انرژی چیست؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Question Mark

سپاس: 1

Re: انرژی چیست؟

پست توسط Question Mark »

alijohar نوشته شده:
Question Mark نوشته شده:
alijohar نوشته شده:مفهوم انرژي در فيزيك كلاسيك و مكانيك كوانتوم با هم فرق داره.
موضوع از نظر علمي خيلي هم پيچيده نيست . خيلي هم واضحه. انيشتن رابطه بين جرم و انرژي را بيان كرده همه ميدانند.
اما ممكن است ما بخواهيم برخوردي فلسفي با موضوع داشته باشيم. يعني انرژي را مثلا بگوييم الف است. بعد فيلسوف مي پرسد الف چيست. ما ناچاريم الف را تعريف كرده و پاي ب را به ميان بكشيم. بعد سوال به ب نقل مكان پيدا ميكند.
ناگزير تعريف فلسفي بخود ميگيرد كه همان بود كه گفتم.
اما در علم موضوع كاملا واضح و مشخص است.يعني هيچ فيزيك داني نيست كه وقتي فرمول انيشتن را جلوش بگذاري بگه نميدانم E و M چه هستند. !؟

تقریبا با شما موافقم،جز اینکه من فرمول انیشتین رو یه تعریف نمیدونم بلکه معادلسازی ای میدونم که کمک زیادی کرده ولی نمیتونه آخرین قدم در درک مفهوم انرژی باشه.
حالا اگه از دید فلسفه نگاه کنیم شما تعریف درستی دارید؟جملاتی که تو پست اولتون گفتید به نظرتون تعریف بود؟
1- ما در علم "آخرين قدم نداريم" ،‌ من مي گويم انرژي همان بوزون است ، شما مي گيد بوزون چيست.؟
2- شما بگوييد ببينم "اردك" چيست ؟ علم تعريفي از اردك ارائه ميدهد ؛ مثلا گونه او را بيان ميكند. DNA‌ او را آناليز ميكند. همين.
3- اما اگر شما بگوييد من م يخواهم بدانم "ذات" اردك چيست ؟ سوال شما جنبه فلسفي پيدا ميكند.
4- تعريف انرژي ؛ از آن نظر كه ذره بنيادين است (حد اقل تا الان) ؛ به لحاظ فلسفي همان است كه گفتم . چند تعبير برايتان نوشتم كه همه يكي بودند. موفق باشيد

کاملا درسته،در علم آخرین قدم نداریم.اما خیلیا معادله انیشتین رو جوری تعبیر میکنن که انگار همه چی تموم شده و دیگه هیچ سوالی درباره انرژی وجود نداره.
طبیعتا جواب سوالمو نگرفتم ولی استفاده کردم از حرفاتون؛ممنون smile124

نمایه کاربر
Question Mark

سپاس: 1

پست توسط Question Mark »

mmeftahpour نوشته شده:فرض كنيد در دنيا هيچ چيز وجود نداشته باشد ، فقط يك توپ بسكتبال باشد و يك مگس
در اين دنياي خيالي ما هم هيچ نيرويي مثل الكترومغناطيس و گرانش نباشد و در اين عالم مذكور مگس با سرعت 1 متر در ثانيه به سمت توپ شيرجه برود. ( با فرض جرم 1 كيلوگرم براي توپ و 1 گرم براي مگس انرژي كل سيستم چقدر مي باشد؟

؟

نمایه کاربر
ehsan.m1354

سپاس: 26

پست توسط ehsan.m1354 »

Question Mark نوشته شده:انرژی چیست؟چه ماهیتی دارد؟شما چه تصوری از انرژی دارید؟چطور میتونید توصیفش کنید؟
------------------------------
پ.ن: من مدت زیادیه که تو انجمنا بصورت خاموش حضور دارم و تقریبا تموم بحثا رو خونده م،پس امیدوارم پرسیدن سوال به ظاهر انقدر ساده رو ناشی از تازه وارد بودنم ندونید smile072
=====================================================================
بنام خدا
سلام
نظرات دوستان رو ديدم ظاهرا به اين نتيجه رسيديم که کسي تعريف انرژي رو حداقل توي اين سايت نمي دونه
خوب من هم يه تعريف بسيار ساده ميگم از انرژي هر کسي بحث داره بياد جلو
انرژي يعني حرکت ، جنبش ....
اين حرکت ممکنه حرکت بين ملکولي يا اتمي باشه
خوب چندتا توضيح بدهم
انرژي تابشي يا نوري که همانطور که در بالا گفتم نوعي حرکت فوتون است باعث ضربه زدن به اتم ها و مولکولهاي جسم شده و ايجاد حرکت در ملکولهاي جسم ديگر مي شود و از اين طريق انتقال پيدا مي کند
انرژي شيميايي : با حرارت دادن ( که نوعي حرکت مولکولي است ) به ماده شيميايي ( مثلا بنزين) باعث ايجاد تبخير ( که نوعي جنبش ملکولي است ) مي گردد و از اين جنبش که نوعي نيروست مصارف گوناگون بدست مي آيد
انرژي الکتريکي : حرکت الکترون
خوب با توجه به تعاريف فوق براي حرکت دراوردن هر چيزي نيرو لازم است پس به نوعي به نيرويي که مي تواند ذره اي را حرکت دهد نيز انرژي مي گويند که اگر اين نيرو وارد شود انرژي مي گويند و اگر قابليت ايجاد نيروي را داشته باشد مي گويند انرژي پتانسيل

خوب منتظر انتقادات دوستان هستم

نمایه کاربر
هرمز پگاه

محل اقامت: پاريس

سپاس: 978

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

ehsan.m1354 نوشته شده:
Question Mark نوشته شده:انرژی چیست؟چه ماهیتی دارد؟شما چه تصوری از انرژی دارید؟چطور میتونید توصیفش کنید؟
پ.ن: من مدت زیادیه که تو انجمنا بصورت خاموش حضور دارم و تقریبا تموم بحثا رو خونده م،پس امیدوارم پرسیدن سوال به ظاهر انقدر ساده رو ناشی از تازه وارد بودنم ندونید smile072
=====================================================================
بنام خدا
سلام
نظرات دوستان رو ديدم ظاهرا به اين نتيجه رسيديم که کسي تعريف انرژي رو حداقل توي اين سايت نمي دونه
خوب من هم يه تعريف بسيار ساده ميگم از انرژي هر کسي بحث داره بياد جلو
انرژي يعني حرکت ، جنبش ....
اين حرکت ممکنه حرکت بين ملکولي يا اتمي باشه
خوب چندتا توضيح بدهم
انرژي تابشي يا نوري که همانطور که در بالا گفتم نوعي حرکت فوتون است باعث ضربه زدن به اتم ها و مولکولهاي جسم شده و ايجاد حرکت در ملکولهاي جسم ديگر مي شود و از اين طريق انتقال پيدا مي کند
انرژي شيميايي : با حرارت دادن ( که نوعي حرکت مولکولي است ) به ماده شيميايي ( مثلا بنزين) باعث ايجاد تبخير ( که نوعي جنبش ملکولي است ) مي گردد و از اين جنبش که نوعي نيروست مصارف گوناگون بدست مي آيد
انرژي الکتريکي : حرکت الکترون
خوب با توجه به تعاريف فوق براي حرکت دراوردن هر چيزي نيرو لازم است پس به نوعي به نيرويي که مي تواند ذره اي را حرکت دهد نيز انرژي مي گويند که اگر اين نيرو وارد شود انرژي مي گويند و اگر قابليت ايجاد نيروي را داشته باشد مي گويند انرژي پتانسيل

خوب منتظر انتقادات دوستان هستم
همانگونه که دوست ما "علی جوهر" گفت، من هم میگویم که کارمایه (انرژی) همان جنبش (حرکت) است.
این جنبش، یک "جنس" است که همه چیز از آن ساخته شده. چیزی که ماده [دارای ماندمایه (جرم سکون)]
میگوییم هم چیزی جز انرژی گرفتار در تاروپود های ناشناخته یا کمتر شناخته شده ی جای (مکان)
و اسپاش (فضا)، نیست. برای نمونه همین کارمایه شیمیایی، چیزی نیست جز کارمایه ی گرفتار میان
اتمهای یک مولکول، مانند مولکول متان، که این کارمایه با سوختن متان که همان آمایش (ترکیب)
با اکسیژن است، آزاد میشود و میشود جنبشی "بیرونی" که ما میشناسیم. کارمایه آهنکهربایی
(الکترومغناتیسی) هم کارمایه گرفتار در میدان میان ریزگان (ذرات) باردار کهربایی است و هر چیز
دیگر که "انرژی" نام دارد هم یکی جز همین یک چیز نیست، ولی بسته به جایی که در آن گرفتار
یا درکار است، نام های گوناگون دارد. توانمایه ( انرژی پتانسیل) همان کارمایه ی گرفتار در جاهای گوناگون است،
برای نمونه کارمایه ی گرفتار در میدان گرانشی. کارمایه ی جنبشی، همان انرژی است که به ریزگان
ماندمایه دار چسبیده است و انگیزه ی افزایش تندای چیزها و پیکره ها ( جسم ها) میباشد. از آنجایی
که همه ی این ها یکی هستند، گونه های آن نیز می توانند به هم دیگر دگرگون و واگردان (تبدیل) شوند.
برای نمونه شما میتوانید با انرژی شیمیایی خوراک خود، که در ماهیچه های شما آزاد میشوند، یک
دوچرخه را به بالای تپه ای ببرید، که در اینجا هم به دوچرخه کارمایه ی جنبشی داده اید و هم, کارمایه را
در میدان گراویتونی انبار نموده اید چون بالای تپه رفته اید. اکنون دینام (الکتروموتور) دوچرخه را که
لامپش را روشن میکند، به چرخ می چسبانید و سوار دوچرخه، از تپه، بی پا زدن ، سرازیر میشوید.
در اینجا لامپ دوچرخه روشن میشود: پس شما از کارمایه ای که پیشتر در میدان انباشتید، اکنون
کارمایه ی جنبشی دوچرخه و کارمایه ی کهربایی (الکتریکی) و سرانجام کارمایه ی ناب
(نور = فوتون های آزاد) را پدید آوردید. تازه، خود فوتون هم میتواند در جایی، به یک الکترون و یک
پوزیترون واگردد و دارای تنمایه (جرم) شود. پس ریزگان ماند مایه دار هم همان کارمایه ی گرفتار
(بدست هیگز و در تارو پود اسپاش) هستند و خود ما و سیبی که می خوریم هم سراسر از کارمایه ساخته
شده ایم . پس میبینیم که کارمایه , یک چیز و یک جنس بیشتر نیست، ولی در چند چهره و جایگاه.

تصویر
خرد، زنده ی جــاودانی شنــاس
خرد، مايه ی زنــدگانی شنــاس
چنان دان هر آنكس كه دارد خرد
بــدانــش روان را هــمی پــرورد

نمایه کاربر
mmeftahpour

نام: مسعود مفتاح پور

سپاس: 394

پست توسط mmeftahpour »

فرض كنيم كل سيستم تشكيل شده از يك 1 مگس به جرم 1 گرم و يك توپ بسكتبال به جرم ا كيلوگرم .
الف) فرض كنيم مگس با سرعت 1 متربرثانيه به سمت توپ حركت كند ( در صورتيكه فرض كنيم هيچ منبع انرژي ديگري جز جنبش نباشد) انرژي كل سيستم (mv2/2) برابر 0.0005 ژول خواهد بود.
ب) ولي از ديد مگس (نسبي) توپ با سرعت 1 متر بر ثانيه به سمت مگس مي آيد و انرژي كل سيستم برابر 0.5 ژول خواهد بود.

انرژي حالت خاصي مطلقي نيست بلكه استنباطي است از ناظر براي حركت يك سيستم (سيستمي كه از متغيرهاي فضا و زمان ساخته شد و ذات اين متغيرها نامعلوم است.) استنباطي نظير بي نظمي ( آنتروپي ) اينكه درون هر ذره چيست كه آني اينجاست و آني آنجا ؛ فاصله اينجا و آنجا نسبت به فاصله آن ها. سرعتي است كه بين هستي كه بود و ديگر نيست با هست حاضر نسبت به چارچوبي فرضي
كه اگر به بزرگي ماده كه نمي دانيم ذاتا چيست ارتباط دهيم مي شود توان (mv) كه قاعدتا باز كميتي است فرضي.
آن درويش كه در طرب مي آيد و در رقص سماع بدور خود مي چرخد جهاني را ادراك مي كند كه مجذوب او شده اند و با انرژي وصف ناپذيري بدور او مي چرخند.

melisa

پست توسط melisa »

سلام
ببخشید این که گفتید انرژی به معنای حرکت و جنبش است را از چه منبعی ذکر کردید؟

نمایه کاربر
هرمز پگاه

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

melisa نوشته شده:سلام
ببخشید این که گفتید انرژی به معنای حرکت و جنبش است را از چه منبعی ذکر کردید؟
تعریف "رسمی" انرژی این است: " توانایی انجام کار"،
ولی خود "توانایی انجام کار" نیز همان جنبش است!، چون "کار" چیزی جنبش ریزگان(ذرات) نیست
و خود این ریزگان هم که باز از انرژی فشرده درست شده اند .
( برای نمونه یک فوتون پر انرژی میتواند به یک الکترون و یک پوزیترون تبدیل شود= انرژی به "ماده")
پس انرژی همان جنبش است و "ماده" (ماندمایه دار (دارای جرم سکون) ) همان جنبش است
ولی یک جنبش گرفتار در مکان.
( نمونه برای فهم: یک ماهواره که در اسپاش که بگرد زمین میگردد هم در جنبش است و
یک فرفره که در جای خودش "ایستاده" هم در جنبش است، ولی جنبش فرفره گرفتار تر در
آن بودگاه (مکان) است و جنبش ماهواره "آزاد" تر میباشد.)

melisa

پست توسط melisa »

این که مفهوم انرژی جنبش ذرات سازنده باشه واقعا خوبه.... من خیلی درمورد انرژی چه تو دبیرستان چه الان که دانشجو ام فکر کرده ام اما هیچ جا این جمله رو نشنیده بودم یا نخوانده بودم. شما کتابی سراغ دارید که درمورد انرژی به این شکل (از نظر اتمی) بحث کرده باشه؟

نمایه کاربر
هرمز پگاه

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

melisa نوشته شده:این که مفهوم انرژی جنبش ذرات سازنده باشه واقعا خوبه.... من خیلی درمورد انرژی چه تو دبیرستان چه الان که دانشجو ام فکر کرده ام اما هیچ جا این جمله رو نشنیده بودم یا نخوانده بودم. شما کتابی سراغ دارید که درمورد انرژی به این شکل (از نظر اتمی) بحث کرده باشه؟
در جمهوری اسلامی شما تنها یاد میگیرید که نمره
گرفته باشید و کارمندی چیزی بشوید ولی اندیشه
درباره ی پدیده ها، هرچند گاه به بیراهه هم برود،
پاداش ندارد !
---
نمیدانم کتاب y Brian Greene بنام The Fabric Of The Cosmos
که به پارسی شاید " تارو پود کیهان" نام داشته باشد
بازگردان و چاپ شده یا نه و والایی برگردانش را هم
نمی دانم، ولی برای راه اندازی اندیشه و آشنایی بهتر
و هوش کردن چیزهایی مانند انرژی و برهمکنشی و
کوانتوم و اینها بد نیست. کتاب سبک و آسان یافت
( سهل الفهم) هم هست.

melisa

پست توسط melisa »

واقعا ممنون . خیلی لطف کردید. smile072

نمایه کاربر
Hollywood Undead

سپاس: 260

تماس:

پست توسط Hollywood Undead »

هرمز پگاه نوشته شده:چیزی که ماده [دارای ماندمایه (جرم سکون)]
میگوییم هم چیزی جز انرژی گرفتار

یادم میاد یه درسی داشتیم در شیمی 2 که مربوط به اعداد کوانتومی بود !
یکی از این اعداد عدد کوانتومی اسپینی بود .
فرض میشد که الکترون میتونه دور خودش مثل یه فرفره به چرخه و اگه در خلاف هم باشه دو الکترون میتونند با 3 عدد کوانتومی مشابه در یک اوربیتال بمونند و اصل طرد پائولی نقض نشه .
پس حتما , لطفآ گردش انرژی به دور خودش رو به ما نشون بدید !
از اونجایی که انرژی یک آبجکت فیزیکی نیست بعید میدونم بتونی این کار رو بکنی . smile020

تصویر

در یک درسی هم فکر کنم فیزیک دو بود ( دقیقا یادم نمیاد ) گفته شده بود ماده فضا اشغال میکنه البته تو ویکی پیدا هم نوشته شده !
حتمآ , لطفا نشون بدید 1000 مگا الکرون ولت انرژی گرفتار چقدر فضا اشغال میکنه ! با فرمول
چون من برای 3000 مگا الکترون ولت هم میخوام حساب کنم .
از اونجایی که انرژی طبق تعریف فضا اشغال نمیکنه بعید میدونم از پس این کار هم بر بیایید smile055

این تنها دوتا از چندین ویژگی ماده بود حتمآ , لطفآ اینها رو با انرژی گرفتار توضیح بدید !

پ.ن :
از این فلسفه شما به نظر من چیزی جز یه لاشه بی جون نمونده چون ما مجهز به فیزیک هستیم شما مجهز به تخیلات . smile072
خودتون که هیچی حداقل به مردم رحم کنید اینهمه اطلاعات غلط نریزید تو فورم ها !

_l_

smile018
نیستم ضد کسی نزن شور ِ دلتو
نشو ضد من میکنی گور ِ خودتو

نمایه کاربر
هرمز پگاه

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

Hollywood Undead نوشته شده:
هرمز پگاه نوشته شده:چیزی که ماده [دارای ماندمایه (جرم سکون)]
میگوییم هم چیزی جز انرژی گرفتار

یادم میاد یه درسی داشتیم در شیمی 2 که مربوط به اعداد کوانتومی بود !
یکی از این اعداد عدد کوانتومی اسپینی بود .
فرض میشد که الکترون میتونه دور خودش مثل یه فرفره به چرخه و اگه در خلاف هم باشه دو الکترون میتونند با 3 عدد کوانتومی مشابه در یک اوربیتال بمونند و اصل طرد پائولی نقض نشه .
پس حتما , لطفآ گردش انرژی به دور خودش رو به ما نشون بدید !
از اونجایی که انرژی یک آبجکت فیزیکی نیست بعید میدونم بتونی این کار رو بکنی . smile020

تصویر

در یک درسی هم فکر کنم فیزیک دو بود ( دقیقا یادم نمیاد ) گفته شده بود ماده فضا اشغال میکنه البته تو ویکی پیدا هم نوشته شده !
حتمآ , لطفا نشون بدید 1000 مگا الکرون ولت انرژی گرفتار چقدر فضا اشغال میکنه ! با فرمول
چون من برای 3000 مگا الکترون ولت هم میخوام حساب کنم .
از اونجایی که انرژی طبق تعریف فضا اشغال نمیکنه بعید میدونم از پس این کار هم بر بیایید smile055

این تنها دوتا از چندین ویژگی ماده بود حتمآ , لطفآ اینها رو با انرژی گرفتار توضیح بدید !

پ.ن :
از این فلسفه شما به نظر من چیزی جز یه لاشه بی جون نمونده چون ما مجهز به فیزیک هستیم شما مجهز به تخیلات . smile072
خودتون که هیچی حداقل به مردم رحم کنید اینهمه اطلاعات غلط نریزید تو فورم ها !

_l_

smile018
پیشتر گفته بودیم که سواد ندارید.
چه کسی گفته است که انرژی رها از جا و اسپاش (فضا) است؟
همه ی انرژی/ماده هم در مهابنگ در جایی بسیار کوچک گرفتار بوده.
اکنون هم که اسپاش برآماسیده ، بازهم بیکران نیست که انرژی/ماده، رها از ان باشد!
یک خیزه ی چنبره ای، که در اسپاشی چنبره ای گرفتار است همان است که " بگرد خودش میگردد"
زمانی که اندیشه ی ما بسته یا ویکیپدیایی باشد میشویم همان شما ها که هرگز نوآوری و پنداره(ایده) ای نوین ازتان دیده نشد....

تصویر

نمایه کاربر
MA102

نام: Laplace transforms

سپاس: 1193

پست توسط MA102 »

انرژی از موارد تعریف نشده فیزیک است.
اما می توان آن را به شکل شبه تعریفی معرفی کرد.
انرژی آن ویژگی جهان است که بخاطر همگن بودن زمان(در بخشهای مشاهده شده آن) مطابق با قضیه نئودر پایسته است.

اینجاها رم خوندی؟ smile038
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.ph ... 34#p428702
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.ph ... 67#p302952

smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072 smile072
علم×دین=انسان

وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاس جَمِيعاً

و هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده.

سوره مبارکه المائدة آیه32

بانک اهداء سلولهای بنیادی:
http://iscdp.tums.ac.ir/

نمایه کاربر
هرمز پگاه

تماس:

پست توسط هرمز پگاه »

MA102 نوشته شده:
Question Mark نوشته شده:ا..

گفتاری "دانشیک" که بنام الله! آغاز شود ارزش دانشیک و فلسفی راستین ندارد!
smile021

نمایه کاربر
MA102

نام: Laplace transforms

سپاس: 1193

پست توسط MA102 »

هرمز پگاه نوشته شده:
MA102 نوشته شده:
Question Mark نوشته شده:ا..

گفتاری "دانشیک" که بنام الله! آغاز شود ارزش دانشیک و فلسفی راستین ندارد!
smile021
باز داستان مغالطات آغاز میشود smile063
مغالطه بستن راه استدلال، استدلال از راه سنگ[D01]

علم×دین=انسان

وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاس جَمِيعاً

و هر کس نفسی را حیات بخشد مثل آن است که همه مردم را حیات بخشیده.

سوره مبارکه المائدة آیه32

بانک اهداء سلولهای بنیادی:
http://iscdp.tums.ac.ir/

ارسال پست