 »

erfan.s نوشته شده:واسه درکش نیازی به کتاب نیست ببین شما پیش از درک فیزیک باید خودتو درک کنی.
برو جلو آینه و اول یه نگاهی به خودت بنداز ببین عجب معجزه ای هستی بعد یواش یواش مراحل معرفت و عرفان رو پله پله بالا برو.
ببین فیزیک خیلی با ریاضی فرق میکنه که شما به یه معادله ای برسی و بنویسیش و تمومش کنی.
فیزیک اول از همه فلسفه است بعد معرفته و در آخر ریاضیاته.
بهت پیشنهاد میکنم الگویی برای خودت انتخاب کنی که از همه جهت بتونه تورو زیر چتر خودش بگیره تا راه رو اشتباه نری.
من خودم رو بیشتر با دکتر گلشنی منطبق میدونم و ایشون رو همفکر و دین خودم میدونم.
http://maktabkhooneh.org/course?course=sharif-pfqm
موفق و پیروز باشی.
درود بر شما

نمایه کاربر
Stupendous

سپاس: 113

پست توسط Stupendous »

erfan.s نوشته شده:فیزیک رشته خوبیه اما یه مقاله برات میزارم از خاطرات ریچارد فاینمن هستش بخون بعد تصمیم بگیر.

مقاله
من از وقتی اینو خوندم دارم تلاش می کنم گریه نکنم smile054 . واقعا برای خودم متاسفم. البته من فیزیک رو خیلی دوست دارم و با علاقه وارد این رشته شدم ولی باور کنید از ترم پیش تا حالا احساس می کنم دیگه حالم داره از دانشگاه به هم می خوره. تازه می فهمم اون چند دانشجو برای چی خودکشی کردن. من از اون آدماییم که برای نمره پشیزی ارزش قائل نیستم و وقتی زورم می کنن که درس ترمودینامیک ده نمرش برای حل تمرینه و اگه ننویسی ال میشه و بل میشه، بدتر جریح تر می شم که تمریناشو تحویل ندم و به همین دلیل هم وضع معدل و نمره هام اصلا خوب نیست. یه سری استاد مزخرف هم به پست ورودی های 90 خورده که می خوام با همین دستای خودم خفشون کنم! واقعا تو دوراهی ادامه ی تحصیل و ترک تحصیل گیر کردم. بدبختی اینه که کار دیگه هم بلد نیستم. البته جدیدا دارم برنامه نویسی وب یاد می گیرم یه چیزایی هم از ++c بلدم ولی تا اینا برا من نون و آب بشه کلی مونده. چند روز دیگه هم انتخاب واحده و من نمیدونم اون استاد مزخرف سر مسخره بازی ای که سر جلسه ی امتحان از خودش در آورد به من صفر می ده یا نه تا من بفهمم چه خاکی باید تو سرم بریزم. واقعا دیگه حالم از همه چی به هم می خوره حتی از خودم و خانوادم.

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

erfan.s نوشته شده:فیزیک رشته خوبیه اما یه مقاله برات میزارم از خاطرات ریچارد فاینمن هستش بخون بعد تصمیم بگیر.

مقاله
سلام دوستان
این مقاله رو خوندم و واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم.ما هم در ایران مشکلات زیادی شبیه این داریم.
ممنون به خاطر قرار دادن این مقاله smile072 smile072 smile072
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

احسان70

پست توسط احسان70 »

گرافن نوشته شده:دوست عزیز. من دو رشته ای هستم. فیزیک و مخابرات (لیسانس فیزیک و ارشد فیزیک و مخابرات شریف). توصیه ام به شما اینه که فیزیک رو به عنوان یک تفریح لذت بخش اما جدی بهش نگاه کنید و با خودتون داشته باشید. میتونید شخصا مطالعه کنید و به ریاضیاتش برسید و خوب درکش کنید . اما هرگز به عنوان یک شغل و اون هم به هدف تغییر رشته مرتکب این اشتباه نشید. البته این نظر شخصی من هست و نظر دوستان دیگه هم محترمه

البته در رشته ی فیزیک گرایشی به نام کوانتوم اینفورمیشن وجود داره که اشخاص برجسته ای مثل دکتر وحید کریمیپور هم توش فعالیت میکنن اما به جهت کمبود امکانات سخت افزاری فقط انجام کارهای تئوری ممکنه. اما برای ادامه تحصیل در کل اروپا و امریکا بورسهای خوبی تعلق میگیره به این گرایش. به ویژه در سوییس و امریکا
ببخشید میخواستم بدونم راهنمایی که آقای سیدیان در این صفحه کرده کافیه؟(کوانتم اینفرمیشن)
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=35&t=30580

گرافن

پست توسط گرافن »

نظرات ایشون درست هست منتهی من توی انتخاب مراجع درسی مفاهیم رو به ریاضیات ترجیح میدم. ریاضیات رو به مرور یاد خواهید گرفت اما برای فهمیدن و فیزیکدان شدن و نه فیزیک پیشه بودن باید سعی کنید هر چیزی رو که میخونید اونقدر بفهمید که حتی برای مادر بزرگتون هم بتونید توضیحش بدید. ایران پر از فیزیک پیشه هست ,نه فیزیکدان. کسایی که رو مدل و تئوری دیگران کار ریاضیاتی میکنن و کد مینویسنو مقاله میدن و هورا میشن. این که نمیشه فیزیک؟؟؟!

در مورد منابعی که گفتن من ترجیح میدم الکترودینامیک گریفیث رو ابتدا بخونم و به جای ترمو دینامیک زیمانسکی کتاب آماری رایف رو بخونم اگرچه زیمانسکی عالیه. و به موازت اینها حتما lecture of physics فاینمن رو بخونم چون ایمان دارم درکی بهت میده که هرگز جایی نتونی پیداش کنی. و اونوقت تمام حرفهای دوست عزیزمون آقای سیدیان تایید میشه. البته اندک تفاوت دیدگاهی ما در مراجع بود.

در مورد کوانتوم اینفورمیشن دروس اصلی نطریه میدان کوانتومی هست و درسی به نام پدیده های بحرانی و کوانتوم اینفورمیشن 1 و 2 . به صفحه ی درسی دکتر کریمی پور دانشگاه شریف نگاه کنید :)

http://sharif.edu/~vahid/teachingQC.html
http://sharif.edu/~vahid/teachingQI.html
موفق باشید

mahdi :D

سپاس: 120

پست توسط mahdi :D »

Stupendous نوشته شده:

مقاله
من از وقتی اینو خوندم دارم تلاش می کنم گریه نکنم smile054 .
من هم مثل شما همیشه مشکل نمره رو داشتم (این مشکل خیلی از فیزیک دوستان هست) چون افرادی مثل من ترجیح میدن فیزیک رو بفهمن نه اینکه صرفا حفظش کنن تا نمره بگیرن (اگر نمره می خواستم هم برام کاری نداشت... کاری که یک ترم امتحانش کردم!)
ولی کم کم سیستم آموزش مجبورت می کنه یا ازش خارج بشی یا خودت رو باهاش وفق بدی.
به نظر من افرادی مثل شما نباید ناامید باشن چون راه درست رو انتخاب کردن و مطمئن باشید آخر راه شما روشنه ... هرچند سختی هایی داره چون دارید خلاف جهت آب شنا می کنید. یعنی اگه شما نسبت به بقیه این امتیاز رو داشته باشید که واقعا فیزیک رو می فهمید به جای نمره، در رده های بالاتر تقریبا میشه تضمین کرد که موفقیت شما بیشتره چون اونجا ازتون کار میخوان نه فرمول.
فقط باید سیاست به خرج بدید و با سیستم راه بیایید تا راهتون رو نبنده. یعنی کمی هم برا نمره تلاش کنید تا توی سیستم حفظ بشید.
من آینده افرادی مثل شما رو روشن می بینم... به شرطی که تا آخر سختی های این راه رو تحمل کنید.
من خودم الان سال آخر کارشناسی ام (البته با تاخیر smile001 و خیلی خودم رو بخاطر تاخیر سرزنش نمی کنم) ولی قصد دارم ادامه بدم. هرچند به ارشد امیدوار نیستم ولی امیدوارم توی دکتری قدر فهم فیزیک رو نسبت به حفظش بدونن...

راستی در مورد استاد هم .... من هم داشتم استادی که ازش خوشم نمیومده (و یا حتی اون ازم خوشش نمیامد) ولی این هم از مصادیق راه اومدن با سیستم هست. به هر حال مجبوریم واقعیت ها رو بپذیریم و کمی سیاست به خرج بدیم

با آرزوی بهترین ها

ارسال پست