مگسی در اتومبیل در حال حرکت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
علی...

نام: علی رضازاده

محل اقامت: شیراز

سپاس: 135

Re: مگسی در اتومبیل در حال حرکت

پست توسط علی... »

یک نکته :علت اینکه مگس سرعتش برابر همان سرعت اتومبیله اینه که اتاق اتومبیل جلوی برخورد باد با مگس را میگیرد وگرنه شما فرض کنید همین مگس روی کاپوت اتومبیل باشد به محض حرکت اتومبیل فشار باد ممکن است مگس را جدا کند از اتومبیل
خداونددر آیه ۱۸ سوره زمر می فرماید

کسانی که سخنان را می‌شنوند و از نیکوترین سخن پیروی می‌کنند؛ آنان کسانی هستند که خدا هدایتشان کرده، و آنها خردمندانند.

نمایه کاربر
N.Sayah

نام: Navid Sayah

سپاس: 5

پست توسط N.Sayah »

دست از سره این مگس بیچاره بردارین smile015
وضعیت مگس برای ناظر درونی که داخل ماشین در حال حرکت قرار داره تفاوتی با وضعیت ماشین در حال سکون نداره
چون ماشین مکان مگس هست و هر جسمی وابسته به مکان خودش میباشد
اگه مگس به جلو یا عقب حرکت کند سرعتش برای ناظر بیرونی با سرعت ماشین جمع یا از آن کم میشود اما برای ناظر درونی فقط سرعت حرکت خود مگس در نظر گرفته میشود
تصور کنید حتی اگه تصور کردنش سخته smile039 زمانی که مثلا یک اتوبوس با سرعت 500Km در ساعت در حرکت است و یک توپ را از بالاترین نقطه درون اتوبوس به پایین رها کنید در نگاه اول توپ باید با جایی عقب تر از محل سقوط برخورد کند اما توپ در راستای میتقیم به پایین می آید و دقیقا در زیر نقطه سقوط به زمین برخورد میکند چون
هر جسم وابسته مکان خودش است
ما زنده از آنیم که آرام نگیریم

موجیم که آسودگی ما عدم ماست

mehrban

نام: عارف مهربان

محل اقامت: تهران

پست توسط mehrban »

ببین حرکت در خط راست با سرعت ثابت هیچ وقت مطلق نیست و نسبیه.یعنی مگس نسبت به زمین داره حرکت می کنه اما نسبت به صندلی ماشین(البته اگه مگس در داخل ماشین این ور و اون ور نره) حرکتی نداره.کلا حرکت در خط مستقیم نسبیه و باید درنظر گرفت که نسبت به چی داره حرکت می کنه.مثلا من الان نسبت به مرکز کهکشان دارم با سرعت خیلی زیادی حرکت میکنم.گرچه فکر می کنم اینجا پشت pc ثابت نشستم.امیدوارم خوب گفته باشم/ smile021 smile021

dr.amir

سپاس: 19

پست توسط dr.amir »

mgc نوشته شده:با سلام.(یک سوال داشتم شاید هم تکراری باشه ولی میپرسم.)وقتی که یک اتومبیل باسرعت مثلا 100 کیلومتر در حال حرکت است و یک مگس و... در اتومبیل قرار دارد (در حال پرواز) ایا با همان سرعت اتومبیل حرکت میکند؟ smile018
آخ که من هلاک نسبیتم که همه جوابها تو این مبحث از فیزیک هست. خب تخصصی بخوام بررسی کنم میشم مثل استادم که باید مختو دو ساعت بخورم اما چون لذت بخشه پس بخون. ببین تو نسبیت برای هر جسم در حال حرکت یک چهارچوب یا سیستم تعریف میکنیم الان ماشین یک سیستم هستش و اون مگس تو اون سیستم قرار داره اگر تو از دید ناظر تو ماشین بخوای بررسی کنی مگس سرعت خودش و داره چون تو سیستم ماشین هست و از دید ناظر ماشین داره بررسی میشه اما اگر از دید ناظر زمین بررسی کنی که بیرون از ماشین هست اون وقت دو تا سیستم داری یکیش مگس که تو سیستم دومی قرار داره که همون ماشین هستش. حالا سرعت مگس از نظر ناظر بیرون از ماشین در صورتی که جهت حرکت مگس و ماشین یکی باشه میشه ( 100+سرعت مگس ) کلا برو نسبیت خاص رزنیک و بخون جواب نگرفتی برو سلز و بخون جواب نگرفتی بگو یه کاریش میکنیم.

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

dr.amir نوشته شده:
mgc نوشته شده:با سلام.(یک سوال داشتم شاید هم تکراری باشه ولی میپرسم.)وقتی که یک اتومبیل باسرعت مثلا 100 کیلومتر در حال حرکت است و یک مگس و... در اتومبیل قرار دارد (در حال پرواز) ایا با همان سرعت اتومبیل حرکت میکند؟ smile018
آخ که من هلاک نسبیتم که همه جوابها تو این مبحث از فیزیک هست. خب تخصصی بخوام بررسی کنم میشم مثل استادم که باید مختو دو ساعت بخورم اما چون لذت بخشه پس بخون. ببین تو نسبیت برای هر جسم در حال حرکت یک چهارچوب یا سیستم تعریف میکنیم الان ماشین یک سیستم هستش و اون مگس تو اون سیستم قرار داره اگر تو از دید ناظر تو ماشین بخوای بررسی کنی مگس سرعت خودش و داره چون تو سیستم ماشین هست و از دید ناظر ماشین داره بررسی میشه اما اگر از دید ناظر زمین بررسی کنی که بیرون از ماشین هست اون وقت دو تا سیستم داری یکیش مگس که تو سیستم دومی قرار داره که همون ماشین هستش. حالا سرعت مگس از نظر ناظر بیرون از ماشین در صورتی که جهت حرکت مگس و ماشین یکی باشه میشه ( 100+سرعت مگس ) کلا برو نسبیت خاص رزنیک و بخون جواب نگرفتی برو سلز و بخون جواب نگرفتی بگو یه کاریش میکنیم.
کلا من نمیدونم این مساله چه ربطی به نسبیت خاص داره؟

dr.amir

سپاس: 19

پست توسط dr.amir »

edwardfurlong نوشته شده:
dr.amir نوشته شده:
کلا من نمیدونم این مساله چه ربطی به نسبیت خاص داره؟
راست میگی سرعت 100 کیلومتر زیاد ربطی به نسبیت نداره. عذر میخواهم. اما بستگی به ناظر داره. تئ دوران دبیرستان این سوالا با سرعت نسبی حل میشه ولی در کل اگر ناظر هم توی ماشین باشه جواب منفی هستش اون ناظر سرعت مگس رو همون سرعتی در نظر میگیره که داره اما اگر ناظر بیرون باشه سرعت نسبی استفاده میکنیم.

RoyalBoy

پست توسط RoyalBoy »

جناب اقای گالیه(از قهرمان های زندگی من!)به این سوال جواب داده.مراجعه بشه به اولین سوال هشتمین دوره ی المپیاد فیزیک کشور.مرحله ی اول.

RoyalBoy

پست توسط RoyalBoy »

البته جناب اقای انیشتین(از دیگر قهرمان های من!)از دیدگاه دیگری به این سوال جواب داده.اما عین همین سوال تو المپیاد اومده که ادرس سوالو گفتم خدمتتون. برای جواب دادن بهش دیدگاه گالیه مورد نظر بوده.البته من گفتم دوره ی هشتم که دوره ی دوم بوده.

sms5071267

نام: mohammad

سپاس: 17

پست توسط sms5071267 »

مگس درون خودرو وخودروسیستمی رو تشکیل میدن که دقیقان شبیه سیستم زمین انسانه ودراصل تمام متحرکین روی زمین خرده سیستمهای زمینی اند که درون سیستم متحرک بزرگ زمینی اندکه با سرعتخطی 30km/s درمدارخورشیدی حرکت میکنن یعنی سرعت اولیه تمام اشیاع که درشعاع جاذبه زمین قرار دارن 30km/sاست .

sms5071267

پست توسط sms5071267 »

پس همه ما داریم باسرعت خطی باورنکردنی 108000km/h مجانی سفر میکنیم سفر دورانی همه ماهم1800km/h ولی نمیدونم چرا باچنین سرعت دورانی هنوز روی زمینم . وبه فضا پرتاب نشدم

sms5071267

پست توسط sms5071267 »

درمورد اصل مساله بگویم که حرکت مگس درون اتومبیل مستقل از حرکت اتومبیل است همانگونه که حرکت اتومبیل هم مستقل از حرکت زمینه .به شرط اینکه حرکت ازنوع یکنواخت باشد وهرگونه شتاب ناشی از تغییر جهت و سرعت، حرکت مگس رو تابع حرکت اتومبیل میکند .

ارسال پست