گالیله در اشتباه بود! زمین بدور خورشید نمیگردد!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

حسن حیدری

سپاس: 3

گالیله در اشتباه بود! زمین بدور خورشید نمیگردد!

پست توسط حسن حیدری »

با سلام و درود
آیا واقعا زمین به دور خورشید میگردد؟ خیر
واقعیت آنست که زمین اصلأ بدور خورشید نمیگردد خورشید و زمین هر دو بدور نقطه ای بنام مرکز جرمشان میگردند، که از نظر هندسی نقطه ایست واقع بر خط المرکزین دو جرم و نزدیکتر به خورشید!
این قضیه در مورد ماه و زمین بیشتر خود نمایی میکند زیرا اختلاف جرم زمین و ماه کمتر است بنابراین مرکز جرمشان از مرکز زمین دورتر است، یعنی زمین وماه هردو بدور نقطه ای واقع بر خط واصل مراکز دو کره و در فاصله ای نزدیکتر به مرکز زمین می چرخند!!
البته این مطلب تازه ای نیست اما در زمان گالیله مسئله ای ناشناخته بود پس حق با گالیله بود زیرا مرکز جرم زمین و خورشید بقدری به مرکز خورشید نزدیک است که می توان آنرا نادیده گرفت!!!

نمایه کاربر
maryamz

نام: مریم

محل اقامت: کرمانشاه

سپاس: 21

تماس:

Re: گالیله در اشتباه بود! زمین بدور خورشید نمیگردد!

پست توسط maryamz »

حسن حیدری نوشته شده:با سلام و درود
آیا واقعا زمین به دور خورشید میگردد؟ خیر
واقعیت آنست که زمین اصلأ بدور خورشید نمیگردد خورشید و زمین هر دو بدور نقطه ای بنام مرکز جرمشان میگردند، که از نظر هندسی نقطه ایست واقع بر خط المرکزین دو جرم و نزدیکتر به خورشید!
این قضیه در مورد ماه و زمین بیشتر خود نمایی میکند زیرا اختلاف جرم زمین و ماه کمتر است بنابراین مرکز جرمشان از مرکز زمین دورتر است، یعنی زمین وماه هردو بدور نقطه ای واقع بر خط واصل مراکز دو کره و در فاصله ای نزدیکتر به مرکز زمین می چرخند!!
البته این مطلب تازه ای نیست اما در زمان گالیله مسئله ای ناشناخته بود پس حق با گالیله بود زیرا مرکز جرم زمین و خورشید بقدری به مرکز خورشید نزدیک است که می توان آنرا نادیده گرفت!!!
درسته
به دور مرکز جرمشون گردش دارند
اما چون جرم خوررشید اونقدر زیاده که مرکز جرم سیستم خورشید و زمین روی خورشید قرار داره. البته روی مرکز خورشید نیست ولی داخل خورشیده.
این مطلب رو فکر کنم توی فصل هفتم مکانیک تحلیلی فولز توضیح داده.
کتاب مکانیک کلاسیک آریا رو هم می تونی بخونی.
برای ماه و زمین هم همین حالت وجود داره.
زیباترین مکان برای حضور، بودن در افکار کسی ست

نمایه کاربر
mostafaizadi

نام: مصطفی ایزدی

پست توسط mostafaizadi »

سلام
زمین و خورشید هماننده دو تا جسمن که با دو تا ریسمان به هم متضل هستن و ربایش گرانشی بین اون ها از جدا شدن اون ها جلوگیری میکنه . مدار حرکت زمین به دور خورشید بر حول نقطه ایه که بهش میگن مرکز جرم!!! smile056

نمایه کاربر
chikh

سپاس: 24

پست توسط chikh »

تا حالا فکر کردین چرا این مرکز جرم ثابته؟! یعنی چرا این نقطه(مرکز جرم) با تغییر مکان زمین تغییر نمیکنه؟ اصلا چرا این نقطه برای همه سیارات در یک راستاست؟ مثلا چرا مرکز جرم زمین و مشتری و خورشید در طول یک خط قرار رفته؟ من خودم یه توجیه برای این مساله پیدا کردم! smile001
دست از طلب ندارم تا کام من برآید
یا تن رسد به جانان یا جان زتن برآید
بگشای تربتم را بعد از وفات و بنگر
کز آتش درونم دود از کفن برآید

نمایه کاربر
mostafaizadi

پست توسط mostafaizadi »

فکر نمیکنم اینطوری باشه چون جرم سیارات مختلف ، با هم فرق داره و جرم هم در مرکز جرم یک جسم تاثیر میذاره . مثلا یک ستاره همانند خورشید چون خیلی جرمش بیشتره مرکز جرم هم بهش نزدیک تره. smile015 smile018

نمایه کاربر
mostafaizadi

پست توسط mostafaizadi »

در ضمن یک سوال :
این که میگید اشتباه بوده به نظرم درست نیست چون بالاخره داره دور خورشید هم میگرده . حالا چه جوری میگرده ..... smile001

نمایه کاربر
chikh

پست توسط chikh »

mostafaizadi نوشته شده:فکر نمیکنم اینطوری باشه چون جرم سیارات مختلف ، با هم فرق داره و جرم هم در مرکز جرم یک جسم تاثیر میذاره . مثلا یک ستاره همانند خورشید چون خیلی جرمش بیشتره مرکز جرم هم بهش نزدیک تره. smile015 smile018
ولی منظور من این نبود! مثلا فرض کنید بایک خط زمین و خورشید و مرکز جرم اونا رو به هم وصل کنیم. بی تردید این سه نقطه روی یک خط راست قرا میگیرند. حالا چرا باید مرکز جرم سیارات دیگه هم منطبق بر این خط باشه؟چرا بیرون از این خط قرار نمیگیره؟

نمایه کاربر
mostafaizadi

پست توسط mostafaizadi »

یکم توجه کن ، همه ی سیارات به دور خورشید میگردن پس به دور مرکز جرمش میگردن برای همین روی این خط فرضی شما قرار میگیرن smile012 smile057

نمایه کاربر
chikh

پست توسط chikh »

mostafaizadi نوشته شده:یکم توجه کن ، همه ی سیارات به دور خورشید میگردن پس به دور مرکز جرمش میگردن برای همین روی این خط فرضی شما قرار میگیرن smile012 smile057
این حرف شما در صورتی درسته که مرکز جرم دقیقا در مرکز خورشید قرار گرقته باشه ولی میدونیم که اینطور نیست!
مرکز جرم تقریبا نزدیک به سطح خورشیده. خوب حالا چه قانونی تعیین میکنه که این مرکز جرم باید در چه جهتی از خورشید قرار بگیره؟!

نمایه کاربر
mostafaizadi

پست توسط mostafaizadi »

اگه اینجوری باشه پس یعنی سیارات به دور بک چیزه دیگه میگردن !!! نه خورشید، درسته smile032

نمایه کاربر
chikh

پست توسط chikh »

mostafaizadi نوشته شده:اگه اینجوری باشه پس یعنی سیارات به دور بک چیزه دیگه میگردن !!! نه خورشید، درسته smile032
اون یه چیز دیگه همون مرکز جرمه که فعلا تنها دلیل برای توجیه بیضی بودن مدار سیاراته!

نمایه کاربر
mostafaizadi

پست توسط mostafaizadi »

البته ببخشید یکم که فکر کردم و تحقیق کردم فهمیدم که سیارات همشون تو یک خط راست نیستن ....... یعنی ممکنه بعضی ها هم بیرون این خط فرضی شما باشه .......
برای مثال موقع گردش سیارات به دور خورشید همه ی اون ها یا یک سرعت دور خورشید نمیچرخن و همشون هم به یک فاصله از خورشید نیستن برای همین یکی عقب تره برای همین تو یک خط نمیتونن باشن. smile001

نمایه کاربر
chikh

پست توسط chikh »

mostafaizadi نوشته شده:البته ببخشید یکم که فکر کردم و تحقیق کردم فهمیدم که سیارات همشون تو یک خط راست نیستن ....... یعنی ممکنه بعضی ها هم بیرون این خط فرضی شما باشه .......
برای مثال موقع گردش سیارات به دور خورشید همه ی اون ها یا یک سرعت دور خورشید نمیچرخن و همشون هم به یک فاصله از خورشید نیستن برای همین یکی عقب تره برای همین تو یک خط نمیتونن باشن. smile001
درسته حرف من هم همین بود smile072

نمایه کاربر
mostafaizadi

پست توسط mostafaizadi »

برو اینجا ببین میتونی جواب ودی

http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.ph ... 41#p329041 smile001

نمایه کاربر
cloner

سپاس: 11

پست توسط cloner »

مرکز جرم در واقعیت وجود ندارد، مرکز جرم مطابق با قانون دوم نیوتون و نتیجه حل چند معادله و چند مجهول برای نیروی وارد به چند جسم و تلاش به منظور حذف نیروی های میانی آن چند جسم در حل معادلات نیوتون است.

ارسال پست