به رنگ فیزیک!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Mr.Mani

نام: مانی رضایی

محل اقامت: همدان

سپاس: 9

تماس:

به رنگ فیزیک!

پست توسط Mr.Mani »

سلام بر دوستان عزیز.
بنده محصل سال سوم دبیرستان هستم. و تا اونجا که یادم میاد از راهنمایی به فیزیک و ریاضی علاقه داشتم. مدتها هم در این باره مطالعه کردم و کتاب خوندم و...
و تصمیم دارم که برای دانشگاه هم همین رشته رو انتخاب کنم. اما جدیداً شک افتاده به جونم. شنیدم خیلی ها علاقه داشتن و رفتن و موندن توش و گرفتار شدن، چون علاقه واقعی نداشتن و رشته سخت بوده و اینا. حالا میخوام بدونم چه طور میشه فهمید علاقه واقعیه؟ یعنی ممکنه منم زود تصمیم گرفته باشم و وسط کار ناامید بشم؟ smile054
سوال دیگه ای هم که دارم اینه که دارم برای فیزیک شریف میخونم. حداکثر رتبه مورد نیاز برای قبولی در این رشته چیه؟(چون یکی از دوستانم با 2000و خورده ای رفت شریف!و شنیدم چون سخته تقاضا کم داره).من خودم منطقه 2 هستم.
ممنونم.
حتماًً شوخی میکنید آقای فاینمن؟

نمایه کاربر
amishtain

نام: AMIRFARHANG

سپاس: 112

Re: به رنگ فیزیک!

پست توسط amishtain »

توی همین رنج رتبه هست تقریبا"...
ولی از من میشنوی برو دنبال علاقت.

نمایه کاربر
Stupendous

سپاس: 113

پست توسط Stupendous »

سلام.برای موفقیت تو دانشگاه باید مطالعه ی زیادی داشته باشید مخصوصا تو رشته های علوم پایه به ویژه فیزیک.حداقل باید روزی سه چهار ساعت مطالعه داشته باشید(البته اگه از استادا بپرسید می گن روزی هفت هشت ساعت ولی خیلی سخته) وگرنه یهو به جایی می رسید که می بینید رسما هیچی بلد نیستید.برای اینکه به درس ها مسلط بشید باید خیلی تمرین حل کنید از کتاب های مختلف و نباید از استاد انتظار زیادی داشته باشید چون به قول معروف شما دانشجو هستید نه دانش آموز.مشکل اونایی هم که علاقه داشتن اما بعد پشیمون شدن اکثرا همینه چون نتونستن پا به پای بقیه جلو برن و یواش یواش احساس می کنن یکم خنگن! در صورتی که اصلا این طوری نیست.البته بعضیا واقعا خنگنا چون مثلا رتبش شده 3000 و فیزیک شریف یا تهران رو فقط به خاطر دانشگاه انتخاب کرده که مثلا بگه منم شریفیم و هیچی از فیزیک سر در نمیاره و اصلا علاقه ای هم نداره خب بعد چهار پنج ترمم کلا بی خیال میشه.
در مورد فیزیک شریف هم یه کم بیشتر فکر کنید چون یه جورایی جو فرهنگی و سیاسی خاصی داره البته نه بین دانشجو ها بلکه بین اساتید(با یه کم جست و جو تو اینترنت می فهمید چی می گم) ولی خب ممکنه یه کم اذیت بشید شایدم نشید.

نمایه کاربر
kako

سپاس: 145

تماس:

پست توسط kako »

Stupendous نوشته شده: در مورد فیزیک شریف هم یه کم بیشتر فکر کنید چون یه جورایی جو فرهنگی و سیاسی خاصی داره البته نه بین دانشجو ها بلکه بین اساتید(با یه کم جست و جو تو اینترنت می فهمید چی می گم) ولی خب ممکنه یه کم اذیت بشید شایدم نشید.
دقیقا چجور جوی ؟؟؟ میشه یه مقدار توضیح بدی؟!! smile042

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

فیزیک میخوای بخونی باید ببینی که به ریاضیات پیچیدش علاقه داری یا نه!!...

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

درود
kako نوشته شده:
Stupendous نوشته شده: در مورد فیزیک شریف هم یه کم بیشتر فکر کنید چون یه جورایی جو فرهنگی و سیاسی خاصی داره البته نه بین دانشجو ها بلکه بین اساتید(با یه کم جست و جو تو اینترنت می فهمید چی می گم) ولی خب ممکنه یه کم اذیت بشید شایدم نشید.

بدون مبالغه، دانشکده ی فیزیک دانشگاه شریف، از دانشکده های قوی دانشگاه هست.[1]
سه دلیل باعث این شدند.

یکم اینکه هیئت علمی قوی ای داره.[2]
دوم اینکه بیشتر المپیادی های فیزیک، و بعضاً ریاضی، وارد این دانشکده می شوند.
سوم اینکه بیشتر بچه های ورودی هر سال باعلاقه وارد شدند؛
چون بیشتر بچه ها به هنگام ورود، می تونستند یکی از رشته های فنی تهران پذیرفته بشند،
ولی خوب فیزیک رو بیشتر دوست داشتند.
البته نمی خواهم یک آرمانشهر معرفی کنم ولی خوب واقعیت این هست.

متأسفانه چند سالی هست که اساتید بسیار محترم این دانشکده، از طرف نهاد هایی تندرو مانند بسیج (یا انجمن اسلامی مستقل)،
مورد انتقاد هایی ناوارد قرار گرفته اند و به طور مستقیم و غیر مستقیم، متهم به جاسوسی برای صهیونیست ها (!) و ... شده اند.
از طرفی برخی از همین تندرو ها در پی نشر اکاذیب و اراجیف، در صدد بی کفایت جلوه دادن این دانشکده هستند ...

این در حالی است که استادان این دانشکده از پیش کسوتان و سران نخبه ی فیزیک کشور هستند،
و می توانند فرصت های بسیار بهتری را در دانشگاه های های غربی داشته باشند.
ولی شرایط سخت رو برای بالندگی کشورشون تحمل میکنند.

با توجه به در نظر نگرفتن بودجه از طرف دولت، برای کار های تجربی و پژوهش های نظری،
و البته نبود امکانات کافی، به ویژه در دوره ی دکتری،[3]
متأسفانه هرساله، حدود سه-هشتم تا یک-دوم از ورودی هرسال از دانشگاه های غربی اَپلای می گیریند و می روند.[4]

با وجود این همه پتانسیل رشد، برای جامعه ی عقب مانده ی علمی ایران،
بی توجهی و بی لیاقتی مسئولان در قبال سرمایه های ارزشمند (دانشجویان) غیر قابل بخشش است.

......................................................................................................................................................

[1] برای نمونه، متوسط معدل دانشکده، در این چند سال، از متوسط معدل دانشگاه، یک واحد بیشتر است.
[2] فرهاد اردلان - جلال صمیمی - حسام الدین ارفعی - محمد رضا رحیمی تبار - مهدی گلشنی و ...
[3] باور کردش سخت است که یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی، برای ورود به دکتری، تِز مشخصی ندارد!
[4] به طور میانگین، حدود پانزده تا نوزده نفر، از چهل نفر ورودی ...
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

نمایه کاربر
kako

تماس:

پست توسط kako »

آقای سیدیان نوشته شده:درود
kako نوشته شده:

بدون مبالغه، دانشکده ی فیزیک دانشگاه شریف، از دانشکده های قوی دانشگاه هست.[1]
سه دلیل باعث این شدند.

یکم اینکه هیئت علمی قوی ای داره.[2]
دوم اینکه بیشتر المپیادی های فیزیک، و بعضاً ریاضی، وارد این دانشکده می شوند.
سوم اینکه بیشتر بچه های ورودی هر سال باعلاقه وارد شدند؛
چون بیشتر بچه ها به هنگام ورود، می تونستند یکی از رشته های فنی تهران پذیرفته بشند،
ولی خوب فیزیک رو بیشتر دوست داشتند.
البته نمی خواهم یک آرمانشهر معرفی کنم ولی خوب واقعیت این هست.

متأسفانه چند سالی هست که اساتید بسیار محترم این دانشکده، از طرف نهاد هایی تندرو مانند بسیج (یا انجمن اسلامی مستقل)،
مورد انتقاد هایی ناوارد قرار گرفته اند و به طور مستقیم و غیر مستقیم، متهم به جاسوسی برای صهیونیست ها (!) و ... شده اند.
از طرفی برخی از همین تندرو ها در پی نشر اکاذیب و اراجیف، در صدد بی کفایت جلوه دادن این دانشکده هستند ...

این در حالی است که استادان این دانشکده از پیش کسوتان و سران نخبه ی فیزیک کشور هستند،
و می توانند فرصت های بسیار بهتری را در دانشگاه های های غربی داشته باشند.
ولی شرایط سخت رو برای بالندگی کشورشون تحمل میکنند.

با توجه به در نظر نگرفتن بودجه از طرف دولت، برای کار های تجربی و پژوهش های نظری،
و البته نبود امکانات کافی، به ویژه در دوره ی دکتری،[3]
متأسفانه هرساله، حدود سه-هشتم تا یک-دوم از ورودی هرسال از دانشگاه های غربی اَپلای می گیریند و می روند.[4]

با وجود این همه پتانسیل رشد، برای جامعه ی عقب مانده ی علمی ایران،
بی توجهی و بی لیاقتی مسئولان در قبال سرمایه های ارزشمند (دانشجویان) غیر قابل بخشش است.

......................................................................................................................................................

[1] برای نمونه، متوسط معدل دانشکده، در این چند سال، از متوسط معدل دانشگاه، یک واحد بیشتر است.
[2] فرهاد اردلان - جلال صمیمی - حسام الدین ارفعی - محمد رضا رحیمی تبار - مهدی گلشنی و ...
[3] باور کردش سخت است که یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی، برای ورود به دکتری، تِز مشخصی ندارد!
[4] به طور میانگین، حدود پانزده تا نوزده نفر، از چهل نفر ورودی ...
البته در ایران چیزه تازه ای نیست !!! ولی واقعا خاک بر سرشون !! smile097
آقای سیدیان میشه یه توضیح هم درباره رفتن به خارج از کشور بدید؟؟؟ منظورم مراحل انجام این کار هست! smile072 smile072

phiziclover

سپاس: 34

پست توسط phiziclover »

علاوه بر علاق انسان باید تا حدودی واقع بین باشه باید استعداد هم درنظر گرفت
من نمی دانم که جهان مرا چه می داند؟ اما من خود را مانند کودکی می بینم که در کنار ساحل سرگرم بازی است و گاه و بیگاه با یافتن سنگ ریزه ها و یا گوش ماهیهای زیباتر و صافتر از حد معمول، خوشحال می شود؛ حال آنکه اقیانوس بزرگ حقیقت همچنان کشف نشده پیش رویم گسترده است.((آیزاک نیوتن))

نمایه کاربر
metis441

سپاس: 121

پست توسط metis441 »

برای اینکه بدونید.علاقه دارید یا نه
ببینید وقتی چیز جدیدی یاد گرفتید از فیزیک، شما رو به وجد میاره؟

یا وادارتون میکنه بیشتر بدونید؟

اگه اینطور بود بدونید واقعا علاقه دارید

و اگه واقعا علاقه داشته باشید، سختی کار دیگه واستون مهم نیست و ادامه میدید
an astronomer بودم -_-

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

پدیده ی درخواست پذیرش از دانشگاه هاه غربی
به عنوان یک مقدمه می خواهیم بدونیم
چرا دانشجویان خوب اپلای می کنند؟
در نگاه اول شاید پاسخ به پرسش بالا ساده باشه ...
خوب به طور میانگین، دانشگاه های غرب عملکرد آموزشی و پژوهشی خـــیلی بهتر و منظم تری دارند.

اما این همه ی پاسخ نیست!
مدتی است که اپلای کردن، مثل خیلی کار های دیگه، بین بچه های ما یک مدل شده!
علاوه بر این، گیرایی کشور های غربی به بچه ها انگیزه ی خیلی زیادی می ده.
وقتی پول (Funds)، وضعیت بهتر پژوهشی و مهمتر از همه احترام هست، دلیلی برای مونده نمی مونه.

همونطور که می دونید و یا احتمالاً شنیدید، اپلای کردن یک سری گرفتاری های گسترده داره که توی چند مرحله خلاصه می شه.
تا به اینجا فرض می کنم که شما دانشگاه مورد نظرتان را پیدا کرده اید، و واقعاً قصد رفتن دارید.

مرحله ی اول
بیش و پیش از هر چیز، باید زبان انگلیسی تون رو خیلی خوب قوی کنید.
علاوه بر اینکه باید توانایی مکالمه و شنودی قوی رو در کشور مورد نظرتون داشته باشید،
باید از پس چند امتحان مردافکن زیر بر بیاید.
الف) امتحان تافل (TOEFL) و یا آیلتس (IELTS)
ب) اگر هم می خواهید آمریکا و یا کانادا برید باید از جی.آر.ای. (GRE) سربلند بیرون بیاید.
پ) البته بچه های فیزیک باید یک امتحان از مباحث زبان تخصصی (GRE Subject) هم بدهند.

مرحله ی دوم
برای پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی، حتماً باید مدرک کارشناسی خودتون رو از دانشگاه بگیرید.
علاوه بر داشتن مدرک، حتماً باید ریزنمرات رسمی و البته به زبانِ انگلیسیِ خودتون رو در دست داشته باشید.
توجه کنید که بسیار بسیار مهمه که معدل خوبی داشته باشید!
در واقع هر چه قدر معدلتون خوب باشه کارتون راحت تره!

مرحله ی سوم
باید پیش اساتید (مهربان!) خود بروید و اونها رو برای کار هایی که می خواهید انجام بدید مُجاب کنید.
در این صورت، اونه با منت برای شما یک توصیه نامه ی (Recommendation) نا قابل می نویسه...
حواستون باشه توصیه نامه رو باید از استادی با زمینه ی فعالیت مشابه با خودتون بگیرید!

مرحله ی چهارم
تهیه ی رزومه، سی.وی. و اس.اُ.پی. (Resume , CV & SoP)
یکی از مهمترین بخش هاست و نیاز به مهارت های زیادی داره.
المپیادی های دارای مدال برگ برنده دارند.
داشتن یکی دو مقاله در رزومه تون اثر مثبت بسیار زیادی در پذیرشتون داره!
در SoP هم می خواند دلایل ورود و فیلد پژوهشتون رو جویا بشند.

مرحله ی پنجم
در این مرحله باید وارد سایت دانشگاه مورد نظرتون بشید و فرم پر کنید (با پرداخت پول!).
همچنین مدارکی رو هم که گفتم باید بفرسید تا بدونند با چه اُعجوبه ای در طرفند!

مرحله ی ششم
سخت ترین مرحله است!
گرفتن پاسبورد، آزاد کردن مدرک (!)، آزاد کردن خلافی ها و بدهی ها،
واریز حداقل ده میلیون به یک حساب شخصی، دادن پول به عنوان ضمانتنامه (!) به نظام وظیفه و ...

پایدار باشید smile072
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

من فکر میکردم فیزیک رو خیلی دوست دارم ولی چند روز پیش فهمیدم علاقه ای که به فیزیک داشتم به خاطر ریاضیاتش بوده و ...
چند روزی هم هستش که رفتم تو کار ریاضی و توابع مختلط خیلی مبحث جالبیه...
ولی نمیدونم که فیزیک رو در کنار ریاضی ادامه بدم یا بزارمش کنار؟! : (

نمایه کاربر
kako

تماس:

پست توسط kako »

ehsan.helli1 نوشته شده:من فکر میکردم فیزیک رو خیلی دوست دارم ولی چند روز پیش فهمیدم علاقه ای که به فیزیک داشتم به خاطر ریاضیاتش بوده و ...
چند روزی هم هستش که رفتم تو کار ریاضی و توابع مختلط خیلی مبحث جالبیه...
ولی نمیدونم که فیزیک رو در کنار ریاضی ادامه بدم یا بزارمش کنار؟! : (
منم تقریبا یه دو هفته هست که چنین حس مزخرفی پیدا کردم!!! ریاضی رو هم خیلی زیاد دوست دارم . تو این مدت از فیزیک خیلی لذت بردم ولی تازگیا متوجه شدم از حل مسائل ریاضی و فیزیک ( که همش تئوری و محض هست ) بیشتر داره خوشم میاد تا آزمایشگاه و تصور یه چیزه عملی!!! خیلی دو راهیه بدیه smile037 میشه دو تاشو سنگین کار کرد یا ناچار به انتخاب یکیش هستم ؟؟ ( البته هرکوم از ریاضی و فیزیک تقریبا شامل دیگری هم میشه ولی دقیقا باید چه کرد؟!!)
smile072

ارسال پست