انرژی نور صفره؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
mohsenm2

سپاس: 2

تماس:

Re: انرژی نور صفره؟

پست توسط mohsenm2 »

محمد مهدي غلامي نوشته شده: اینطوری میشه یه جرمی به فوتون نسبت داد. اما دقت کن که این جرم حالت سکون نیست. جرم سکون فوتون صفره. یعنی اگه فوتون واسته جرمی نداره و یعنی نابود میشه.

سوالی بود در خدمتم....
اونايي كه گفتي درسته ولي اينو نفهميدم.
بگذارید و بگذرید , ببینید و دل نبندید, چشم بیاندازید و دل نبازید که دیر یا زود باید گذاشت و گذشت. مولا علی (ع)

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

محل اقامت: مشهد

سپاس: 14

تماس:

پست توسط محمد مهدي غلامي »

سلام دوباره
edwardfurlong نوشته شده: محمد مهدي غلامي نوشته است:طبق فرمول می فهمیم که اگر سرعتش کم تر بشه نابود میشه. (m=m0/(1-v^2/C^2)^1/2)

من هر چی به فرمول نگاه میکنم . نمیفهمم کجای فرمول همچین چیزی میگه.
ببین،
1- میدونیم جرم سکون فوتون صفره.
2- میدونیم فوتون جرم نسبیتی داره.
3- میدونیم فرمول بالا درسته و جواب میده.
نتیجه: طرف چپ معادله (m) یه عدده. راست صفر روی یک عبارت. اگر عبارت مخرج عدد بشه (سرعت کمتر از C) طرف راستمون صفر میشه که تناقضه. پس باید مخرج صفر بشه که کسر راست بشه صفر روی صفر. این یعنی معادله در این حالت چیزی رو مشخص نمی کنه. باید از یه راه دیگه بریم. یعنی معادله اشتباه نیست اما خود معادله میگه در این حالت چیزی نمیدونم!
پس هر چیزی که جرم سکونش صفره نمیتونه با سرعتی کمتر از C حرکت کنه. حتما فقط با خود سرعت C
edwardfurlong نوشته شده:در تجربه هم که ما دیدیم فوتون همیشه کمتر از سرعت C حرکت میکنه.
کدوم تجربه؟ کجا همچین چیزی خوندی؟
فوتون نوره. نور هم با سرعت C حرکت میکنه. اصلا دوست عزیز، تعریف C سرعت فوتونه. اگه یه روز فهمیدیم فوتون با سرعت 2 به جای 3 حرکت میکنه اونوقت عدد C هم از 3 تبدیل میشه به 2.
edwardfurlong نوشته شده: دبیرستانی هستی؟
مهمه؟
نوشته هام رو نقد کن. چکار داری به سن و سالم؟
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

mohsenm2 نوشته شده:
محمد مهدي غلامي نوشته شده: اینطوری میشه یه جرمی به فوتون نسبت داد. اما دقت کن که این جرم حالت سکون نیست. جرم سکون فوتون صفره. یعنی اگه فوتون واسته جرمی نداره و یعنی نابود میشه.

سوالی بود در خدمتم....
اونايي كه گفتي درسته ولي اينو نفهميدم.
ببین. فوتون جرم سکونش صفره. یعنی اگه ساکن باشه هیچ جرمی نداره.
طبق خاصیت موجی فوتون میشه از روی فرکانسش انرژی ش رو بدست آورد. E=hv . انرژی = ثابت پلانک (یه عدد) ضرب در فرکانس.
حالا یه فرمول دیگه داریم E=mc^2 که جرم رو هم ارز انرژی می کنه. انرژی فوتون از فرمول قبلی رو میذاریم توی دومی و یه m بدست میاریم.
این m یعنی فوتونی که داره حرکت میکنه سنگینه با اینکه در حالت سکون هیچ جرمی نداره اما وقتی حرکت میکنه جرم پیدا میکنه.
به عبارتی اگر فوتون در میدان گرانش قرار بگیره جذب میشه.

نمیدونم جواب سوال رو دادم یا نه. اگه بازم نیازه بگو تا توضیح بدم.
جنگ نرم ... ؟!!!

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

محمد مهدي غلامي نوشته شده:ببین،
1- میدونیم جرم سکون فوتون صفره.
2- میدونیم فوتون جرم نسبیتی داره.
3- میدونیم فرمول بالا درسته و جواب میده.
نتیجه: طرف چپ معادله (m) یه عدده. راست صفر روی یک عبارت. اگر عبارت مخرج عدد بشه (سرعت کمتر از C) طرف راستمون صفر میشه که تناقضه. پس باید مخرج صفر بشه که کسر راست بشه صفر روی صفر. این یعنی معادله در این حالت چیزی رو مشخص نمی کنه. باید از یه راه دیگه بریم. یعنی معادله اشتباه نیست اما خود معادله میگه در این حالت چیزی نمیدونم!
پس هر چیزی که جرم سکونش صفره نمیتونه با سرعتی کمتر از C حرکت کنه. حتما فقط با خود سرعت C
برخلاف تو من نسبیت پاس کردم.الان این چیزایی که نوشتی توضیح بده کجاش نوشته فوتون نابود میشه!
محمد مهدي غلامي نوشته شده:کدوم تجربه؟ کجا همچین چیزی خوندی؟
فوتون نوره. نور هم با سرعت C حرکت میکنه. اصلا دوست عزیز، تعریف C سرعت فوتونه. اگه یه روز فهمیدیم فوتون با سرعت 2 به جای 3 حرکت میکنه اونوقت عدد C هم از 3 تبدیل میشه به 2.
smile034
این که اطلاعات عمومیه .پس جوابتو نمیدم.
محمد مهدي غلامي نوشته شده:نوشته هام رو نقد کن. چکار داری به سن و سالم؟
سن و سالت رو بدونم در حد سن و سالت بهت تذکر بدم!

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

edwardfurlong نوشته شده: برخلاف تو من نسبیت پاس کردم.الان این چیزایی که نوشتی توضیح بده کجاش نوشته فوتون نابود میشه!
عجیبه که نسبیت پاس کرده باشید و سرعت فوتون رو ندونید!!! توضیح رو به ساده ترین زبان نوشتم بالا دیگه. چطوری بگم که متوجه بشید.
edwardfurlong نوشته شده: محمد مهدي غلامي نوشته است:کدوم تجربه؟ کجا همچین چیزی خوندی؟

smile034
یه سرچ ساده توی وب بزنید: سرعت فوتون
http://cph-theory.persiangig.com/L664-m ... esbiat.htm
http://worldcreation.blogfa.com/post-34.aspx
این که دیگه از بدیهیاته که سرعت فوتون C هستش. شما بگو نور از چی ساخته شده؟ C یعنی چی؟
نور از فوتون ساخته شده و C هم سرعت نور هست. پس فوتون با سرعت C حرکت میکنه.
edwardfurlong نوشته شده:سن و سالت رو بدونم در حد سن و سالت بهت تذکر بدم!
نوشته ها رو نقد کن!

برام عجیبه که اینقدر با اطمینان بر چیزی که نمیدونید پافشاری می کنید. یک درصد احتمال اشتباه در حرفهاتون بدید.
جنگ نرم ... ؟!!!

user8604

پست توسط user8604 »

محمد مهدي غلامي نوشته شده:
edwardfurlong نوشته شده: برخلاف تو من نسبیت پاس کردم.الان این چیزایی که نوشتی توضیح بده کجاش نوشته فوتون نابود میشه!
عجیبه که نسبیت پاس کرده باشید و سرعت فوتون رو ندونید!!! توضیح رو به ساده ترین زبان نوشتم بالا دیگه. چطوری بگم که متوجه بشید.
edwardfurlong نوشته شده: محمد مهدي غلامي نوشته است:کدوم تجربه؟ کجا همچین چیزی خوندی؟

smile034
این که دیگه از بدیهیاته که سرعت فوتون C هستش. شما بگو نور از چی ساخته شده؟ C یعنی چی؟
نوشته ها رو نقد کن!

برام عجیبه که اینقدر با اطمینان بر چیزی که نمیدونید پافشاری می کنید. یک درصد احتمال اشتباه در حرفهاتون بدید.
عوام (غیر تخصصی ها در فیزیک)هم میدانند سرعت فوتون فقط در خلا کامل برابر C است و باز همون عوام هم میدانند خلا کامل وجود ندارد.در نتیجه هیچ فوتونی نمیتونی پیدا کنی که با سرعت C بره. سرعت همیشه کمتره . بسته به میزان خلا.
اگه فرض کنیم تخیلات تو درست باشه پس هیچ فوتونی نباید در طبیعت باشه . چون همشون کمتر از C که شدن نابود شدن.
---------------
عوام که وارد میشن تو فیزیک علم رو با تخیلاتشون تحریف میکنند. نکنید این کارارو!

نمایه کاربر
sonya

محل اقامت: ستار خان لار یورده

تماس:

پست توسط sonya »

محمد مهدي غلامي نوشته شده:

smile034
نوشته ها رو نقد کن!

این از اثرات اعتماد به نفس کاذبه smile001
تا هستم ای رفیق ندانی که کیستم روزی سراغ وقت من ایی که نیستم
...................................................................................................................

چهار چیز است که نمی توان آنها را برگرداند:

1- حرف پس از گفتن .

2- زمان پس از گذشتن .

3 - سنگ پس از رها شدن .

4- موقعیت پس از پایان یافتن

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

edwardfurlong نوشته شده:عوام (غیر تخصصی ها در فیزیک)هم میدانند سرعت فوتون فقط در خلا کامل برابر C است و باز همون عوام هم میدانند خلا کامل وجود ندارد.در نتیجه هیچ فوتونی نمیتونی پیدا کنی که با سرعت C بره. سرعت همیشه کمتره . بسته به میزان خلا.
خیر دوست عزیز، سرعت نور همیشه برابر C هست نه کمتر نه بیشتر. آخه من نمیدونم شما C رو چی تعریف می کنید؟C سرعت نوره و اگه شما بگید سرعت فوتون کمتره پس C هم کمتره.
سرعت نور (فوتون) حتی در آب هم برابر C هست. سرعتی که ما می بینیم بخاطر برخورد های متوالی فوتون بین مولکولهای آب کمتر هست اما سرعت فوتون بین مولکول ها باز برابر C هست. اصلا سرعت فوتون از ثوابت فیزیکه. بنیان نسبیت بر ثابت بودن سرعت فوتون بنیان شده. اگه حرف شما درست باشه باید فاتحه ی نسبیت رو خوند.
edwardfurlong نوشته شده:عوام که وارد میشن تو فیزیک علم رو با تخیلاتشون تحریف میکنند.
حق با شماست. اما چه سود که کسانی که حرف می زنند خود عمل نمی کنند.
sonya نوشته شده:این از اثرات اعتماد به نفس کاذبه smile001
دوست عزیز! حرف منطقی دارید بفرمایید. نوشته ها رو نقد کنید.
بی خودی پست ندید. تعداد پست بالا اعتبار نمیاره.

ضمنا، تا وقتی بحث علمی باشه ادامه میدم. اگه کار به توهین و مسخره بازی بکشه یا اینکه کسی بی دلیل منطقی خودشو به نفمیدن بزنه من وقت اضافه ندارم اینجا تلف کنم.
جنگ نرم ... ؟!!!

user8604

پست توسط user8604 »

محمد مهدي غلامي نوشته شده:خیر دوست عزیز، سرعت نور همیشه برابر C هست نه کمتر نه بیشتر. آخه من نمیدونم شما C رو چی تعریف می کنید؟C سرعت نوره و اگه شما بگید سرعت فوتون کمتره پس C هم کمتره.
سرعت نور (فوتون) حتی در آب هم برابر C هست. سرعتی که ما می بینیم بخاطر برخورد های متوالی فوتون بین مولکولهای آب کمتر هست اما سرعت فوتون بین مولکول ها باز برابر C هست. اصلا سرعت فوتون از ثوابت فیزیکه. بنیان نسبیت بر ثابت بودن سرعت فوتون بنیان شده. اگه حرف شما درست باشه باید فاتحه ی نسبیت رو خوند.
C را جدا حساب میکنند . سرعت نور را جدا!
C را باداشتن (میو صفر و اپسیلون صفر .ثابت گذر دهی الکتریکی و تراوایی مغناطیسی در خلا) محاسبه میکنند . سرعت فوتون را با اندازه گیری زمان و داشتن فاصله اندازه گیری میکنند.
------------------
سرعتی که ما می بینیم بخاطر برخورد های متوالی فوتون بین مولکولهای آب کمتر هست اما سرعت فوتون بین مولکول ها باز برابر C هست.
وقتی داریم از خلا صحبت میکنیم .یعنی نه ماده داشته باشه . نه میدان در اونجا باشه.فکر کردی بین مولکول ها سرعتش خوبه!
----------------
اصلا سرعت فوتون از ثوابت فیزیکه.
سرعت فوتون نه!
C ثابته.
بنیان نسبیت بر ثابت بودن سرعت فوتون بنیان شده.
smile021
نسبیت . با فرض اینکه ما نوری داریم که با سرعت C حرکت میکنه و با این قانون که نسبت به هر مرجع لختی ثابت است به وجود اومده. (از اصولش برداشت اشتباه کردی).اشگال نداره پیش میاد. ولی بر دانسته ها و برداشت های غلطت لجاجت نکن. اگر واقعا میخوای یاد بگیری.
----------------

user8604

پست توسط user8604 »

محمد مهدي غلامي نوشته شده: sonya نوشته است:این از اثرات اعتماد به نفس کاذبه smile001

دوست عزیز! حرف منطقی دارید بفرمایید. نوشته ها رو نقد کنید.
بی خودی پست ندید. تعداد پست بالا اعتبار نمیاره.
داداش سونیا دوباره ضایع شد!
smile055

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

محمد مهدي غلامي نوشته شده: خیر دوست عزیز، سرعت نور همیشه برابر C هست نه کمتر نه بیشتر. آخه من نمیدونم شما C رو چی تعریف می کنید؟C سرعت نوره و اگه شما بگید سرعت فوتون کمتره پس C هم کمتره.
سرعت نور در آب و شیشه و جوِّ زمین هم متفاوته، پس این‌طور c هم باید در بالانسی ابدی باشه و مطابقِ فرمایشت فاتحه‌ی نسبیّت خونده بشه دیگه استاد؟ نه‌خیر. c سرعت نور در خلأِ کامل هست، از اون‌جایی که خلأِ کامل هیچ‌وقت نمی‌تونیم داشته باشیم پس سرعت نور در عمل هیچ‌گاه به‌سرعتِ نور در خلآِ کامل، یا همون c نخواهد رسید. واسه همین سرعت نور رو میان در محیط‌های مختلف اندازه‌گیری می‌کنند و می‌گن سرعتِ نور در فلان محیط فلان‌قدره، سرعتِ نور در خلأِ کامل هم cقدره (که عملاً نور هیچ‌وقت به c نمی‌رسه). مسئله خیلی ساده‌ست، جسارتاً شما که مثلِ بعضی از سوپرقهرمانانِ انجمن دبیرستانی نیستی، می‌تونی خیلی راحت از استادت بپرسی و حداقل روندِ بحثتون خیلی زیباتر از الان خواهد بود. smile072

چاکریم.

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

edwardfurlong نوشته شده:C را جدا حساب میکنند . سرعت نور را جدا!
C را باداشتن (میو صفر و اپسیلون صفر .ثابت گذر دهی الکتریکی و تراوایی مغناطیسی در خلا) محاسبه میکنند . سرعت فوتون را با اندازه گیری زمان و داشتن فاصله اندازه گیری میکنند.
خب اون c که از میو صفر بدست میارن چیه؟ یه عدد بی معنی؟
خیر، اون سرعت نوره.
روش اول که گفتید (میو صفر) میشه روش نظری بدست آورد سرعت نور. روش دوم روش تجربیه.
edwardfurlong نوشته شده:وقتی داریم از خلا صحبت میکنیم .یعنی نه ماده داشته باشه . نه میدان در اونجا باشه.فکر کردی بین مولکول ها سرعتش خوبه!
خوبه؟! یعنی چی خوبه؟
جنگ نرم ... ؟!!!

user8604

پست توسط user8604 »

محمد مهدي غلامي نوشته شده:خب اون c که از میو صفر بدست میارن چیه؟ یه عدد بی معنی؟
خیر، اون سرعت نوره.
روش اول که گفتید (میو صفر) میشه روش نظری بدست آورد سرعت نور. روش دوم روش تجربیه.
اسم ثابت رو گزاشتن سرعت نور.من دوست دارم اسمشو بزارم خربزه.
روش اول هم تجربی است.
ثابت C که از روش اول به دست میارین هیچ ربطی به سرعت نور نداره. نشان دهنده ی ارتباط بین الکتریسیته و مغناطیسه.تصادفا برابر با سرعت نور در خلا ه!
اصلا تا مدتها نمیدونستن موج الکترومغناطیس همون نوره.
---------------
محمد مهدي غلامي نوشته شده: خوبه؟! یعنی چی خوبه؟
یعنی تو فکر کردی بین مولکول ها سرعت برابر با C است . که اشتباه فکر کردی. همچین چیزی نیست.

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

من در درستی حرفم شک کردم. هنوز گفته ی شما رو کاملا قبول ندارم اما چون دیدم اصل دوم نسبیت آورده سرعت نور در "خلا" ثابته شک کردم. باید بیشتر در موردش فکر کنم...
جنگ نرم ... ؟!!!

user8604

پست توسط user8604 »

محمد مهدي غلامي نوشته شده:من در درستی حرفم شک کردم. هنوز گفته ی شما رو کاملا قبول ندارم اما چون دیدم اصل دوم نسبیت آورده سرعت نور در "خلا" ثابته شک کردم. باید بیشتر در موردش فکر کنم...
آفرین به تو.
ولی باز اصل دوم رو خوب نگرفتی. چون بحث اینه که در تمام مراجع لخت ثابته.
یعنی سرعت نور در هر مرجع لختی که با سرعت V داره حرکت میکنه C اندازه گرفته میشه.منظور اینه. اینه که باعث میشه معادلات لورنتس به وجود بیاد.

ارسال پست