سرعت نور, ثابت یا متغیر؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
koorosh1

محل اقامت: تهران

سپاس: 35

سرعت نور, ثابت یا متغیر؟

پست توسط koorosh1 »

سلام به همگی. میخواستم ببینم کسی راجب اینکه چرا سرعت نور ثابت است دلیلی به جز دلیل های نسبیت داره؟ از نظر من سرعت نور در هر ثانیه به مقدار یک میلیاردم میلیاردم میلیاردم متر تغییر منفی میکند. شاید شما این مقدار را صفر در نظر بگیرید اما این مقدار تا حالا از نظر من نشان داده که چقدر در کاهش سرعت نور موثر بوده است. برای مثال نور چراغ های الکتریکی شما اگر در زمانی انرژی الکتریکی برق شما که حاوی انرژی گرمایی نیز هست رو به کمبود انرژی پیش رود شما مشاهده خواهید کرد که انرژی نورانی انها کمتر و چراغ ها کم سوزتر خواهند شد. شما میتوانید این مثال را در مورد خورشید راحت صدق دهید. سوخت هسته ای خورشید که حاوی جرم بسیار زیادی است در صورت تابش نورش جرم اندک مایل به صفری را در فوتونها ذخیره میکند و به همین دلیل سوخت خورشید به پایان میرسد و سرعت فوتونها کاهش پیدا میکند و این باعث تداخل تغییراتی مانند جرم منفی و سرعت منفی در پیوند مولکولیشان میباشد. نظر شما چیست؟
THE FIRST STEP FOR SUCCESS IS;
BELIEVING YOURSELF

نمایه کاربر
koorosh1

Re: سرعت نور, ثابت یا متغیر.

پست توسط koorosh1 »

کسی اینجا نیست؟ smile035
BELIEVING YOURSELF

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

پیوند مولکولی چی؟!چرا همینجوری میبریو میبافی؟!.......

نمایه کاربر
koorosh1

پست توسط koorosh1 »

ehsan.helli1 نوشته شده:پیوند مولکولی چی؟!چرا همینجوری میبریو میبافی؟!.......
اقا حالا شما به یه حرف من گیر نده. منظورم همون تغییرات ساختار فوتونیشون بود. smile023
BELIEVING YOURSELF

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

ساختار فتونی!؟خوب حرفت بی معنیه

نمایه کاربر
koorosh1

پست توسط koorosh1 »

ehsan.helli1 نوشته شده:ساختار فتونی!؟خوب حرفت بی معنیه

اقا احسان گل گلاب منظورم مثلا از تغییرات ساختار موجی فوتون یا تغییر در زاویه ی اسپینی فوتون میباشد و دیگر تغییرات...
BELIEVING YOURSELF

نمایه کاربر
ehsan.helli1

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

اها اینو بگم که اگه انرژی نور کم شه و فرکانسش هم کم شه طول موج زیاد میشه پس سرعت ثابت میمونه(البته من اطلاعات زیادی از نور و امواج ندارم!)

نمایه کاربر
koorosh1

پست توسط koorosh1 »

اینو خودم میدونستم. بخاطر همین اون سوال بالا رو کردم.
BELIEVING YOURSELF

نمایه کاربر
koorosh1

پست توسط koorosh1 »

از نظر من این یک تناقص را نشون میده. سرعت نور به نظر من تغییر میکنه. smile032
BELIEVING YOURSELF

نمایه کاربر
metis441

سپاس: 121

پست توسط metis441 »

koorosh1 نوشته شده:از نظر من این یک تناقص را نشون میده. سرعت نور به نظر من تغییر میکنه. smile032
خیر...

تغییر نمیکند...

آزمایش شده جناب آقا...
an astronomer بودم -_-

نمایه کاربر
koorosh1

پست توسط koorosh1 »

an astronomer نوشته شده:
koorosh1 نوشته شده:از نظر من این یک تناقص را نشون میده. سرعت نور به نظر من تغییر میکنه. smile032
خیر...

تغییر نمیکند...

آزمایش شده جناب آقا...
الان این دلیل اصلی شما برای غلط بودن حرف منه. smile024
BELIEVING YOURSELF

نمایه کاربر
farzan_636

نام: Farzan Razavi

محل اقامت: tehran

تماس:

پست توسط farzan_636 »

ببین حرف تو نه کاملا ولی تقریبا درست .
خیلی ها تو نجوم و کیهانشناسی بر این عقیده ان که سرعت نور از لحظه بیگ ینگ تا کنون تغیر کرده و تغیر خواهد کرد. ولی هنوز به صورت اثبات رسیده نشده و می توان گفت به صورت مدل ارائه شده ولی باید اینو در نظر گرفت که اگر این مسئله به اثبات برسه خیلی از فرضیات ما و استدلال هایی که داشتیم تغیر شکل می دن . و درک این مسئله برای ما کار اسونی نیست ولی این مسئله موجب نمی شه مه تحقیقیات و فرضیات رو کنار بگذاریم و فقط تو یک مسیر ادامه به حرکت بدیم.

نمایه کاربر
farzan_636

نام: Farzan Razavi

محل اقامت: tehran

تماس:

پست توسط farzan_636 »

farzan_636 نوشته شده:ببین حرف تو نه کاملا درست ولی تقریبا درست .
خیلی ها تو نجوم و کیهانشناسی بر این عقیده ان که سرعت نور از لحظه بیگ ینگ تا کنون تغیر کرده و تغیر خواهد کرد. ولی هنوز به صورت اثبات رسیده نشده و می توان گفت به صورت مدل ارائه شده ولی باید اینو در نظر گرفت که اگر این مسئله به اثبات برسه خیلی از فرضیات ما و استدلال هایی که داشتیم تغیر شکل می دن . و درک این مسئله برای ما کار اسونی نیست ولی این مسئله موجب نمی شه مه تحقیقیات و فرضیات رو کنار بگذاریم و فقط تو یک مسیر ادامه به حرکت بدیم.

user8604

سپاس: 877

Re: سرعت نور, ثابت یا متغیر؟

پست توسط user8604 »

koorosh1 نوشته شده:سلام به همگی. میخواستم ببینم کسی راجب اینکه چرا سرعت نور ثابت است دلیلی به جز دلیل های نسبیت داره؟ از نظر من سرعت نور در هر ثانیه به مقدار یک میلیاردم میلیاردم میلیاردم متر تغییر منفی میکند. شاید شما این مقدار را صفر در نظر بگیرید اما این مقدار تا حالا از نظر من نشان داده که چقدر در کاهش سرعت نور موثر بوده است. برای مثال نور چراغ های الکتریکی شما اگر در زمانی انرژی الکتریکی برق شما که حاوی انرژی گرمایی نیز هست رو به کمبود انرژی پیش رود شما مشاهده خواهید کرد که انرژی نورانی انها کمتر و چراغ ها کم سوزتر خواهند شد. شما میتوانید این مثال را در مورد خورشید راحت صدق دهید. سوخت هسته ای خورشید که حاوی جرم بسیار زیادی است در صورت تابش نورش جرم اندک مایل به صفری را در فوتونها ذخیره میکند و به همین دلیل سوخت خورشید به پایان میرسد و سرعت فوتونها کاهش پیدا میکند و این باعث تداخل تغییراتی مانند جرم منفی و سرعت منفی در پیوند مولکولیشان میباشد. نظر شما چیست؟
سرعت نور ثابت نیست ولی علتی که آوردی چرت محضه.
درست بعد از بیگ بنگ جهان با سرعت خیلی بیشتر از 300000000 منبسط شد. این یعنی سرعت نور که همیشه باید ماکزیمم باشه اون موقع خیلی بیشتر از الان بوده.
یک نمونه ی دیگه از این نوع ثابت های متغیر:ثابت کیهانی معادله انیشتین که واقعا ثابت نیست.

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

Re: سرعت نور, ثابت یا متغیر؟

پست توسط Cartouche »

من که نوشته هایی که ایجاد کننده تاپیک نوشته بودند، رو نفهمیدم، اما چند نکته هست که به نظرم میرسه باید بگم:
• ما فرض کردیم، سرعت نور، دقیقن برابر هست با ۲۹۹۷۹۲۴۵۸ متر بر ثانیه، این عدد در گذشته یک تجربه بوده، امروز نمیتونیم دیگه اون رو ناشی از تجربه و آزمایش بدونیم و بگیم که من آزمایش کردم این عدد فرق کرده.
هر نوع تغییر که برخاسته از ماهیت ِ فیزیکی باشه خودشو در این عدد نشون نمیده و این تغییر ِ فیزیکی در تغییر ِ تعریف ِ متر و ثانیه و ... خودشو نشون میده. این مقدار رو باید یک تعریف بپندارید.
• تغییر در حرکت ِ نور ( من جمله سرعت) به هر دلیلی، تغییری در نسبیت ِ خاص ایجاد نمیکنه. نسبیت ِ خاص ربطی به نور نداره.
edwardfurlong نوشته شده: سرعت نور ثابت نیست ولی علتی که آوردی چرت محضه.
درست بعد از بیگ بنگ جهان با سرعت خیلی بیشتر از 300000000 منبسط شد. این یعنی سرعت نور که همیشه باید ماکزیمم باشه اون موقع خیلی بیشتر از الان بوده.
از شما بعیده! سرعت ِ انبساط ِ کیهان به معنی ِ افزایش ِ فاصله ِ متریک هست، یک سرعت ِ خارجی نیست. همه چیز رو در پی میگیره. این جمله که بگیم سرعت ِ انبساط ِ کیهان نمیتونه بیشتر از c باشه و این رو به اصل ِ دوم نسبیت، نسبت بدیم، فاجعه است. همین الآن هم سرعت انبساط میتونه از کران بالای ِ سرعت (c) بیشتر باشه. یک نگاهی به انبساط ِ جهان در ویکی پدیا بندازید.
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

ارسال پست