يه سوال در مورد فيزيك اتمي

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Hosein47

محل اقامت: گيلان

يه سوال در مورد فيزيك اتمي

پست توسط Hosein47 »

ما خونديم كه بيشتر حجم اتم رو فضاي خالي تشكيل داده و در اتم ها اوربيتال هاي خالي زيادي وجود داره.مي خوام بدونم كه منظور از فضاي تهي چيه؟يني چي كه خاليه؟اساسا احتمال وجود نداشتن الكترون در اتم كمتر از 10 درصده.از اونجايي كه مكانيك كوانتومي بر اساس احتمالاته مي تونيم بگيم كه به احتماله كمتر ار 10 درصد حد اقل يه اوربيتال خالي ميمونه كه مي خوام معني خالي ره بهم بگين.
ممنون.
Madness Is Just The Begining

Hall

محل اقامت: تهران

سپاس: 105

Re: يه سوال در مورد فيزيك اتمي

پست توسط Hall »

Hosein47 نوشته شده:ما خونديم كه بيشتر حجم اتم رو فضاي خالي تشكيل داده و در اتم ها اوربيتال هاي خالي زيادي وجود داره.مي خوام بدونم كه منظور از فضاي تهي چيه؟يني چي كه خاليه؟اساسا احتمال وجود نداشتن الكترون در اتم كمتر از 10 درصده.از اونجايي كه مكانيك كوانتومي بر اساس احتمالاته مي تونيم بگيم كه به احتماله كمتر ار 10 درصد حد اقل يه اوربيتال خالي ميمونه كه مي خوام معني خالي ره بهم بگين.
ممنون.
منظورتون احتمال وجود نداشتن الکترون در اوربیتاله نه اتم دگه
اگه آزمایش رادرفورد یادتون باشه با بمباران کردن ورقه ی طلا توسط ذرات الفا دید که بیشتر انها بدون انحراف رد میشن و بعضی ها منحرف میشن با زاویه ی کم و خیلی کم هم با زاویه ی زیاد منحرف میشن ... خب چون بیشترشون منحرف نشدن یعنی سر راهشون چیزی نبوده... اوربیتال خالی هم یعنی توش الکترون نیست(یا دقیقتر احتمال وجود الکترون در اون فضا خیلی پایینه چون بنا به اصل عدم قطعیت هایزنبرگ نمیتونیم دقیق بگیم الکترون کجاست)

نمایه کاربر
Diana

سپاس: 15

تماس:

پست توسط Diana »

Hall نوشته شده:
Hosein47 نوشته شده:ما خونديم كه بيشتر حجم اتم رو فضاي خالي تشكيل داده و در اتم ها اوربيتال هاي خالي زيادي وجود داره.مي خوام بدونم كه منظور از فضاي تهي چيه؟يني چي كه خاليه؟اساسا احتمال وجود نداشتن الكترون در اتم كمتر از 10 درصده.از اونجايي كه مكانيك كوانتومي بر اساس احتمالاته مي تونيم بگيم كه به احتماله كمتر ار 10 درصد حد اقل يه اوربيتال خالي ميمونه كه مي خوام معني خالي ره بهم بگين.
ممنون.
منظورتون احتمال وجود نداشتن الکترون در اوربیتاله نه اتم دگه
اگه آزمایش رادرفورد یادتون باشه با بمباران کردن ورقه ی طلا توسط ذرات الفا دید که بیشتر انها بدون انحراف رد میشن و بعضی ها منحرف میشن با زاویه ی کم و خیلی کم هم با زاویه ی زیاد منحرف میشن ... خب چون بیشترشون منحرف نشدن یعنی سر راهشون چیزی نبوده... اوربیتال خالی هم یعنی توش الکترون نیست(یا دقیقتر احتمال وجود الکترون در اون فضا خیلی پایینه چون بنا به اصل عدم قطعیت هایزنبرگ نمیتونیم دقیق بگیم الکترون کجاست)
آفرین smile072
من میدانم که تو کودن نیستی
ولی خود را به کودنی میزنی!!!!

نمایه کاربر
Hosein47

محل اقامت: گيلان

پست توسط Hosein47 »

خب اينارو كه منم مي دونستم.من سوالم اينه كه واژه خالي و هيچ در اوربيتال يعني چي؟
يعني خلا؟
ماده تاريك؟
من مي خوام بدونم خالي يعني چي؟
Madness Is Just The Begining

farnoosh_T

پست توسط farnoosh_T »

همونطوریکه هممون میدونیم, اتم 1هسته داره با الکترونهایی که روی مدار های مختلفی تو لایه ها دور هسته میچرخن....
وقتی میگیم میچرخن یعنی احتمال چرخش این الکترون ها روی اون مدارها زیاده(قطعی قطعی نیست)...خب وقتیم که 1الکترون داره رو اون مدار میچرخه چون حجم خیلی کوچیکی داره و در هر لحظه فقط میتونه 1جای اون مدار باشه پس بقیه ی مدار خالیه...برای لایه هام همچین چیزی توصیف میکنن ...واسه همینم میگن اتم فضای تهی زیاد داره...
dar ruzegare jahl, shour khod jorm ast....!

نمایه کاربر
mohsen2545

سپاس: 98

تماس:

پست توسط mohsen2545 »

آخرین ویرایش توسط mohsen2545 جمعه ۱۳۹۱/۲/۲۲ - ۱۶:۳۴, ویرایش شده کلا 1 بار
دلم میخواد یه روزی فارغ از غم
تبسم رویِ لبهامون بشینه
شاید اون روز دوباره جون بگیره
نهالِ آرزوهامون تو سینه

نمایه کاربر
Behjo

سپاس: 270

پست توسط Behjo »

mohsen74 نوشته شده:
Hosein47 نوشته شده:خب اينارو كه منم مي دونستم.من سوالم اينه كه واژه خالي و هيچ در اوربيتال يعني چي؟
يعني خلا؟
ماده تاريك؟
خالی یعنی خلا
smile021
Hosein47 نوشته شده:خب اينارو كه منم مي دونستم.من سوالم اينه كه واژه خالي و هيچ در اوربيتال يعني چي؟
يعني خلا؟
ماده تاريك؟
اون جای خالی(که ممکنه از الکترون و نوکلئون خالی باشه,ولی از ذرات دیگه مثل نوترینوها خالی نیست) همون فضاست
خوب حالا فضا چیه؟؟
این یک سوال هنوز توی حیطه ی فیزیک نیست و جوابی هم براش نیست. ولی فلاسفه زیاد در موردش فلسفیدن!,مثل بقیه ی مفاهیم گنگ فیزیک, مثل زمان.
اینکه گفتم هنوز توی حوزه ی فیزیک نیست,بخاطر اینه که به عقیده ی برتراند راسل:علم در حوزه ی شناخته ها میخزه! و فلسفه در حیطه ی ناشناخته ها قدم میزنه.و خودش هم بر این باوره که زیاد دور از انتظار نیست که روزی علم با پیشرفتش بتونه به سوالهای فلسفی هم پاسخ بده...
ولی علی الحساب ,انشتین توی نسبیت عامش گفته که خوده ماده فضا رو میسازه و شکل میده.یعنی ماده هرچه پیش روی میکنه,برای خودش فضا میسازه...
کتاب سرگذشت فضا از موریس مترلینگ میتونه بدردتون بخوره
نظرات کانت هم در این مورد بسیار جالب توجهه.او معتقد بود که: فضا و زمان و علیت توسط ذهن روی تجربه ها اعمال میشن...
smile072
فرق یک انسان خوشبخت با یک بدبخت در انتخاب هاییست که میکند

بدرود هوپا

ارسال پست