شغل مرتبط با لیسانس فیزیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

آسی

سپاس: 4

شغل مرتبط با لیسانس فیزیک

پست توسط آسی »

دوستان گرامی سلام
من یک لیسانس فیزیک هستم. سه ماه است که مدرکم را از یکی از دانشگاههای سراسری گرفته ام. به فیزیک علاقه ی وافری دارم . و خیلی علاقمندم که فعالیتی رو در زمینه ی فیزیک شروع کنم که البته درآمد زایی هم مد نظرم هست.اما متاسفانه نمیتوانم شغل مرتبط با رشته ام رو پیدا کنم. و بیشتر مایلم که خودم برای خودم اشتغال زایی کنم. میخواهم بدانم که آیا این اتفاق ممکن است؟یا کسی تا به حال این کار را انجام داده؟لطفا راهنمایی ام کنید! smile072

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

Re: لطفا راهنمایی ام کنید!

پست توسط Ali.T »

شرکت نورآفرین که اعضای اون فارغ التحصیلان فیزیک با گرایش لیزر هستند تو سایتشون بیشتر توضیح داده.

saeedhaddadi

نام: سعید

محل اقامت: تهران

سپاس: 153

تماس:

Re: شغل مرتبط با لیسانس فیزیک

پست توسط saeedhaddadi »

سلام دوست عزیز smile072

اطلاع دارید چندین هزار نفر در ایران لیسانس فیزیک دارند؟؟
رک بگویم؛ متاسفانه در ایران کاری برای لیسانس فیزیک وجود ندارد!
حتی برای ارشد فیزیک هم تقریبا کاری جزء تدریس نیست.
فعلا تا دکتری فیزیک ادامه بدهید بعد دنبال کار باشید. متاسفانه حقیقت این است...

خدا حافظ شما باشد.
آموزش و پرورش ما، استعدادها را میمیراند..

نمایه کاربر
mrfane

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

برای لیسانس فیزیک 2 تا شغل مرتیط با رشته وجود داره:
1- معلمی در مدرسه
2- مسافر کشی. تمام.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

mrfane نوشته شده:برای لیسانس فیزیک 2 تا شغل مرتیط با رشته وجود داره:
1- معلمی در مدرسه
2- مسافر کشی. تمام.
3.پرورش قارچ

saeedhaddadi

تماس:

پست توسط saeedhaddadi »

اشکان فیاض نوشته شده:
edwardfurlong نوشته شده:
mrfane نوشته شده:برای لیسانس فیزیک 2 تا شغل مرتیط با رشته وجود داره:
1- معلمی در مدرسه
2- مسافر کشی. تمام.
3.پرورش قارچ
4.خانه داری
5. ادامه تحصیل

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1323

پست توسط نوآور »

اولا به شما تبریک می گویم که بر خلاف خیلی از دانش آموختگان فعلی، روحیه کسب استقلال شغلی و کارآفرینی دارید. البته در این مسیر، باید چند نکته را مد نظر داشته باشید:

_ باید از نظر کسب دانش، مهارت و فن، چند بعدی باشید و در مورد سایر تخصصها، حتی اموری مثل تجارت مطالعاتی داشته باشید.
_ نیازی اساسی و پاسخ داده نشده از جامعه را تشخیص داده و انتخاب کنید. (توانائی تشخیص و شکار فرصتهای تولیدی یا خدماتی)
_ ببینید برای طراحی ، ساخت و انجام تستهای لازم نمونه اولیه از سیستم انتخابی، به چه تخصصهائی نیاز دارید؟
_ برآورد کنید برای راه اندازی یک خط تولید با تیراژ در حد صرفه، چقدر سرمایه نیاز دارید؟
_ ساز و کار اداری و مجوزات لازم را برای کسب و کار خود فرآهم آورید.
_ روحیه ریسک پذیری را در خود تقویت کنید.
_ کار را شروع کنید!

دوم هم عرض می کنم اگر به شرکتهای دانش بنیان موفق ایران نگاهی بیندازید، در می یابید که اکثر آنان از گردهم آئی و همفکری همزمان چند تخصص مختلف ایجاد شده اند که منجر به تولید یک یا چند محصول جدید و عالی شده اند. مثلا در مورد لیزر، نیاز به همکاری همزمان افراد کارکشته در زمینه های الکترونیک، فیزیک اپتیک، فوتونیک، مدیریت مالی و متخصصین طراحی محصول هست.

سوم هم اینکه، اخیرا برخی شرکتهای مشاوره چند تخصصی برای راه اندازی کسب و کارهای نوظهور و کم رقیب در ایران مشغول فعالیت هستند که به شما در تکمیل ایده های علمی و انجام مطالعات امکان سنجی و بازار یابی کمک می کنند و حتی اینکه بر اساس تخصص و سطح نیازهای شما، تکنولوژی ، فرمولاسیون و روش تولید انبوه یک محصول را آموزش می دهند و حتی با شما، تا تکمیل واحد تولیدی و راه اندازی خط تولید همراهی می کنند. مثلا:

http://www.sepahanelectronic.com/%D8%AE ... %86%DB%8C/
و یا

http://www.farzaninstitute.com/index.ph ... ew&id=1902
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

saeedhaddadi

تماس:

پست توسط saeedhaddadi »

سلام جناب نو آور

با تمام احترامی که برای شما قائل هستم باید بگویم حرف های شما به کار نمی آید. واقعا هم به کار نمی آید!
دوست عزیزمان را هم گمراه نکنید لطفا، خودت هم خوب می دانی مشاوره گرفتن تحت لینک هایی که قرار داده اید فقط هزینه بی جهت است.

همه خوب حرف زدن را می دانند، عمل کردن در رابطه با فیزیک به این آسانی ها هم نیست!
همه دانش آموختگان در مقطع کارشناسی فیزیک می دانند در تمام دانشگاه های دنیا در مقطع لیسانس چیز مهمی تدریس نمی شود که بتوان با آن کاری انجام داد یا به درد شرکت یا موسسه تحقیقاتی خورد. ما باید بیاموزیم که بعد از فرا گرفتن علوم کافی در زمینه فیزیک پا به عرصه کسب و کار بگذاریم.

سعید حدادی

نمایه کاربر
نوآور

پست توسط نوآور »

سلام بر شما؛ ممنونم. بنا به دلایل محکمی، درست خلاف نظر شما را دارم. اگر به گفته های دکتر محمد مهدی نائبی در این زمینه، که در سایت شخصی ایشان موجود است هم گوش کنید، اصل سخن من را در می یابید:
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.ph ... 60#p455860
وقتی کسی در مقطع کارشناسی فیزیک فارغ التحصیل می شود، یعنی رسما و عرفا، در آن رشته «کارشناس» است. یعنی می داند که اگر بخواهد به جز آنچه به صورت تئوری آموخته است، به دنبال مطالب عملی تر فیزیک باشد، کجا باید به دنبال آنها بگردد و چگونه مسائل میدانی فیزیک را حل کند. واقعا یک کارشناس ارشد فیزیک، که چند تا کتاب و یک دوره پژوهشی برای تز خود گذرانده، به لحاظ عملی، چقدر بالاتر از یک کارشناس ایستاده است؟
در مورد شرکتهائی که نام بردم، اگر چه نسبت به کشورهای پیشرفته صنعتی، هنوز کاملا حرفه ای نشده اند، ولی در چند مورد، اطلاع موثق دارم که خروجی موفقی داشته اند. (البته صد در صد نمی توان به هر کسی که چنین ادعاهائی دارد اطمینان نمود ولی موقع عقد چنین قراردادهائی با آنها، می توان دقتهای لازمه را لحاظ نمود).
کافیست کمی فکر کنید تا به جز تدریس، راههای کسب و کار زیادی برای یک دانش آموخته فیزیک کارآ، بیابید. smile072

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

نوآور نوشته شده:واقعا یک کارشناس ارشد فیزیک، که چند تا کتاب و یک دوره پژوهشی برای تز خود گذرانده، به لحاظ عملی، چقدر بالاتر از یک کارشناس ایستاده است؟
معمولا بسیار
البته بستگی به دانشجو داره!
---
جناب نوآور ظاهرا شما مهندسی میخونید.
جو فیزیک خیلی با جو مهندسی فرق میکنه.

smile072

saeedhaddadi

تماس:

پست توسط saeedhaddadi »

سلام نو آور عزیز

کمی واقع بین باشید، آرمان گرایی بس است!

"لیسانس فیزیک می داند کجا باید به دنبال آنها بگردد و چگونه مسائل میدانی فیزیک را حل کند." -----> ((هدف از فیزیکدان بودن این نیست که بیاموزیم چگونه چیزها را محاسبه کنیم، بلکه هدف این است که اصولی را که بر طبق آن جهان کار می کند بشناسیم- ویتن فیزیکدان آمریکایی ))
به قول ویتن یک کارشناس فیزیک فقط می تواند مسئله حل کند ولی عمق فیزیک را درک نکرده است!

"واقعا یک کارشناس ارشد فیزیک، که چند تا کتاب و یک دوره پژوهشی برای تز خود گذرانده، به لحاظ عملی، چقدر بالاتر از یک کارشناس ایستاده است؟" -----> من در جواب شما می گویم یک کارشناس ارشد فیزیک در مقایسه با یک کارشناس فیزیک فرقی به اندازه ی آسمان تا زمین دارد. فقط در مقطع ارشد است که دانشجو تازه وارد فیزیک می شود.

من هیچوفت دانشجو را نا امید نمی کنم. باید ادامه تحصیل داد با فهمی بالا تا بتوان آینده ای درخشان داشت.

موفق باشید
سعید حدادی

نمایه کاربر
نوآور

پست توسط نوآور »

saeedhaddadi نوشته شده:سلام نو آور عزیز

به قول ویتن، یک کارشناس فیزیک فقط می تواند مسئله حل کند ولی عمق فیزیک را درک نکرده است!
سلام، واقعا ویتن همین جمله را گفته؟!
saeedhaddadi نوشته شده: باید ادامه تحصیل داد با فهمی بالا تا بتوان آینده ای درخشان داشت.
فقط ادامه تحصیل = آینده ای درخشان ؟!

برای نظراتتون احترام زیادی قائلم. ولی به هر حال با همه آنها نمی تونم موافق باشم. بروید ببینید چند تا از کارآفرینان موفق همین ایران، تحصیلات تکمیلی داشته اند. آنچه شما می گوئید یعنی این چرخه:

دکترای فیزیک بگیر
استاد فیزیک دانشگاه شو
تعدادی دانشجو تربیت کن تا دکترای فیزیک بگیرند
آن دکترهای جدید فیزیک ، دوباره بروند استاد فیزیک دانشگاه بشوند
درس بدهند تا دوباره چند تا دکتر جدید فیزیک تربیت کنند
تا آنها بروند دوباره استاد فیزیک دانشگاه شوند
فیزیک را درس بدهند تا ...

پس کی باید از این دانش، استفاده عملی برای جامعه و کشور بشود؟

اتفاقا بنیانگذار شرکت مایکروسافت؛ که شرکتش سالانه ، به اندازه کل تولید ناخالص ملی ایران (نفت + کار 75 میلیون نفر جمعیت)، گردش مالی دارد، شخصی است که دانشگاه را در همان ابتدای کار رها کرده است و حالا، چند صد فوق دکترای نرم افزار، برای همین «دیپلمه» کار می کنند!
همچنین استیو جابز (مالک فقید شرکت بزرگ اپل) هم Drop Up دانشگاه بود و باز بنیانگذاران شرکت عظیم گوگل هم اخراجی دانشگاه هستند و همان لیسانس را هم ندارند!
واقعا اینهائی که گفتم، توهم یا آرمانگرائی بود؟

saeedhaddadi

تماس:

پست توسط saeedhaddadi »

جناب نوآور

ممنون
ولی در مورد سخنان من اشتباه فکر میکنید. من نمیگویم چرخه دکتری فیزیک را ترسیم کنیم یا دانشجویان دکتری پرورش دهیم. فقط تمام حرف من این است در ابتدا تحصیلات تکمیلی یعنی همان ارشد را دریافت نماییم بعد به دنبال کار آفرینی یا اشتغال باشیم. یا حداقل در مورد فیزیک اینگونه است. چون واقعا کارشناس فیزیک(لیسانس فیزیک) چیزی از فیزیک نمی داند جز حل مسائل ساده کلاسیکی! و فقط به فکر آوردن نمره مورد دلخواه است و شاد کردن دل خانواده!!

اگر واقع بین باشیم باید بپذیریم که فیزیک مانند مهندسی در ایران مشتری کاری ندارد!
من در زمینه فیزیک بسیار فعال هستم ولی با این حال می دانم که اگر فیزیک را انتخاب کرده ام برای درآمد نبوده، بیشتر عشق به این علم بوده است و از طرفی در مسئله اقتصادی فشار زیادی را تحمل میکنم تا تحصیلاتم کامل شود و بتوانم کارهای بزرگی انجام دهم.

موفق باشید
سعید حدادی

نمایه کاربر
كوير

محل اقامت: ساری

سپاس: 35

تماس:

پست توسط كوير »

خوب خوش اومدید به نقطه ای که من ایستادم!!
پارسال لیسانس مهندسی مکانیکمو گرفتم..تا امسال صبر کردم...یک کار که در ارتباط با رشتم باشه پیدا نکردم...
الانم آخرای ترم یک کارشناسی پرستاری رو دارم تموم میکنم به امید اینکه شاید در آینده پرستار بشم!!
تو هم یک روز بزرگ میشی میری تا شهر رویاها
به یاد خونه میافتی چشات میشه مثل دریا
به یاد امشب و هر شب که من ویرون و آواره
نشستم تا سحر بیدار به پای تو و گهواره

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

كوير نوشته شده:خوب خوش اومدید به نقطه ای که من ایستادم!!
پارسال لیسانس مهندسی مکانیکمو گرفتم..تا امسال صبر کردم...یک کار که در ارتباط با رشتم باشه پیدا نکردم...
الانم آخرای ترم یک کارشناسی پرستاری رو دارم تموم میکنم به امید اینکه شاید در آینده پرستار بشم!!
دمت گرم. تو از من هم بهتر روحیه دادی!

ارسال پست