چرا ماه دور زمين مي گرده و سمت خورشيد نميره؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
cloner

سپاس: 11

Re: زمين يا خورشيد؟! يكي جواب بده

پست توسط cloner »

در پست های قبلی در مورد تفاوت جذب نشدن زمین به خورشید( هر بچه ای می دونه چرا زمین جذب خورشید نمی شه! )
با مساله جذب نشدن ماه به خورشید گفتم. لطفاً به مساله به صورت تفصیلی که گفتم توجه کنید smile026 smile026

امید سیدیان

سپاس: 565

Re: زمين يا خورشيد؟! يكي جواب بدهplz

پست توسط امید سیدیان »

cloner نوشته شده:در پست های قبلی در مورد تفاوت جذب نشدن زمین به خورشید( هر بچه ای می دونه چرا زمین جذب خورشید نمی شه! )
با مساله جذب نشدن ماه به خورشید گفتم. لطفاً به مساله به صورت تفصیلی که گفتم توجه کنید smile026 smile026
مشکل اینجاست که شما فکر می کنید زمین یا ماه، جذب خورشید نمی شن.
زمین و ماه هر دو جذب خورشید می شن، و در حقیقت دارند روی خورشید سقوط می کنند!

این موضوع، با برخورد کردن زمین یا ماه به خورشید متفاوت هست.
انرژی اولیه ی سیستم زمین خورشید به گونه ای بوده که مسیر حرکت زمین نسبت به خورشید،
یک خط راست نشه، و بیضی باشه. در واقع زمین در حال سقوط بر روی خورشید، روی مسیر بیضوی هست.

در اون مساله هم که فرمودید، هنگامی که ماه بین زمین و خورشید قرار می گیره،
همچنان حرکت شتابدار حول خورشید رو حفظ می کنه و چون شما در دستگاه نا لخت زمین قرار گرفتید، متوجه نمی شید.
پست جناب کارتوش رو دقیق بخونید.

البته این مساله (خورشید - زمین - ماه) رو نمی شه به طور کامل و رضایت بخشی بررسی کرد.
در بهترین و ایدئال ترین حالت، یعنی با حذف تمام نیرو های سیارات و جرم های دیگه،
به مساله ی سه جسم بر می خوریم که اثبات می شه که به صورت تحلیلی نمی شه بررسی اش کرد.
ولی حد اقل این سوال در مورد مساله ی سه جسم قابل پاسخ گویی است.
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

نمایه کاربر
cloner

Re: چرا ماه دور زمين مي گرده و سمت خورشيد نميره؟

پست توسط cloner »

1) اینرسی مبحث مستقلی نیست و دقیقاً همان قانون اول نیوتون است ، در ضمن هنگامی که رابطه مکانیکی ثابت بین اجسام وجود ندارد ( مثل بین کرات ) اینرسی تنها از نوع خطی است و اینرسی گردش یک سیاره به دور دیگری وجود ندارد. ( اینجا قانون اول نیوتون خود را به شکل اینرسی خطی نشان می دهد و اینرسی خطی هم خود را به شکل شتاب مرکز گرا، پس چون ما در محاسبات از اینرسی خطی در شتاب مرکز گرا استفاده می کنیم دیگر موضوع مسیر اینرسی در حل مساله بی معنی است. و نمی توان یک اثر را دوبل! در نظر گرفت)
2)صورت مساله زیر سوال برده شد که برای پاسخ اعداد رو برای محاسبه دوستان قرار می دم.( در کتاب فیزیک 1 هالیدی تمامی اعداد موجوده).

G=6.67*10^-11

فاصله ماه تا زمین
D=6.82*10^8

فاصله ماه تا خورشید
ِD=1.5*10^11

جرم ماه
m=7.36*10^22

جرم زمین
m=5.98*10^24

جرم خورشید
m=1.99*10^30 smile072 smile072

نمایه کاربر
cloner

Re: زمين يا خورشيد؟! يكي جواب بدهplz

پست توسط cloner »

Cartouche نوشته شده:فکر کنم دلایلی که گفتید غلط باشه ،
من دلیلمو میگم:
در واقع ماه داره دور خورشید هم میچرخه ، و همنیطور دور زمین ، ببینین ، چون ما دستگاهمونو گذاشتیم رو زمین ، و با توجه به این که فاصله ی ماه از خورشید ، تقریبا برابر فاصله زمین از خورشیده ، پس نیرو های وارد بهشون با جرماشون متناسبه (از روی قانون گرانش نیتون) پس شتاباشون برابره ، پس اگه ما در دستگاه متصل به زمین اینو بنویسیم ، و نیروهاشو بزاریم ، یه نیروی ناشی از گرانش خورشید وارد میشه ، و یه نیروی مجازی ناشی از شتاب مرکز گرا زمین (نیروی مجازی دستگاه نالخت) که اینو دو تا به دلیلی که گفتم ، برابرن و همدیگرو خنثی میکنن ، پس فقط میمیونه نیرو گرانش ناشی از زمین که برابر میشه با rw^2 ، ، پس در واقع در دستگاه متصل به زمین ، ماه داره صرفا دور زمین میچرخه.(اگه مدار ماه خیلی بزرگتر از این بود احتملا اینطوری دیگه نمیشد ، چون دیگه نیروی مجازی و نیروی گرانشی یکی نمیشد)
ولی در دستگاه متصل به خورشید ، داره در یه دایره با شعاع متغیر به دور خورشید میچرخه ، که تغیرات اون شعاع هم به اندازه 2 برابر شعاع مدار ماهه.
البته این جواب نظر شخصیه ، پس احتمال داره اشتباه باشه ، و به هیچ عنوان از طرف کسی تایید نشده ، ولی درسته. smile038

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

cloner نوشته شده:1) اینرسی مبحث مستقلی نیست و دقیقاً همان قانون اول نیوتون است ، در ضمن هنگامی که رابطه مکانیکی ثابت بین اجسام وجود ندارد ( مثل بین کرات ) اینرسی تنها از نوع خطی است و اینرسی گردش یک سیاره به دور دیگری وجود ندارد.
من اصلاً منظور شما رو از "رابطه ی مکانیکی" و "اینرسی خطی" نمی فهمم!
شما این دو شیء رو از کجا آوُردید؟
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

mohammad saleh

سپاس: 8

پست توسط mohammad saleh »

چون فاصله اش از خورشید دوره.

pedixray

سپاس: 4

پست توسط pedixray »

نیوتن میگه چون همه ی اجرام به هم نیرو وارد میکنن این ها با هم خنثی میشن و تو ی مدار خودش میچرخه و سمت خورشید نمیره

pedixray

سپاس: 4

پست توسط pedixray »

mohammad saleh نوشته شده:چون فاصله اش از خورشید دوره.
ولی شما که فسفر سوزوندی و این جوابو دادی (بدل نگیر بابا)
تا حالا فکر کردی جرم خورشیید چند برابر زمینه؟

نمایه کاربر
امیرکاوه

نام: حامد فرهنگ

سپاس: 167

تماس:

پست توسط امیرکاوه »

در کیهان اجرام ابرچگالیبا توجه به حجمی که دارا هستنید ، فرورفتگی نسبی در سطح فضازمان ایجاد می کنند . ماه کوچک تر از زمین است و در حومه لبه کاو فضازمان زمین قرار گرفته است و به دلیل گرانش زمین و سرعت ماه ، در یک مدار مشخص در حال چرخش است .

m0nica

سپاس: 3

پست توسط m0nica »

فکر کنم!
جرم خورشید از جرم زمین خیلی بشتره اما فاصله ی بین خورشید و ماه از فاصله ی بین ماه و زمین خیلی بیشتره و از اونجایی ک نیروی جاذبه ب جرم دو طرف و عکس مجذور فاصله بستگی داره جاذبه ی بین ماه و زمین خیلی بیشتر خواهد شد smile021
MONICA

نمایه کاربر
MA102

نام: Laplace transforms

سپاس: 1193

پست توسط MA102 »

مساله جالب افتادن زمین و ماه، یک بخش کامل از کتاب
"آیا اینشتین درست می گفت؟" نوشته کلیفورد ام.ویل، ترجمه احمد شریعتی
رُ بخودش اختصاص داده.
این کتاب یکی از بهترین کتابهای عامه فهم نسبیت عام تجربیه.
فقط کسائی که بجای الافی، میرن و این کتاب رُ میخونن لیاقت دونستن تفصیلی جواب مساله رُ دارن. smile128

smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072
علم×دین=انسان

وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاس جَمِيعاً

و هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده.

سوره مبارکه المائدة آیه32

بانک اهداء سلولهای بنیادی:
http://iscdp.tums.ac.ir/

نمایه کاربر
Reza newton

نام: Reza Newton !

سپاس: 29

تماس:

پست توسط Reza newton »

بنابر نظریات و مفاهیم استاد و فیزیکدان بزرگ سر ایزاک نیوتن در کتاب اصول.دلیل برخورد نکردن این 3جسم با هم سرعت نسبتا ثابت در مدار و فاصله ی بین این 3سم است.یعنی بنا بر روابط جرم و کشش خورشید زیادتر است ولی فاصله کم با زمین اونرو خنثی میکنه
هر که گردد مبتلا اندر فراق.....اوشناسد شرح درد اشتیاق
یا ابالفضل ابن علی

ارسال پست